Великденски пости

  • 95 444
  • 495
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 3 550
Ara_bella, тук в първите страници на тази тема беше цитиран Типикът на Българската православна църква, според който Великият пост се различава доста от този, практикуван от баба ти. Сряда и петък са обявени за постни дни през цялата година (с малки изключения), защото тогава е съответно предаден и разпънат Иисус Христос. А защо трябва да постим строго в понеделник?

Това със заместителите на всичко и на мен не ми допада. Но пък соевите продукти ми идват доста добре при многодневни пости.

# 241
  • Мнения: 6 017
Постя вече седмица и половина и ми харесва да го правя.
За пръв път в живота си постя и не съжалявам.
Яде ми се риба, но разбрах,че може да се яде на 25 март и на цветница.
Ще чакам дотогава, въпреки че ми е трудно само с шоколадовите изделия, за месото-аз и без това не хапвам, но пък сирене и мляко.....чакам 19 април с нетърпение.

# 242
  • Мнения: 5 228
Но пък соевите продукти ми идват доста добре при многодневни пости.

И аз започнах да ги ползвам, основно за да не се налага да готвя отделно за мъжа ми.

# 243
  • Мнения: 3 550
Днес за вечеря имахме мусака със соева кайма,зелена салата и сладки от овесени ядки.

# 244
  • София
  • Мнения: 478
Brazilka,  искам да направя бутерки с маслинова паста- кажи ако има някоя подробност , която не бива да пропускам?

Как си ги засукала така? Аз се боя ако ги направя на триъгълници да не би вътре да остане клисаво?

Ето ти рецептата, ако имаш още върпоси, питай  bouquet

http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?f=75&t=259&p=5589#p5589

Това е от мен за вчера и днес

ориз с тиквички и гъби



Гъби с кокосово мляко по рецепта на Танита. Много са вкусни и влизат в списъка ми с любими рецепти.


коприва с ориз и орехи


и пак правих бутерки с паста от зелени и черни маслини


L 0 V E, Ara_bella, добре дошли в темата   bouquet

Ara_bella, това, което си написала са по - скоро семейни традиции, които доста се отличават от поста. "Оригиналният пост" е този, който е съобразен с Типика на БПЦ. Календарчето, което качих е изцяло съобразено с Типика. Направено е от свещеници в столичен храм.  Лично аз пак го сравних и с Типика, до който имам достъп.

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 01:53 от brazilka

# 245
  • Мнения: 175
brazilka, поздравявам те за положителното присъствие в темата. Много ми харесва оформлението на нещата, които правиш. Едно време баба казваше, че храната трябва да се приготвя и поднася с любов, така храниш семейството, а не корема  Simple Smile   bouquet
Отдавна ми се ще да разбера рецептата на коприва с ориз и орехи, яла съм веднъж и много ми хареса, май беше по-гъста от твоята. Не съм правила до сега, дай рецептата насам.
В една друга тема видях броколи с морковен сос, което си е добър заместител на млечния сос. И аз мисля да го пробвам.

# 246
  • Мнения: 175
хвърлила съм око и на едно брюкселско зеле ама не знам какво да го направя, давайте идеи!
И като съм започнала да питам  Mr. Green ядох веднъж ориз по арабски - ориз с фиде и чушки, някой да знае как се приготвяБ

# 247
  • Мнения: 1 110
Бразилка, аз също се възхищавам на умението ти да храниш очите Grinning!
Поздравления!

Аз се включвам с молба за помощ - опитвам се да заместя сметаната в кафето си, ако може разбира се. До сега (по текста на етикетите) стигам до извода, че само сухата сметана на Мато Гросо е чисто растителна. В етикетите откривам записи за наличие на Натриев казеинат. Зная, че казеините са млечни протеини. Никъде в нета не открих нищо за натриевият казеинат, само едно интервю на Майк Адамс и една наредба от която нищичко не разбирам.
Ако някой знае дали натриевият казеинат е синтетично синтезиран да пише, моля.

# 248
  • Варна
  • Мнения: 791
Brazilka , благодаря ти!   bouquet  Снощи вкусихме бутерките с маслинова паста и си облизахме пръстите ! Така се надявах да остане някоя-друга за мен за закуска сутринта  Rolling Eyes , но всичко се омете  Laughing

Скоро правих зелен боб и да се ненадява човек , стана "мозък"  Rolling Eyes Тайната за мен беше - много чесън (счукан) , повечко водичка за сосче + препечено брашно накрая . За любителите на този "антигрипал" , естествен антибиотик и т.н. , горещо го препоръчвам във всяка картофена, зеленобобова и прочие яхнии !  Grinning

За презиращите черното кафе  , засега остава постна, сметанката на  МАТО ГРОСО ...

За любителите на сладки дреболийки- бонбонките "снежинки" с фъстъчки  Grinning

# 249
  • Мнения: 1 110
wilma, благодаря ти Simple Smile!

# 250
  • Мнения: 2 035
Мацки, аз две вечери я карам на зелена салата.
Приготвям си я с домати, краставици, царевица, маслинки, зехтин и крутони (препечени филийки на кубчета) и става мозък, все едно ям пържоли  Grinning

# 251
  • Мнения: 784
Oтносно постенето Христос е казал, че по време на пости трябва да се храним като него, а той се е хранил изключително малко - точните му думи са - "трябва да се храним като просяци".
Точно това Христос не го е казвал, може би някой от светите отци да го е казвал - за поста е писано много, но нека не слагаме измислени думи в устата на Господ ....

Колкото до намаляване количеството на храната - по принцип се счита, че чревоугодието е два вида - с качество (деликатеси и др.изтънчени храни) и с количество на храната. Така че от него трябва да се пазим, както и от всички други грехове по време на постите - кой колкото може.

Постът, практикуван от прабабата на Ara_bella, не е "оригиналният пост", а е просто много строг вариант на поста. Суровоядството действително е една от най-строгите степени на пост, но се практикува преди всичко от монасите, и то от най-големите подвижници. Във всеки случай не можем да търсим "оригиналния пост" преди 100г., а преди хиляди години, но темата е много обширна, защото в хилядолетната история на християнството той се е променял многократно - и като времетраене, и като вид храна.

# 252
  • Мнения: 4 344
brazilka ,може ли рецептата за гъбите и копривата с орехи?
благодаря предварително!  bouquet

# 253
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Дайте марки на соевото и кокосово мляко.Ходих в Билла,Кауфланд,Тмаркет никъде нямат такова млека. ooooh!

# 254
  • Мнения: 3 550
Соево мляко съм виждала в магазините за диетични продукти. Около 4 лв./литър. За кокосовото - не знам.

Общи условия

Активация на акаунт