С присъщия ни колорит да си припомним стария арабски бит-90та юбилейна

  • 26 876
  • 286
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 804
спорти,дивиана супер сте  Hug  bouquet  bouquet  bouquet


да продължа със запознаването с арабския бит и оби4аи,но сега е ред на мъжете
сигурно сте забелязали,4е във филмите представящи минали истории мъжете задължително са с мустаци-мустакът е бил символ на мъжката гордост и 4ест-щом мъжа се е хванел за мустака и е обещаел нещо това е била най голямата гаранция ,4е ще изпълни думата си,а тогава казаната дума наистина е била хвърлен камък,за съжаление сега арабите се присмиват на кюрдите -4е каквото кажели това ставало,явно са забравили ,4е това е била една от най добрите арабски 4ерти.Колкото и да не им се вярва на страни4ните 4итатели жената е била много уважавана-нещо което се е запазило и до днес-невъзможно е да видиш жена права в автобус,веднага и се отстъпва място или пък жена да 4ака на опашка за нещо.В същото време многобра4ието не е липсвало-под един или друг повод-4е мъжа иска мом4е и  т.н,и 2те или 3те съпруги са живеели заедно в една къща-което е пораждало доста траги4ни и коми4ни ситуации,последствията от които е отнасял сглупилия съпруг-ще цитирам по памет 4аст от едно стихотворение,писано още много отдавна-преведох го аз-за да могат да разберът вси4ки,а и оригинала е на фусха
ожених се за 2 с мисълта 4е ще ме гледат като агънце,но скоро след това превърнаха се те във въл4ици Mr. Green
а ето и една история за 4естта-веднъж един 4овек заминавал на хаж имал 10 златни лири ,които не искал да носи със себе си и ги оставил на съхранение при един търговец/тогава практиката е била такава/ докато се върне и си ги прибере-след няколко месеца 4овекът се върнал/тогава пътували с кервани и ходенето на хаж отнемало няколко месеца/ и отишъл да си вземе парите ,но объркал магазина и влезнал в друг там при търговеца се били събрали и други търговци и си поискал 10те лири-4овекът му ги дал.Мъжа излезнал от магазина и продължил да върви из пазара когато видял магазина в който оставил парите си-влезнал и си ги взел ,след това се върнал при търговеца от който взел парите по грешка,върнал му ги и го попитал-след като не съм ти дал парите защо тогава  не  ми каза ,а ми даде колкото поисках?
тогава търговеца отговорил-защото така загубих 10 лири-които мога пак да спе4еля,но ако бях казал пред другите търговци ,4е не съм взел от теб пари щяха да ме помислят за лъжец,и да престанат да ми имат доверия-тогава щях да загубя си търговия

# 91
  • Мнения: 1
Ох,  въпреки,че пожелах лека нощ не мога да заспя, наминах към кухнята, натъпках се с хляб и сирене и успях да се намразя за това...

Бях пропуснала да прочета постинга на Невена. Невена имаш страхотни попадения в разсъжденията си, личи си че имаш много опит зад гърба си...Ех, тоя пример с 35 годишната жена..абе напомни ми на мен, аз се задомих късно,  бях свикнала да живея сама, около мен да цари ред, всяко нещо да си има място, да не разхвърлям повече отколкото ще ми е приятно да подреждам, да не се съобразявам с никог за нищо....Абе  понякога се държа като пълен егоист защото съм изгубила, или по-точно изпуснала съм момента когато е било най-лесно да се нагодя да живея с някого...и сега гледам някакви 22 годишни с по две деца и се чудя защо изглеждат толкова улегнали, а пък аз в сравнение с тях като някакъв пубер.

Понеже видях че има и други любителки на пустините като мен - ето една пустинна историйка:

Един ден преди много години, по-точно една нощ, се изгубих в една пустиня. Следващата сутрин в 7ч имах полет за Лондон, а по-следващата сутрин трябваше да започвам работа...
Имах в себе си мобифон и се обадих за помощ, но...как обясняваш къде си точно когато си в пустиня? Спасителите ми се лутаха насам-натам, опитвайки се да попаднат случайно на мен, а часовете се изнизваха застрашително един след друг, докато надвисна реалната опасност да си изпусня полета. Това щеше да доведе до голяма бъркотия...Интересното е, че не изпитвах никаква паника, дори и слабо притеснение...пустинята ми даваше едно чувство на непоклатимо спокойствие, накара ме да забравя останалия свят и почти ме убеди, че съществуват само едрите звезди, мекия пясък, и силуетът на камила тук таме сред дюните...Седях невъзмутимо на една дюна и съзерцавах пустинния покой докато два фара в далечината не го нарушиха...Спасителите с джипа ме намериха и туриха край на вълшебството. Имах точно толкова време, колкото е необходимо да влетя в хотелската стая, да нахвърля разпиляните се вещи в куфара и да извикам такси за летището...В самолета до мен седеше една много бъбрива женица, която постоянно се опитваше д аме въвлече в разговор за Непал, откъдето се прибираше, а аз отговарях едносрично и пред очите ми бяха само пясъците, звездите и камилите...Отне ми доста време да се отърся от магията на тази нощ.

Приятни сънища и пожелавам ви много вълшебни нощи.

# 92
  • Мнения: 333
Рейн  Heart Eyes представям си каква красота е била...

Нафасимааааа  Hug Видях тее! Добре си се завърнала...къде се губиш бе джанъм...как си? Simple Smile

# 93
  • Мнения: 126
Наденце- не знам от България .Аз вадих в алжирското посолство в Париж и за 10дни ми дадоха семейна виза която важи за 6месеца. Уж семейна виза,а Не ми искаха никакви документи за брак-което ме учуди. Искаха само акта за раждане на Раян. Аз очаквах туристическа виза ,защото ние сме в конкюбинаж . В Оран ни се наложи за два дни да бъдем на хотел-и дори се притеснявахме че ще ни искат свидетелство за брак за да ни дадат стая в хотела .Но отново поискаха акта за раждане на бебето , видяха снимката му в паспорта на баща му и разгледаха моя паспорт.

Невена-и ти ми липсваш  Hug . Защо така се излагам и се затресох в нерви тези дни...не мога да си обясня  ooooh! Явно  ще да е чисто женско състояние  Joy  .винаги се опитвам да виждам хубавите неща,а да притварям очи за лошите....но истината е че ми се вижда много променено всичко У Дома. Цените на храната не отстъпват на тези в Ушан  #Crazy Е как така за една година тихомълком стигнахме западния станадрт на цени-удивително. Money  моите приятелки ме заведоха в един голям магазин за дрехи втора употреба-е пък не е истина кви готини неща напипах там за  символични цени.Адски съм доволна  bowuu

Стягам се за родителска среща в понеделник. Да се запозная с учителите на децата - разменяме скайпове.Ех,добре че е нета-не знам без скайпа как ще живея  Rolling Eyes Hug

А маслото на Икаров-наистина е в голяма опаковка и е икономично и не е скъпо-мога най-отговорно да пиша че вече втора седмица и чувствам ефекта.Опитах се да се изруся тук -че и по евтино ..Ама косата позеленя- голем смях падна в фризьорския.Чак шефката дойде да ми гледа косата.И не може да разбере защо пък се получи зелен цвета.А то от къната.Аз от години мятам черна къна.А от черна боя -почервенява след обезцветяването.Та те се чудят-що не е червено и откъде на къде пък е зелено.... Joy Joy Joy.В крайна сметка руса не станах-ама едно мляко с кафе като цвят покри зелениите. Успокоиха ме че кафявото било модерно сега  hahaha
Приятни почивини дни от мен. Извинявам се че вчера пишех като гост.Нещо не ще да ми приеме паролата този комп-ама има вирук.децата са го разбазикали както му е реда.чакам техник да преинсталира целия Уиндоус.

Целувки за всички    Hug  bouquet

# 94
  • Мнения: 206
Dala, Питах се защото вчера се чухме с Цвети, получила е поканата от нейния любим и отива другата седмица за виза в посолството в София. Днес планираме да се видим и на живо...
Тя ми каза, за едно момиче, което и е писало оттук във форума Молли81 или нещо такова, от Търново е девойката, 2 пъти е ходила при нейния любивм в Алжир и брак имат вече, но на него не му дават виза за България. Цвети се опитва да и отговори, но пощата и е пълна... Писало ли ти е на тебе това момиче?

# 95
  • Мнения: 232
Здравейте,момичета?Monsoon,сега се сетих,че пих и Ревалид,които са доста ефикасни и може да се пие ударна доза от тях.Ще помоля,тези от вас,които се къносват,да ми обяснят как приготвят къната,оставяте ли я да престои и други подробности,ако разбира се не Ви притеснявам.Другото ,което искам да попитам е относно забрадките.Видях,вчера една девойка с такава кърпа,като на аватара на Дуа/абе,направо девойката си беше красива с нея/,и тази с която е Самие от ББ4,каква е разликата между двете.Благодаря Ви предварително за отговорите.Лек и спорен ден на всички!

# 96
  • Мнения: 16
здравейте
не успях да прочета всичко но се налага да изляза затова ви казвам само приятен ден надявам се след обед пак да пиша

# 97
  • Мнения: 53
Здравейте, арабски принцеси! Grinning Hug
Казвам се Гинка, имаме син на 4 години с мъжа ми и живеем в София.
Миналата година направихме една двуседмична обиколка на Сирия - Халеб, Хама, Холмс, Тартус, Аруат, Дамаск и Маалюля. Сега на 7 ноември заминаваме пак, но мислим да отскочим до Ливан и Йордания. Ще ви помоля да ни насочите за интересни места, които да видим, например за Дамаск сме пропуснали да посетим миналата година Най-стария бар на най-старата улица в най-старата столица, но тази година, живот и здраве, ще го направим.
Интересуваме се също и от хотели, интересни ресторанти, забележителности и въобще всичко, което ви хрумне. Много ви благодаря предварително.

# 98
  • Мнения: 126
наде-да .писала ми е Моли. Марси също е в час-писахме си  трите по едно време.Преди няколко дни Моли също ми писа че и е отказана виза за съпруга и. Те имат и брак подписан там....не знам какво да кажа-за мен не е очудващо,всички тук пишещите Знаем за визите  и колко трусно ги дават... Упорство и  настъпателно настояване пред посолството в България ,за да се застъпят  и да дадът виза на мъжа....знам че ако представи  медицинско че е нещо доста болна -Да пази господ де...но съм чувала че тогава нямат право да Разделят семейството и давали виза...но това са приказки.просто нали мама е болна от рак-та в нейния форум пише едно момиче с хабиби от Йордания.Тя го кани да и дойде на гости-те отказаха..но накрая тя го докара до тук-и пика че е  приложила лист с диагнозата си и мисли че заради това са позволили виза...А за Цветето много се радвам-мисля че няма да има проблеми с визата си за Алжир. Само-изрично е написано...Ако е ходила в Израел-Няма да и дадат!!!!!Политика-не ги вдявам тези неща.  Sick Но от видяното с очите си -алжирците обичат чужденците и са много благоприятно настроени Точно към българите. Те и двамата са много сладка двойка и са си лика прилика.Дано да са заедно по -скоро  Hug  bouquet

# 99
  • Мнения: 590
Да се разпиша, че скоро няма да имам  възможност .

Жасмин , лек път и да си изкарате добре в Латакия . Поздрави на морето .


Нямам нет ще си сменям доставчика , а и компа е с троянец , ще се наложи да го преинсталирам .........с две думи ще се отървете от мен  Mr. Green

За срещата , нямаше как .Малкият пак се разкашля и нямаше на кой да го оставя .

Спорти , страхотно си се справила , поздравления   bouquet.

# 100
  • Мнения: 3 215
Манел,мерси, но заслугата е на Дивиана - аз само гледах тъпо отстрани  Crazy Но мисля,че схванах как се правят нещата.В някоя от следващите теми ще си проличи дали е така.
Наде, в тази тема не мога да редактирам повече,така че Наайра ще я добавим в Кувейт в следващата тема, както и стихотворението на Теди. Има го моментът,че някои хора са в Бг или другаде в Европа,но пък са емоционално свързани с някоя ярабска държава, както и такива,които са вписани в арабска държава,но са си в Бг...Ако имам време ще се опитам да въведа малко ред в списъка и може би на тези,които са в Бг ще сложа в скобки държавата,към която имат пресантиман.Това е и идея за този,който пуска новата тема,защото може да не съм аз.

# 101
  • София
  • Мнения: 18 040
Гинчето,добре дошла тук!  bouquet
Радвам се като видя хора с позитивно отношение към арабския свят и с желание да се насладят на красотите му! GrinningВярвам , сами сте видели при предходното си пътуване, че този регион е една прекрасна туристическа дестинация.В тази връзка, бих могла да ти дам насока за местата в Йордания, заслужаващи да бъдат видяни..Разбира се, започвам с моята слабост Петра - столицата на набатеите, която отскоро е включена в 7-те чудеса на света.“Изгубеният град” е открит е случайно през 1812 г. от швейцарския пътешественик Буркхард и сега е един от най-посещаваните културно-исторически паметници в света, под закрилата на ЮНЕСКО. При обиколката ще разглеждате прочутата Съкровищница, която е само една от 4000-те внушителни фасади, изсечени в скалите. Истински шедьовър е амфитеатърът с 6000 седящи места, издълбан в червения пясъчник. Манастирът от I в. е най-голямата постройка в Петра и е своеобразна реплика на Съкровищницата. Изключително красива е Византийската църква с великолепен „килим” от отцветна мозайка, изобразяваща годишните сезони, океана, земята и мъдростта. Ако не ви мързи, може да изкачите близо 700 стъпала, които водят до място, от което ще видите Петра като на длан.Следва Джераш-най-добре запазеният римски град от Декаполис (обединението на десетте най-процъфтяващи римски колонии). При обиколката му  ще се насладите на  храмовете на Артемида и Зевс, Триумфалната арка на Адриан, Хиподрума и дългите колонади и павирани улици.
Природният феномен Мъртво море също не е за пропускане. Това е най-соленото езеро на земята, което се намира в най-дълбоката депресия на света – 395 м под морското равнище. Според преданието на това място са се намирали пет библейски града, сред които са прословутите Содом и Гомор. Плуването в солените води на езерото е  една изключително здравословна за човешкото тяло процедура, но лично аз не съм й фенка.Преди години, с  лапешкия си акъл, се метнах сякаш съм в Черно море.В резултат се наложи да излеят върху очите ми няколко бутилки минерална вода, докато отново прогледна.. Mr. Green. Не пропускайте и Мадаба – града на мозайките. Най-интересна е мозайката в православната църква “Св. Георги”, направена от милиони цветни парченца и представляваща карта на древна Палестина и свещените християнски места.Планината Небо, откъдето Мойсей най-после вижда Обетованата земя и умира също е след местата, заслужаващи да бъдат видяни.. От върха на Небо се открива гледка към долината на река Йордан, Мъртво море, Витлеем и Йерусалим.  Оттам, пътуването ви може да продължи по Кралския път, използван още отпреди 5000 г., към замъка  Ал Карак, който служел за укрепление на Кръстоносците. Внушителната военна крепост е изключително интересна с подземните етажи, ниши и бойници, които я правели непревземаема.Вечеизгубих нишката и май не споменах Аджлон, Вади Рум  и забележителностите в самата столица Аман.Дано съм била полезна !
Ясмин,лек път и приятно изкарване в Сирия!
На всички ви - пожелания за спорен ден!Много обичам петъците, нали след тях идва почивката Mr. Green

# 102
  • Мнения: 2 804
Добро утро дами !
Не мога да ви смогна на и вече спрях да се ядосвам .
Ние сме добре .
По късно ще пиша , че трябва да излизам .
Лек ден  на  всички .

# 103
  • Мнения: 72
Здравейте,

И аз да се представя с няколко думи за протокола:)

Казвам се Ели от град Русе съм, майка ми е Nadia Jasem. Както сами може да се досетите страстта и интереса ми към арабския свят беше създаден именно от мама. Живяла съм в Кувейт близо 4 години и неколкократно съм обикаляла Египет и гълф региона. Обожавам Египет- Кайро в частност и северното крайбрежие. 5 години имах връзка с един египтянин и макар и раделени вече все още сме приятели. Гледам арабски филми (с англисйки субтитри, разбира се), обожавам традиционната арабска музика и тази с по- модерно звучене. Харесвам Ум Калтум, Омар Кхайрат,  Адел Емам и други.

П.С Забравих да кажа (за новите момичета), че и аз вече не съм ентусиаст, ама като не се сменя това на профила...

# 104
  • Мнения: 206
Dala питанка: възможно ли е тогава този човек от Алжир имам предвид да получи виза ако реши да се запише да учи в български унижерситет?
Жасминка приятен и безпроблемен път и до скоро онлайн чуване Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт