Великденски пости

  • 95 456
  • 495
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 803
А може ли тази седмица - от 23.02 до 01.02 да се пие някакъв алкохол - ракия... вино, бира ?  newsm78

Може, разбира се стига да не се прекалява. Както и за рибата - може до неделя и после на Благовещение и на Цветница.

Наистина не е добре според мен да се пости, когато си бременна.

Успех на всички!  bouquet

# 61
  • Мнения: 1 110
Е, браво! Hug
Много се радвам за вас, момичета.
Снощи и ние бяхме на миш маш, тая вечер за последно ще метна една баница с много сиренце. За утре мисля един постен гювеч - не съм правила от много време.

# 62
  • Мнения: 1 110
не съм постила до сега и незнам дали ще е редно да постя бременна Thinking
Вие какво мислите? newsm78

Ако все пак решиш да направиш някакъв пост ти предлагам първата, последната седмица и всяка сряда и петък да изключиш храните от животински произход. Това ще е пределно достатъчно. Simple Smile

# 63
  • Мнения: 836
Мед може да се яде съвсем спокойно. Продукта е изцяло растителен - дори и да е смесен с фруктова глюкоза.

Вихронрав , развесели ме!
все едно да кажеш, че млякото е от растителен произход, защото е трева преди да мине през кравата   Joy
за да стане мед ти трябват пчели, а те не са от растителен произход  Peace

но честно казано, не знам доколко е позволен меда по време на пост

 Hug


и малко инфо от http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#40

Първа седмица   От понеделник до събота включително - строг пост (растителна храна без олио и вино)
В събота (Тодоровден) се взема Св. Причастие.

Втора седмица  Сряда и петък - строг пост. Събота и неделя - олио и вино.  На Благовещение се разрешава и риба.

Трета седмица (Кръстопоклонна)  От понеделник до петък включително - строг пост. Събота и неделя - олио и вино.   

Четвърта седмица Както втората
   
Пета седмица  Както втората   

Шеста седмица  Както втората
В събота (Връбница) - риба, хайвер или други безгръбначни животни.  

Страстна седмица От понеделник до събота включително - строг пост.
Ако здравето позволява, на Разпети петък не се яде нищо, не се пие и вода. 



# 64
  • Мнения: 836
Цитат
Да постим с пост приятен, на Господа благоугоден. Истинският пост е отдалечаване от злото, задържане на езика, успокояване на гнева, отлъчване от похотта, одумването, лъжата и клетвопрестъпването. Лишаването от всичко това е пост истински и благоприятен.

Да си пожелаем да постим именно по този начин, независимо от това ядем ли, не ядем ли и какво ядем. Неслучайно на Неделя сиропустна - Църквата е избрала в храма да се четат думите на апостола: "който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел" (Рим. 14:3).
http://www.dveri.bg/content/view/3712/65/

# 65
  • Мнения: 214
Ние днес сме на спагети (без месо ) и сега ще правя сладкиш с ябълки. От вчера за закуска имах кекс със смокини.. А как стой въпросът с гъбите  newsm78  И някой знае ли, интересна и вкусна рецепта с булгур  Peace

# 66
  • Мнения: 572
gi4o_pi4o , сподели малко за рецептата за вегетариански спагети?
Мисля, че гъбя трябва да могат да се ядат, защо да не може ... newsm78

# 67
  • Мнения: 1 110
Мед може да се яде съвсем спокойно. Продукта е изцяло растителен - дори и да е смесен с фруктова глюкоза.

Вихронрав , развесели ме!
все едно да кажеш, че млякото е от растителен произход, защото е трева преди да мине през кравата   Joy
за да стане мед ти трябват пчели, а те не са от растителен произход  Peace


esme, те пчелите не са и крави (животни)  Grinning Wink.

Набързо ще поясня какво става (баща ми е пчелар Simple Smile) - пчелите събират прашеца от цветовете на растенията. Прашеца се складира в пчелните пити. Всяка килийка се запечатва, като се оставя прашеца и естествени секрети от пчеличките да съзреят (в топло време това става бързо). Крайният продукт е мед. Който иска да си го хапва, по-силен естествен (природен) антибиотик от него е само чесънът. Grinning

Гъбки хапвайте на воля.

# 68
  • Мнения: 3 094
Пчелите са безгръбначни, т.е. според канона са постни.
п.п. Преди 20 години свещеник ми обясни това и беше искрено развеселен от моята зоологическа логика и упоритост.

# 69
  • Мнения: 140
Здравейте и аз смятам да съм плътно с вас.

# 70
  • Мнения: 2 803
Пчелите са безгръбначни, т.е. според канона са постни.
п.п. Преди 20 години свещеник ми обясни това и беше искрено развеселен от моята зоологическа логика и упоритост.
И аз така знам. Включително и миди, октоподи, скариди. А гъбките спокойно си ги хапвам по време на пости.

# 71
  • Мнения: 428
Мразя фразата ЗАПИС.Но тук ще я напиша,понеже и аз искам да постя .
Уви и снощи,и преди малко ядох месо.Хахах Ядох кренвирш,акон изобщо има месо в него.
Строги пости няма да мога да наптравя-без млечни не бих издържала...Но ще ви следя и ще се окуражавам с вас.
 

# 72
  • Мнения: 214
gi4o_pi4o , сподели малко за рецептата за вегетариански спагети?
Мисля, че гъбя трябва да могат да се ядат, защо да не може ... newsm78
Мислих да са с млечен сос (маойнеза, кис. мляко, чесънче, копър, ядки ), сладка царевица и малко кашкавал. Мислех, щото ме поканиха на гости  Mr. Green и ще бъдат каквито ми ги  направят (без месо, де ) А става и много добре и с мариновани гъбки към сосчето и малко кис. краставички (абе кой, каквото обича)  Peace

# 73
  • Мнения: 175
И аз съм тук. Аз пък постните спагети ги правя със сос от лук, настъргани моркови и много доматен сос, чубрица, мащерка, ако има слагам и гъбки, накрая задължително добавям една връзка магданоз и пресован чесън - сурови. Смесвам соса със сварените спагети и ги оставям 20тина минути да поемат.

# 74
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
...Включително и миди, октоподи, скариди....

Може ли да се включат и други към този коментар? Иска ми се да изясня за себе си, а и надявам се да сме полезни и на други. Може ли наистина да се консумират тези морски дарове?

Иначе и ние тази вечер ще сме на спагети, за мен - постни.  Wink
За утре ще глася пица с пълнозърнесто тесто с много зеленчуци и кашкавал.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт