Отговори
# 1 215
  • Мнения: 189
dunaika, честито  bouquet

Ще се радваме на повече подробности, когато имаш време. Къде, при кой доктор, как е минало всичко, всичко....

# 1 216
  • Мнения: 656
dunaika, поздравления и честито бебче!  Grinning Ще споделиш ли повече за ражданията, също и името на лекарката ти, предполагам, че ще е от полза на повече момичета  Grinning   bouquet

galya85*, мисля, че съвсем те разбирам за това, че съжаляваш, че не си опитала.. Но опитай сега да не съжаляваш, а да се фокусираш върху това, че следващото раждане няма да е такова  Grinning  Hug И на мен ми казаха различно тегло, с 500 грама пак... Казаха, че е около 3000 гр, той се роди 2650...  Rolling Eyes Тъй че вече няма да вярвам на ехо-то..

# 1 217
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
dunaika, честито бебенче и честит ти успешен VBAC!  Hug  bouquet

# 1 218
  • Пловдив
  • Мнения: 440
dunaika, браво и на теб, и на докторката ти. В днешно време трудно се намират истински лекари като нея, които не преследват печалбата и не се страхуват от трудностите.   bouquet

# 1 219
  • Мнения: 705
dunaika, браво на вас!   bouquet
Галя, не се обвинявай за нищо! Натискът е огромен и много малко жени успяват да се преборят със системата. И аз не успях, въпреки че бях що-годе добре подготвена.
Сиска, ехографите доказано дават отклонения до 500 г като най-неточни са в последния триместър.

Obstetric ultrasonography

The most modern method for assessing fetal weight in utero involves the use of fetal measurements obtained during obstetrical ultrasonography. The advantage of this technique is that it relies on linear and/or planar measurements of in utero fetal dimensions that are objectively definable and generally reproducible. Findings from multiple studies have shown that ultrasonographic estimates of fetal weight are no better than clinical palpation in predicting fetal weight;111,59,97,101,112,113,114,115,116,117,118,119,104,120 these observations have undermined early expectations that this method might provide an objective standard for identifying fetuses of abnormal size for gestational age (see Table 7).

Taken together, these findings suggest that the prediction of fetal weight is not an exact science and that it requires additional refinement.

Виж тук за още информация: http://emedicine.medscape.com/article/262865-overview
Скрол-ни надолу до Accuracy of obstetric ultrasonography for estimating fetal weight

# 1 220
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
малко оф:
Зози, ти понеже си по статистиките, някъде има ли статистика за преждевременните раждания и недоносените бебета. Не българска, в някакъв по-глобален мащаб и за по-дълъг период от време примерно.

# 1 221
  • Мнения: 705
March of Dimes имаха подобна програма http://www.marchofdimes.com/prematurity/21326_5615.asp , но май само за САЩ. Има и много хубаво филмче он-лайн за подобряване на раждането и преждевременното раждане. Там се говори, че около половин милион бебета годишно умират от преждевременно раждане, а Марсден Уеигнър посочва като причина за преждевременното раждане плановите цезарови сечения, когато лекарят смята, че  бебето е готово да се роди, но истината е друга... Не знам дали има подобна статистика, но си струва да потърся. Simple Smile
Ето тук може да се гледа: http://www.reducinginfantmortality.com/
Ето и някаква статия по въпроса: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091004141219.htm

Последна редакция: ср, 14 юли 2010, 11:25 от zozima

# 1 222
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря, сега ще разгледам. Ако намериш още нещо - споделяй, може и в скайп, да не бозим темата тука.

# 1 223
  • Мнения: 705
Фрости, това е на СЗО: http://www.who.int/bulletin/volumes/88/1/08-062554/en/index.html
Ти защо се интересуваш? Да не би да се притесняваш от нещо?

# 1 224
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не, нямам никакви притеснения в тази насока. Но темата ме интерсува (най-вече причините), а и все повече в мен изниква чувството, че броя на недоносените се увеличава, при това драстично и ми се щеше да погледна статистиките. За жалост, така като гледам съм се оказала права. Sad
Сега чета за причините - традиционни и алтернативни (вторите повече ме интересуват). В смисъл, изключвам причините - лекарска некомпетентност, ненужно секцио и т.н. А по-скоро причините да тръгне споннтанно преждевременно раждане. Основните причини са ми ясни - майки наркоманки, алкохолички, пушачки и подобни. От там нататък ми е интересното.

# 1 225
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Нощни очи, аз мога да ти кажа - някои хормонални дисфункции пречат на износване на бременността. Достатъчно е да почетеш малко в Рискова бременност.

# 1 226
  • Мнения: 2 011
Благодаря ви за милите думи, момичета.  Hug
Накратко за раждането ми:
Още щом забременях, бях сигурна, че ще направя всичко възможно да пробвам VBAC. И двете ми бременности ги следи една и съща докторка, на която определено имам доверие. Когато тя заговори за раждането в 8-ми месец, аз й споделих желанието ми. Тя реагира изключително спокойно, обсъдихме рисковете, сравних нейното виждане за процеса с това, което бях изчела - съвпадаха напълно за мое успокоение. И решихме да чакаме. Раждането трябваше да си тръгне спонтанно, да продължи така, без никаква намеса от нейна страна. След 37г.с. започна да ме вика доста често за да наблюдава разреза на матката. Всичко беше наред.. Разбрахме се, ако усетя че раждането започва, да й се обадя за да ме приеме в клиниката, където да ме наблюдават по-отблизо.
Ден преди официалния ми термин, в 3ч. сутринта, се събудих от леки контракции и с усещането, че не е фалшива тревога, а че раждането започва. Контракциите бяха слаби - на 20 мин., на 15 мин., на 10 мин. Изкарах така до сутринта в леглото, гушкайки дъщеря ми. Към 11ч. сутринта се обадих, приеха ме в клиниката с контракции на 5 мин., изгладена шийка и разкритие 3 см. Настаних се в стаята и започна голямото разхождане - в коридора, в стаята, в тоалетната. Започна да ми пада тапата. Направиха един запис на тоновете, след което ме оставиха да се разхождам. Никой не ме притесни с нищо, по инструкции на лекарката. Само наблюдаващата ме акушерка от време на време проверяваше тоновете с едно мобилно апаратче, без да ме връзват да лежа. Времето си минаваше, контракциите ставаха все по-силни. Към 18ч. влязох в предродилна зала. Тогава спонтанно ми изтекоха и водите.Много ме болеше вече. Поисках си епидурална. Докторката позволи половин доза, колкото леко да ме облекчи и да събера сили за напъните, защото бях изтощена, честно да си призная - от 3ч сутринта все с контракции много ми дойде.  Crazy  Наистина почувствах облекчение, но много леко. Докторката беше плътно до мен. Галеше ме по корема, успокояваше ме, даваше ми кураж. Час по-късно вече бях готова за напъните.Обясни ми много ясно, с едно изречение, как да напъвам ефективно. Остави ме аз да определя кога да напъвам, не ми  дирижира напъните, както съм чувала, че правят. Напънах три пъти в предродилна. Каза ми, че се справям чудесно, преместихме се в родилна зала. Там напънах още 3 пъти и в 19.45ч. бебо излезе. Не са ме натискали по корема, никой не ме притесни по никакъв начин с някакво "изненадващо" действие  Laughing
Изчакахме плацентата. След това ме прегледа два пъти с ехограф за да види състоянието на матката. Всичко беше съвсем наред и тя каза, че няма да ми прави мануалната ревизия на матката, заради която трябваше да ме приспят.
Имам 2-3 вътрешни шева, които тогава се зае да шие. Даже от епизиотомията ме лиши  Mr. Green в резултат на което - болка никаква, нито за ден. Сядам си на д-то без проблеми.
Наблюдаваха ме още два часа след това. После станах и си отидох в стаята. Поисках си бебето, закърмих го и започнахме да се опознаваме взаимно.  Laughing
Това е в общи линии. Моето мечтано раждане. Без окситоцин, без ненужни манипулации, без ограничаване на движенията(докторката непрекъснато ме насърчаваше да се разхождам колкото мога), с много подкрепа от нейна страна.
Интересното е, че това се случва в частната болница "Селена" - Пловдив, която е набедена за машина за пари и секцио на конвейер. Но аз родих и двата пъти там и се чувствах чудесно. Явно много зависи от доктора, на когото ще се довериш. Тя се казва д-р Снежана Топалова и мога да я препоръчам с две ръце.
Май стана доста дълго.  Blush 

# 1 227
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Страхотно!  Crazy Party

А ще споделиш ли името на клиниката и на лекарката? Такива като нея са си направо изключителна рядкост.

# 1 228
  • Мнения: 371
dunaika,  честито  Hug  Сигурна съм, че е било прекрасно и запомнящо се преживяване   bouquet

Нощни очи, тя ги е посочила - виж в последните изречения на поста.

# 1 229
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Божке, много съм зле!  ooooh!
Извинявам се, уж четох, ама май не съм дочела както трябва.

Общи условия

Активация на акаунт