Великденски пости

  • 95 425
  • 495
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 344
има и оризово мляко,което също е добро.
а на соевото състава е:частично хигрогенирано масло от канола,изолирани соеви белтъчини,втвърден царевичен сироп,моно и диглицериди,антиоксиданти и минерални соли.

# 211
  • Мнения: 214
Здравейте! Мен ме нямаше два дни и вие сте пописали доста. Много идеи сте дали, някои от които ще изпробвам Peace  Приз тези дни бях на домашна баничка с ябълки, посни чушки и сърмички ( ориз, лук и орехи), зеленчуци на тиган, ориз с гъби и зеленчуци. Верени и след това изпържени картофи, приготвени от моят тати  Heart Eyes
Намерих си постен шоколад  newsm44

Бабата на моят мъж ми разказва, че едно време било много лесно да се пости  в сравнение с днес. Тогава първо, всички в къщата са постели и в чистият понеделник (в който са почвали да постят) всичката блажна храна е раздавана. В същият този ден се е чистело и измивала всичко в къщата даже и бравите на вратите (че са пипани с блажни ръце), за посудата да не говолим. Второ, се е яла само домашна храна и не е имало как да бъдеш подведен от производител или продавач. А сега до голяма степен зависим, от готвача в ресторанта и коректни производители.  Та в тази връзка и аз съм на мнение, че неволното прегрешение, не е причина да спираш и да се обезсърчаваш.

# 212
  • Мнения: 355
Извинете за офф-а, но как постъпвате, когато близък има рожден ден и черпи - взимате си или отказвате бонбон или торта? Рождения ден на детето ми се пада по време на пости - как да постъпя? Ще попитам свещеник, но ми е интересно и вашето мнение.

# 213
  • Мнения: 994
Извинете за офф-а, но как постъпвате, когато близък има рожден ден и черпи - взимате си или отказвате бонбон или торта? Рождения ден на детето ми се пада по време на пости - как да постъпя? Ще попитам свещеник, но ми е интересно и вашето мнение.

Аз не бих нарушила поста, но ти сама си прецени. Зависи кой ме черпи с бонбон - ако е добър приятел - отказвам (макар че те знаят като постя и просто не ме черпят). Ако е просто познат, взимам и прибирам да дам на децата си например.

# 214
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Аз не бих нарушила поста, но ти сама си прецени. Зависи кой ме черпи с бонбон - ако е добър приятел - отказвам (макар че те знаят като постя и просто не ме черпят). Ако е просто познат, взимам и прибирам да дам на децата си например.

Подкрепям!  Peace

КТВ, ще се възползвам от предложението ти за майонезата тези дни.  Wink Мерси!   bouquet

# 215
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Доста интересни рецепти понаучих от вас.Искам да попитам за един шоколад купих го ама и аз незнам дали да го ям.Ето състава: какаова маса,захар,лактоза,какаово масло,растителна мазнина,емулгатор,соев лицитин,ванилин.Много помагате като напишете направо името на продукта и марката.Така си купих маргарина Becel,който казахте че става по време на поста.Не мога да отида днес до Билла да си купя от Клевар шоколада.Моля да дадете и марка на соевото мляко.Днес стоях 1 час в Тмаркета да чета и накрая излязох само с един шоколад и готовите спагети дето се заливат с вода Sad

# 216
  • Банкя
  • Мнения: 823
Извинете за офф-а, но как постъпвате, когато близък има рожден ден и черпи - взимате си или отказвате бонбон или торта? Рождения ден на детето ми се пада по време на пости - как да постъпя? Ще попитам свещеник, но ми е интересно и вашето мнение.
Аз за една седмица пропуснах едно черпене с бонбони и много ядене и торта на два детски рождени дни (през повечето време стоях при малкия в игралната зала и не се изкушавах). Wink

Онзи ден си взех от черния шоколад на Primola и според мен си е постен, но хвърлих опаковката и не мога да ви препиша съдържанието. Peace

# 217
  • Мнения: 3 550
Натуралният шоколад на Primola също е постен, сигурна съм. Бях го забравила.
Когато ме черпят, винаги си взимам. Гледам да е бонбон със станиолена опаковка, който си го складирам и с кеф си го ям след края на поста. Ако е без опаковка, го занасям на хлапето.
Рожденият ден на моя син също е през този пост. На този ден традиционно ни събира свекърва ми у тях. Тя знае, че постя, но не прави разлика от пост до пост и специално ми приготвя риба.  Blush Не ми дава сърце да откажа и хапвам, но гледам да е с мярка и поне да не преяждам. После го споменавам по време на изповед.

Карфиол с ориз
Сварявам половин пакет замразен карфиол и глава нарязан лук в подсолена вода. Към края на варенето добавям шепа ориз, половин буркан домати, чубрица, червен пипер.

Обикновено през пост готвя без олио, а си добавям после в чинията. така не се налага да мисля за резервно ядене за дните без мазнина.

Привет на новодошлите постещи майчета!

# 218
  • Мнения: 4 344
mdr ,моето соево мляко е "viennese"едното,а на другото пише само инстант милк-няма марка.

# 219
  • София
  • Мнения: 478
Извинете за офф-а, но как постъпвате, когато близък има рожден ден и черпи - взимате си или отказвате бонбон или торта? Рождения ден на детето ми се пада по време на пости - как да постъпя? Ще попитам свещеник, но ми е интересно и вашето мнение.

Аз не бих нарушила поста, но ти сама си прецени. Зависи кой ме черпи с бонбон - ако е добър приятел - отказвам (макар че те знаят като постя и просто не ме черпят). Ако е просто познат, взимам и прибирам да дам на децата си например.

същото правя и аз Peace не мисля, че една почерпка трябва да стане причина за нарушение, ако изям или не изям този бонбон детето няма да стане по - здраво. Важни са пожеланията. Приятелите ми знаят, че постя и е достатъчно само да го спомена и не ме изнудват да си взема, а даже предвиждат нещо постно. Ако не ми се обяснява на непознати го взимам и го прибирам и след това го давам на някого. Не виждам нещо нередно да се откаже. Ако сте на диета или сте диабетици пак ли няма да откажете само, за да не се обиди някой... Даже намирам за грубо да ме изнудват да изям нещо.

За желатина също съм чувала, че навремето е добиван от телешки стомаси, но в днешни дни е напълно химически продукт.
Както и че надписът "яйчен меланж" няма нищо общо с яйцата.
А суроватката, не е ли гОла вОда - след като всичко белтъчно е извлечено от млякото.
Бразилка, благодаря за поздрава и за календарчето! Би ли попитала твоята приятелка и за горните продукти?

отложихме срещата за днес, но ще се видим тези дни и ще я разпитам и за горните продуки   bouquet

radda, освен соево мляко има и постна сметана за кафе Peace

# 220
  • Мнения: 2 035
Мишанка, ами аз за толкова години подред винаги на свеки на именния ден се пада да постя и тя си знае жената и за мен само приготвя нещо постничко когато ни събира и си ме разбира изобщо няма никакви проблеми. Така, че смятам няма да има проблем ако не си вземеш от някой лакомства. Мен по време на поста ако някой ме е черпи с нещо, ако е подходящо казвам, че постя, а ако не си вземам и го и давам на някой колега после Simple Smile

# 221
  • Мнения: 784
....Искам да попитам за един шоколад купих го ама и аз незнам дали да го ям.Ето състава: какаова маса,захар,лактоза,какаово масло,растителна мазнина,емулгатор,соев лицитин,ванилин...

Лактозата е млечна захар и се добива промишлено от суроватката, така че не е постна съставка. За съжаление я слагат къде ли не - зеленчукови бульони, растителни сметани, сладкарски изделия ......

# 222
  • Мнения: 120
Да попитам отново - морските продукти- миди,скариди,калмари-наистина ли са разрешени по време на пост? PraynigАз бях вчера на леща и тиквеник /от готовите-замразените/.Днес- на геврек,плодове и ядки.Купих едни кори за баница ,дето ги наричат къпани ,но те изглеждат като опърлени-мисля да спретна баничка със спанак и праз.Дано не стане жилава.Уж в къщи само аз постя ,а  всички постни неща бързо изчезват.Идеята със пуканките и чипса е формално разрешена ,но какъв е смисълът да се тъпчем с боклуци.Същото според мен е с маргарина,течната сметана  и постния кашкавал- това са "синтетични " #Cussing out продукти,които само залъгват навика ни да ги ядеме,но нямат никаква стойност за организма освен калориите. Смисълът на постите е  очистване- телесно и духовно. Поради тази причина аз съм спряла и кафето ,черния чай,виното,цигарите. След първите 3-4 дни когато много ми падаше кръвното -сега нещата влязоха в равновесие и се чувствам чудесно.Успех на упоритите!

# 223
  • Мнения: 3 550
Същото според мен е с маргарина,течната сметана  и постния кашкавал- това са "синтетични " #Cussing out продукти,които само залъгват навика ни да ги ядеме,но нямат никаква стойност за организма освен калориите.
С две ръце подкрепям това мнение и не си търся заместители на естесвените продукти. Мисля, че вредата от тях е по-голяма отколкото удоволствието от гъдела по небцето.

# 224
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Здравейте, аз все още не съм почнала да постя, но смятам съвсем скоро Embarassed
Определено ще заимствам доста от дадените тук рецепти, за което благодаря  bouquet

Някой беше питал за соева кайма за Щатите - поразрових се из Нета и намерих, че соевата кайма би трябвало да е това - Textured Soy Protein (T.S.P) chunks

Предполагам може да се намери в Whole Foods или Mustard Seed, или за по-лесно - он-лайн http://www.iherb.com/ProductDetails.aspx?pid=14380&at=0

Общи условия

Активация на акаунт