Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 063
  • 296
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 3 540
"n",аз съм една от кръводарителите и ето как се реших!
Видях призива и реших да разпитам как стоят нещата в нашия град ,и то точно за дечицата с таласемия и когато имах възможност отидох ей така от сърце без мисли за почивни дни или някакви такива облаги,важното за мен лично беше ,че дарих надежда макар и за месец на едно непознато за мен семейство!
Живот и здраве към края на юни отново ще отида! Peace
Това е моето разбиране за безвъзмездно кръводаряване ,спасяването на един живот!

# 226
  • Мнения: 1 710
Истината е, че има страшно много нередности в тази държава, неща които продължават да ни ужасяват и уморяват... И всеки един родител в този форум се опитва да се пребори - къде с ходене по мъките, къде по-лесно, къде сам, къде с няколко приятелски рамена.... Не мисля, че обръщението "патриоти" прозвуча много ласкаво - макар че щом все още живеем в тази страна - явно сме малко или повече такива.... Ще ми се да не забравяме обаче, че добрината е преди всичко - преди всички гадории в страната ни, преди всичко, което не се случва, преди политиците, преди партиините решения и не разрешения.... И това което продължава да ме крепи е, че в тоя свят, в тая държава има добри хора, които показаха че са такива и на които можем да се поклоним... въпреки че не си ползват 2-та почивни дни, полагащи им се по право... Знам, че с това изказване не решавам проблема и че наистина една нередност като такава - трябва да се промени. Но и вярвам, че това не е нещо, което ще спре хората да дават кръв... моите два дни ще подарят много дни на някой друг....

# 227
  • Мнения: 478
Явно вие се отбранявате по изкривен навик.
Не ви правя нападки, нито обезценявам инициативата - да се дари живот на някого безвъзмездно.
Безвъзмездността е само от едната страна -  на дарителя, а не на пациента -  пациента плаща по много начини, а ето явно че здравните институции печелят от дарената кръв.
Защо не ви интересува, че ако сте се сбъсквали с такива въпроси - закона урежда платен отпуск но тълкуването е отворено за интерпретация от различните институции, защо като знаете че може да не се признае отпуска защо не предупреждавате хората.
Защо смятате че аз лично съм за 2та дни и вероятните пропуснати работни часове, едвали не съм дребнава.
За н-ти път казвам - аз лично не съм дарителка - преболедувала съм хепатит.
Ако бях годна за даряване, щях да го правя извън работно време или да си вземам болничен вместо да ме унижават с отказ от отпуск.
Аз не по-малко от вас се опитвам да популяризирам призива да се кръводарява.
На мен хората ми задават въпроси, на вас не са ли ви задавали въпроси
- защо не се изпълнява законовото право.
Всеки който знае че няма да му се изпълни отпуска, може да реши че ще дари без да отсъства.
Някой пък отива да дари без да очаква отпуск, но в центъра му казват че с бележката ползва платен отпуск, така се възползва от правото си по закон - по късно открива че няма да ползва правото.
Признайте че човек да попадне пред свършен факт, не е коректно.
Защо хората да не си търсят това право, трябва ли всички да се примиряват, и защо вие като популярни хора които си предлагате контактите си за съдействие на кръводарителите, защо изведнъж не ви интересува този аспект.
Не сме аз и вие хората които ще оценяваме "Иванчо" ..видиш ли е продажен щом е дарил пък търси облага, дарил е вече и лошото е че е излъган и обиден. Пак ще дари ...пак ли ще бъде унизен.
Думите ви ме обиждат не само мен а и други хора, бихте могли да извлечете повече положителност от една дискусия.
Хората не са машини, за да се привлекат и задържат в дадена кауза трябва да се разкриват всички възможни аспекти.
Голяма част от хората точно си казват - "защо аз да се хабя да дарявам като не ми служи здравната система ..бих го направил само за роднина".
Обществен дълг на всички ни е да намерим отговор и на тези хора, не бива да сте предубедени че няма да ви дарят утре - само ако се намери подхода към всеки човек и само ако бъде уважаван.
"човек за едното достойнство живее"(д. талев ако не се лъжа)

# 228
  • Мнения: 3 540
n,aз за последно ти се обяснявам и се надявам да ме разбереш!
Живеем във време и държава,в които има много частници ,които не спазват много от правата на работника,как си представяш 10тина или двайсет човека да тръгнем да се разправяме с частниците!
И не на последно място е пустата криза в която живеем и никой няма да обърне внимание ,така ,че твоето палене е безпочвено!
Тази тема е със съвсем друг подтекст ,а не за правата на трудовата класа ,защото там е бездънна яма! Peace
Всекидневно сме унижавани,поне от този жест да се почувстваме полезни и Човеци!

# 229
  • Мнения: 124
"n" поздравления,успя да ме объркаш,и докато апелирам към хората тук да помагаме на децата с таласемия се обърках коя по точно работа на държавните институция да свърша или може би нещо като своя организация да създам за да мотивирам хората с болничен ,подаръци и още много неща?ако зависеше от мен и имах възможност защо не,но това което мога да направя е да даря кръв и да насърча хора да дарят като им кажа за този проблем Таласемията,разчитайки на съпричастноста,която съм почувствала.

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 855
Здравейте и от мен! Включвам се с конкретен въпрос. Кръводарявам  два пъти в годината-по Коледа и за Великден. Понякога и трети път, но винаги за конктретно лице-познат или близък. В РЦТХ в Пловдив са винаги много любезни, когато казвам, че дарявам безвъзмездно, но винаги в очите на мед. лица се чете едно недоумение, сякаш си казват "тая или не е много добре,  или много и трябва шоколад в бурканчета и ключодържател". Бих желала да се свържа с родители на дете, болно от Таласемия, и да дам кръвта си за него.Предстои ми кръводаряване и ще се радвам да помогна.Очаквам  да се свържете с мен на лични.

# 231
  • Мнения: 99
Малко късно попаднах на този раздел...  Sad заболя ме! Имам въпрос - прочетох внимателно поднесената информация "кои могат и кои не могат да даряват кръв", но не беше упоменато това, което искам да попитам компетентните - а именно: Малкият ми син е на 1г. и 10м. и все още го кърмя, мога ли да стана кръводарител в този период? Иначе нашият татко е сред редовните...
п.п. Нуждаещите са много, но с ръка на сърце смятам, че подобни дечица са с преоритет и както daskal77 пита - ако трябва да се упомене при даряването, кажете за да знаем....

# 232
  • Мнения: 124
не се препоръчва да дарите по време на кърмене,Все пак вашето дете е зависимо от естествената храна която му набавяте,хубаво е да дарите след кърменето.Пациентите на таласемия майор се нуждаят на всеки 25 дни от кръв така че и после ще сте им полезна.Хубаво би било ако решите да кръводарите за тези пациенти да се обърнете към Д-р Велева в Кръвния център на улица "Братя Миладинови" 112,кажете и че откликвате на темата в форума и тя ще ви съдейства по нататък
Благодаря ви за съпричастноста

# 233
  • Мнения: 51
Искам да ви съобщя за 2 акции за кръводаряване, които ще се проведат през м. Април в Стара Загора.

На 12.04.2009 г. (Цветнца)- кръводарителска акция, организирана от БЧК Стара Загора и Българската православна църква :
място на провеждане: помощно училище "Любен Каравелов" до храм "Свети Димитър"


На 25.04.2009 г. - кръводарителска акция на евангелската общност: място на провеждане -  Християнска църква "СИОН" от 10,00 до 12,00 часа.

Нека, дарим, старозагорци! Празниците са чудесни, нека и делата ни показват вяра!

# 234
  • Мнения: 124
На Цветница стартира кампанията за безвъзмездно кръводаряване “Запалете свещичка, дарете живот”, съобщиха от организацията. Националният център по трансфузионна хематология и БЧК организират поредната съвместна кампания. Тя се провежда за шеста поредна година със съдействието и благословията на Светия синод на Българската православна църква и Софийската Света митрополия. Във връзка с кампанията в неделя ще бъдат разкрити временни пунктове за кръводаряване към православните храмове в София: “Св. Александър Невски”, където на площада ще има автобус за кръводаряване; “Света Неделя” – в Аулата на Богословския факултет, в “Покров Богородичен” – Енорийски център, до пл. „Руски паметник” и в “Свети Седмочисленици ” – в 6-то основно училище./БГНЕС /

# 235
  • Мнения: 124
Минута мълчание
Една година без Цветомир.
В твоя памет Цеци, ти си в сърцата ни...

# 236
  • Мнения: 139
Малко късно попаднах на този раздел...  Sad заболя ме! Имам въпрос - прочетох внимателно поднесената информация "кои могат и кои не могат да даряват кръв", но не беше упоменато това, което искам да попитам компетентните - а именно: Малкият ми син е на 1г. и 10м. и все още го кърмя, мога ли да стана кръводарител в този период? Иначе нашият татко е сред редовните...
п.п. Нуждаещите са много, но с ръка на сърце смятам, че подобни дечица са с преоритет и както daskal77 пита - ако трябва да се упомене при даряването, кажете за да знаем....
[/quote
Аз дадох кръв , въпреки че синът ми е на 8 месеца и все още се кърмим. Казаха , че няма проблем. Но лекарите наистина ме гледаха със учудване , сякаш ме съжаляваха за глупостта ми. Като казах , че е за болно  от таласемия дете -по инак почнаха да гледат на въпроса.Възмутена съм , че беше вече към 11часа , а бях едва 6-тата. Позор!!!!!!!!!!!!!

# 237
  • Мнения: 124
Мимка,това което си сторила е неоценимо,не знам какво да ти кажа за това че кръводарители наистина няма.Това може би се дължи на новото време,в което нашите родители и ние забравяме за нуждата от нашата кръв.Преди не беше така всеки пети човек от поколението преди нас е кръводарявал,
Нямам думи да ти благодаря от мое име като кръводарител и човек,имащ нужда да сподели начина си по който помага и от името на пациентите Hug  bouquet

# 238
  • Мнения: 1 942
Простете, не прочетох цялата тема  Blush Бихте ли казали дали може да се дарява за конкретно дете?

Аз съм 0+ отговаряща напълно на всички здравословни условия. Живея в Русе.  Ако има родители на детенце което има нужда от моята кръвна група ще се отзова  Hug

# 239
  • Мнения: 361
чета, че на някои места лекарите гледат с учудване безвъзмездните кръводарители... на мен тук /в хасково/ винаги ми се радват, като кажа че не давам кръв за някого конкретно, а просто така. дали не може да се направи нещо за популяризиране на инициативата за кръводаряване извън масовите кампании по празници или в предприятията? и не е задължително това популяризиране да се направи от министерството, а може би и някоя организация може да се заеме с него. преди няколко години в испания ми направи впечатление, че имаше екскурзии с намаление за регистрирани безвъзмездни кръводарители, разни малки подаръчета-бонуси и т.н.- там не страдат от липса на кръв, но са вложили доста усилия в разгласяването на кръводаряването. освен това, във вестниците пишеше местата, където може да се даде кръв, работно време, как се стига дотам и т.н. а аз тук първия път пред 5-6 години, когато търсих кръвния център, доста места обиколих, докато го намеря- просто няма достатъчно информация по въпроса. поради това и малко хора се сещат да се разходят дотам....може би можем да съберем някакви идеи как да направим тази дейност по-позната за хората.

Общи условия

Активация на акаунт