Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 808
  • 403
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 3 816
Момичета, страхотна тема! Следя ви с голям интерес и си записвам всички рецепти.  Hug
Искам да благодаря на Tali Dan , за рецептата на пастета с патладжани.   bouquet Ето го и моят вариант малко променен/ съобразен с режима на Дюкан/, но много вкусен, със сигурност по оригиналната рецепта ще е още по- вкусен.
  А ето и какво сложих аз:
 3 бр. печени патладжана
2-3 печени чушки
2 печени глави кромид лук
3 твърдо сварени яйца
2-3 с.л. извара
2 скилидки счукан чесън
магданоз, сол

# 136
  • Мнения: 1 526
Гелева, изглежда много апетитно Peace !
Майка ми няколко пъти прави оригиналната рецепта, а после и тя добави печени чушки  и сварени моркови.

Мента, не съм попадала на тази паста мизрахит.
Помня, че в началото ми беше странна комбинацията ориз- леща, ориз- хумус, а после се уверих че е сполучливо.
Така че  тази паста ще се пробва. Децата и без това искат паста всики ден, миналата година бяха така с ореза  Laughing.

# 137
  • Мнения: 641
Момичета, прекрасни рецепти сте сложили
Имам въпрос - някой може ли да ми подскаже как се прави прословутия Масапан? Аз го правя по една рецепта, но някак си май не се получава така както ми се иска – винаги съм мислила, че сиропа се вари, а моята рецепта е без варене. Пробвала съм да варя сироп, но винаги бонбоните стават адски течни
Правя го така
200 гр сурови обелени бадеми /ако не са обелени ги бланширам и ги беля/
200 гр пудра захар
2 капки лимон, 3-4 кристалчета сол, бадемова есенция
Бадемите и пудрата захар ги смилам в кухненския комбайн докато станат много ситни. Вадя сместа, добавям лимона, солта и есенцията и на плота почвам да меся с ръце докато стане хомогенно тесто като пластелин. След това късам от тестото и оформям малки топчета като бонбонки.

# 138
  • Мнения: 610
Благодаря момичета за комплиментите  Blush

Мента искам и още как  Hug помощт за близнаците не отказвам  Wink а и в кухнята също, особенно ако приготвиш и на нас такива пухкави и вкусни гвиниот , а и Йоанка каза много искам булката с червените обувки  Flutter да дойде в къщи на гости  Heart Eyes

Tali Dan мерси за рецептата , ще го направя пастета, в градината на майка ми стават чудни тиквички и патладжани , така че лятото ще си го приготвяме честичко и ние  Simple Smile

Петя а колко ябълки да сложа на пая ?

Пак много вкусни предложения сте дали  Crazy
Вчера попаднах на тази статия за Еврейската кухня - http://spisania.rozali.com/ot-kulinaren-jurnal/p6109.html
Харесах си рецептата за бадемовите сладки и пастет от пилешки дробчета с варени яйца и лук   chef

# 139
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Гелева, диетата прави хората изобретателни  Hug

bliznacite, пастет от дробчета е много типично за еврейската кухня, в Израел е популяризирано от европейските евреи, доколкото ми е известно... Отдавна се каня да се пробвам да направя, досега все бабата ни прави и носи в кутии  Grinning Статията е супер  Peace

Tali, аз мисля, че е обобщено понятие "ориенталска паста", един от вариантите за готвене на хумус, леща и ориз, които често присъстват заедно в рецептите на местните... Иначе в календара имаше и по-тривиални неща - баклава, постни лозови сърмички, хумус с тхина, даже имаше шишчета на скара и супа от леща  Grinning Но тях знам да ги правя и за това не съм обурнала внимание на рецептите, а пастата ме заинтригува  Grinning

Espa, точно така знам и аз - че в България евреите правят масапа без да варят сироп  Peace То всъщност си е марципан, но така е известен сред еврейската общност  Hug

В една израелска готварска книга (на Гил Ховав - "Ястие на баба") има една рецепта, не съм я пробвала, но ще ти я преведа, пък ти сравни дали на вкус има разлика  Peace

Масапа - масапан, марципан
традиционно се поднася на Песах, но и на много други празници... популярно е сред евреите от България, Турция и Гърция, но и сред други еврейски общности от Европа... В Израел продават бадемите за марципан готови - обелени, бланширани, пък има даже и направени на брашно - още по-удобно за ползване



Продукти:
1 кг бланширани, обелени и смлени бадеми
3 ч.ч. захар
2 ч.ч. вода
сокът от 1 лимон
6 капки бадемова есенция
3 капки розова вода (в книгата е написано מי זהר или מי פריחת הדרים - вода от цветчета на цитрусови дръвчета, но става и с розова вода, тя е за аромат само)
1 ч.ч. захар, смляна на дребно  Thinking
За красота: малко смлени бадеми (поръсване) или половинки бланширани бадеми, които се слагат върху бонбоните

Приготовление:
Трите чаши захар, лимоновият сок и водата слагаме на тих огън да поврят около четвърт час до получаването на лепкав сироп. Към сиропа прибавяме смлените бадеми, есенцията и розовата вода, намаляваме огъня и разбъркваме добре до отделянето на тестото от съда (т.е. да не е залепнало). Намазняваме леко ръцете си и оформяме малки топчета (с размер на репичка), след което овъргалваме топчето в смляната захар и редим в кошнички от хартия (от тези за бонбоните...). Слагаме отгоре половинката белен бадем или лекичко поръсваме със счуканите бадеми. Съхраняват се в хладилник, иначе съхнат, или на сухо и тъмно място (защитено от мравки  Mr. Green) до 3 дни.

# 140
  • София
  • Мнения: 3 816
Mentha , много си права.  smile3521  Тези дни ще се прави и пастетчето от пилешки дробчета. smile3508 bliznacite2004, благодаря за линка.  bouquet

# 141
  • Мнения: 2 952
Близнаците , сложих 4 ябълки - средно големи ....давай по вкус и на око както се казва.Много хубава статия  ! Мерси  , че сподели - на място си е тук!  Peace

Боже , а по песах   какви сладки се правят и продават - те са по-вкусни от  тези , които купуваме през  годината ...Вече и "хляб"и пити  за Песах има , бисквити , вафли, сладки ....забравя човек , че е Песах . Даже се угояваш от ядки и разни ореховки и какво ли не ...   Crazy

За Песах малко :
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%81%D0%B0%D1%85

# 142
  • Мнения: 112
И аз да се вклю4а с една рецепта,4е да не се 4увствам само наблюдател и 4етец.  chef


Гоменташи за еврейския празник Пурим

Тесто:
4ч.ч. брашно
2ч.л. бакпулвер
1/2ч.л. сол
1ч.ч. масло
1ч.ч. захар
2 яйца
4с.л. кайсиев сок
ок.1/2ч.ч. газирана вода
ванилия

Пълнеж: голям буркан (2 малки) кайсиев конфитюр (може и от сливи), ½ лимон и настъргана кора от цял лимон, 1/2ч.ч. счукани орехи, ½ настъргана кисела ябълка

Брашното се пресява и се смесва с бакпулвера и солта. Маслото се разбива със захарта. Прибавят се яйцата. Двете смеси се бъркат, като постепенно се прибавя газираната вода. Слага се ванилията, ако тестото е течно, се прибавя още брашно. Тестото се разточва тънко и с чашка се изрязват кръгчета, слага се от плънката и краищщата се подгъват от три страни, за да се получат триъгълници. Сладките се нареждат в намаслена тава и се пекат в загрята фурна, докато леко поруменеят.


Моля Петя или Мента да кажат какво зна4и думата   Гоменташи . newsm78

# 143
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз не познавам думата гоменташи, явно е на идиш  Wink, но рецептата, която си дала, е на традиционните за Пурим "уши на Аман"  Peace
Вариант на рецептата на esme_bolger
Малко инфо на немски, на английски и на френски



няколко по-големи снимки, да се видят сладките, но да не товаря форума:
http://blog.tapuz.co.il/disabled/images/73496_478.jpg

http://www.s-g.org.il/pic/pic_6311.JPG

http://www.ynet.co.il/PicServer2/02012008/1414804/daniel_waaa.jpg

SarrahHug Пете, аз не харесвам много храната за Песах, но то си е въпрос на вкус, разбира се  Grinning Шавуот е моят празник - с млечна кухня и тестени храни  eat - тогава и коремът ми празнува  Mr. Green Дано не забравя по-нататък да пусна няколко рецепти, подходящи за празника, разни сиренови топчета и пащиди (пайове)...

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 15:02 от Mentha

# 144
  • Мнения: 46
 Рецептата на Гил Ховав за масапан е за индустриални количества Simple Smile


необходими са

2 чаени чаши обелени и смлени  сурови бадеми
Приготвя се сироп от

1 ч.ч захар и 1/2 ч.ч. вода който се се вари на слаб огън при непрекъснато бъркане с дървена лъжица.Като започне да се сгъстява, се добавят 2-3 капки лимонов сок и  след това постепенно смлените бадеми до получаване  на гъста смес.
Ако имате формички за тази цел,подлатете всяка от тях с влажно тензухено парченце,така че като се втвърди ще бъде достачно само да дръпнете тензухчето и масапана излиза цял без да се наронва.
Всяко масапанче се гарнира с обелен бадем









Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 19:52 от maly

# 145
  • Мнения: 641
Mentha, maly,  Hug много благодаря за рецептата за Масапана. В най-скоро време ще я пробвам и ако стане сполочлив ще сложа снимки

# 146
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Рецептата на Гил Ховав за масапан е за индустриални количества Simple Smile

 Joy maly, права си - за едно израелско семейство точно ще стигне  Laughing Т.е. - да, индустриално е количеството  Mr. Green

Прабаба ми ги правеше също така във формичка, тук само на топчета са ми поднасяли, но е къде-къде по-красиво и празнично да се оформят по описания от теб начин  Hug

# 147
  • Мнения: 46
Млечна баница(инчуса ди лече)

за тестото
1 к.ч. олио
1 1/2 ч.пресно мляко
1 щипка сол
 сода за хляб на връхчето на лъжичката се варят.Свалят се от огъня и се слага брашно колкото поеме за меко тесто.Разточва се кора която се поставя в по дълбока тава като се покриват и стените.



За крема
1 1/2 литър пресно мляко,ванилия и захар на вкус(около 1 ч.ч) се сварява.Като се свали от огъня се добавят 6 добре разбити яйца(цели).Всичко се обърква много добре и се изсипва върху тестото много внимателно

Пече се  4-5 минути в много силна фурна ; 3-4 минути на средна температура(това се прави за да се запече тестото по добре) и след това 1 час на слаба.


Готова се оставя няколко часа и след това се реже



# 148
  • Мнения: 46
off topic newsm03


Mомичета, ако искате дайте си  e-mail  адресите имам много , разнообразни и забавни неща Hug

# 149
  • Мнения: 46
Вчера купих 1 кг ознеи аман заради "мишлоах манот"с разни пълнежи, но масово се убедихме в къщи че няма като домашните.


3 чаши брашно и бакпулвер
100 гр маргарина
1/3 чаша захар
1/4 чаша пресно изстискан портокалов сок и стърганата кора
сока на 1/2 лимон и настъргана кора
2 жълтъка.



маргарината с жълтъците и захарта се разбиват и постепенно се добавя малко брашно, малко сок и така докато привършат.
Точи се кора с дебелина 1/2 см, с чаша се режат кръгчета.В средата на всяко кръгче се поставя  плънка по избор , крайщата се защипват от три страни, получават се триъгилничета и се печат.


Плънката може да бъде от някакво сладко със счукани орехи,
маково семе
сладко от фурми
у нас е на почит плънката от шоколад за мазане шахар Simple Smile


лесно и вкусно  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт