каква пломба да се сложи на млечно зъбче?

  • 12 282
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 577

И още един въпрос  -  бяха ми казали, че предните млечни зъбки не се работили - вярно ли е това?


В какъв смисъл "не се работил", не трябва да се лекуват ли? Ако е това, няма такова нещо. Всеки зъб трябва да се лекува независимо дали е млечен или постоянен. Млечните се лекуват, за да не се стигне до по-сериозни инфекции, които да застрашат и увредят зародиша на постоянния, а постоянните-за да не се стига до загубата им.

# 16
  • Мнения: 174
Напълно правилно - особено в по-ранна възраст! Ако е на 5 години и има кариес на четвърти зъб, ще минат поне още 5 - 6 години до смяната на зъба. За това време може да се увреди зародишът на постоянния зъб и той да поникне с какви ли не дисплазии - черен, кафяв, недостатъчно минерализиран, с атипична форма на короната и т.н. Все неприятни работи.
Arizona, амалгамата съдържа живак, но не там е проблемът. При правилна технология на разбъркване той е в свързано състояние и не се излъчва. Амалгамата е опасна, но за зъболекаря, а не за пациента. Пациентът може да се притеснява за друго - виж тук http://www.-spam113-/amalgam_crash.htm Зловещо е, нали Simple Smile. Това трябва да те притеснява повече, а не живакът.
Rbaby, фотополимерът не е най-доброто решение. Той изисква предварителна обработка на зъба с киселина (ецване), което е опасно за временните зъби. Те не са достатъчно минерализирани и могат да пострадат при ецването. Освен това емайлът им няма нормална структура - най-често е апризматичен и не може да се свърже добре с фотополимера. Това налага по-честата употреба на глазйономери, както обясних по-горе. Децата са общо взето неспокойни, не слушат особено зъболекаря и с тях се работи най-често трудно. Според личните ми наблюдения жените - зъболекари работят по-добре с деца. Не че и аз не обичам да работя с тях, но понякога е наистина трудно... Има и изключения - например тази госпожица, с която съм на снимката на профила ми, е силно дисциплинирана, но ми е дъщеря и е подготвяна отрано психологически Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 865
В какво състояние е точно? Размесена е с други метали нали? Има доста инфо в интернет че се излъчват живачни пари при дъвчене и при консумация на горещи напитки.

# 18
  • Мнения: 358
На моите  деца им направиха по едно зъбче наскоро - без въобще да чистят по зъбките . Пломбите са бели. И двете деца бяха много щастливи и искат пак . Сигурно ще са били глазйономери като чета.... На въпросът на мъжа ми към лекаря няма ли да  чисти зъбчетата , той казал, че с деца така работят, ако пусне машинката, нямало да искат да се върнат повече ( това е практика в Англия). Много ми беше странно...

# 19
  • Мнения: 174
Здрасти, Arizona,

В амалгамата живакът е в свързано състояние - има свойството да образува сплави дори и при стайна температура. Подобно на другите метали, които образуват сплави (например мед + цинк в течно състояние образуват месинг, мед + калай = бронз и т.н.). Предимството е че живакът е течен на стайна температура и се свързва със стружките, които съдържат калай, сребро, индий, тантал, мед и малко други метали. Ако при разбъркване се добави живак в по-голямо количество, наистина има опасни изпарения. Те обаче са толкова малко, че трудно може да се говори за увреждащ ефект. При такива пломби (с повече живак) механичната якост е намалена и обикновено падат до няколко дни или седмици - много преди да се получи какъвто и да е токсичен ефект. Ако се разбърка с по-малко живак, няма вредни емисии, но отново е намалена механичната якост. Повече информация за амлгамата има на адрес http://www.-spam113-/amalgam.htm
На Svetli - според мен не е много правилно да не се почисти кариозната маса. Тя е материя, наситена с некротични тъкани, хранителни остатъци и микроорганизми (няма нещо с по-голяма концентрация на микроби) и не може да се разчита че ще се получи надеждна връзка с глазйономера. Единствено ако е паднала стара пломба и няма кариозна маса, може да се пристъпи към директно обтуриране. В противен случай скоро се стига до провал в лечението - пломбата пада.

Поздрави: д-р Ралев

# 20
  • Мнения: 108
Здравейте. Включвам се да питам за моята дъщеря. Тя е на 10 години, но вече е с пулпит на постоянен зъб. Сега има пулпит на млечен и кариес на друг постоянен зъб. Първият пулпит го направихме миналата година и е с амалгама. Млечния зъб също ще е с амалгама, но се чудя - за постоянното зъбче с кариеса каква пломба да сложим.
Иначе преди пломбиране й почистват зъбчетата здраво с машинката. Сега е с лекарство. Зъболекарката предлага пак амалгама, защото се поема от касата. Но аз не искам парите да са ми критерий.

# 21
  • Мнения: 174
Здравейте,

Извинявайте за късния отговор - толкова работа имам, че хората се чудят как успявам да влизам и тук. За постоянен зъб на десетгодишно дете препоръчвам фотополимер със свързваща система от шесто или седмо поколение - те са самоецващи и не изискват обработка с киселина на зъба. Киселината може да увреди недотам минерализираните детски зъби, затова е добре да се ецват с нея с повишено внимание. При новите свързващи системи това се избягва - бондът сам ограничава действието си в дълбочина и пази зъбните тъкани. Добър избор са следните свързващи системи: G-bond на Gradia Direct, Adper Single Bond на 3M, Futurabond M на Voco.
По въпроса за цената - вече има по-евтини композити, които изобщо не са с лошо качество, а са в пъти по-добри от амалгамата.

Поздрави: д-р Ралев

Общи условия

Активация на акаунт