Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 781
  • 403
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 110
   Mentha, благодаря ти за обяснението.   bouquet   Hug
 Аз от своя страна също се информирах и макар и да намирам логика (и прилика  Grinning) май ще трябва още малко време, за да го асимилирам.  Wink
 Това е едно от нещата, които съм научила в детството си и съм го приела такова без съмнения, но никога не е късно човек да се дообразова.  Peace
 
  Хубаво си се сетила да изпишеш името на любимия, но и езика те улеснява.  Peace
 Нали си представяш, ако беше женена за Станислав, например, къде щеше да го събереш върху сърчицето?!  Joy

# 256
  • Мнения: 1 263
Mentha , bliznacite2004, страхотна украса! Браво!   bouquet  Hug
bliznacite2004, лесен ли е за приготвяне ябълковият пай?  Thinking Аз вече 4 пъти правих кекса на Мента, може би, е време да пробвам и нещо друго.  Laughing
Цитат на: Espa
Вие продължавате с изкушенията. Ще станем 100 кила в къщи  Embarassed

И аз се страхувам от същото.  Crazy
Espa, възхищавам ти се, че с такова малко бебче намираш време да се вихриш и в кухнята.  Peace Heart Eyes
Добър ден на всички четящи и пишещи в темата!   bouquet

# 257
  • Мнения: 490
Благодаря за подкрепата момичета. Вероятно набухвателя ми е бил в повече newsm78. Ама пак ще правя, да се усъвършенствам, после смятам да се прехвърля на уникалните сладки на Мента.
     
Цитат
Иначе е объркващо  Crazy Аз дълго време отказвах да повярвам, че джодженът и ментата са един вид  Laughing
    Братче и сестриче, приличат си на външен вид, но миризмата на Джоджена е по различна и доста по-силна.  Party Laughing
   

         Ето известно приложение на Джоджена, подобно на Ментата:
           
            МОХИТО
            Съставки:

    * 1 с. л. захар
    * сокът на половин лимон (за предпочитане лайм)
    * 50 мл. ром Хавана Клуб, тригодишен
    * няколко кубчета лед
    * няколко листенца пресен джоджен
    * сода

Приготовление:

Във висока чаша накъсайте няколко листенца пресен джоджен, добавете лимоновия сок и захарта. Разбъркайте добре. Добавете 50 мл. тригодишен Хавана Клуб и две-три кубчета лед. Допълнете чашата със сода, разбъркайте отново и украсете с клонка джоджен.

 

 

# 258
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ама пак ще правя, да се усъвършенствам, после смятам да се прехвърля на уникалните сладки на Мента.

mimkis, ако имаш предвид последните сладки - цветенцата с мармелад (угиот перах риба) - да не се стряскаш с тестото  Peace - в началото бъркаш брашното и маслото с вилица, с миксер, най-вече с ръце, маслото ще поеме всичкото брашно, нищо, че няма много течност  Peace Натискаш бучката масло и отгоре и слагаш ненамокреното брашно и лека-полека няма да ти останат бучки, не е трудно, мен никак ме няма в месенето  yes, но в началото може да ти се стори, че брашното няма да се превърне в тесто  Laughing После се стяга в хладилника и става твърдо, но Е удобно за разстилане и изрязване с формички (или чаша  Wink)

Хубаво си се сетила да изпишеш името на любимия, но и езика те улеснява.  Peace
 Нали си представяш, ако беше женена за Станислав, например, къде щеше да го събереш върху сърчицето?!  Joy

Joy
Алба, и моето име не можах да изпиша  Laughing буквичка и надпис като love могат да се съберат на толкова малка сладка, но колкото за пробата и обикновени драсканици ставаха  Sunglasses

# 259
  • Мнения: 610
Благодаря за комплиментите  Embarassed мили момичета  Hug

Мента много ми харесаха сладките ти цветенца   bouquet ще си търся формички и аз  Party имам и домашен шипков мармалад , мисля с него да ги направя .
Хубава първа розова глазура  Simple Smile доста си си поиграла  Flutter хареса ми и идеята да изпишеш името на любимия  Wink аз като правих пастета от пилешки дробчета и на филийката бях направила от малки резанчета черни маслини Израелското знаме  Blush ти нали каза , че пастета е типичен за Еврейската кухня  Wink но мъжа ми като видя и каза - оле, какво си направила, ама как ще им ядем на хората знамето  Joy и не снимах  Blush

basis лесен е ябълковия пай, става бързо и е много вкусен  Peace

Ох.....съвсем се обърках за мента, джоджен ... ooooh!
И като си говорим за мента , онзи ден една приятелка ме черпи с домашни шоколадови трюфели с мента  Simple Smile разкошни са  Crazy ще ги правя и аз .. Party днес съм поръчала на мъж ми да ми купи ментова есенция, прочетох за една дрогерия в центъра , в която се продават есенции, сладкарски бои, подправки ...може да има и прясна мента  Thinking ако има , ще ти пиша Еспа  Simple Smile щото иначе ние в Софето май наистина ще трябва да си почакаме до лятото  Crazy

# 260
  • Мнения: 2 952
 Момиченца , да ви пусна  рецепта за Кафе "Дон Хуан  (Жуан)" . Трябва висока  стъклена чаша за него.

30 мл. тъмен ром
30 мл. ликьор
горещо черно кафе
50 мл бита сметана
1 ч.л. захар

Навлажнява се ръбчето на чашата с лимон и се потапя в  захар. Налива се кафето и алкохола  подсладени .Отгоре сметаната  и поръсвате шоколад .

Не е типично израеслко откритие , но си  го пийваме !


Оризови кюфтенца :
Млечно е  (халави) трябва да кажа.

За 6  големи кюфтета са нужни :
1  чаша ориз
1  яйце
1 л. магданоз (или нана)
1 настърган морков
200 грама  кашкавал или сирене (настъргани)

Сварява се оризът и се пресова .Така се смесва с другите продукти и се оформят кюфтенца .Те се потапят в яйце , галета и пак в яйце  в този ред. Пържат се.



Вижте на какво попаднах за ресторант ``Витоша`` в Яфо :

http://www.global-report.com/levin/?l=en&a=280957   




# 261
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз препоръчвам горещо оризовите кюфтенца  Peace  Heart Eyes

Вижте как ги сервират в супа: http://yummy.blogli.co.il/files/2007/10/bean_soup1.jpg
 Wink   Изглеждат апетитни: http://www.meircookbook.net/%D7%A7%D7%99%D7%A6%D7%99-%D7%9C%D7%9 … 5%D7%A8%D7%96.jpg

А на мен са ми най-вкусни в салата, правя ги съвсем мънички и сплескани  Grinning Много вкусна комбинация 

Пете, моята рецепта е вариация, прилича на тази, която ти си дала thumbsup, ще пусна съставките:

1 ч.ч. сварен ориз (ако ви е останал от предно готвене, и без това на следващия ден оризът не е толкова вкусен)
1 малка глава лук (накълцан)
1 малък домат (махам му воднистата част с лъжичка)
1 яйце
1 с.л. кисела сметана или кисело мляко
Подправки: 3 с.л. магданоз, 1 с.л. див чесън, 2 с.л. мащерка; сол и черен пипер на вкус
брашно за сплав, ако има нужда

Ориза не го меля, направо оформям кюфтенца и ги пържа, после ги отцеждам на попивателна хартия и ги сервирам с другото ястие  Peace

# 262
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Докато сме на темата с напитките, ще се опитам да обясня една техника за ефектно сервиране на кафе

В Израел е популярно т.нар. кафе афух, т.е. „обратно” или обърнато кафе  Peace
Често в заведенията, като кажат афух, имат предвид просто капучино, но между двете напитки има разлика:

    1)      Афух е по-слабо, прави се с повече мляко, слагат едно късо кафе, пяната не е от такова значение, но, ако имате вкъщи машина, която прави хубава пяна, още по-добре
    2)      За разлика от капучиното, при което в чашата кафе изсипваме затопленото разпенено мляко,  Sign Exclamation при приготвянето на кафе афух, в затопленото в чаша мляко изливаме внимателно кафето – изливаме го бавно, като само ръба на каничката с кафе допира чашата с мляко.

Резултатът: тъй като температурата на кафето е по-висока от тази на млякото (когато разпенваме мляко, не го оставяме да кипне, а водата за направата на еспресо е гореща) и тъй като млякото е по-тежко, по-плътно от кафето, се получават две отделни пласта течност в чашата.




Поднася се със захар отделно, за слагане преди отпиването, разбърква се преди да се пие. Подходящо е за следобедните и вечерните часове, защото е по-слабо  Wink

Направила съм няколко снимки, за да се види по-добре: тук, тук и тук   food010

В заведението, в което работех, сервираха капучиното в порцеланова чаша, за да се види "рисунката" върху пяната на кафето, докато кафе афух сервираха в стъклена чаша, по-висока от тези порцелановите, за да си личи, че сме го направили наистина обърнато  Grinning

# 263
  • Мнения: 2 952
Мента ,    smile3555 в салатка е страшна идея  - мънички кюфтенца в салатка  yes

А супата  май е леща , нали? Гъстичка така ....

Боряна ме подсети онзи ден за едно ястие - нещо като омлет  с   картофи  .... Пускала съм подобно  в линковете на първа страница.Има много вариации , зависи какво  слагаш вътре . Та казва се ИДЖЕ  -  עיג'ה(арабско е името )

http://www.matkonim.net/forum/uploads/1965.JPG
http://prdupl02.ynet.co.il/ForumFiles_2/21303392.JPG

Един голям лук -  настърган
Един голям картоф - настърган
Малка връзка магданоз на ситно
Кориандър на ситно -зелен
3  яйца
2 л. брашно
сол , черен пипер , куркума

От това се правят кюфтенцата  и се пържат. Вървят добре с пита , сирене за мазане , салатка .Свекърва ми прави много често. Публикувала съм  нещо такова на първа страница , но без снимки и без име ...затова  сега добавих  както трябва.



 


# 264
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А супата  май е леща , нали? Гъстичка така ....

От боб  Peace

Не обърнах внимание към каква рецепта са публикували снимката, като я подбирах от нета, но в "Орна и Ела" ги поднасят в бобена чорба и аз така ги открих тези кюфтенца Grinning. В последствие си взехме и готварската книга с рецептите на заведението, направих и супата от боб, но ми беше трудоемка, а и не ми се получи като тяхната... От тогава правя кюфтенцата и ги слагам отстрани в чинията със зелена салата и така си ги ядем  Peace (лятото, като е топло, ядем предимно салати, по-малко готвено)


П.П.
за четящите иврит - намерих статията, към която беше снимката на супата с оризовите кюфтенца: ТУК

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 15:59 от Mentha

# 265
  • Мнения: X
Момичета,извинявайте,че така се намесвам в темата ви,макар че не я пропускам и съм си записала почти всички рецепти...
Първо да ви благодаря,че споделяте идеите и рецептите си с нас.Аз се интересувам от различни кухни и се възползвам   Peace   от вашата.
Исках да ви кажа ,че в Бг прясна мента има в Метро и в Пикадили.Не знам от кой вид е,не ги различавам,но си пише мента на пликовете и си мирише на мента.

# 266
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Момичета,извинявайте,че така се намесвам в темата ви,макар че не я пропускам и съм си записала почти всички рецепти...

краси.мира, аз го чувствам като чест това, че се намесваш  bowuu
Мерси за информацията!   bouquet Сигурна съм, че ще е полезна на смелчаците, които опитват рецептите ни  Hug

# 267
  • Мнения: 610
Мента, Петя пак хубави рецепти сте дали  Hug кафенца, кюфтенца  Simple Smile ще се пробват   chef

краси. мира мерси за информацията за ментата .
Разглеждала съм твоят блог, страхотни неща правиш   bouquet
Много е красив Еврейския ябълков сладкиш   bouquet

# 268
  • Мнения: 110
   Момичета,     bouquet
 
 Чета рецептите ви и все ми напомнят за нещо познато или приличащо на него.  Wink
 Тези оризови кюфтенца например изглеждат много вкусно, с тази хрупкава коричка  Heart Eyes и ми напомнят едно местно произведение- аранчини. Само че при него слагат във вътрешността им парченце моцарела.
http://images.google.com/images?hl=en&client=firefox-a&r … tnG=Search+Images
 Омлета с картофи на Петя (май картофени кюфтенца е по-правилно?!  Grinning) го ядох за първи път тук в арабски ресторант- фрит-омлет се казва и оттогава редовно го правя.  Peace Разликата е, че се прави с пържени картофи, върху които се изливат яйцата и след като хванат коричка се обръща на капак и се изхлузва, за да се запече и от другата страна.   chef
 Със сигурност ще се направят някой ден и ще ви покажа резултата (ако има такъв, де  GrinningPeace
 Близнаците, изядохте на хората знамето, ей...  Joy
В най-скоро време ще направя и аз този ябълков пай.  Peace Ще се радвам ако покажеш трюфелите, след като ги направиш и ако имаш желание да сложиш и рецептата.  Hug
 Аз май ще се откажа от сладките, че не съм по месенето.  Rolling Eyes
 Mentha, хареса ми идеята за обърнатото кафе.   bouquet
Имаме си машинката за капучино и обикновено го пием   hahaha ''стоящо на краката си'', но ще се пробва и това.  Peace

# 269
  • Мнения: 5 462
Алба , това фрит-омлет е наистина много вкусно ... Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт