Примерна схема на захранване (10)

  • 68 350
  • 661
  •   1
Отговори
# 360
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 25 083
Здравейте.
Захраних Димана преди три седмици. Дотогава беше изцяло на кърма. Досега съм въвела само безмлечна оризова каша, картофи, моркови, тиквичка, броколи.

За следобедна закуска ползвам безмлечната оризоа каша с плод - банан, а днес ще пробвам с кайсия.

След като имам две хранения, мога ли започна да "правя" и закуска? Да въведа глутена, сиренето, киселото мляко?

Нямам напълно заменени хранения, давам след това и кърма. Димана доста е пълничка, 11.200 преди две седмици. Да започна ли да махам нощните гощавки.

Бих искала в рамките на два месеца да въведа голяма част от храните. Много ли е това?

# 361
  • Мнения: 199
Косе Босе исках да те питам за кашкавала и киселото мляко. Четох на 1-ва страничка за храненето от 1 до 3 год. и там пише 30 гр. сирене на ден или извара или кашкавал. Значи ли това, че когато давам сирене не е хубаво да давам и кашкавал за деня? Сирене обаче давам всяка сутрин в закуската с масло  Thinking, ако не е правилно така какво мога да предложа за закуска тогава (надвечер давам кашата с плод)? За киселото мляко-давам през няколко дни, малкия го обожава, но незнам къде през деня да го вместя  Blush. Трябва ли да предлагам всеки ден?

И още един въпрос, глупав, но ме гложди от известно време. Зехтин добавям към вече готовите манджи а не по време на варене. Правилно ли е?

Home Raider ти питаше наскоро какво мляко да включиш за приготвяне на храната. Добавяш ли вече някакво? Някои мами ползват Нестле Джуниър. И на мен ми се ще да добавям мляко евентуално към пълнозърнестите ядки следобед, но и аз се чудя АМ или да въведа прясно.

# 362
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 735
Аз също се чудя за прясното мляко и пробвах да направя кремче за следобедна закусна с царевично нишесте и прясно мляко, но малката не поиска да го яде. Не зная как и в какви храни да го включвам прясното мляко и май ще поизчакам. Засега страшно много харесва кисело мляко и й го давам почти всеки ден за следобедна закуска, заедно с плодове, тъй като започна да отказва каши и кисели.

# 363
  • Мнения: 65
Косе Босе,
Днес педиатъра на Мина беше при нас и му споделих,че Мина често е запечена,въпреки,че я захранвам много внимателно и бавно.Той ме посъветва да въведа овесени ядки,защото в тях има ниско съдържание на глутеноподобен протеин и вероятността да направи реакция е съвсем минимална.От твоите постинги зная,че е добре глутен да се въведе с овесени ядки прибавени към друга зърнена безглутенова каша.Мислех да въведа глутен в началото/средата на 9-ти месец.Все още не съм въвела месо,а елда предлагам едва от вчера.Какво е мнението ти.За справка:Мина е на 7 месеца и 18 дни.
Благодаря предварително:-)

# 364
  • Португалия
  • Мнения: 4 520
заек, аз давам прясно мляко в застройка за супа- 50 на 50 смесено с киселото Peace
друг е въпроса,че моите почти не ядат супа #Cussing out
или в домашен кекс!

# 365
  • Мнения: 1 449

Възраст за глутен

Според много схеми на захранване (например повечето в Европа) глутен се въвежда на 6 м. Основанията:
- най-рисковата възраст е преди 4 месеца
- отложеното въвеждане на глутен след 7-8 м. може да бъде също толкова опасно
- ако няма наследствена обремененост, рискът на подходящата възраст не е голям

Според други официални схеми на захранване глутен се въвежда около 8-9 м.:
- доказателствата за вреда са безспорни при ранно въвеждане преди 4 м., но за възрастта 7-10 м. няма единодушно мнение сред специалисти и изследователи
- 6-9 месец остава разумният диапазон за глутен

Относно глутена в овесените ядки
Протеинът/белтъкът в овеса, който се счита за проблемен, е авенин.
За него обаче има нови практически изследвания от почти две десетилетия насам, според които не е проблем при повечето болни от цьолиакия.
Проблем обаче е, че овесът е замърсен от другите житни култури и реално съдържа глутен (т.е. съдържа техните глутенови протеини).
По тази логика овесът е подходящ за въвеждане на глутен.

# 366
  • Мнения: 1 449
Косе Босе исках да те питам за кашкавала и киселото мляко ...
когато давам сирене не е хубаво да давам и кашкавал за деня? ...

Зехтин добавям към вече готовите манджи а не по време на варене. Правилно ли е?

Сирене и кашкавал за 1-3 год.
Препоръчваното количество сирене/кашаквал за 1-3 год. е поне 30 г, най-често 30-60 г.

Това са по-скоро желателни количества и най-вече за да се види колко грама сирене или кашкавал могат да заместят дадено количество кисело или прясно мляко. Може да се предлага повече сирене и кашкавал дневно, ако:
- се понасят добре от стомахчето (висока масленост, концентриран белтък, сол)
- по-голямото количество не запича
- не засищат детето за сметка на друга важна храна

Хубаво е млечните да бъдат разнообразни – може да са дават сирене и кашкавал в рамките на деня, ако можеш да ги вместиш. Но обикновено е едното или другото. Същото се отнася за киселото мляко – давай го толкова често, което детето иска или където може да се вмести.

Зехтин - готвене
Може и по двата начина. Екстра върджин става и за студена, и за топла обработка.
* При готвене зехтинът не се загрява над 175 градуса (това би трябвало да е указано на етикета) т.е. ако храната се задушава на тих огън, може да се добавя по време на готвене. Предимството е, че така се извличат по-добре мастноразтворимите витамини.
* От друга страна, хубавият зехтин не се загрява, а се добавя накрая. Ако се загрее над максималните градуси и за по-продължително време, вече губи голяма част от полезните си качества.

# 367
  • Мнения: 65
Косе Босе,
Каква е препоръката ти?Да въведа ли овесени ядки като следобедна каша сега?Ще означава ли това,че съм въвела глутен и ако - ДА, да продължавам ли по схемата овес->ръж->ечемик-> пшеница?Не е ли проблем,че все още не съм въвела месо?
Благодаря,че така бързо и адекватно откликваш на майчините ни тревоги.
Помощта ти е безценна Simple Smile

# 368
  • София
  • Мнения: 1 835
Lilcho, аз правих няколко неща с прясно мляко - грис (пшеничен), крем с нишесте и варени овесени ядки. Добавях прясно мляко най - вече докато го въведа. Сега прибавям в същите неща прясно мляко,  но по-рядко. Почнах да давам и млечни каши.

Кисело мляко и моя мъник много харесва и то натурално, както си е студено от хладилника и от кофичката. Аз нямам определено време, в което да го предлагам. Давам го най -вече, когато не му хареса някоя от манджите и/или я смесвам с кисело мляко, или го дохранвам след основното хранене. Общо взето киселото мляко му го давам след почти всяко обедно хранене- нещо като десерт. И той  не отказва да си хапне. Laughing

# 369
  • София
  • Мнения: 308
Mina`s mom, относно запека на Мина, вместо да въвеждаш овесени ядки с цел разхлабване, защо първо не пробваш да предлагаш повече течности или ако детето не обича да пие вода, да разреждаш пюретата. При нас това се оказа разрешението на проблема. 
Иначе относно въвеждането на глутен преди месо (още едно майче имаше подобен въпрос преди няколко дни), моето мнение е че на този етап хранителния принос на месото е много по-важен. В последните си постове Косе Босе коментира, че най-новите препоръки са за по-ранно захранване с месо. А проблема с късното (8-10 мес.) въвеждане на глутена е по-скоро в по-големите количества храна, които детето на тази възраст поема, докато глутена трябва да се предлага постепенно.

# 370
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, искам да те попитам за солта и по-скоро за морската сол. От известно време слагам в нашата храна морска вместо обикновена сол. Като почна да слагам на малката сол, да й слагам ли морска? Има ли тя предимства пред другата или е също толкова вредна?

Готварската (фината) и морската (кристалната) сол са едно и също като състав.
Готварската сол е морска, но смляна. 

Ако солта е готварска или трапезна - трябва да е йодирана според българския стандарт, независимо дали е под формата на кристали или на пясък. Съдържанието на йод е еднакво. Между другото, дори малко количество сол съдържа доста йод.

Kалиевата сол е по-различна като състав (съдържа по-малко натрий) и се води диетична, но за нея не съм срещала изрични препоръки дали е подходяща за деца.

Само да допълня за произхода на солта – въпреки че кристалната морска сол е по-богата с 2% на минерали от пясъчната рафинирана морска, и в двата случая зависи откъде е добита. Морските басейни концентрират в себе си голямо замърсяване - например в някои био храни солта е от специални региони (считани за екологично чисти).


Косе Босе в няколко пюрета на Нестле съм забелязала,че има хидролизиран или частично хидролизиран ориз.
Въпросът ми е какво означава това и дали трябва да се избягва?

Хидролизираният ориз се ползва като стабилизатор на хранителната смес.
В резултат на хидролизата се въздейства върху нишестето в ориза, подобно на получаването на модифицираното нишесте. Така става по-лесносмилаем, а и не се нуждае от допълнителна обработка преди консумация.
Не знам дали Нестле имат предвид това, но в някои био храни се ползва точно такъв ориз и е напълно допустим въпреки по-стриктните стандарти за такива храни.

Има още едно възможно тълкуване – оризът да е обработен на ниво белтъчини. През последните 4-5 години има различни опити за производство на АМ на основата на ориз, като в този случай се обработват протеините на ориза, не само нишестето (подобно на разбиването на протеините в кравето мляко при хидролизираните млека). Целта е оризът да стане лесноусвоим от организма.

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 18:54 от Косе Босе

# 371
  • София
  • Мнения: 308
Хайде и аз да питам нещо.  Grinning
В неделя по случай 11 месечинка на Ивана мисля да вкарам най-сетне първия млечен продукт - козе сирене. За въвеждането на сиренето съм си записала, че се започва с 1-2 трохички и постепенно за около 2 седмици се достига до дневната доза от 30-40 гр., а също и че се предлага се през ден, за да се избегне натрупване на евентуални алергени. Въпросът ми е: в началото, когато давам минимални количества не трябва ли да давам всеки ден, или пак се дава през ден?  newsm78
Също така бях решила на Никулден да почерпя малката с рибка за пръв път. Обаче така се получава само 1 седмица от въвеждането на сиренето. Това проблем ли е?
И последно. Оказа се, че в рибното пюре на Семпер, с което ще захранвам има лимонов сок. Сигурно е в минимално количество само за овкусяване ама ме притеснява. Трябва ли първо да въведа лимона?

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 18:12 от Мирка 76

# 372
  • Мнения: 2 111
Косе Босе благодаря     bouquet
Какъв хляб е добре да се дава на детето?Косе Босе,спомням си,че беше писала по въпроса,но не си спомням къде Blush

# 373
  • Бургас
  • Мнения: 83
Здравейте момичета!
Имам една главоблъсканица....Досега съм въвела картоф, морков, тиква и тиквичка. Следобяд като междинно хранене съм предлагала круша, утре идва ред и на ябълката.

Въпросът ми е оризовата безмлечна каша, която следва да въведа кога да я предложа- на обяд към зеленчуковото пюре и на по-късен етап да ги редувам или към плодовото пюре следобяд  newsm7

# 374
  • Мнения: 13
Аз въвеждам нова храна до обяд или на обяд, за да може при евентуална алергична реакция да се проследят симтомите до вечерта.  Вече въведената храна предлагам след обяд,т.е. разменям им времето на предлагане. Според мен можеш да предложиш оризовата каша първоначално на обяд с въведен плод и да изместиш зеленчука след обяд или ако държиш зеленчуците да са на обяд да ги предложиш с кашата, а плодовете да си останат след обяд.Твоето слънциче ще ти покаже най-добре. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт