Разделно събиране на отпадъци - за или против?

  • 5 134
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 358
Практиката в много европейски страни е разделно събиране на отпадъци. В Обединеното кралство на Великобритания се събират в различни на цвят пликове + пластмасови касетки за стъклени опаковки, а ненужните дрехи - за благотворителност. Преди 2 години в София бе направен опит за събиране на дрехи в метални контейнери и разделно събиране на останалите отпадъщи в други контейнери. Дори бе направен опит за задължително разделно събиране чрез наредба на общината през 2009 г.
В последствие се оказа че мургавите ни сънародници унищожават усилията ни да оползотворяваме вторичните суровини, като разхвърлят, замърсяват, палят и пр. нецелесъобразни действия. Останаха само контейнерите за стъкло. Безплодни се оказаха и усилията ми да предавам в събирателен пункт вторичните суровини, тъй като заплащането е силно занижено в сравнение с това, което се обявява в ценоразписа на пункта. От друга страна балите с боклук нарастват всекидневно и тяхното съхраняване, респ.преработване става все по-трудно. В Обединеното кралство на Великобритания видях, че в големите магазини-супермаркети има контейнери за разделно събиране. Възможно ли е и тук да се въведе практика на паркингите на магазини като Метро и Кауфланд да бъдат сложени такива контейнери, за да може поне малко да се рециклира т.нар.полезен боклук?


ASDA's efforts to reduce its waste to landfill to zero have already seen it open four recycling centres, including this one in Wakefield



# 1
  • Мнения: 5 622
ЗА!!!

Обаче май съм единствената дето не и коства нищо да го прави... Другите си намират оправдания.......
Имам си хартиена торба за разделен боклук и нищо не ми пречи да го събирам така. Щеше да е хубаво повече хора да мислят по този начин.

# 2
  • Мнения: 222
Повече хора трябва да мислят като вас момичета! Имам надежда, че нещата ще се случат!  И аз си разделям боклука, въпреки всички "против", които ни навират в очите и малкото "за" (те всъщност са много), които остават някак си настрани.

# 3
  • Мнения: 5 710
Ами аз принципно съм 'за', стига да има необходимата технология зад това разделно събиране.  Освен това, когато е налице тя, мярката трябва да стане абсолютно задължителна, за да е ефективна. Иначе такива като мен ще отлагат колкото могат, щото не им се занимава да разделят ежедневно. Мога да кажа, че само хартия разделям 'нарочно', стъкло в някаква степен ( пазя си бурканчетата, не за друго), всичко останало хвърлям на едно място. Иначе кофи може ( и има) всякакви, за ентусиастите, но истинският ефект ще настъпи, когато мярката е задължителна, а глоби дебнат от всяко кьоше.

# 4
  • Някъде там край морето
  • Мнения: 512
Определено съм За. Но за ефективното събиране и рециклиране на боклука, първоначално трябва да се инвестира в образоване на хората как, къде и какво да изхвърлят разделно.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 484
И да събирате и да не събирате, пак на едно място ги трупат. Колко репортажи даваха по тв-то. Лично съм виждала как трупат товара от разноцветните "казани" във все същия камион по все същи начин...Дори някои камиони не карат сметта на определените сметища- ами къде им хрумне- по нивите на хората- справка архив на Господари на ефира. Българска работа.

Ако имам гаранция за обратното-започвам да събирам и аз разделно. Иначе: преливаме от пусто в празно.

P.S. Наскоро гледах репортаж за завод за разпределяне и рециклиране на отпадъци в провинцията, не помня къде точно. На една дълга лента разсипваха сметта, а едни "роми" я разпределяха. Местните хора умираха от смях, ясно им беше, че това е от ден до пладне, само за да се изперат едни пари.

# 6
  • Мнения: 759
Искам да кажа, че преди време пред входа ни имаше от специалните контейнери за разделно събиране на боклука. Но един ден просто видях, че тези контейнери се събират от същите коли, с които се събират и обикновените...И това не беше просто инцидентен случай, а се случваше винаги. В последствие даже ги махнаха и сега трябва да пресека кръстовище и да отида до другия край на квартала, ако искам да си хвърля разделно събраните отпадъци. С това за мен се приключва въпроса. Сега обаче не крия, че всички мои отпадъци отиват в един черен чувал и от там в метален контейнер за всякакви отпадъци.

ПП:Little Evil ме е изпреварила.

# 7
  • Мнения: 5 710
Определено съм За. Но за ефективното събиране и рециклиране на боклука, първоначално трябва да се инвестира в образоване на хората как, къде и какво да изхвърлят разделно.

е това е най-лесното.
със сметката за боклука идва брошура, уведомяват те, че от утре започваш да разделяш в 4 контейнера ( стъкло, хартия, пластмаса и органичен отпадък), няколко инструкции какво да правиш, права и задължения и готово.  Само че ако колата с боклука минава и събира тези 4 контейнера на едно място смесвайки ги отново , след което ги балират и се чудят къде да ги шитнат, или пък ги горят - голяма работа.

# 8
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Ами аз си го правя откак цъфнаха зад блока разноцветните контейнери (това не се случва само в София, между другото). Ама май съм от малкото, защото изсипвайки отделните торбички по местоназначение, виждам неща, които не би трябвало да са в съответното контейнерче. ЦИганите и кучетата са допълнителния фактор за опорочаване на разделяното. Но си мисля, дори и перфектна да беше организацията по разделното събиране, пак щеше да има такива, които нямаше да си правят труда (то пък един труд!) да отделят книгата от пластмасата или стъклото. А това с глобите - как ще изловиш кой точно от блока си е хвърлил обелките от ябълки в контейнера за хартия примерно?

# 9
  • Мнения: 222
Сега да попитам- ако това, което казвате е истина (събирането на едно място на разделения боклук), защо и кой ще дава допълнителни средства да закупува цветни контейнери? М?

# 10
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 223
Твърдо ЗА!
Добросъвестност, наличие на необходимата технология за преработването на отпадъците, налагане на глоби за неспазването на изискванията,  са само част от предпоставките, за да е ефективно цялото упражнение  Peace

# 11
  • Мнения: 5 710
Сега да попитам- ако това, което казвате е истина (събирането на едно място на разделения боклук), защо и кой ще дава допълнителни средства да закупува цветни контейнери? М?


Ами виж, тези контейнери са експериментални.
Идеята е гражданите да свикнат с идеята, да пробват доброволно да разделят. Не съм 100% сигурна, в това което казвам, обаче. Така съм чувала преди време, когато цъфнаха цветните контейнери в София. + това ги сложиха по време на предприсъединителния процес, може би е било част от напъна да докажем че правим реформи.
Няма лошо да тренираш, но в общи линии и аз знам, че отиват на едно място. Мога да попитам, обаче, имам приятелка която работи по тези въпроси и ще пиша пак.

# 12
  • Мнения: 222
благодаря ти

# 13
  • Мнения: 21
За,естественно..И в други теми съм писала-разните му там опаковки излишно ми пълнят кофата...Но по ефективно би било ако имаше изкупни пунктове,както в някои страни,връщаш си шишето от сок,което струва три пъти повече от самият сок,тогава няма градинките да са осеяни с всякакъв боклук...

И нашите идиоти вместо да вдигат данък смет,и да строят пещи за горене,които замърсяват въздуха,да рециклират,хората пари правят от боклук... Hug

# 14
  • Мнения: 17 546
За, За, За!  Peace Толкова е по-простичко и лесно. Както и по чисто. Всички страни на разделното събиране са положителни!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт