Великденски пости

  • 95 444
  • 495
  •   1
Отговори
# 195
  • Варна
  • Мнения: 791
Абе как видяхте постни вафлите "Морени" ???  Shocked

Особено "Морени стикс"- си пише очеизбодно суроватка и краве масло, а накрая с големи букви - СЪДЪРЖА МЛЯКО...

 На обикновените "Морени макс" пише само краве масло, но и това стига за да се изключат от списъка на постните...

Фукла, я кажи, моля ти се, инфо "от кухнята" ,  производителя да издаде тайната ( па дано само си пише краве масло, а да няма всъщност, че и аз много ги тача тия вафли  GrinningRolling Eyes
Едно време със сигурност бяха постни, но знам от няколко години , че не са... дано греша  Rolling Eyes

А за повечето сладки неща по диетичните рафтове- също не виждам много постни- без захар са, но не и без мляко или суроватка...

Суроватка, лактоза ( млечна захар), казеин (млечен протеин) , шоколадов КУВЕРТЮР ( ако не се знае какво съд. кувертюра) ... втвърдено масло ( ако не е отбелязано, че е РАСТИТЕЛНО) , желатина ... това са непостни съставки !


Да не ставаме буквоядци, постът не е само неядене на животинска храна, по - важно е "не какво влиза, а какво излиза от устата" в крайна сметка... но все пак ако сме рекли да постим, да не нарушаваме съзнателно  поне...  Heart Eyes

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 22:02 от wilma

# 196
  • София
  • Мнения: 478
Пицалино и др. растителни кашкавали не са постни ! Naughty Имат казеин ! Скоро го разбрах  Sad  Ако някой срещне наистина постен кашкавал, да каже веднага !  Praynig

Кофи мате сметанката се оказа също с казеин (млечен протеин), остава Мато гросо  Rolling Eyes

Внимавайте и с пикантините, в повечето има лактоза !

Специално за казеина питах една приятелка химичка и тя ми каза, че той отдавна не се добива само от животински произход, а изцяло по изкуствен път. В понеделник се разбрахме да поговорим повече за това и ще ви дам допълнително инфо.


Аз вчера се изповядах, а днес се причастих. Честито и на останалите причастници! Леки и душеспасителни пости на всички ви!  Hug

Честито  Hug

Ето едно календарче, което е много подходящо за всички, които се чудят кога какво се яде. Гарантирам, че е съобразено с типика на БПЦ. Не е зле като се понапълни още малко тази тема да направим нова, където всичкото инфо да е събрано на 1 страница.



 
Днес приготвих:


сандвичи с маслинова паста, марула и домат  Arrow



Направих още и постен гювеч  Arrow



Салата  Arrow



Плодова салата Arrow



Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 00:36 от brazilka

# 197
  • Мнения: 3 550
За желатина също съм чувала, че навремето е добиван от телешки стомаси, но в днешни дни е напълно химически продукт.
Както и че надписът "яйчен меланж" няма нищо общо с яйцата.
А суроватката, не е ли гОла вОда - след като всичко белтъчно е извлечено от млякото.
Бразилка, благодаря за поздрава и за календарчето! Би ли попитала твоята приятелка и за горните продукти?

# 198
  • Мнения: 5 228
Фукла, я кажи, моля ти се, инфо "от кухнята" ,  производителя да издаде тайната ( па дано само си пише краве масло, а да няма всъщност, че и аз много ги тача тия вафли  GrinningRolling Eyes

Това беше преди няколко години, Крафт ми бяха клиенти и хората, с които работех, ми го бяха казали. Но не знаех, че е променен състава в последствие, съжалявам, ако съм заблудила някого.

# 199
  • Мнения: 215
brazilka страшна си  bouquet
Днес сутринта правих от бутерките с ябълка, станаха много вкусни.
За довечера съм замислила картофи с бамя.

За вечеря ще приготвя яхния от варен карфиол и ориз.
Steisi Би ли споделила как я приготвяш  Peace
Никой не ми отговори коя готварска сметана е постна, защото аз не намирам такава  newsm78

# 200
  • Варна
  • Мнения: 791
Чудесно е някой да може да разясни за тези съставки като желатина, яйчния меланж, суроватката, натриевия казеинат и пр. дали в днешно време наистина се добиват от животински продукти или "хвала на Химията"  Wink  защото както е тръгнало, скоро може и кремвиршите да станат постна храна  Mr. Green ( малко черен  хумор)

Малко предложения от мен: - печена тиква с компот от сини сливи , вместо вода и захар - става невероятно !  Grinning

                                               - постен кекс ( 1 ч.ч. хладка вода, 1 ч.ч. захар, 1/2 ч.ч. олио, 1 ч.л. хл.сода, 4 с.л. конфитюр (сини сливи или др. по-гъст), 2 ч.ч. брашно, 1 ванилия, орехи . Смесва се добре с миксер, изсипва се в малка тавичка, намазана с олио и леко набрашнена, слага се в студена фурна ... като се опече, или с пудра захар, или с любимата ми заливка : шоколадова  Simple Smile :
15 с.л. вода+ 15 с.л. захар - вари се до кипване и се прибавят 2 с.л. маргарин + 2 с.л. какао . Може да се поръси и  с кокосово брашно .   chef

# 201
  • Мнения: 5 228
Аз днес имах гости и на никой не му направи впечатление, че менюто е постно.  Mr. Green Предястието беше зелена салата, салата от морски дарове, пастет от тиквички; маслини и чери домати; след това - спагети с доматено-маслинен сос и морски дарове (станаха страшни), и за десерт - щрудел.

# 202
  • Мнения: 274
Здравейте, постя за първа година...но снощи прегреших  Sad в полунощ майка ми черпи за 8-ми март с шоколадови бонбони и без да се замисля изядох един (не знам къде ми беше акъла) това предполагам разваля целият ми пост нали?

# 203
  • Мнения: 2 035
Здравейте, постя за първа година...но снощи прегреших  Sad в полунощ майка ми черпи за 8-ми март с шоколадови бонбони и без да се замисля изядох един (не знам къде ми беше акъла) това предполагам разваля целият ми пост нали?
По скоро, това че си се усетила и се чувстваш виновна опрощава греха ти, че си се изкушила. Важното е какво чувтваш в сърцето и душата си  Hug
Според мен много по важно е как се държим по време на поста, ако сме по добри, по мили поста е много по важенен от това ако го спазваме стриктно без нарушения, но сме груби и лоши..... важна е вътрешната и външна хармония...  Hug

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 00:05 от val_stef

# 204
  • Мнения: 274
Мерси за успокоението, и аз така мисля  Hug за това и си продължавам с постенето...Предимно хапвам плодове и салати и се чувствам добре за момента.

# 205
  • Мнения: 5 228
ZornitZa, спокойно можеш да си продължиш с постенето. И на мен ми се е случвало - примерно някой черпи в офиса или пробвам храната на детето, но това не е причина да спреш.

# 206
  • Мнения: 175
Аз дори намирам за грубо, когато някой черпи за здраве, да демонстрирам стриктност. Просто си вземам само един бонбон за разлика от друг път Simple Smile

# 207
  • Мнения: 397
Здравейте, включвам се към постещите  Hug Незнам дали вече е коментирано, но да споделя че намерих спасение да не се пие черно кафето сутрин  Heart Eyes Случайно в магазина видях соево мляко и днес сутринта с голям кеф си изпих кафето  Heart Eyes даже е леко подсладено и не е необходима доп. захар.

# 208
  • Мнения: 2 110
Това соево мляко е много вкусно и полезно,но ми се струва много гъсто ?! Дали няма мляко /животинско в него ?!

# 209
  • Варна
  • Мнения: 791
Една много хубава статия от pravoslavie.bg , разкриваща смисъла на поста и как да се пости  - http://www.pravoslavie.bg/content/view/6421/68/  

Да уточня за рецептата тиква с компот от сливи  -парчетата се нареждат плътно в тава , отгоре се изсипва компотът, може да си наредите и сливите между парчетата тиква. Поръсва се обилно със захар !!!( бях писала погрешно "вместо вода и захар-компота")  Пече се докато изври соса !

Супа от коприва - Копривата се запарва във вода. Отцежда се и се нарязва на ситно. Прецежда се част от бульона и се долива с вода. В бульона се добавя 1  цял картоф , олио, червен, чер пипер, сол, 1-2 с.л. домат .Вари се, докато се свари картофа. В това време задушаваме гъби в мазнина. Като се свари картофа, вадим и пасираме. Добавя се в  бульона заедно с гъбите, копривата и 1 шепа ориз. Като стане ориза , дръпваме от котлона, поръсваме с 2 с.л. препечено  брашно и изчакваме да потъне. Разърква се и пак се оставя за 5 мин да доври.

Става чудна супа ! Извън поста - с натрошено сирене отгоре !

Общи условия

Активация на акаунт