Второто раждане - -по-лесно или напротив?

  • 6 245
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 636
Здравейте, момичета,
Първото ми раждане беше кошмар - кърпеж 2 часа и половина, огромна кръвозагуба, кръвопреливане...Много пъти съм чувала, че второто било по-лесно. Така смята и гинеколожката ми, която предполага, че кошмарът е бил случайност и че няма да се повтори. Друга гинеколожка, обаче, също с много добра слава, казва, че второто раждане е по-лесно само ако са минали до две години от първото. Тя казва също, че при второ раждане е много вероятно шийката на матката да се разкъса на местата, където е била шита първия път и че с възрастта тя става по-ригидна, т.е. твърда и трудно поддаваща се на разширяване. Излиза, че ако пъвия път си имала разкъсвания, втория не ти мърдат поне още толкова шева. Вие какво сте чували по въпроса?

# 1
  • Мнения: 4 753
Имам приятелки, които са раждали по два пъти и са на различно мнение... едната казва, че втория път е било по-лесно, а другата - че е било по-трудно... Явно е различно и е до организъм... Конкретно това с разкъсванията и шиенето не мога да кажа дали ще стане, както го казва втората гинеколожка....  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 4 292
Аз упорито вярвам, че второто раждане е по-лесно от първото. Не искам да чувам, че не съм права, предвид факта, че ми предстои.  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 11 004
Доколкото знам, това е много индивидуално, без значение дали става дума за нормално или секцио. Все пак се надявам второто да е по-лесно от първото, понеже ми предстои. Peace

# 4
  • Мнения: 3 804
при мен 2ротот беше много лесно,но вси4ко е относително защоата 3тото което са предполага 4е ще е още по лесно ме затрудни

# 5
  • София
  • Мнения: 717
Първото беше кошмар, отвсякъде. Шевове, разкъсвания, ужас. Второ - песен, за един час, пет-шест контракции и два-три напъна. Само положителното мислене и нагласа ще доведат до лесно раждане. Peace Успех!

# 6
Първото беше кошмар, отвсякъде. Шевове, разкъсвания, ужас. Второ - песен, за един час, пет-шест контракции и два-три напъна. Само положителното мислене и нагласа ще доведат до лесно раждане. Peace Успех!
Съгласна съм Laughingкато изключим това,че и първото беше сравнително лесно.Но второто-почти не разбрах,кога се скъси шийката и хайде трябваше да напъвам.Пожелавам ти успех.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
Мойте и двете раждания бяха почти еднакви. За разкъсванията обаче съм съгласна с лекарката. При мен точно така се получи - 4 шева първия път - 4 и втория на същото място Cry.  И доктора каза че там кожата е по- твърда и не се разтяга.

# 8
  • Мнения: 593
При всеки е различно вероятно, но при майка ми например е било еднакво трудно, при мен също(първия) и затова втория избрах секцио.

# 9
  • Мнения: 1 428
Ние сме 3 деца.Майка ми казва,че всяко следващо раждане е по-лесно.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
При майка ми е било по-лесно,при сестра ми също-при мен беше секцио

# 11
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Ще бъде по-лесно Hug
Вярвай в това. Леко раждане и прекрасно бебче на финала  bouquet

# 12
  • Мнения: 96
  При мен определено беше по-лесно - първият път за 2 часа, с 15ина вътрешни и 2 външни шева, а вторият за 40мин с 2 външни, вътрешни нямам. Успех.

# 13
  • Мнения: 536
При мен не беше по-лесно, но пък беше по-кратко.

# 14
  • Мнения: 256
При мен второто беше по-дълго, а за лесно не мога да кажа - и двете бяха с епидурална упойка. Отказах епизотомия при второто и се разкъсах от самосебе си, но относно шевовете по-бързо се възстанових.

# 15
  • Мнения: 3 020
И при мен второто беше по-лсно и много по-бързо, макар че са минали 9 години от първото. Пак имах шевове, но незнам дали са на същото място, въобще не ги усетих. И много по-бързо се въстанових после.
Леко раждане ти желая и едно хубаво бебче.   bouquet

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Раждането става кошмарно ако нещо не е наред - лошо предлежание на бебето, грешки във воденето на раждането, някаква друга патология. Тези неща не се случват задължително първия път, нито пък са изключени втория път - но с второто обикновено нещата са значително по-лесни и бързи, стига бебето да е в добра позиция и да няма отново някакъв усложняващ фактор.
За протокола - първо раждане 12ч, изключително леко, без намеси и упойки, шевове само на епизиотомията, която ми направиха. Второ раждане - 2ч от първата контракция, отново много леко, отново без упойка и отново шевове само на епизиотомия (направиха я заради срастване от стария шев, иначе можеше и без нея да мина).

# 17
  • Мнения: 327
При мен второто мина по-леко и бързо от първото(2002-2003).Третото, след 4години,още по-лесно и бързо.Докато разбера,че раждам и то вече приключило.Първия път ме шиха,и от вън,и от вътре.Втория само отвътре,а третия път пропуснах тази екстра.Мисля,че от огромно значение е да запазиш самообладание(като знаеш какво се случва е по-лесно) и да слушаш акушерката.Нагласата,с която подхождаш към всяко нещо може в определен момент да се окаже решаваща.Такъв е моя извод от моя опит!Успех thumbsup

# 18
  • Варна
  • Мнения: 4 969
За самото раждане не мога да кажа но определено прибирането на матката всеки следващ път е по- болезнено.Понеже синът ми почти излезе вагинално и знам какво са родилни болки и контракции , сега вторият път след секциото все едно, че имах да раждам още едно дете, толкова ме болеше.И лекаря ми ми каза, че ако имам трето още повече ще ме боли  Rolling Eyes
Но предполагам все пак си е и до организъм.Успех!

# 19
  • Мнения: 2 910
Първото раждане ми беше кошмарно, но затова пък кратко- за 4 часа, с разкъсвания - вътрешни и външни шевове и трудно възстановяване. Второто раждане беше 12 часа, също трудно, но с по- малко вътрешни шевове и по- бързо възстановяване. Аз определено не мога да кажа, че второто раждане ми беше по-лесно Confused Акушерката, която ме изражда сподели, че е почти сигурно, че ако при първото раждане имаш разкъсвания, то и при второто ще се наложи шиене, тъй като мястото, където е шито било изтънено и пак ще се разкъса.
Всичко е много индивидуално и ти трябва да вярваш, че твоето раждане ще е лесно и бързо bowuu Пожелавам ти го от сърце  bouquet

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 295
Чувала съм, че второто раждане е по-лесно.
Искрено се надявам да е така  Praynig
Но все пак при всички е различно.
Мисли положително и всичко ще е о'кей  Peace

# 21
  • Мнения: 54
И аз съм със същата нагласа,че второто ми раждане ще мине по леко,защото и аз бях с разкъсвания,кръвопреливане и мн.бавно възстановяване.Настроена съм положително и се надявам всичко да е наред Peace
Леко раждане  bouquet

# 22
  • София
  • Мнения: 8 932
Второто раждане ми беше по-лесно. За разкъсванията не знам. Първият път имах и вътрешни и външни шевове, на второто само външни, където си беше епизотомията. На първото не ми се отлепи цялата плацента, та ми я чистиха ръчно с пълна упойка, на второто излезе веднага след бебето.

# 23
  • Мнения: 1 666
Аз упорито вярвам, че второто раждане е по-лесно от първото. Не искам да чувам, че не съм права, предвид факта, че ми предстои.  Rolling Eyes


И аз също! Peace
Още повече, че първото ми раждане не беше кой знае колко трудно и тежко, само с един външен шев. Тогава много ми помогна положителното мислене и нагласа. Затова и сега се самонавивам, че ще мине бързо и леко!

# 24
  • София
  • Мнения: 1 391
Аз също като теб имах много разкъсвания при първото раждане, но второто мина много по-добре. Ако трябва да обобщя - по-бързо, по-болезнено (въпреки епидурала) и по-безпроблемно. Под въпрос беше даже дали да ме шият, но за всеки случай направиха няколко шевчета, които на следващия ден не усещах.
Уапех Peace

# 25
  • Мнения: 229
МОЕТО ВТОРО РАЖДАНЕ  17 ГОДИНИ СЛЕД ПЪРВОТО , БЕШЕ ПО КРАТКО И ПО ЛЕСНО.МАКАР , ЧЕ РАЗЛИКАТА В КГ.  СЪЩО Е СЪЩЕСТВЕНА - СИТЪТ МИ СЕ РОДИ 4,030 КГ., А ДЪЩЕРЯ МИ / ПЪРВОТО ДЕТЕ/ - 3,500КГ. ТАКА , ЧЕ НЕ СЕ ТРЕВОЖИ И СЕ НАСТРОЙ ПОЛОЖИТЕЛНО.АЗ ИМАХ ВЪТРЕШНО УСЕЩАНЕ И НАГЛАСА ЗА ЛЕСНО РАЖДАНЕ И ТОЧНО ТАКА СТАНА

# 26
  • Мнения: 3 016
Индивидуално е . Вторият път родих по- лесно, но първият път пък беше за по -кратко .Така че.........

# 27
  • Мнения: 257
При първото раждане имах доста разкъсвания и цял месец не можеш да си седна на д...то. Второто мина сравнително по- лесно и по- бързо, но много ме боля свиването на матката.

# 28
  • Мнения: 3 314
това е много индивидуално  Peace надявам се второто да е по-лесно от първото  Praynig   

# 29
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
Моето второ раждане беше 3.5 години след първото и беше много по-лесно и за по-кратко време. Първият път имах и вътрешни и външни шевове, вторият-само един вътрешен шев.
Бъди позитивно настроена и не се притеснявай! Успех,мила! thumbsup

# 30
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
При мен първото раждане беше 12 часа и имах много вътрешни шевове  , а второто- за 6 часа без нито един шев!

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Ами при мене второто раждане беше песен ,сравнение с третото.Парадокс.
Така,че най-вероятно не може да се каже с точност .Има много фактори,които влияят за това.
Не го мисли.Важното е всичко да "върви" нормално. Peace

# 32
  • Мнения: 1 062
Индивидуално, но при мен между двете раждания има 5г. и половина разлика. Първото беше кошмар, 16 часа, сухо раждане, епизиотомия, 10 шева ( 7 вътрешни, 3 външни ), проблем и с бебето. Второто раждане 4 часа ( като първите 2 не бяха кой знае какво, реално 2 часа беше трудното и болезнено), 2 шева, които можеха да се разминат, но гинекологът ми настоя да ме направи "все едно не е раждала". От първото имам кошмарен спомен и до сега, от второто мил и запомнящ се с хубаво спомен. Двата пъти раждах без никакви упойки.

# 33
  • Мнения: 2 825
Стига с тази положителна нагласа. едва ли има майка, коят да влиза негативно настроена в родилното, все пак и предстои срещата с детето и.
И аз бях с положителна нагласа, вярвах, че ще е лесно, но не беше - завърших епизиотомия, с 5 външни шева и около 40-50 вътрешни, хич не ми помогна ни нагласата, ни мислите.

За второто, искренно се надявам, че ще е много по-лесно от първото, но моя гинеколог смята, че няма да е много по-различно. Може да е по-бързо, но едва ли ще е различно като раждане.

# 34
  • Мнения: 296
И аз се надявам второто ми раждане да мине по-лесно. Поне да нямам външни шевове, че след първото си раждане не можех да седна като хората един месец.  Но сега когато ви чета казвате, че когато има епизиотомия при първото най-вероятно и при второто ще има. Искрено се надявам да не е така Praynig

# 35
  • Разград
  • Мнения: 2 102
При мен и двете раждания бяха лесни според мен. Първият път имах 1 външен шев, а втория на същото място обаче 2 шева. Докторът ми каза, че дори и да има трети път пак ще се скъса точно там.
Успех и леко раждане!

# 36
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 384
При мен вторият път беше по дълго и по болезнено от първият път.Но болката се забравя щом ти покажат малкото човече.Пожелавам ти леко и безболезнено раждане.

# 37
  • София
  • Мнения: 541
И на мен ми казваха, че щом са минали почти 6 години, все едно ще бъде като първо раждане. Аз си бях настроена, че всичко ще е наред, ще мине леко и безпроблемно и ще съм внимателна и послушна  Wink Така и стана - родих второто си дете за 2.5 часа, много по-лесно и без шевове! Епизиотомията не се повтори! Възстанових се изключително бързо.
Пожелавам ти леко раждане!  Peace

# 38
  • Мнения: 3 069
И при мен 2-то беше много по-тежко, болезнено и продължително, продължи 23 часа, накрая името не можех да си кажа.
При някои е обратното.
В общи линии от бболката няма как да избягаш.
Леко раждане и от мен.

# 39
  • Мнения: 6 274
Всичко е до организъм. При мен второто раждане беше несравнимо по - леко от първото и нямах нито един шев. При нито едно от ражданията не съм имала вътрешни шевове. Това за годините е абсолютна глупост. Между моите раждания интервалите са по 4 години и половина. Леко раждане !  Peace

# 40
  • Мнения: 636
Благодаря ви много, момичета! Явно наистина е много индивидуално.

Общи условия

Активация на акаунт