Турската кухня *3*

  • 298 806
  • 752
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 800
Момичета, дайте рецепта за зрял фасул, че тоя начин в Бг не ми допада.

услади ми се боба на една туркиня, с малки кюфтенца вътре, и за гарнитура бял ориз и между него едни по-дълги зрънца, нещо като макаронено може би  newsm78

# 481
  • Мнения: 2 755
Яла съм, преди доста години, една турска салата от зелен лук със сметана . Може ли някой да даде точната рецепта?

# 482
  • Мнения: 573
Момичета, дайте рецепта за зрял фасул, че тоя начин в Бг не ми допада.

услади ми се боба на една туркиня, с малки кюфтенца вътре, и за гарнитура бял ориз и между него едни по-дълги зрънца, нещо като макаронено може би  newsm78

Белият фасул/боб се готви с лук и доматена салча/доматено пюре  плюс някакъв вид месо, може и кюфтета. Отделно се прави Пилав  Това продълговатото е арпа шехрие, вид макароно изделие с форма на овес.

Яла съм, преди доста години, една турска салата от зелен лук със сметана . Може ли някой да даде точната рецепта?

В турската кухня сметаната не е много често употребявана, в салата за първи път чувам  newsm78 Да не става въпрос за цедено кисело мляко!?

# 483
  • Мнения: 2 755
 Запомнила съм  заквасена сметана, но може и кисело мляко да е било. Има ли подобна салата с мляко?

# 484
  • Мнения: 573
Не съм яла или виждала, но Гоогл казва че има. Но е с цедено кисело мляко, сол, зелен лук и зехтин. Това е рецептата. Друг вид популярна салата е със семиз оти /тученица/ и кисело мляко.



Салатата изглежда така и наистина е много вкусна.

 

Заквасена сметана в Турция се среща изключително рядко.

# 485
  • Мнения: 2 755
Много благодаря, ще я направя  довечера. Жената, която я прави беше дошла в България и, може би за по лесно е използвала сметана тогава. Тученица не съм опитвала, какъв и е вкуса, пробвала ли си?

# 486
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Айде, дойдохме си на приказката за семиз оту-то! От миналата година го изследвам аз тоз треволяк и все още никой, аджеба , не може да отговори на въпроса ми  как може да е толкова популЯрен в Турция и по приницип в Средиземноморието, толкова полезен, а тук никой не знае за тученицата ( семиз оту-то) и не я отглежда.
Тази трева в България се брои за плевел и се изкоренява. В декоративен вид съществува, но за ядене - не, не се яде.
Кайги, рецепта за тази салата имам от приятел, който живее в Анталия - може да е някаква местна салата?

# 487
  • Мнения: 15
Видях този "треволяк"  както го нарече образно kaiqi и си спомних,че моята майка правеше с нея страхотна баница.Никога не съм опитвала салата,но това лято ще поправим тази грешка.Моля те пиши ако знаеш и други рецепти,а тази със мляко по какъв начин се приготвя?В смисъл предварително попарва ли се с топла вода тученицата или направо в суров вид се нарязва?

# 488
  • Мнения: 15
Извинявам се на kaiqi,не била тя,ами angelina.bqkс треволяка.Да не се обидите момичета,че така нахлух във темата.Отдавна преписвам рецептички от Вас,но до сега не съм се включвала.

# 489
  • Мнения: 573
acer, леко кисела и е доста хрупкава, а и както Анджи е споменала много полезна. На мен лично много ми допада.

angelina, не знам за Анталия, но е много разпространена. Те треволяците принципно идват от средиземноморския край, но вече всичко така се е омешило. Чувала съм, че се съди и към района на Бурса. В Турция например марулята се яде предимно зимно време, което пък за мен беше странно.

jessi, нека и Анджи да каже, но аз я правя с кисело мляко, чесън. Режа тревата и бъркам. Може и на ядене да се свари, предполагам на баница също е хубава или на салата с други треви. Вкуса и е близък до спанака и затова всички спаначени манджи мога да бъдат сготвени с тученица.

# 490
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Рецептата, която аз имам много прилича на салатата "Снежанка" - нарязана семиз оту, намачкан чесън, зехтин и кисело мляко - всичкото карашик и се яде!

# 491
  • Пловдив
  • Мнения: 580
        Момичета, искам да попитам, семиз оту-то специален култивиран сорт ли е, само за храна или си е точно плевела, който трудно отстранявам от градината си? Grinning Попитах колегите си в Истанбул, ама те са мъже и така и не ми обясниха като хората.

# 492
  • Мнения: 15
Момичета,благодаря Ви за отговорите.
alessina,тази тученица която аз съм хапвала под формата на баница беше си събрана направо от градината,както казваш и ти в опит да прекопаем и изчистим плевелите.Но знам ли може да има и култивирана.Но нашенската хем екологична хем без пари.

# 493
  • Мнения: 132
Здравейте!
Май си я отглеждат,по пазарите им ги продават на големи връзки.
Един път я опитах -сготвена с малко кайма.На мен ми хареса ,леко стипчиво ми беше.

# 494
  • Мнения: 15
севи,тази на снимката наистина е с доста едри листа,но при нас не съм я виждала.Ние ще си чакаме на лято наште треволяци

Общи условия

Активация на акаунт