Картофени рецепти

  • 55 745
  • 192
  •   1
Отговори
# 15
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
яйца с картофи
 
в тиган се изпържват нарязаните като за мусака картофи.отгоре се чукат яйцата и се бъркат.слага се сол и червен пипер.
Това не съм го яла от мнооого време  Crazy

# 16
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
Картофи с ориз е една от любимите ни ястия.
Приготвя го баба ми и е типична рецепта за селото, в което е родена.

Картофите се обелват и нарязват в тавичка. Запържва се глава лук в МАСЛО. Слага се червен пипер, джоджен , сол и малко черен пипер плюс вода.
Заливат се картофите. Една кафена чашка ориз се изчиства, измива и с ръка се разпръсква по картофите. Заливат се с вряла вода и се пекат.

Тази манджа ми я каза мъжа ми, свекърва ми я готвела и да си призная много ми хареса. Отдавна не съм я правила. Благодаря, че ми я припомни   bouquet

# 17
  • Мнения: 151
Пълнени картофи
  • Обелват се 4-5  средни картофа и се варят около 5-7мин., след което издълбаваме вътрешната им част.
  • Накълцваме ситно и изпържваме бекон,  който прибавяме към малка част от вътрешността на картофа(пасирана)  овкусяваме с черен пипер, магданоз, Вегета или Нашенка и пълнем картофите.
  • Запичаме ги в фурната до златиста коричка. Поръсваме ги с кавкавал.

Последна редакция: пн, 25 май 2009, 00:31 от Dina.K

# 18
  • Мнения: 3 314
   
 1 кг. картофи
250 гр. гъби
 5 яйца
3 кренвирша
 3 глави лук
малко масло или маргарин
 1 к.ч. прясно мляко
1 к.ч. вода от тази в която сте варили картофите
 1 к.ч. олио
1 с.л. чубрица , индийско орехче , черен пипер и сол

 Картофите се сваряват в подсолена вода и се намачкват с прясното мляко , водата и половината масло.
Лукът , гъбите и кренвиршите се нарязват на дребно и се запържват в олиото. Поръсват се с подправките и се задушават под капак.
 Половината пюре се изсипва в намазнена тава (разстила се равномерно) . Отгоре се слага плънката и се покрива с останалото пюре. В слоя пюре се правят дупки , в които се чукват яйцата . Пече се на 200 градуса . Поръсва се с кашкавал по желание

# 19
  • Мнения: 519
Мда сетих се още една рецепта.

Картофи се сваряват и се намачкват с масло и сол. Реди се в тавичка един пласт картофи, върху тях се слага пласт кайма - изпържена с домати и червен пипер и кимион. След това се редят гъби и кисели краставички и пак картофи. Продуктите се редят така докато свърат, като се завършва с картофи. Най-отгоре се настъргва кашкавал и се запича.
  Това е вариянт на една от любимите ми рецепти.В каймата слагам киселите краставички и варени яйце.Изсипвам в йената и отгоре разстилам картофено пюре и кашкавал за цвят.
  П.С. Тъкмо се чудех какво да е за утре.Мерсиии   bouquet

# 20
  • Мнения: 1 505
В моите любими рецепти имам няколко рецепти с картофи,едни от любимите гозби в нашия дом.Опитайте и вие.http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=289780.0

# 21
  • Мнения: 5 001
Сварени картофи нарязани на по-едро,сирене,сол,черен пипер,лук на полумесеци(по желание чубрица или копър)....Всичко се разбърква добре,слага се в намазнена с олио тавичка.Отгоре се слагат паченца масло,залива се със заливка от кисело мляко и яйца.Пече се.Накрая се поръсва с кашкавал при поднасяне...



*Картофена яхния
*Картофи соте

# 22
# 23
  • София
  • Мнения: 1 832
Картофена салата

Картофи - 1кг
Чесън - пресен / 2-3 стръка/ или стар /3-4 скилиди/
Лимонов сок - 2-3с.л.
Оцет балсамико -2-3с.л.
Горчица - 1с.л
Сол - на вкус
Синьо сирене - 100гр
Заквасена сметана - 200гр
Кисело млясо - 2-3с.л
Пресен лук - 2 връзки.

Картофите се сваряват със сол.
Дресинг - чесъна се намачкава /ако е пресен само бялата част, зелената се добавя после/, добавят се лимоновия сок, балсамикото и горчицата. Всичко се разбърква добре.
Сиренето  се намачква добре и се добяват сметаната и киселото мляко. Към тази смес се добавя  дресинга и се заливат горещите картофи.
Когато изстине се добавят зеления лук и чесън.
Много хубава салата става, опитайте!

# 24
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Картофи по лионски.

1 кг картофи
50 г масло (маргарин)
2-3 глави лук
сол
черен пипер
1 чаша сухо бяло вино
20 г брашно

Загрейте мазнината в тенджерата и задушете леко картофите и лука, предварително обелени и нарязани. Посолете, поръсете с черен пипер и прибавете брашното. Разбъркайте и налейте бялото вино. Отново разбъркайте. Затворете тенджерата и варете ястието 10 минути.

# 25
  • София
  • Мнения: 974
Картофи по Чешки

Сварени картофи нарязани на кръгчета
Малка коф. заквасена сметана
шунка, сварени яйца, гъби /мариновани или задушени/
сол, чесън
Кашкавал

Картофите са разделят на 2 части. С едната се покрива дъното на избраната тавичка. Намазват се с половината от сметановия сос /сметана+чесън /на вкус/+ сол, и малко вода до гъстотата на боза/. Отгоре се нареждат пласт с тънко нарязана шунка и върху нея сварените яйца, поръсват се гъбите. Завършва се отново с картофи, сметана и най-отгоре се поръсва с кашкавал /колкото да се покрие всичко/. Запича се докато се  зачерви кашкавала.  Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 38 499
Тортия де пататас /испански вариант на картофи с яйца/.
Пържат се картофите с лук, после се смесват с яйцата и се оформя дебел омлет.
Както и в другите омлети, може да сложите и добавки - чушки, гъби, шунка.

И пататник, ама пържен:

Настъргани картофи
Сол
Яйце 
Брашно
Лук /по желание/
Чубрица
Магданоз

Смесвате съставките, като нагаждате гъстотата с брашно и ги пържите в тиган!

# 27
  • France
  • Мнения: 726
Една лесна и бърза рецепта от мен: обелваме картофите, нарязваме ги на тънки кръгчета- около 4-5 мм, слагаме в тенджерата по налягане. Сипваме вода, много малко, колкото да покрие дъното, добавяме малко олио, копър и чубрица.
След като се вакумира тенджерата, се изключва след 3-4 мин.
Това го правя, когато ме мързи да готвя или имаме гости. Става за 10 мин общо.

# 28
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
КАРТОФЕНА ПИЦА

Продукти:
1кг. Картофи
300гр. стерилизирани домати
50-100гр. маслини
2 кисели краставички
1глава лук
1/2ч.ч. сух босилек
150гр. кашкавал
3-4с.л. зехтин
3-4с.л. галета
1щипка сол
1щипка захар
Начин на приготвяне:
1.   Картофите се измиват, обелват се, нарязват се на кубчета и се сваряват в подсолена вода. След това се пресоват и се овкусяват със сол и 1с.л. зехтин.
2.   Лукът се нарязва на колелца и се запържва в мазнина за около минута. Доматите се пресоват и се прибавят към лука. Овкусява се с подправките и се вари на тих огън за около 15мин.
3.   Тава за печене се намазва и се поръсва с галета. В нея се разстила ½ от картофеното пюре, върху него се сипва доматената плънка.
4.   Отгоре се разпределят нарязаните обезскостени маслини, кисели краставички и настъргания кашкавал. Накрая се разстила останалата част от картофеното пюре и се пече 20-30мин. при температура 220градуса.
Аз сложих: картофи, ръжени ядки, копър, кашкавал, царевица, маслини, кисели краставички, сирене, топено сирене, галета, лютеница разредена с вода. И отгоре сложих кашкавал и запекох


Огретен с картофи

1кг сварени картофи
200гр. сирене
100мл. олио
200гр. сирене

Заливка: аз съм я правила с два вида, но с прясното мляко е по-пухкава.
300мл. прясно   или кисело мляко
2-3 яйца

Тъй като картофите са вече сварени, нарязвам на кръгчета, овкусявам със сол, нареждам на 2-3 пласта в тавата и между тях-сирене. Отгоре сипвам заливката и пека за 1/2ч.


Картофи по селски

1кг пресни дребни картофи
½ ч.ч галета
1ч.л. червен пипер
1ч.л. черен пипер
Сол
Риган
Мазнина за пържене

Картофите се обелват и бланшират или сваряват за максимум 3-5 мин след като заври водата, трябва да са почти сурови. Срязват на четвъртинки по дължина и се слагат в дълбока купа.
Изброените съставки се смесват и с тях се наръсват картофите. Разтръскват се за да полепнат хубаво по тях. Ако са още топли ги оставете да изстинат и ги изпържете в силно загрята мазнина.

# 29
  • Мнения: 4 433
А тази картофена торта на Пети съм я правила,страшно вкусно е Crazy

Общи условия

Активация на акаунт