Прясно или замразено да си купувам?

  • 8 148
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 698
И аз не разбрах кое е за предпочитане:замразените или консервираните зеленчуци?

# 16
  • София
  • Мнения: 6 260
Като говорите за домашен кетчуп, бихте ли дали рецептата за него?  Praynig

# 17
  • Мнения: 2 257
Да, съгласна съм за българския кетчуп - наистина е изкуствен. Може би трябва да уточня, че живея в чужбина и тук кетчупът е от домати. Или поне в голямата си част изглежда така - не съм производител, за да знам точно какво слагат в него, но на вкус и вид няма нищо общо с българския.
И кетчупът не е основният акцент тук - въпросът ми първоначално беше дали преработените домати са по-полезни от натуралните. Вторият ми въпрос беше дали има витамини в тенекиените консерви със зеленчуци и плодове.
Очаквам отговор от Мадам Бондюел, когато е и възможно да даде такъв.

# 18
  • Мнения: 831
Винаги съм предпочитала замразени зеленчуци през зимния период за готвене.
Тази статия определено ме заинтригува -мерси за което. Peace

# 19
  • Мнения: 121
Здравейте и от мен!
Ние също ползваме зимата само замразени зеленчуци, купувам пресни зеленчуци за салати и плодове, които вкъщи се ядат в промишлени количества.
И аз съм чувала, че замразените зеленчуци са по-добри от консервираните, но защо не знам.

# 20
  • Мнения: 5 698
Като говорите за домашен кетчуп, бихте ли дали рецептата за него?  Praynig
Кетчупът ми го прави мама и не знам рецептата ,но ще я питам и ще ти пиша!

# 21
  • София
  • Мнения: 6 260
Като говорите за домашен кетчуп, бихте ли дали рецептата за него?  Praynig
Кетчупът ми го прави мама и не знам рецептата ,но ще я питам и ще ти пиша!

Мерси!  Hug Може и на лични, или в готварския и да ми пуснеш линк, че да не спамим повече темата.  Wink

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз правих кетчупа по тази рецепта:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg6471.html#msg6471
Разкошен стана, само че нишестето май е повече - аз го направих с по-малко. Просто трябва да се разтваря по малко и след като се добави, да се прецени дали има нужда от още.
Благодарности на Пепчо за рецептата!

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Да, съгласна съм за българския кетчуп - наистина е изкуствен. Може би трябва да уточня, че живея в чужбина и тук кетчупът е от домати. Или поне в голямата си част изглежда така - не съм производител, за да знам точно какво слагат в него, но на вкус и вид няма нищо общо с българския.
И кетчупът не е основният акцент тук - въпросът ми първоначално беше дали преработените домати са по-полезни от натуралните. Вторият ми въпрос беше дали има витамини в тенекиените консерви със зеленчуци и плодове.
Очаквам отговор от Мадам Бондюел, когато е и възможно да даде такъв.
И мен ме интересува отговора на тези въпроси!  Peace

# 24
  • Мнения: 4 433
Интересна информация.Мерси Hug  bouquet

# 25
  • Мнения: 549
Благодаря за инфото.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
въпросът ми първоначално беше дали преработените домати са по-полезни от натуралните. Вторият ми въпрос беше дали има витамини в тенекиените консерви със зеленчуци и плодове.[/i]
Очаквам отговор от Мадам Бондюел, когато е и възможно да даде такъв.
И на мен ми е интересно да прочета отговора на този въпрос.

# 27
  • Мнения: 334
...знам, че преработените домати, под формата на кетчуп, пюре, варени и т.н. са по-полезни от пресните, така ли е? (обяснението беше нещо свързано с това, че се преобразуват веществата след обработка и на практика са по-полезни, доматите специално)

Здравейте!

Позабавих се с отговора, защото искаше малко проучване.

Консервираните и топлинно обработените зеленчуци са по-лесни за преработване от храносмилателната система, но е неизбежно да позагубят от нивото си на витамини - особено по-температурочувствителните като А и С. Трудно е да се каже, че са по-полезни от пресните, но действително имат своите предимства.
За да съм още по-конкретна, може да видите графиките, сравнението е между пресен червен домат и консервиран червен домат в доматен сок. Най-чувствителна е загубата на витамин А и витамин К, но пък имаме повишаване на количеството на желязото, например.





Поздрави  Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 6 260
За доматите бих добавила още нещо, особено ако става дума за бебета и малки деца. По принцип са от алергизиращите зеленчуци (на някои места съм чела, че те всъщност са по-скоро полд  Wink ), което също в някои случаи (като захранване с тях, напр.) означава, че е по-добре да са топлинно обработени.  Peace

# 29
  • Мнения: 334
За доматите бих добавила още нещо, особено ако става дума за бебета и малки деца. По принцип са от алергизиращите зеленчуци (на някои места съм чела, че те всъщност са по-скоро плод  Wink ), което също в някои случаи (като захранване с тях, напр.) означава, че е по-добре да са топлинно обработени.  Peace

Да, така е. Голяма част от алергените са температурочувствителни.
Само за протокола, от гледна точка на ботаниката, "зеленчуци" няма - всички са плодове, луковици, грудки и т.н. на дадено растение Wink

Общи условия

Активация на акаунт