Отговори
# 15
  • Мнения: 3 914
Лееееле доктореее,тоя път надминахте себе си Mr. Green
Винаги съм се "възхищавала" на невероятния Ви "подход" към страдащите родители,но последното е уникално.Разбирам, че очевидно Ви е писнало от необяснимите ни родителски амбиций и ако е така ,ами просто се откажете от професията,защото ДА ,ние имаме нужда от надежда и я търсим постоянно,въпреки че понякога риска е голям и ние осъзнаваме този факт,но дори само мечтата децата ни да помръднат пръстчето си нормално,ни кара да се чувстваме живи и добре край децата си,но разбира се лекари като Вас ,винаги са готови да се намесят и да разрушат краткотрайното ни щастие,защото видите ли имало какво да губим ,като търсим и невъзможното само и само детето да има някакъв напредък.Преди време Ви питах на лични за лекарство ,естествено получих невероятно компетентния Ви риторичен въпрос Mr. Green-Какво очаквам аз?,ами поех си риска и да Ви кажа съм доволна от себе си ,повече отколкото от Вас,честно казано чудя се дали изобщо имаме нужда от човек като Вас,щом като дори съвет Ви е трудно да дадете,освен ако не се налага да се оправдавате.Така и така обикаляте различни семинари и симпозиуми,ами научете се малко на подход и контакт с родителя,защото там би се случило нещо на лекар ,ако нещата придобият фатален край,но именно защото хората си знаят правата и се радват на внимание и разбиране от страна на лекаря.А тук,тъй като ние сме си глупави българи  и никой не знае на какво има право ,по отношение на здравеопазване/и не само/,оттам и гаврата на лекарите към нас,а съответния завършек е и :Осъден лекар в тая държава няма,естественото следствие е и ужасното Ви отношение към родителите,което в нормалните държави е недопустимо.
На мен не ми отговаряйте,щото аз и без това не лекувам детето си тук,там и отношението е друго ,а и полаганите грижи също,дори понякога една лека благородна лъжа ме прави щастлива,въпреки че знам че е лъжа,но имаме нужда и от нея,повярвайте родителското щастие,а и амбиций също ,чудеса правят,не Вие,Вие сте неспособен да разберете това,затова и няма да се опитвам да Ви обясня,щом като на тази възраст още не сте го разбрал,просто е излишно да се хабя Mr. Green
Хайде със здраве Whistling

# 16
  • София
  • Мнения: 798
Liuboznatelna

Ще Ви отговоря в тона на Вашия въпрос - "в бутика има и други обувки (освен Войта...), но не се препоръчва зимно време да се ходи по сандали...."

Ajelia, Viki i mama

Нежелаете от мен отговор, затова само ще си позволя да отбележа:

Лично аз, необичам нито да плаша, нито да давам празни надежди. Казвам истината и свързана с нея статистика.
Не поставям диагнози и не лекувам конкретни проблеми от разстояние и винаги пиша името си !!! под това което определям.

Имам определени виждания по диагностиката и лечението на ДЦП и други невро-мускулни заболявания и винаги мога да ги обоснова. За съжаление в тази рубрика непишат родителите, чийто деца сме възстановили, както и усмивките по лицата им, което е равностойно на обосновката ми......

Родителят решава последен какво да прави с детето си, затова е родител, особено когато заболяването не е остро.
Лекарите - предлагаме едно или друго решение при хроничните състояния, след като сме го уточнили с Вас, а при острите състояния действаме на своя глава, защото нямаме излишно време. При хроничните състояния, каквото е ДЦП, родителят може винаги да избира......

Успех в избора.

# 17
  • Мнения: 838
Др.Чавдаров,мога ли в горния Ви ред на мисли да попитам:
ние амбициозните(от слободия)  родители какъв отговор да дадем на въпроса задаван ни от специалисти като вас-хора,защо досега това дете не е рехабилитирано?Като голяма част от нашите деца са много тежки случаи и където и да отидем ни се казва-о,нищо не става от детето Ви,стойте си у дома и ни тръшват вратата под носа?
Наистина избора е в ръцете на родителя,но защо си мисля,че голяма част от лекарите не признавате,че е трудно да се занимавате с тежките случаи,криейки се зад статистики и предположения?
И накрая-имате ли субсидия за софийските деца за месец август?

# 18
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Здравейте, др.Чавдаров, моето детенце е с хидроцефалия, на два месеца и 20 дни, неврологът установи, че има повишен тонус, повече в дясната ръка и краче и започнахме рехабилитация от няколко дни, засега изпълнява  показателите за възрастта си. Вкъщи в момента идва рехабилитаторка от центъра във Виница, която вие сте обучавали,понеже там са в отпуск през август. Тя ни посъветва да го доведем при вас. Възможно ли е да запишем час за преглед около 10 септември, защото тогава ще идваме в София на контролен преглед за клапата.
 Дайте моля тел. за връзка, днес звъняхме на два тел.,които тя ни даде,но не успяхме да ви открием.

# 19
  • София
  • Мнения: 798
Orhid,

Може да ме откриете на мобилен 0889 634 252 от 09,00 до 17,00 в делнични дни. Ако невдигна веднага, опитайте пак понеже често съм в срещи и съвещания, като го изключвам за кратко.

# 20
  • Мнения: 1 596
Здравейте д-р Чавдаров Simple Smile
Искам да Ви попитам,ако знаете разбира се,методът Войта оказва ли психо-нервни разтройства при малките деца,заради плачът,който е непрестанен и силен?

Благодаря и приятен ден Simple Smile

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 757
Д-р Чавдаров пускам копирани описанията на нащия случай за да не се повтарям . Бих желала да чуя вашето мнение на нашия случай:
"Здравейте и от мен.както вече се представих аз съм майка на дете с ДЦП - спастична диплегия , като диагнозатеа не е окончателна , защото има съмнения за вродена миотония, но тя не може да се докаже защото сме много малки. Вече сме на десет месеца и седим обръщаме се , ходим за ръчичка ......... и не изглеждаме да имаме проблем . Всичко това дължим на рехабилитацията.Ходим всеки месец по 10 дена от здравна каса в останалото време , аз тъпа и упорита майка го скъсвам от масажи , гмастика и занимателни игри .... вчера бехме на контролен при невролога и не може да спре да ни се радва .Продължавамес лекарствата и рехабилитацията . Исках да споделя с вас защото знам ,че вие ще ме разберете най-добре колко щастлива ме прави всяка негова крачка. В момента физически сме много добре , но на дневен ред изскочи друг проблем - много е буен не се концентрира и не говори много ( по скоро говори като по малак ) заклиучението е че в момента говори и се държи като 8 месечен . Изписаха ни Ноотропил. Четох други майки са давали , но са много малко , ако има някои които има точно наблиудение върху това лекарство  ще се радвам да сподели.."
"Май аз не съм обяснила както трябва , не става въпрос за говор като на голям човек , а елементарните , баба дядо мама тати.... трябва да ни познава и вика с тези обръщения , да показва лампичката и куп още дребни нещица. Той е много буен и няма концентрация за секунда , не може да му се задържи вниманието грам....  а колкото до разбитите представи за ДЦП и мойте са такива , защото аз виждам как се случват нещата , освен това както по-- горе ви казах според лекаря нашата диагноза е вродена миотония - затруднено отпускане на мускулите след тяхното съкращение. Реално не се знае какво ни е , а ни водят с ДЦП, защото не знаят с какво друго. Едни от лекарите ,защото не ходим само при Иванов , ни казват , че се дължи на това , че го хванахме много рано на 2 месеца, аи защото имаме лека спастична диплегия на долните крайници .при нас проблема е бил винаги в крачетата и лека в лявата ръчичкиа , но ръчичката вече не личи , а и крачетата ако не знаеш какво да гледаш  . Аз за себе си не мога да си го обясня , защото са ме наплашили  адски много и само правя всичко възможно по силите ми ......."

освен това пием и баклофен 10 мг на ден и милгама л

# 22
  • София
  • Мнения: 798
mamma_mi,

Никъде в достъпната литература не съм срещал проучвания относно "оказване на психо-нервни разтройства при малките деца при терапия по Войта."

Наистина бебетата плачат по време на терапия, но след спирането и престават.
Терапията не е болезнена. Просто при някои от позициите се стестяна кръгозора на детето и то реагира с плач. На някои специалисти и родители, терапията им се струва малко агресивна, но пък е лесно обяснима и ясна за изпълнение. Има родители които не я харесват и е тяхно право да я откажат.
Повече подробности по диагностиката и терапията по Войта може да намерите в: http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_eng.cgi

deer,

Описанието на Вашия случай е доста противоречиво на места, което би направило коментарът му нищожен.
Конкретен коментар по състоянието на детето Ви може да бъде направен след невро-кинезиологична диагностика и сравнение на съответни изследвания, ако са направени.

Бих могъл да споделя някои общи факти по проблемите на ДЦП като заболяване:
1. Диагнозата се поставя след 18 мес. възраст, освен при много тежки вродени форми с тежки структурни отклонения на мозъка. При някои много леки форми диагнозата пък се поставя чак на 5-та година.
2. При ДЦП освен моторни отклонения могат да се наблюдават и отклонения в говора, психичните функции, сензорните анализатори, гърчове и други.
3. В психичните отклонения влизат и: поведенчески, концентрация, внимание и памет.
4. Различните лекари според специалността си, преценката си и познанията си по ДЦП определят  техен терапевтичен план. Няма стандарт за лечение на ДЦП нито в България, нито по света. В България има изработен АЛГОРИТЪМ ЗА ДИАГНОСТИКА, ТЕРАПИЯ, РЕХАБИЛИТАЦИЯ И ......., който е с пожелателен характер. Можете да го видите в сайта на болницата - www.cpcentresof-bg.com .
5. Немога да коментирам кой какво е изписал за лечение на детето Ви, но пък Вие може да си изберете този лекар, който Ви импонира.
6. Психично-говорното развитие на детето Ви може да бъде тестувано и определено обективно от психолог и логопед.

Ако сте от Пловдив, съдейки по консултантите Ви, то може да прескочите за 1 час до София и да вземете още едно становище, което може да се окаже и подходящото.

Успех.

# 23
  • Мнения: 1 596
Благодаря д-р Чавдаров Simple Smile

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 757
Благодаря за отговора , не зная кое точно е противоречиво ........ опитах се максимално ясно да обясня случая .Само да поясня , че според нашия невролог е на мнение , че диагнозата ни е Миотония на Томсен , а всички останали ,че е ДЦП.НЕ сме правили други изследвания освен фонтанална ехография , която е чиста. ЕМГ трябва да ни се направи , но ни отказват с довода , че е много малък и трябва да извършва съзнателни волеви движения , за да се проведе.

# 25
  • Мнения: 1 271
ЕМГ трябва да ни се направи , но ни отказват с довода , че е много малък и трябва да извършва съзнателни волеви движения , за да се проведе.
мисля че това не е вярно

# 26
  • София
  • Мнения: 798
deer,

Относно ЕМГ и възможностите му в детската възраст, може да потърсите становище на доц. д-р Ишпекова, невролог-електромиографист, един от водещите специалисти за БГ.

Още за ЕМГ-то ...... детето може да бъде стимулирано да посегне към играчка, което ако не се лъжа е "съзнателно волево движение".....  просто потърсете компетентни специалисти.....

Успех

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 757
Благодаря за отговора !

# 28
  • Мнения: 12
Здравейте д-р Чавдаров,
не бяхме идвали в болницата от началото на юли,тъй като бяхме на почивка,и от тази седмица сме пак на линия.Виждам обаче,че има много промени в състава на персонала ви и ме притеснява факта, че си отиват качествени специалисти,а от тук и дали децата ни ще могат да получават така нужните им занимания с психолози, монтесори и логопеди.И без това едвам се добираме до тях ,а сега се питам за в бъдеще дали изобщо ще имаме такива занимания.
Другото което ме вълнува е как ще се отрази смяната на психолога на моето дете.Досега от доста  време с моето дете се знимаваше даден човек <имам предвид психолога> ,който познаваше  добре детето ми ,то почна да и се доверява, да я слуша,да остават сами ,обяснаваше ми всичко подробно и ясно,показваше как аз да се занимавам с детето в къщи за да може да се развива, а сега изведнъж пак трябва да да почнем отначало.Аз да обяснавам какво може ,какво не, а той тепърва да свиква и да се отпуска Rolling Eyes
С рехабилитаторката, която му прави гимнастика му трабваше една година време за да свикне докато дойдем на етапа като я види да се  радва и да се смее на Войта #Crazy
От другия месец исках да му включа и монтесори,а сега незнам дали изобщо ще стане????????? newsm78

# 29
  • София
  • Мнения: 798
Samoto,

За съжяление промените са по неволя.
От началото на годината загубих 6 специалисти с висше образование.
За съжаление в Болницата има много работа и скромни заплати, които не са променяни от 3 години. Цената която ни дава НЗОК си е същата, а инфлацията ни е позната на всички. Дори от миналата година за същото финансиране от НЗОК правим една процедура повече, което доведе до относително намаляване и на заплащането.
Това е тъжната картина.
Разбира се и Жужа и Роси, са обучили съответните специалисти, които ги заместват и продължават тяхната дейност.
Всички сме неповторими, но не сме незаменими......
А към новата ситуация ще се адаптираме и ще продължим напред...

Общи условия

Активация на акаунт