Захранване на бебето с твърди храни (с таблица за принтиране)

  • 146 604
  • 155
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ


ВНИМАНИЕ!! Някои храни биха могли да бъдат силни алергени и не би трябвало да бъдат давани до определена възраст. По-долу ще намерите списък на храните, за които най-често възникват въпроси – преди да дадете тези храни на детето си, консултирайте се с вашия педиатър!

По-пълен списък на храни, които алергизират или не алергизират можете да видите тук Allergy


Храни силни алергени:

Мед                                                След 1 година
                                                      (не е алерген, но може да причини ботулизъм при бебета под 1 г.)
Фъстъчено масло                        След 1 или 2 години*
Ядки                                              След 1 или 2 години
                                                     (също така има и риск от задавяне)
Цитрусови плодове                     След 1 година
Ягоди                                             След 1 година
Царевица (corn)                            След 1 година
Яйчен белтък                                След 1 година
Пълномаслено краве мляко       След 1 година
                                                      (лактозата и млечните протеини могат да причинят алергични реакции, както и стомашни проблеми, тъй като се смилат трудно – изключение правят киселото мляко и сиренето – виж по-долу. Млякото също така възпрепятства правилното усвояване на желязо; желязото е жизненоважно през първата година!)
Пшеница                                       След 10 месеца или 1 година
Шоколад                                       След 1 година, ако изобщо решите
Грозде                                           След 10 месеца или 1 година
                                                       (не е силен алерген, но има риск от задавяне)

Тази таблица показва основни насоки и възрастови граници за различните храни; тя  ерезултат от проучвания и изследвания на специалисти в областта на медицината като педиатри,  AAP, the CDC, и СЗО. Тези насоки са сравнително консервативни в сравнение с насоките на други източници.  Винаги трябва да се консултирате с педиатъра на вашето бебе, преди да започнете нова храна. Можете да принтирате тази таблица и да я объседите с вашия педиатър. Според нашите посетители педиатрите са впечатлени от точността на таблицата.

Таблица 1
Таблица 2





Линк към *киселото мляко на английски


Преведе Фукла от www.wholesomebabyfood.com

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 09:24 от Бу

# 1
  • Мнения: 8 462
Голяямо благодаря!  bouquet
Принтирано! Laughing

# 2
  • Мнения: 1 547
Най-накрая!  newsm10

# 3
  • Мнения: 4 915
Браво, много полезно за мамите!  Simple Smile

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
И аз благодаря!  Hug
Питане за царевицата - аз съм давала царевично нишесте, то брои ли се за алерген?

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
И аз благодаря!  Hug
Питане за царевицата - аз съм давала царевично нишесте, то брои ли се за алерген?

И аз да питам за същото и за пюре на Семпер - царевица + картоф. Дани много го харесва

# 6
  • София
  • Мнения: 2 164
Благодаря, Бу  Hug. Много полезна информация.

# 7
  • Мнения: 5 228
И аз благодаря!  Hug
Питане за царевицата - аз съм давала царевично нишесте, то брои ли се за алерген?

И аз да питам за същото и за пюре на Семпер - царевица + картоф. Дани много го харесва
Аз също бях учудена за царевицата и за това в скобите оставих и corn - да не би да се има предвид нещо друго, което не ми е известно, тъй като царевицата присъства в много готови каши и пюрета, които се препоръчват като подходящи за алергични деца.

# 8
  • Мнения: 1 896
Na pureto na Semper ot carevica i kartof pishe che e nay-dobro za purva hrana, taka che i az se uchudih, no vse pak vinagi ima izvestni razliki v razlichnite iztochnitsi. Nie za kusmet ne sme imali problemi s carevicata.

# 9
  • Мнения: 2 784
И на Хип има едно такова пюре, води се хипоалергенно.

# 10
  • Мнения: 1 722
Благодаря за таблиците. Онзи ден дадох пюре на Хип и малкият се обрина целия /с броколи - за над 4 м./.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
И аз съм благодарна за полезното четиво, но защо са jpeg тези таблички? Не е ли по-добре в xls newsm78

# 12
  • Мнения: 1 771
Много благодаря за таблиците. Много навреме за нас.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
И аз съм благодарна за полезното четиво, но защо са jpeg тези таблички? Не е ли по-добре в xls newsm78
Maра Подробната Wink...Така ми хрумна, така ги направих, за да мога да си ги кача в акаунта във Фотобъкет...Идеята е да стават за принтиране.

# 14
  • Мнения: 5 228
Ако някой предпочита таблиците в word, да ми даде имейл, за да ги изпратя.

# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Идеята е да стават за принтиране.
Аъхм! Ми май трябваше да прочета скобите в заглавието Embarassed Wink
Аз понеже няма да принтирам, ще си ги поръчам на имайлa - jade.alex@gmail.com

# 16
  • Мнения: 1 771
Ако някой предпочита таблиците в word, да ми даде имейл, за да ги изпратя.

Ако може и за мен iliana_goldenova@abv.bg
 Благодаря.

# 17
  • Мнения: 220
И аз бих желала таблиците в Word: zarifovi@bulstar.net
Благодаря предварително!

# 18
  • Мнения: 636
Таблиците при мен не се отварят Rolling Eyes
а ги искам. Ето адреса ми terra@abv.bg
Благодаря Grinning

# 19
  • Мнения: 3 550
Благодаря! iskra_iskrenova@abv.bg
Тая царевица и преди сме я обсъждали. То не останаха безглутенови, бе, хора! Един гол ориз и смърдяща елда. Или ще редуваме лющен с нелющен ориз?!
А, знае ли някой само пшеницата ли се дава след 10-ти месец или всички глутенови? Пшеницата нещо по-така ли е, че са я отделили авторите? Иначе може би биха писали глутен?

# 20
  • Мнения: 5 228
Вероятно се има предвид конкретно пшеница, а не изобщо глутен-съдържащи, защото примерно овесът, който съдържа глутен, е даден като храна, подходяща за 4-6 мес. Никъде не става въпрос за глутен, не знам защо.  newsm78

# 21
Ако някой предпочита таблиците в word, да ми даде имейл, за да ги изпратя.
Ще съм ти много благодарна

# 22
Ще съм ти много благодарна да ми ги пратиш на Word-в момента се захранваме

# 23
  • Мнения: 4 076
Ще станем много, но може ли и на мен m_stamatova@abv.bg
Предварително благодаря!

# 24
  • Мнения: 5 228
Ще съм ти много благодарна да ми ги пратиш на Word-в момента се захранваме
Няма проблеми, само дай имейл.  Wink

# 25
  • Мнения: 980
Брей, аз давам царевично брашно и просо, нали бяха ОК?  Confused
Дайте и насам word: monikarnaudova@yahoo.com

# 26
  • Мнения: 414
Може ли и за мен на мейла?

Много благодаря на Бу и Фукла за полезната информация! Тъкмо това щях да търся в старите теми.

Поздрави!

# 27
  • Мнения: 414
Сори, забравих мейла! maya_dikova@yahoo.com

# 28
  • София
  • Мнения: 9 977
Хвърлих едно око, чакам разпечатките за повече, но двете таблици не са ли еднакви?

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Хвърлих едно око, чакам разпечатките за повече, но двете таблици не са ли еднакви?
Не, не са Simple Smile Това са двете части на таблицата, като ги принтнеш, излизат два листа - един и на втория продължението.

# 30
  • Мнения: 99
Bravo za tablizite, a sa mi i tykmo navreme!:)

# 31
  • Монреал
  • Мнения: 631
Я кажете, мами, къде да намеря американски орех за каша, че съм закъсняла?
И морковите по-специални ли са, / Бу ги е дала със звездичка/ защото трябва да ги дам до 8-ия месец?
Ако не успея, по-добре да се гръмна #2gunfire
и без това не съм кърмила и дечко може да порастне не чак толкова умен, като кърмените му набори smile3511


 

# 32
  • Мнения: 5 228
Я кажете, мами, къде да намеря американски орех за каша, че съм закъсняла?
Ако не успея, по-добре да се гръмна #2gunfire
 

Американски орех трудно се намира, така че най-добре направо се гръмни.

# 33
  • Монреал
  • Мнения: 631
Първо вас, защото заблуждавате българските майки с американски храни, които никъде не могат да намерят. Да не говорим за статиите от американски сайтове, пълни с американски мнения за американските бебета и техните американски майки и педиатри.

Хайде, това ще ми е последното мнение във вашия форум. Днес за пореден път се ужасих и не се стърпях. Не си струва да се занимавам повече.

Хайде, със здраве, от една българска майка Laughing
 Peace

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Първо вас, защото заблуждавате българските майки с американски храни, които никъде не могат да намерят. Да не говорим за статиите от американски сайтове, пълни с американски мнения за американските бебета и техните американски майки и педиатри.
Никой никого не заблуждава - пише си, че е преводна статията, пише и откъде. Бая заблудена ще да е българската майка, за да не види...
А ако не се спре търсенето на теле под вола и избирателното четене с взиране в конкретна дума или ред от ПРЕВОДНИТЕ статии, мир скоро няма да има.

# 35
  • Мнения: 819
Аз имам  един малко тъп въпрос..... Грисът и царевичното нишесте съдържат ли глутен?

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Грисът, ако е пшеничен, да, царевичното нишесте (ако е чисто царевично) - не, царевицата не съдържа глутен.

# 37
  • Мнения: 819
Грисът, ако е пшеничен, да, царевичното нишесте (ако е чисто царевично) - не, царевицата не съдържа глутен.
Мерси. Simple Smile Аз май съм й дала глутен доста рано.......направих й два пъти грис (бебешки) и не помня какво пишеше на опаковката.....Някой може да знае за тези сини пликчета, някакво славянско производство.
Ама карай де. Нищо й нямаше.... Wink

# 38
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Някой може да знае за тези сини пликчета, някакво славянско производство.
Ама карай де. Нищо й нямаше.... Wink
Говориш за грис 'Беби' Simple Smile Пшеничен е, да. Щом й няма нищи, добре.

# 39
  • Мнения: 843
  БУ,  Фукла, благодаря ви момичета, за инфото!!!!

   Опитах се сама да си направя  примерна табличка от прочетеното тук / четене в рамките на 3 месеца , почти всичко,  ама ...пообърках се.... да ви кажа:-))/ пък и не ми се звъни за най- малкото на педиатъра/

   Така систематизирано е чудесно... пък и винаги мога да го намеря тук и след месеци...Simple Smile)
 Единствената грешка, която си отчитам са бисквитите, които давам с АМ. Те са с пшеница, но малката толкова добре ги яде...Мисля че няма проблем:-) /

 Hug Hug

# 40
  • Мнения: 1 722
Фукла, може ли и на мен в уърдовски формат andronika_rizova@abv.bg. Мерси!

# 41
  • Мнения: 5 713
Благодаря! iskra_iskrenova@abv.bg
Тая царевица и преди сме я обсъждали. То не останаха безглутенови, бе, хора! Един гол ориз и смърдяща елда. Или ще редуваме лющен с нелющен ориз?!
А, знае ли някой само пшеницата ли се дава след 10-ти месец или всички глутенови? Пшеницата нещо по-така ли е, че са я отделили авторите? Иначе може би биха писали глутен?
Освен елда и ориз, може и просо от безглутеновите Wink
А за пшеницата, казали са да внимаваме, защото от глутеновите тя е най-" опасна ", ако мога така да го нарека.

dima, не напразно форумите се разделиха. Защо влизаш тук, 4е и се дразниш, нервираш и гърмиш като не ти е приятно да 4етеш.
Най-малкото хората са положили труд, а не са длъжни.

# 42
  • Мнения: 464
Фукла, ще ти бъда благодарна ако ми изпратиш таблицата (въпреки че още ни е доста рано, но отсега събирам материали Wink): blagoeva2003@abv.bg

# 43
  • Мнения: 533
И аз благодаря за таблиците  smile3525. Много са систематизирани, макар че за времето на въвеждане на някои плодове и зеленчуци се разминават с производителите на повечето детски храни  newsm78
Момичета, с copy-paste таблиците се прехвърлят в Word.

# 44
  • Мнения: 1 108
Благодаря   bouquet

# 45
  • София -Люлин
  • Мнения: 12
На нас ни е още рано ,/Моника е на 2 месеца и 15 дни/но много БЛАГОДАРЯ!

# 46
Здравейте мами

информацията и на нас ни идва точно навреме. аз имам 2бр. дето вече са на 5 месеца и до скоро бяха само на кърма, от 1м. им давам при вечерните хранения и добавка, но вече мисля, че не им стига и ми се ще да започна със захранването. Днес даже направих оризово брашно и мисля да почна с оризова каша.

може ли и на мен да ми пратите таблиците в  .doc
sylvia.andonova@bspb.org

благодаря

# 47
  • София
  • Мнения: 1 333
Здравейте мили майчета!
Информацията,която сте публикували тук е много полезна.
Благодаря!!!  bouquet  bouquet

Изпратете ми моля и на мен табл. в doc nandy@mail.bg

А бихте ли могли да публикувате и инфо за съдържанието на белтък в 100гр зеленчуци и пшенични продукти.
Моето детенце е със по-специално заболяване, а лекарката ми даде един кратък списък -ориз,картофи,грах.... не мисля че само с това ще расте пълноценно детето ми Sad
За месо и млечни продукти изобщо не може и да става дума ...

Ще съм ви мн благодарна за помоща.

# 48
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
еее страхотно, в последно време само седа и пиша кое как е кога и защо,да мога да съм в час като се захраним и точно си правех подобна табличка
благодаря на бу и фукла

# 49
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
с риск и аз да стана нахална моля и аз за табличките по мейла desytka.yahoo.com или desytass.abv.bg ако първия дава грешка
мерси предварително   bouquet

# 50
  • Мнения: 1 735
Страхотна таблица! Мерси ,мерси и пак мерси!  Heart Eyes

# 51
  • Мнения: 5 228
Много се радвам, че ви харесва!  Действително таблицата е много добра, аз се ръководех основно от нея при въвеждането на нови храни.
Утре ще изпратя таблицата на желаещите, че сега страааашно ми се спи[smilie=smile3507.gif].

# 52
  • София
  • Мнения: 164
дали и аз може да се наредя на опашката с желаещи да получат табличката в word-овски фаил, че аз тези даже не мога да ги отворя, не знам какво става. Мейла е zvet81@abv.bg и много благодаря предварително Grinning

# 53
  • Мнения: 47 982
браво за табличката,във форума разбира се има много инфо,но така е страшно удобно  bouquet

# 54
  • София
  • Мнения: 2 768
може ли и на мен да пратите табличката в уърд формат Praynig
моят мейл е nelly_panayotova@yahoo.com
mersi Simple Smile

# 55
  • Мнения: 811
Бих искала и аз табличката в Word формат, моля  Simple Smile Ще ми бъде необходима скоро.
dominika@abv.bg

# 56
Много ще съм благодарна ако ми изпратите табличката и на мен на поща stylyana@abv.bg

# 57
  • Мнения: 50
Здравейте, мами!
Искам я и аз тази таблица. Моля, някоя от вас да ми я прати на ani_30@abv.bg.Нищо не мога да отворя. Благодаря!!!

# 58
  • Мнения: 40
Здравейте мами, много хубави таблици,но имам едно питане  Thinking?Не е ли ранно от 8 месец за кивито и късно за черешите от 10 месец?Нали кивито го дават с най-много вит. Ц от всички цитруси??

# 59
  • Мнения: 210
мозе ли и за мен zeni007@yahoo.com Мерси  bouquet

# 60
  • Мнения: 532
Благодаря за таблиците!

Само да вметна, че медът Е МОЩЕН АЛЕРГЕН, заради полените. Има хора, които от мед правят невероятно силни алергични реакции.

А иначе е вярно, че до 1 годинка на бебето не трябва да се дава мед, тъй като в червата на кърмачето не се унищожават евентуално попадналите с него спори на бацилус ботулинус, причиняващ тежко протичащо хранително отравяне - ботулизъм.

В Северна Америка е доста разпространена алергията към царевица, но тъй като царевицата е безглутенова зърнена култура, царевичното брашно/нишесте се използва в доста бебешки каши/пюрета.

Преди 6-месечна възраст не трябва да се дават храни, съдържащи ГЛУТЕН - белтъчина, съдържаща се в житните растения - пшеница, овес, ечемик, просо и т.н. Причината за това е, че до тази възраст бебетата нямат напълно изграден така да се каже ензима, необходим за храносмилането на глутена. Систематичното даване на глутен преди 6 месечна възраст може да доведе до увреждане на тънкочревната лигавица и сериозни храносмилателни разстройства.

Безглутеновите зърнени култури са - ориз /чудесна първа храна за кърмачето, но доста запича/, царевица, елда, киноа /на етикета пише, че е без глутен/. Безглутенова пшеница, просо - но те вероятно са генно модифицирани, заради хората с цьолиакия.

Мощни алергени, които е добре да се знаят и да се внимава с тях при кърмене от майката кърмачка и захранване на бебето, за които е добре да се оставят за след 10 месеца - 1 годинка, а и по-късно ...

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща (коприва);
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе /за кърмачката/
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Някой може да каже - абе какви ядки на бебе ... - да, ама мога поименно да назова каши за след 5-6 месец, в които има ЯДКИ, стрити на прах.

ЗАТОВА Е МНОГО ВАЖНО ДА СЕ ЧЕТЕ СЪДЪРЖАНИЕТО НА ХРАНИТЕ!


Като общ принцип:
Да се внимава за белтъци /глутен, млечен протеин/, хистамини /банани, пресни домати, коприва, ягоди/, семки с/или власинки /ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови/ ...

Бебетата като начало се захранват с по-въглехидратни храни, с ниско съдържание на протеини - ориз, царевица, картоф, морков, тиква, ябълка .... а за възрастта за започване на захранването - всички знаем.

Глутен след 6 месец, месо и жълтък - след 8-10 месец, трудно смилаеми и алергенни - след годинка, а и по-късно.

За първа среща с глутена е по-добре да се избере безмлечна глутенова каша с по-малко други примеси /като банан, ягода или там каквото им слагат/, т.е. глутен, ама за бебе направен.

А не например пшеничен сухар, в който има и хидрогенирани мазнини - бебето се разстроило, хайде проблем с глутена, пък бебето реагира на хидрогенираната мазнина.

И хайде нека си пожелаем такива бебоци - по-дълго кърмени и то изключително; късно, бавно и хипоалергенно захранени; и станали големи и здрави хора, които с удоволствие и без проблеми могат да ядат всичко !!!

 Heart Eyes

# 61
  • Мнения: 5 713
Само да вметна, 4е просото по принцип е без глутен.
Глутеновите са: овес, ръж, е4емик, пшеница.

# 62
  • Мнения: 532
Да, да ... Party имала съм превид ръж, а не просо  ooooh!, ама като се има предвид късния  Mr. Green ранния час на писането ... моля да бъда извинена!

Щом не съм писала все пак, че е най-добре бебето да се захрани със спагети Болонез  Mr. Green, пак добре.

 Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 1 735
sneji_73 ,огън си! Hug
 Много ми е полезно инфото ,което си постнала!!!   bouquet

# 64
  • Мнения: 2 897





Като общ принцип:
Да се внимава за белтъци /глутен, млечен протеин/, хистамини /банани, пресни домати, коприва, ягоди/, семки с/или власинки /ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови/ ...






Веднъж съм му давала на бебчо пюре от банани-60g(беше на 5.5 месеца)
фатално ли е това,защото го вземам много насериозно и доста се притесних Cry

Последна редакция: нд, 18 юни 2006, 14:58 от Zorie

# 65
  • Мнения: 532
Еееех, няма нужда чак толкова да се притеснявате пък сега  Heart Eyes

Това е строг списък за деца, проявяващи някакви непоносимости или алергии.

5.5 месеца си е достатъчно голяма възраст  Laughing за банан в пюре  Party и е много вкусен и засищащ  Mr. Green

Някои продукти са доста опасни в суров вид за някои бебета - като бананите и доматите, но сготвени или в пюре не са толкова.

Всички бебета реагират различно, повечето въобще не - дай боже повече такива.

Ако бебето е захранено достатъчно късно и храните се въвеждат правилно и според възрастта /и съответната кулинарна обработка  Hug/ и ако няма наследствени обременености - всичко е ОК!

Трябва да се има предвид, че е хубаво майките да имат в главата си такава информация, но всичко е до бебето/детето.

Правилно е винаги нова храна да се дава бавно, по лъжичка 1-ви ден, 2 л. втори, 3 л. трети и така до достигане на пълната порция, която пълна порция е относително понятие /всяко дете иска различно да яде, но пък разликата обикновено е 10-20 гр./ и да се следи за реакции - обриви, колики, разстройства, слуз в акито, хреми, сополи.

Ако бебето не реагира - чудесно! След 2 седмици може да пробвате с друга храна - не с друго пюре, в което има сто неща  Mr. Green

Бебето не се захранва с нова храна ако:

1. е болно - някое от: разстройство, сополи, температура, гърло или др.;
2. избива зъбче и бебето е неспокойно;
3. дни покрай ваксина - преди и след.

Трудно смилаеми за бебето са много протеинови храни /затова и в бебешките месни пюрета месото обикновено е около 14%/, мазнините /ако пюрето е по-мазно напр., има и слънчогледово олио и рапична мазнина може много да не понесе на бебето, но има и бебета, които успешно се справят и с по-мазничките неща  Mr. Green/, а опасни са силните алергени, дадени в по-ранна възраст, но пак е относително.

Картофът и ябълката се водят за най-хипоалергенните храни, но аз съм виждала бебе със страхотен ринит от картофи /хрема и сополи непрекъснато/ и дете с наследствена обремененост към полени, което ако хапне ябълка в периода на цъфтеж на дърветата - прави отоци.

Хубаво е да има повече информация и всеки да отсява за своето дете.

Zorie, щом твоето бебче не е реагирало на банана - ПРОСТО ЧУДЕСНО, хапвайте си го с апетит и удоволствие.

И който знае много не се притеснява, защото по-малко греши!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 66
  • Мнения: 8
Здравейте, мами! Аз съм начинаеща и затова да ви попитам нормално ли е бебето да се захрани със сок от ябълка още на един месец? На 13.06. бебка навърши 1 мес. и бяхме на консултация. Джипито каза да почна да давам сок по 1 лъжичка първия ден, 2 лъж. втория и така за една седмица да стигнем 30 мл. Днес вече изпи 20 мл и засега нямаме проблеми, но като чета таблицата ми се струва, че много сме подранили. Вие как мислите?

# 67
  • Мнения: 3 760
Страхотна си Снежи!!!  Heart Eyes
Славеа77. До 4-6 навършен месец не се дава нищо освен кърма (АМ). НИЩО!!!
Влез в темата библиотека и прочети статиите за сока и захранването!

# 68
  • Мнения: 8
Извинявам се, сега видях, че темата вече е била обсъждана и след като прочетох статиите още повече се притесних. Дано не съм си създала проблеми за в бъдеще!
Мъни, благодаря!

# 69
  • Мнения: 5 713
slavea77, не се притеснявай. Не е късно да ги спреш соковете и да се водиш единствено и само по детето. Аз също бях по4нала да захранвам с тея пусти сок4ета, но ги спрях о време и си карахме до края на 5-ти месец само на АМ.

# 70
  • Мнения: 1 353
Благодаря, защото ще ми влезе в употреба smile3521

# 71
  • Мнения: 2 292
аз четох наскоро една статия за захранването в едно немско списание . естествено става въпрос за захранване след 6 месец - такава си е практиката в тук. Бяха дадени рецепри на организацията и институт за храненето на деца. Занимават се именно с това как да се предотвратят много заболявания и алергии ...
та рецептите бяха със пълномаслено прясно мляко . да . за след 6 месеца . и беше пояснено, че не трябва да се дава до годинка пълномаслено прясно ляко в ГОЛЕМИ количества, защото не можело да се преработва добре, но в малки количества , колкото за картофено пюре или каша може  Wink после обърнах внимание , че пюрето спанак на ХИП за след 4 месеца е със пълномаслено прясно мляко ...
това за царевицата и мен ме учуди - дават я от рано, защото е безгултенова

# 72
  • Мнения: 8
Вери , благодарство и на теб ! Спрях сока и вече ще знам да не се доверявам толкова на джипито! Така си и мислех, че бебето е по-умно от майка си! Laughing Laughing Laughing

# 73
  • Мнения: 1 353
 Бях забравила, че при слуз в акото не може да се захранва. Ще трябва още да почакам. Благодарение на Снежи разбрах,че ще сгреша

# 74
  • Мнения: 4 428
Ако бебето не реагира - чудесно! След 2 седмици може да пробвате с друга храна - не с друго пюре, в което има сто неща  Mr. Green

Това на мен ми е най-трудно да го спазвам. Защо няма пюрета от един зеленчук или най-много два  Crossing Arms Като изключим картофа и моркова, други "чисти" пюрета аз не съм виждала. Сега искам да й дам тиквички и трябваше аз да ги правя, за да са чисти. Като гледам положението с другите зеленчуци и същото - чушки, домат, грах, зел фасул, спанак и т.н. Няма пюрета с постепенно въвеждане на повече неща, а направо разни асортита с каквото се сетиш вътре Crossing Arms Tired Ще трябва аз да се занимавам с правенето на пюрета, докато не започнем да ядем повече неща и да се възползвам по-пълноценно от готовите Tired

# 75
  • Варна
  • Мнения: 634
Темата е старичка,но ще се радвам някой който има таблиците да ги прати и на мен.Благодаря предварително.
rosiza_ii@abv.bg

# 76
  • Мнения: 94
Темата е старичка,но ще се радвам някой който има таблиците да ги прати и на мен.Благодаря предварително.
rosiza_ii@abv.bg

И на мен,  моля bouquet ! На нас ни е рано за захранване, ама да се подсигурим Wink
zizi_top66@mail.bg

# 77
  • София
  • Мнения: 4 381
Мисля си, дали пък не правят разлика между царевично брашно и цяла царевица за готвене? Защото царевицата е с твърда люспа и обикновено трудно се смила /поне ми беше трудно да я пасирам/

# 78
  • Мнения: 535
Мисля си, дали пък не правят разлика между царевично брашно и цяла царевица за готвене? Защото царевицата е с твърда люспа и обикновено трудно се смила /поне ми беше трудно да я пасирам/

Съгласна съм, преди няколко дни дадох на Влади малко прясна варена царевица(без сол естествено), но стомахчето му не успя да я преработи и я изхвърли както я беше изял, тоест брашното може и да се усвоява от организма, но царевицата на зърна- не  Naughty

# 79
  • Мнения: 5 713
Да, прави сте за царевицата. Маги все още я изхвърля цяла, неусвоена.

# 80
  • Мнения: 169
И аз много моля за таблиците в уорд формат.. принтвах джпеговете, но нищо не се чете  Embarassed
desislav4e@gmail.com

благодаря
 Hug

# 81
  • Мнения: 49
Ако някой предпочита таблиците в word, да ми даде имейл, за да ги изпратя.

моля и на мен ina_ball@yahoo.com
предварително благодаря!

# 82
  • Мнения: 1 353
Всички поискаха таблици на word дай и аз да помоля за такива. Другите всъщност не съм ги принтила. Благодаря
 Ето и e-mail адреса ми: neli_iv@mail.bg

# 83
Бих желала и аз таблицата . Предварително благодаря!
 HugТова е адреса ми: rossy022002@yahoo.com

# 84
  • Мнения: 5 228
Изпратих таблицата на всички. Извинявам се за закъснението, но не бях видяла, че темата е вдигната. Моля, ако някой не е получил таблицата, да ми пиши на лични или тук в темата.

# 85
  • Мнения: 1 353
Арлина, получих писмото, но не се отваря на word. Показва се следния текст: "Програмата, която служи за показване на този тип данни () не беше открита в системата". Ако можеш ми го прати отново
neli_iv@mail.bg
Благодаря. Надявам се да няма проблем следващият път

# 86
Може ли и аз да помоля за таблиците -  не мога да ги отворя оттук hit:. maria.kirjakova@abv.bg  Също захранвам в момента и много искам да ги видя.

# 87
  • Мнения: 5 228
Арлина, получих писмото, но не се отваря на word. Показва се следния текст: "Програмата, която служи за показване на този тип данни () не беше открита в системата". Ако можеш ми го прати отново
neli_iv@mail.bg
Благодаря. Надявам се да няма проблем следващият път

Странно  newsm78. Файлът е уърдовски. Пак ще ти го пусна по-късно.

# 88
  • Мнения: 1 097
темата се превърна в "Дайте си мейла" , ама благодарности на Арлина, че праща. Да се наредя и аз - lades@abv.bg. ТЕНКЮ   bouquet  Grinning
Много благодаря и на Бу, тази таблица си я свалих още докато бях бременна  Heart Eyes Hug

# 89
  • Варна
  • Мнения: 634
дано да не ставам нахална,но ще помоля отново за таблиците,защото нищо не съм получила
rosiza_ii@abv.bg
благодаря предварително

# 90
  • Мнения: 1 353
Арлина, получих писмото, но не се отваря на word. Показва се следния текст: "Програмата, която служи за показване на този тип данни () не беше открита в системата". Ако можеш ми го прати отново
neli_iv@mail.bg
Благодаря. Надявам се да няма проблем следващият път

Странно  newsm78. Файлът е уърдовски. Пак ще ти го пусна по-късно.
Арлина благодаря много, но не ми го пускай. Вече го отворих и сейвнах. Сигурно тогава е имало проблем с интернета Grinning

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
ако не е много нахално може ли и на мен  Praynig Praynig Praynig gergana@abv.bg
  bouquet  bouquet  bouquet

# 92
  • София, България
  • Мнения: 2 222
и аз се надявам да не е много нахално, но и аз ще помоля за табличките на уърд: radikrumova@yahoo.com
ние сме на 6 и половина,почнахме с оризова каша, от два дена давам и царевична каша но не мога да намеря каши от овес, ечемик, елда. и знае ли някой какво е това елда  newsm78

# 93
  • Мнения: 532
Елдата е зърнена безглутенова култура. Отглежда се доста на териториите на бившите съветски републики. Богата на много витамини, минерали, лесно усвоими белтъци и има силен антиоксидантен ефект.

Във всеки здравен магазин има елда. Купи си пакетче и ще видиш - кафяви зрънца под формата на трапец или нещо такова.

каши:

1. На Хип - чиста елда за след 5 месеца /мусят й се бебовците, защото няма захар/, елда с ябълка и банан за след 6 месеца /има захар/. Безмлечни са. Бих пробвала първо с чистата, за да видя как реагира бебе и то с една лъжичка и после да си дам кашата, която ядете. На другия ден 2 лъжички, после 3 ... и така, докато елдата измести вече въведената каша. ПОсле може да се редуват, а като се въведат 3-4 и повече видове каши - ейййй, какво разнообразие - ще си имате по една за всеки ден от седмицата. Следва да се има предвид, обаче, че кашите трябва да не престояват много отворени.

2. На Беби Колинска - чиста гречка /елда/ и гречки с разни плодове.

Питайте на бебе борсите си или магазинчета.

Успех с кашите  Mr. Green Heart Eyes

Последна редакция: пн, 21 авг 2006, 16:40 от sneji_73

# 94
  • Мнения: 235
Ще помоля и на моя майл да се прати...Sadтотално се ошашках с това захранване. Колкото повече чета, толкова повече се омотвам #Crazy.
Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 18 сеп 2009, 23:36 от yosarian

# 95
  • Мнения: 101
Искам и ааааааааааз: ivelina_jotova@abv.bg.Предстои ми захранване и съм в стрес.

# 96
  • Мнения: 56
ще може ли и на мен magito_lion@mail.bg
Предварително благодаря

# 97
дали ще е възможно ина мен да ми изпратите тези таблици?В момента сме в процес на захранване и ще ми бъдат от голяма олза!
Предварително благодаря!!! e-mail:princesasylvia@hotmail.com

# 98
  • Мнения: 5 228
Мацки, компютърът, на който ми е файлът с таблицата, е развален и до няколко дни се надявам да се оправи, така че ще ви я изпратя с малко закъснение, за което се извинявам.

# 99
  • Мнения: 5 228
Изпратих ви таблицата. Ако още някой я иска - няма проблеми.  Simple Smile

# 100
  • Мнения: 942
Надявам да не е много нахално, но и аз ще помоля за табличките на уърд- yvonne@dir.bg

# 101
  • София
  • Мнения: 361
Фукла, извинявай че и аз те притеснявам, обаче, такова ако може и на мен тази таблица pin04ko@yahoo.com  bouquet
предварително благодаря  smile3525

# 102
  • Мнения: 172
Ако може и на нас табличката nedeva_d@yahoo.com
Много благодарим !!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 103
  • Мнения: 1 184
Ще може ли да помоля да ми изпратите таблиците и на мен. tokche2@yahoo.com
Линковете не ми работят.

Благодаря предварително  Hug.

# 104
  • Мнения: 252
Линковете  не работят  Rolling Eyes
Няма  ли възможност някой, който  ги  има, да качи  табличките  някъде , за  да  може  всички, които се  интересуват, да  ги видят, защото така всеки да си дава имейл става много дълго ...

# 105
Линковете  не работят  Rolling Eyes
Няма  ли възможност някой, който  ги  има, да качи  табличките  някъде , за  да  може  всички, които се  интересуват, да  ги видят, защото така всеки да си дава имейл става много дълго ...
   и аз моля за това  Praynig

# 106
  • Мнения: X
Ще мога ли и аз да помоля за таблиците. e-mail ми е milena123_bg@hotmail.com
Благодаря предварително!

# 107
  • Мнения: 5 228
Изпратих на всички. Извинявам се за закъснението.

Линковете  не работят  Rolling Eyes
Няма  ли възможност някой, който  ги  има, да качи  табличките  някъде , за  да  може  всички, които се  интересуват, да  ги видят, защото така всеки да си дава имейл става много дълго ...

Няма проблеми, само дайте идея къде, защото аз не се сещам.

# 108
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Няма проблеми, само дайте идея къде, защото аз не се сещам.

Изпрати ми файловете на jade.alex@gmail.com и ще ги кача при мен.

# 109
  • Мнения: 6 461
Благодаря .
Ще предам на приятелки които нямат интернет.

# 110
# 111
  • Мнения: 252
Благодаря  много за  табличката  Hug

# 112
  • Мнения: 172
И аз много благодаря за табличката!!!!  bouquet

# 113
  • София
  • Мнения: 5 605
Благодаря мила много полезно!  bouquet

# 114
  • pomorie
  • Мнения: 848
и аз не мога да ги отворя ако не е тварде нагло може ли да ги пратите и на мен    la_chicita_linda@mail.bg

# 115
  • София
  • Мнения: 361
много благодаря на mariasimova@hotmail.com   bouquet за табличката  thumbsup

# 116
  • Мнения: 90
ако може и за мен: ivistas@abv.bg  bouquet

# 117
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Момичета, пуснала съм линк към таблицата по-горе, изтеглетя я оттам - http://exoexo.com/MJ/Other/INTRODUCINGSOLIDSTOBAB1.htm

# 118
  • Мнения: 179
МОже ли и за мен тези таблици на адрес sashko_i_tanya@yahoo.es

# 119
  • Мнения: 179
Ами пробвах да я изтегля от горния адрес ,но без успех.Незнам дали аз не правя нещо както трябва или е заради браузара ми ,който е различен.Ползвам Опера ,а не Интернет Explorer.

# 120
  • Мнения: 2 159
и аз не можах да ги заредя таблиците

# 121
  • Мнения: 113
Благодаря за труда на всички мами HugЗа пореден път се убеждавам в полезността на форума.Ние все още сме на кърма и мисля по-късно да захраня бебка и тази табличка ще ми помага.Успех в захранването  bouquet

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Таблица 1 и 2 са пълни със снимки или аз не мога нещо да ги отворя

# 123
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Таблица 1 и 2 са пълни със снимки или аз не мога нещо да ги отворя
Явно съм правила размествания в албума, където съм ги качила Grinning
Eто адреЗите:

http://img.photobucket.com/albums/v724/t_ruseva/forum/Untitled-1.jpg?t=1169018610
http://img.photobucket.com/albums/v724/t_ruseva/forum/Untitled-2.jpg?t=1169018564

# 124
  • Мнения: 174
Много благодарско!!!!

# 125
здравейте мамита, някой може ли да ми каже що е то сладък картоф и има ли то почва   у нас. аз мислех моето бебче с картофче да захранвам, в смисъл със зеленчук, че сме малко наднормени, ама сега се чудя newsm78

# 126
  • София, България
  • Мнения: 2 222
сладък картоф е батат. има го на някои зелунчукови пазари. на мен лично ми прилича повече на плод, но съм готвила за детето (в комбинация с тиква) - приятно е. Жълто е, леко бодливо ...

# 127
  • Мнения: 731

Здравейте. Знам, че е минало доста време от както е публикуван този пост, но линка не работи Sad Дали е възможно да ми изпратите табличките в Word формат на elaclimb@yahoo.com. Предварително Ви благодаря.

# 128
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Здравейте мами

информацията и на нас ни идва точно навреме. аз имам 2бр. дето вече са на 5 месеца и до скоро бяха само на кърма, от 1м. им давам при вечерните хранения и добавка, но вече мисля, че не им стига и ми се ще да започна със захранването. Днес даже направих оризово брашно и мисля да почна с оризова каша.

може ли и на мен да ми пратите таблиците в  .doc
sylvia.andonova@bspb.org

благодаря

  Sylvaky, пощенската кутия ви е препълнена и не мога да ви пратя на "Лични" .
      Моля изтрийте нкои писма за да освободите место.

 P.S.  Извинявам се за OFF-a!

# 129
  • Бургас
  • Мнения: 326
цоп
 Hug

# 130
  • Мнения: 3 869
Признавам си без бой, че съм запозната само с таблиците и не прочетох мненията  Embarassed а имам въпрос:

Кога се въвеждат излечени мазнини? Визирам зехтин и краве масло. Какви количества?

# 131
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Няколко капки са достатъчни, за да се усвояват по-добре мастно-разтворимите витамини. Обичайно сравнително скоро след захранването могат да се въведат в тези малки количества.

# 132
  • София
  • Мнения: 3 789
Много полезни таблички! Благодаря!  bouquet

# 133
  • Мнения: 1
Ехоо ако има някои може ли и аз да получа на мейла тази таблица bibocite@abv.bg предварително благодаря!!!

# 134
  • Мнения: 25
здравей,можели и на мен табличката,ако не преставлява трудност! Janet_kirova@abv.bg

# 135
  • Мнения: 99
Кажете нещо за глутена? От 4етене някъде съм останала  с впе4атление, 4е има нещо по-специфи4но...

# 136
  • Мнения: 25
Здравейте!

Намесвам се в темата с едно въпросче...да се представя - аз съм юнска мама и от скоро се интересувам от захранването, бебчо е изцяло на кърма но мисля в 4-ти месец да почвам да давам храна по метода от таблицата, която обсъждате и вие!

Въпросчето ми е - а къде са плодовите сокове? наистина ли са вредни за бебчетата?

# 137
  • Мнения: 3 869
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
това е статията за соковете, изводите можеш сама да си направиш Simple Smile

# 138
  • Мнения: 25
Meg! прочетох статията, аз съм негативно настроена към сокчетата - особенно плодови и тези от ябълка, но защо тогава известните фирми за бебешки храни също произвеждат сокове и ги дават 4+. обърквам се...

# 139
  • Мнения: 3 869
Отговорът е крайно прост - защото все още много ЛЛ ги препоръчват, а от това се изкарват добри пари Simple Smile Нищо друго!

# 140
Сок след 7,5 месеца!!! Shocked Shocked Shocked - та това е абсурдно!

# 141
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Сок след 7,5 месеца!!! Shocked Shocked Shocked - та това е абсурдно!

Кое точно му е абсурдното?  newsm78 В смисъл, не разбирам от какво се възмущаваш - твърде рано ли е, твърде късно ли е?!

# 142
  • Мнения: 554
Aз съм Билина. Влязох най накрая.
Твъъъъърде късно. И жълтък след 10 месец....въобще ... чудя се на тези статии.
Склонна съм да вярвам на 90% от мненията на лекарите, отколкото на някакви изключения.(фрапиращи според мен). Разбира се съм потив ранното ненавременно захранване, но просто се потресох....

# 143
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Интересно ми е какво толкова е жизненоважното на соковете и жълтъка според мненията на тия 90% от лекарите, да се дават по-рано?

Аз не съм давала сокове на сина си целенасочено и ще продължи така, смятам, че е в пъти по-полезно да му дам един плод да изяде отколкото да се налива с безмислен сок. Еле пък захранването със сок на два месеца съвсем не ми се коментира, за мен е престъпно подобно нещо... Педиатърката ни е съвсем, съвсем обикновена, от кварталната поликлиника. Когато стана на 8 месеца сина ми тя ми каза, че ако искам вече мога да му давам сок, но тя лично не вижда никаква полза от него.

Жълтъка също не виждам какво толкова му е жизненоважното. Сина ми е ял жълтък броени пъти и не съм забелязала да се е заслабнал, анемичен и разни такива глупости с които ме плашат "компетентни" личности, които дори не смея да нарека с титлата доктор.

# 144
  • София
  • Мнения: 6 676
За 2 г. и 10 м. съм давала сок 2-3 пъти инцидентно - когато аз съм си взимала фреш, и 2-3 пъти целенасочено, когато ми се е струвало, че се разболява, за да поеме по-голямо количество витамин С. При тези общо 4-6 пъти /всичките над 2 г. възраст/ е опитвала по 2-3 глътки и толкова - просто не харесва сокове. За сметка на това яде порядъчно количество плодове - всъщност, това й е следобедната закуска. Проблемът със соковете е високата киселинност, високата захарност и липсата на фибри, които остават в месото /пулпата/ на плодовете. В този смисъл плодовете са по-полезни, а соковете са направо вредни за малки бебенца, не бива да се дават преди 10-12 месеца.

# 145
  • Мнения: 5 713
Ех, ех, Хари, моят син дори не е подушвал жълтък. Много пропуска, нали?  Wink Плодов сок не е имало време да му дам, яде достатъчно плодове.
И педиатърката му така като теб се потрисаше в началото като ме слушаше как си гледам детето. Последните 2 пъти взе, че и стана интересно и ми зададе куп въпроси.

# 146
  • USA
  • Мнения: 675
Здравейте и Честита Нова Година на всички.Благодаря за табличките и полезната информация  bouquet.имам въпрос:Овесът и ечемикът нали съдържат глутен, а защо може да се захранва с тях?Аз съм решила да захранвам следващата седмица с оризова каша,но след това не знам мога ли да продължа с друг вид каша newsm78.

# 147
  • Мнения: 57
тенкс  HugАз захраних вчера с зеленчуково пиуре от карртоф и моркоф после за следобедна закуска ще давам зеленчукова каша на Слънчо Crossing Arms

# 148
  • Мнения: 5 713
maimun77, според мен е рано за овеса и ечемика. Съдържат глутен. Към 9-я месец е най-добре да ги въведеш.

# 149
  • Мнения: 3 869
Е, то заглавието на темата казва повечко по въпроса за соковете - захранване с твърди храни, сокът е далеко от "твърд" Simple Smile. Пюретата биха влезли добре в категорията "твърда разкашкана храна", която е подходяща за бебета.
Сокове сама аз употребявам в редки и конкретни случаи, иначе за бебе предпочитам пряно приготвената храна - дали ще е пюре или по-твърда храна е въпрос на избор.

# 150
  • София
  • Мнения: 14
Здравейте,
Детецето ми вече е на 1 г. и 2 м. и е с АД. Някой знае лидали мога да му давам сурови слънчогледови и/или тиквени семки или кълнове от тях?

Последна редакция: пт, 08 яну 2010, 19:42 от iri_li

# 151
  • Мнения: 3
здравейте, много бих се радвала, ако пратите и на мен примерна таблица, аз захранвам моята бебка, и ми е много трудно, най-вече защото сме с алергия към белтъка на кравето мляко и се разучавам, paulina_petrova99@abv.bg

# 152
  • Мнения: 4
pratete mablicata,ako mojei mimi_moni@abv.bg

# 153
  • Мнения: 1
Може ли да ми пратите и на мен таблицата.Благодаря! fikish@abv.bg












# 154
  • Мнения: 30
Ще ви бъда много признателна, ако някой направи жест да изпрати таблиците и на мен, тъй като никак не успявам да ги отворя. Благодаря!
markova.svetlana@abv.bg Praynig

# 155
  • Варна
  • Мнения: 457
Бебето ми е на 7 месеца, според таблицата пише, че домат се дава след 10 м, но на много от готовите пурета има и домати, явно в малки количества, мога ли вече да му давам тогава

Общи условия

Активация на акаунт