За или против системата с окситоцин?

  • 31 449
  • 259
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 753
би ли обяснила, моля - в кои точно моменти и поради какви причини ще се наложи ЗАДЪЛЖИТЕЛНО поставянето на система с окситоцин???  Thinking

Не съм медицинско лице но веднага мога да ти посоча такава причина: ако водите спонтанно са изтекли преди няколко часа, а контракции не са се появили. След изтичането на водите бебето вече не е защитено от вътреутробни инфекции и ако не се роди до 24 часа опасността от сепсис е много голяма.

Да ме прощава кака Сийка, че отговарям вместо нея, но не се стърпях при този тон.

Мерси Joy

# 181
  • Стара Загора
  • Мнения: 412
Когато се налага - разбира се че съм за системата. В моя случай цяла нощ с контракции а имах само 2 см разкритие, на сутринта ми включиха система окситоцин. Преди системата минах само с дишане и пъшкане, но след като я включиха при мен болката стана непоносима - контракциите преливаха една в друга, нямах никаква почивка. Процеса се ускори много, но за мен беше кошмарно  ooooh!

# 182
  • Мнения: 1 725
Ами, окситоцина може и да е важен в някои случаи, но в моя примерно, мисля, че можех да мина и без него. Отидох с редовни контракции и 5 см разкритие. Поносими болки. Като ме сложиха на едно легло с монитор и система, ми се стъжни... Спокойно можеше и без него, мисля аз.
Продължавам да настоявам, че окситоцинът повече пречи, отколкото да помага в случаи като горния, какъвто е и моят, какъвто е и на tani_sz, която си мисли, че една нощ контракции и 2 см разкритие е причина да се пуска окситоцин. Изключвам, разбира се, случаите, когато наистина има проблеми, като изтекли води - та това навсякъде го пише - че се налага мед.интервенция и разбира се, че лекарите трябва да кажат каква да е тя, никой не твърди, че е по-компетентен от тях, както някои криво разбират нещата.
hedra, моля те да обясниш какво точно е бондинг, че порових в нета, но нещо не откривам определение и не ми е съвсем ясно  Blush съжалявам за спама, ако не е точно по темата!

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 17:57 от desi_sunshine

# 183
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз не съм ЗА окситоцина без мед.показания.Но е тъпо да разискваме дали трябва или не.Това е право на лекарите.Те са тези, които преценяват.

Моя приятелка искаше да роди напълно естествено, но влезе за задържане, преноси, тоновете на бебо станаха лоши и......се наложи окситоцин.Тези, които са против какво предлагат?Да изпуснат бебето ли?
При мен в родилното имаше мама, която не и слезе кърма 4 дни!Момичето се разплака, сложиха и окситоцин и тя тръгна!
Ами при изтекли води.......също ли не се налага окситоцин?

За това смятам, че лекарите за това са учили и практикували, за да преценят кога се налага.

Никой не казва, че не трябва да се прилага, когато е нужно, а че често го слагат и без необходимост. А колкото до компетенцията на лекарите, уви, голяма част от тях си действат както си знаят от 20-30 години и не четат нищо ново. Напротив - оказват съпротива да научат нещо, защото мислят, че всичко вече знаят.

# 184
  • Мнения: 340
Аз не съм ЗА окситоцина без мед.показания.Но е тъпо да разискваме дали трябва или не.Това е право на лекарите.Те са тези, които преценяват.

Моя приятелка искаше да роди напълно естествено, но влезе за задържане, преноси, тоновете на бебо станаха лоши и......се наложи окситоцин.Тези, които са против какво предлагат?Да изпуснат бебето ли?
При мен в родилното имаше мама, която не и слезе кърма 4 дни!Момичето се разплака, сложиха и окситоцин и тя тръгна!
Ами при изтекли води.......също ли не се налага окситоцин?

За това смятам, че лекарите за това са учили и практикували, за да преценят кога се налага.

Никой не казва, че не трябва да се прилага, когато е нужно, а че често го слагат и без необходимост. А колкото до компетенцията на лекарите, уви, голяма част от тях си действат както си знаят от 20-30 години и не четат нищо ново. Напротив - оказват съпротива да научат нещо, защото мислят, че всичко вече знаят.

Е за това го има информираното съгласие, което е за всяка отделна и разяснена процедура. Човек просто отказва.

# 185
  • Мнения: 90
На мен ми пуснаха система с окситоцин, понеже имах 5 см разкритие , без контракции; преносвах шести ден-нямаше опастност някаква за бебето,ама доктора вика-"за какво да чакаме, ти имаш разкритие и така или иначе съм на смяна?!" и аз се съгласих. Родих за около 4 часа и малко, доста ме болеше';съжалявам малко , че не изчаках да тръгне бебето самичко; страшно много ме боля таза дълго време след това от бързото раждане,а и от голямото бебе-4,200 кг

# 186
  • Варна
  • Мнения: 3 249
hedra, моля те да обясниш какво точно е бондинг, че порових в нета, но нещо не откривам определение и не ми е съвсем ясно  Blush съжалявам за спама, ако не е точно по темата!


Докато се включи hedra ще вметна само, че според мен бондинг означава връзката между майката и бебето, привързване (на англ. bond)

А пък Хедра нека да го обясни по-подробно  Hug

# 187
  • Мнения: 682
От личен опит - против. Преносвах с една седмица и постъпих за предизвикано раждане. Включиха ми система окситоцин, но тъй като шийката на матката не е подготвена, резултатът беше - 6 часа болезнени контракции и едва 3 см. разкритие, падащи тонове на бебето и секцио по спешност.

# 188
  • Мнения: 2 746
А колкото до компетенцията на лекарите, уви, голяма част от тях си действат както си знаят от 20-30 години и не четат нищо ново. Напротив - оказват съпротива да научат нещо, защото мислят, че всичко вече знаят.

Ейй, като почнете с тези лафове "преди 20-30 години"... ами тогава е нямало окситоцин, бре, хора! Grinning

# 189
  • София
  • Мнения: 2 249
А колкото до компетенцията на лекарите, уви, голяма част от тях си действат както си знаят от 20-30 години и не четат нищо ново. Напротив - оказват съпротива да научат нещо, защото мислят, че всичко вече знаят.

Ейй, като почнете с тези лафове "преди 20-30 години"... ами тогава е нямало окситоцин, бре, хора! Grinning
Напротив, синтетичният окситоцин започва да се използва през 50-те години, а преди 20-30 г. е използван със сигурност, но не рутинно. Аз самата съм родена (преди близо 34г) след индукция с питоцин заради преносване от 2седмици.

# 190
  • Мнения: 2 746
Точно това имам предвид - използвало се е само в краен случай, не като сега - почти на всяка родилка.

# 191
  • от Луната
  • Мнения: 1 753
Аз съм доволна от окситоцина. След 29 часа контракции, като последните 10 през 5 мин, и разкритие едва 3 см, бях доволна, че ми спукаха водите и ми сложиха система.След 2 часа родих на 8 см. Болката според мен не беше по-силна и преди това ме болеше много, само интервала между контракциите се скъси. Бях толкова изтощена след продължителните контракции и неспането, че нямах много сили да напъвам и се наложи епизиотомия и доктора ми скача 2-3 пъти на корема. Но без негова помощ сигурно нямаше да се справя. А 2 часа след раждането на родилна маса са ми като сън, постоянно заспивах от изтощение и се налагаше да ме будят. Следващия път пак не бих отказала системата ако е същото.

# 192
  • Мнения: 1 322
На мен също ми включиха система. Назнам дали беше от нея или не, но болките бяха меко казано ужасни.

# 193
  • Мнения: 579
Ами,нормално е,като се съкращава процесът,сигурно става по-рязко и боли повече.Обаче пък иначе е по-продължително...Незнам,на мен ми сложиха система без да съм я искала и докато попитам за какво е системата вече ми я бяха включили.Болките бяха силни само последните 10-15 мин,но при всеки е различно...

# 194
  • Мнения: 37
Чувала съм , че съкращаването на процеса по този начин понякога е причина за по-големи разкъсвания. Не знам до колко е така.
Но ако можех да върна времето назад бих я отказала (освен ако не е опасно за бебето).
Раждането ми се струва доста леко в сравнение със закърпеното дупе. Беше  ми много трудно първите 15 дни , а и доста дълго след това не беше фантазия.

Общи условия

Активация на акаунт