Децата от 5 годишни на предучилищна

  • 79 106
  • 2 142
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 4 212
Успях да се добера до следната информация - очаква се през март да има раздвижване по този законопроект.

# 961
  • Мнения: 1 119
Не, аз избирам училище Х в което има примерно прием на 120 ученици. Но желаещите за това у-ще са 240. Какво да правим Shocked как ще се подбират подходящите деца за това у-ще. Липсата на места ще се усети след две години когато децата в Сф се удвояват.

# 962
  • Мнения: 7 947
Значи за това говоря - избираш училище и очакваш там да ви приемат. Това може и да не стане - затова винаги имаш поне два, три варианта. Но приемането на това предложение за две години задължителна предучилищна - по никакъв начин не влия на избора ти, нито на шанса ти реално.

# 963
  • Мнения: 1 119
Да, така е въпреки че задължителното вкарване на още една година предучилищна ще заеме мнооого места... в училищата, които ще са кът и без това.  Не говоря за моето дете, а по принцип. Става дума за това, че ще се наложи да има някакви критерии за приемане в у-щата. Тревожното е това с качеството на обучението. Аз си мисля за всички вероятни проблеми, които ще възникнат. Пряко или косвено въвеждането на предучилищна от 5 г. ще засили доста проблема с липсата на места.

# 964
  • Мнения: 7 947
това е напрълно вярно - недостигът на места  Tired
Но пък правенето на задължително това образование - ще е за мен стимул да се справят по-скоро с проблема.

# 965
  • Мнения: 1 119
Дано се справят Peace Но вероятно знаете, че това нововъдедение се прави с определена цел- не за масата. То беше и в предизборната кампания на ...
http://detskigradini.uchenik.com/detski/preduchilistna-podgotovka

Та, правилно и логично така се предполага че всички деца ще имат равен старт в първи клас. Но някои други неща ми убягват.  Липсата на места в големите градове ЩЕ доведе до големи главоболия на нас родителите, разбира се ако сме сред потърпевшите. Та мисълта ми беше, ако двегодишното обучение се прави с тази цел, посочена в линка кое ще е повече- негативните или позитивните резултати. Мисля разбира се за проблемните градове- СФ, Варна и Пловдив. Тези общини също са сложили приоритетна дейност- решаване на този проблем, но и от тях не идва инфо. Само за Варна разбирам от петицията как ще се подходи.

Защото една такава липса на места ще доведе до срив във всички посоки. И като мисля и мисля си казвам- сигурно и ТЕ си мислят същото като мен, което ако сега излезе на бял свят ще настане силно недоволство от страна на родителите. Най-лесното е това, което са предприели във Варна. Не виждам друг начин и за Сф и не виждам друга причина да не се изнася информацията.

Дано не съм права. Да бъдем оптимисти е по-добре Peace

# 966
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 380
А, какво се случва с образованието чак - какво да се случва точно с тая промяна?
....
След 3-5 години нещата ще се поуталожат. И това е ясно. Е, притеснявайте се колкото искате, то си е ваше право, драматизирайте, плюйте системата, то това си е в манталитета на българина - да е все недоволен  Laughing

Аз не съм казвала, че съм недоволна.  Peace За повечето деца и родители това няма да промени нищо. Като теб и твоето, предполагам. За тези, които не посещават детска градина, но искат - може и да доведе до подобрение.  Притеснявам се как и кога ще го направят. Защото детето ми ще мине през предучилищната през първите 3-5 години, когато ще има много неща за уталожване, както казваш. А то е от изключенията, за които не е много ясно как ще се отразят промените.
И понеже веднъж не ми бе дадено да избера с кой набор ще тръгне детето ми в детска градина, притеснявам се, че може да ми бъде отнето и правото да избера и кога да тръгне в първи клас. От това, в коя година ще се приеме това, зависи и коя година ще тръгне детето ми в трета група, кога ще постъпи в училище, а това не ми е безразлично.

Успях да се добера до следната информация - очаква се през март да има раздвижване по този законопроект.
Дано!

# 967
  • София
  • Мнения: 969
И аз да се разпиша в тази темичка.
Не съм чела много назад, а и на нас още ни е рано затова но..
Добре де, не може ли това откога детето да тръгне на предучилищна да бъде избор на родителите. Има деца, които на 6 години са готови за училище, други и на 7 и половина не са. В зависимост от това родителите да преценят кога да пратят детето си на предучилищна и в съответствие с това и на училище. Който иска да кандидадства с предния набор да го направи, който иска да не бърза с училището да си задържи детето.

# 968
  • Мнения: 9 990
Не може.Как така кой когато иска.Едно на 5 и едно на 11 заедно в 1 клас?

# 969
  • Мнения: X
Не може.Как така кой когато иска.Едно на 5 и едно на 11 заедно в 1 клас?
Че кое му лошото? Как седемдесетгодишни баби учат висше с осемнайсетгодишни младежи?  Joy Joy Joy

# 970
  • Мнения: 7 947
Това -да имаш права- не значи да се превърне в свободия и всеки да прави каквото си иска.
И въобще - какво значи готов - кой ще определи кога едно дете е готово? Родителите ли?

# 971
  • Мнения: 2 037
Дискутираната промяна, ако въобще влезе в сила - не ще бъде направена в ущърб или в затруднение на родителите, а ще се приложи най-вероятно от следваща година, така щото да може да се обхванат съответните наборници. Защо винаги трябва да се търсят кусурите на нещо? Разберете най-сетне, че образованието не е направено в угода на държавата, а най-вече - е направено за децата ни, тяхното правилно развитие и то трябва да се доближава до европейските наложени добри практики.
Това е твоето мнение и не разбирам защо смяташ, че всички които мислят различно трябва да " разберат най-сетне".  Joy
Друг е въпросът, че никъде в последните постове няма изказване против идеята, а просто чудене, ако наесен петгодишните трябва задължително да ходят на подготве какво трябва да направят родителите, които искат детето им да постъпи в първи клас на шест. Могат ли да го запишат директно при шестгодишните и догодина то да е първокласник или губят тази възможност с промените.

Точно това и мен ме вълнува много. След първата година на подготвителна ще се получава ли свидетелство, с което да отиде детето в първи клас? Или ще взимаме 2 години за една? Joy
Впрочем,  днес разбрах, в една престижна ДГ са раздали на трета група помагала за предучилищна.  Rolling Eyes

# 972
  • Мнения: 7 947
Че защо да не ги раздадат? Който има желание и сили - спокойно може да ги поразгледа и да образова сам детето си. Или ти имаш впредвид, че ще работят по тях? И какво значи елитна?

# 973
  • Мнения: 2 037
Започват да работят по тях в детската градина.

# 974
  • Мнения: 7 947
Най-вероятно защото са свършили работата с тези за 3та група, който никак не са сложни, дори напротив. Въпреки, че не би трябвало така бързо да са взели материала, защото той е фиксиран по седмици, но...Ако учителките са преценили, че може да продължат със следващите - не виждам причина за притеснение.

Общи условия

Активация на акаунт