Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 741
  • 403
  •   1
Отговори
# 360
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На мен малко ми заприлича на микица  Embarassed Не съм яла...ще купим. А със сладко може ли да се яде или със сиренце?-ако прилича на вкус на джахнун не си го представям със сладко...

Борянче, може да се яде със сладко  Peace  Ние взимаме едно кръгче (малауха го купуваш на листа в кръгла форма), режем го на кръст, после още веднъж - да станат 8 триъгълничета, мажем ги с течен шоколад (с тези "Шахар"), навиваме ги и ги печем, и стават на нещо като мини-кроасанчета  Grinning Но иначе се пържи  Peace А солта в тестото е само загатната... т.е. не е солено...

# 361
  • Мнения: 46
За музикалното оформление на кулинарната тема натиснете  тук http://www.youtube.com/watch?v=NDhHxIz83Ic




 easter

# 362
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ок, прегледах нета, намерих една рецепта, в която е обяснено стъпка по стъпка с картинки  Peace
Рецептата е от тук: http://food.walla.co.il/?w=/920/886811, преводът:

Малауах (тоцерет байт) - домашно приготвен малауах



Продукти за 12 парчета:
1 кг обикновено бяло брашно
2 с.л. захар
1 с.л. сол
вода - колкото поеме
250 гр мек маргарин
Заб.: вместо вода в една от рецептите видях, че препоръчват дасе сложи 3 ч.ч.сода за пиене (от тези в бутилка) - аз така съм виждала да се ползва, тъй че го препоръчвам като опция на водата  Peace

Приготовление:
1) Приготвяме тестото: разбъркваме брашно със захар и сол и сипваме вода колкото поеме брашното, като непрекъснато го бъркаме и месим с ръце. Тестото трябва да е меко и разтегливо  Peace
2) Покриваме тестото с влажна кърпа и го оставяме да почине около половин-един час.
3) Приготвяме малауах: разделяме тестото на 12 топки с еднакъв размер, оформяме ги на хубави топки, нареждаме ги в тава и отново ги покриваме с влажна кърпа за още половин час почивка
4) Обилно намазваме с маргарин площ за работа и с намазнени ръце взимаме всяка топка и я разтегляме да стане тънък пласт (колкото може по тънко да е "разточена", работи се само с ръце, не се ползва точилка). Всеки лист го сгъваме, като взимаме от единия край около 4 см, намазваме сгънатата частс маргарин и продължаваме сгъването както е показано на снимката:


Всеки сгънат пласт мажем с маргарин и след като се образува една нагъната линийка, на пластове, между които има маргарин, правим от нея охльовче като на тази снимка:


5) Нареждаме "охльовчетата" в тава, покриваме ги плътно с найлон и слагаме тавата в хладилник за няколко часа или дори няколко дни. Можем и да ги замразим за по-късно приготвяне  Peace
6) Пържене на малауха: затопляме тиган с маргарин на среден огън. Изваждаме тавата с "охльовчетата" и върху обилно намаслена плоскост и с обилно намаслени ръце взимаме всяко едно от тях и го разстиламе (в см. разточваме го, но с ръце) на плоско кръгче с размера на тигана, в който ще пържим. След това слагаме всяко листо в нагорещения с маргарин тиган и пържим, докато долната страна на покафенее, обръщаме с дървена лопатка и запържваме и другата страна:


Поднасяме с настъргани домати, варени яйца и зелен схуг (това вече си е опция - схугът е лют, прави се от чушки, на горната снимка са показали зелен схуг, т.е. приготвен от зелени люти чушки, а рецепти за схуг сме давали по назад в темата  Peace)

рецептата я имаме, благодарение на Смадар Зореа- Бармак от кулинарните страници на сайта уалла-walla  Simple Smile

# 363
  • Мнения: 2 952
Марси, душа .... хубаво , че  се вясваш при нас !  Hug Мента ти отговори - браво ! Давай с бутер тесто ...може  на кръг  да го режеш ....ние правим най-често кръгли малауах . После си върви с настъргани доматки със сол и черен пипер ....  Ние слагаме и СХУГ в  доматите - едно зелено пюре , лютиво. Може да  познаваш думата на арабски - سحوق. Не  е задтлжително да е зелен , има и оранжев  например. Йеменско е .



http://search.aol.com/aol/image?q=%D7%A1%D7%97%D7%95%D7%92

 Hug

# 364
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мерси, мента, петя!ще го пробвам това нещо, хареса ми нагледното показване и да уважа труда на превода4ката!  Hug
интересно нагъване, Thinkingтакова не се бях сетила да правя! ние правим подобно нещо, но го сгъваме на плик,по4ивка, раздърпваме и после пак на плик ,след обилно омазняване!
http://www.lejus.com/recette_big/1313.jpg
 в мароко  го пълнят м/у два листа с пълнеж от запържен лук и кайми4ка и подправки, но може и с мед и масълце,още като са топли4ки!аз ги оби4ам с рикота и спан4ено пюре, или лук,запържен в животинска топена мазнина(лой) с много люти подправки! това е техният мсмен(маарекс,рариф), а при нас фтира! ох, облизвам се като гладна  седемглава ламя, по скоро с една глава ,а ама със  седем стомаха!  Mr. Green #Cussing out
кое се у4удих, 4е може да трае, никога не бих рискувала да го оставя за по-дълго време, ако не се налага да се приготви вси4ко! сега смело ще си оставям да по4ака друг слу4ай!ох, бягам от готварския,4е........!  chef bowuu

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 15:26 от marsy

# 365
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Една рецепта с много разкази и легенди... В семейството на съпруга ми, а и във всяко ашкеназко семейство, има традиция за приготвяне на крепалах. При него най-вкусни са били крепалах на баба му, която е починала много отдавна и свекърва ми и до ден днешен не прави, защото не може да избяга от неизбежното сравнение на нейното произведение с това на бившата и свекърва... Аз не съм я познавала и за това към мен няма високи очаквания, което ми позволява да правя опити и грешки докато не направя нещо, близко до вкус до легендарните крепалах на баба. Нейната тайна е в дробчетата, които е слагала в пълнежа, тънкото разточване и правилните форми, като тя е правила крепалах (така разказват) два пъти в седмицата, специално за любимия си внук - моят съпруг.

Уточнявам, че аз правя в голямо количество, за 1 година напред, замразявам ги в кутии и ги размразявам, когато има нужда да се поднесе месен продукт (тъй като в ежедневието не готвя месо) - стават ми около 60 крепалах, вие можете да намалите количеството на една четвърт Peace



К р е п а л а х - קרעפלאך; קרעפלך
(нещо като руските вареники или италианските равиоли, но не съвсем...)

Продукти:
-   За тестото
4 ч.ч. брашно (без набухвател) – заради необходимостта да се набрашнява мястото, върху което се точи, точилката и ръцете, отива 1 кг брашно, но за самото тесто – около 4 чаши
4 ч.ч.  вряща вода
4 яйца
¼ ч.ч. олио
Щипка сол

-   За пълнежа
½ кг телешко месо (или кайма)
100 гр пилешки дроб
4 средни глави лук, нарязани на ситно
Олио за запръжка, черен пипер, сол на вкус и аз слагам 1 с.л. накълцан магданоз
Приготовление:
Тесто: Разбъркваме брашното с водата, прибавяме останалите продукти, завиваме в найлон и го оставяме да почине около 20 минути – половин час. Водата се добавя постепенно, за да не разреди тестото твърде много – сложете 3 чаши и половина, би трябвало да са достатъчни, иначе при 4 ч.ч. брашно се добавя още около ½ до 2/3 ч.ч. брашно, за да поеме течностите.
Пълнеж: Затопляме олио, запържваме лука, прибавяме дробчетата, подправяме със сол и черен пипер. Когато дробът е готов (запържен), дърпаме от огъня и мелим (с пасатор). Месото трябва да е сварено и се мели с месомелачка, но, ако ползвате кайма (както аз правя) – запържвате я и я добавяте към дроба, разбърквате добре, добавяте подправки, ако е необходимо. Оставяте настрана да изстине.

Тестото се разточва на тънък лист върху обилно набрашнена плоскост (лепкаво е). Аз разделям тестот на 2 или на 3, покривам остатъка и разточвам по-малки топки, но, ако се прави по-малка доза, може да се хване цялото.
Има няколко начина за нарязване – на квадрати около 6-7 см, които се пълнят с 1 пълна ч.л. месо, прегъват се по диагонал и при затварянето се образуват полумесеци; на кръгове с размер на голяма водна чаша, като тогава се прещипва на две, стават във форма на равиоли. Прещипването – на ръка и с помощта на дървена вилица, също набрашнена, с която се притискат краищата.

В голям съд се кипва вода с 2 с.л. сол и внимателно се пускат „джобовете” – наведнъж слагам по 5-7 крепалах да се варят. След като изплуват на повърхността на водата, се варят 4-5 минути и се вадят с решетъчна лъжица, оставят се в чиния малко да се изсушат. След това могат да се замразят (за замразяването слагам и малко мазнина, за да не залепват на водна основа едно за друго), може да се прибавят към зеленчукова супа,  но най-вкусни са запържени в много масло и поднесени топли. Може да се добави и запържен лук върху вече запържените крепалах...



Ако искате да ги направите като вареники, замествате месото и дроба с половин кг картофено пюре.

Снимките ми са от много бойни условия, защото ремонтираме у дома, но все пак може да са полезни: 
- тестото -  photo - пълнежът -   (придобива цвета на дробчетата)   chef - оформянет … ;ах -  photo - запържени … ;ло -

Вариант за поднасяне (в заведенията ги правят кашерни, в т. нар. еврейски ресторанти, и ги запържват в растителна мазнина): http://images.mouse.co.il/storage/2/4/kiton-evron-g.jpg
http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/898/702.jpg


Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 17:18 от Mentha

# 366
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ние слагаме и СХУГ в  доматите - едно зелено пюре , лютиво. Може да  познаваш думата на арабски - سحوق. Не  е задтлжително да е зелен , има и оранжев  например. Йеменско е .

marsy, в Тунис заместваш йеменския схуг с ариса - harissa - هريسة - те са много близки на вкус  Peace

Вие правите ли? Ако знаеш как се прави, пусни ни една истинска, оригинална тунизийска рецепта, ще си изненадам домашните  Flutter Ааа, и да те питам - различава ли се тунизийската от мароканската ариса/хариса?

# 367
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
днес си купих мак, искам да правя ушичките на Аман.
в рецептата пише, макът да се накисне във вряло мляко.
моят е млян, пак ли да кисна?  newsm78

# 368
  • T"A
  • Мнения: 2 515
днес си купих мак, искам да правя ушичките на Аман.
в рецептата пише, макът да се накисне във вряло мляко.
моят е млян, пак ли да кисна?  newsm78

 yes Мленият мак го попарват, слагат го във врящо мляко  Peace

По тази рецепта ли го правиш?
Тя също е със смлян мак  Peace

# 369
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ок, мерси Мента.
сега следващ тъп въпрос - набъбва ли? newsm78

# 370
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Той поема от течностите още при кипването... набъбва, да  Peace


редакция:
Асялейн, препрочетох рецептата на esme_bolger - мисля, че съветът за кисненето е за в случаи, в които купуваш маковите зрънца несмлени. Но и смлените да покиснат - нищо няма да им стане
Тук мака само го оставят да поври в мляко, но наистина плънката от мак понякога става сухичка Thinking

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 00:04 от Mentha

# 371
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
да, по на Есме рецептата ще ги правя.
колко ушички излизат?

могат ли да стоят 2-3 дена в кутия?

# 372
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Със сигурност мога да кажа, че са трайни  Peace

За бройката - с 250 гр брашно ще излязат 25-30-тина "ушички", не повече (според мен)... 250 гр е малко по-малко от 2 ч.ч., нали?
Това е традиционната им форма, от кръгчето взимаш 3 страни и ги притискаш навътре с пръсти, както е показано на тази снимка. Притисни ги здраво, за да не се отворят, докато се пекат (леко "нарастват" във фурната).

Аз познавам рецептата с по-маслено тесто: за 30 сладки на 2 ч.ч. и 1/2 брашно слагаме около 200 гр масло, 2 жълтъка и 1/2 ч.ч. захар; или на 2 ч.ч. брашно - 125 гр масло, 1 яйце и течност - мляко и портокалов сок, пак излизат 30.
Тъй като са "народни" рецепти, има големи различия от къща на къща...

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 10:36 от Mentha

# 373
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мента,

мисля, че е по-разумно твоята рецепта да пробвам, защото на мен ми трябват за след няколко дена, а тогава няма да имам възможност да ги правя.
искам предварително да ги приготвя.

когато в тестото има масло, то и самите сладки ще стоят по-мекички и няма да изсъхнат от стоенето Thinking
тъй си мисля аз де...

оф ще измисля нещо. Tired

# 374
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ако искаш да ги направиш с по-маслено тесто, продуктите са следните:

2 ч.ч. и половина брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
200 гр масло, нарязана на кубчета
1/2 ч.ч. захар
щипка сол
настъргна кора от портокал и 2-3 с.л. портокалов сок
2 жълтъка

Първо се разбъркват продуктите в прахообразен вид, след това се добавят портокаловите стърготини и маслото, бъркаш, докато брашното поеме маслото, накрая слагаш жълтъците. Получава се трошливо тесто, на трохи (най-лесно се работи с него с ръце), добавяш портокаловия сок, разбърквайки, докато не стане еднородна смес. Увива се в найлон и се слага в хладилника за 2 часа. Добре е да се разточва тестото, докато е студено, за това го разделяш пр. на 4 части и докато правиш формичките от едната част, другите чакат реда си в хладилника. Разточва се натънко - 3-4 мм, кръгчетата може да се изрязват с чаша, набрашнена, за да не залепва (и на набрашнена плоскост).
Ако правиш пълнеж със сухи плодове (като част от маковата плънка) - стафиди, боровинки - може да ги накиснеш леко в алкохолна напитка, придава аромат.

Не само, че са трайни на стайна температура (в затворен съд), но съм и чела, че може да се замразят готови и да се размразят във фурната за малко в деня на консумацията им. Не се притеснявай за това, тук е прието храната да се приготвя предварително, защото готвят за по 20-30 човека гости.





Свекър ми ми даде един съвет за приготвянето на хрян (традиционната за песах хазерет), той е специалист на хряна  Peace
Слага мелачката (или рендето) в найлонов плик, като оставя отвор за ръцете, пъха ги в плика, държейки корена хрян и дори помощник (свекърва ми напр.) залепва найлона над китките с обикновени пластери и така стърже/мели. Казва, че това спестява проливането на литри сълзи, което обикновено е реакция при приготвянето на хрян...   chef Ако някой се реши да прави, може да пробва, ние получаваме готовите бурканчета от "специалиста"  Mr. Green



А, и да допълня - за банановия кекс - вчера ни почерпиха с кекс, направен по същата рецепта, но вместо с банани - с ябълки. На мен много ми хареса, препоръчвам за тези, които не са почитатели на банановия вкус  Peace

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 16:00 от Mentha

Общи условия

Активация на акаунт