Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене?

  • 367 216
  • 1 474
  •   1
Отговори
# 630
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Реалист, радвам се че сподели избора си. Знам със сигурност, че ако ми се наложи да инвестирам в тиган, мога да му се доверя изцяло  bouquet

# 631
  • Мнения: 4 401
 realist ,честито !От прочетеното стигнах до извода ,че много задълбочено проучваш нещата.
Благодарна съм ти за това че споделяш наученото с всички нас!Много си ни полезна   bouquet.
Ако не те затруднява дай малко повече подробности за миене,поддръжка....каквото се сетиш!
  bouquet

# 632
  • Мнения: 1 732
много ви благодаря за добрите думи!    bouquet Hug

на мен също ми беше много полезно да дискутираме тук, за да мога да се ориентирам.
Обменът на инфо е ценно нещо, на мен със сигурност темата ми беше от полза и ми помогна.
Благодаря ви!  bouquet
ще синтезирам и ще постна някои изводи, обещавам. Simple Smile

Aila ,
мога да ти кажа моят тиган колко струваше- 79  € и някакви центове.
Купих го директно от магазина -GALERIA Kaufhof
Този, за който ме питаш, не съм гледала...а и цената ще варира според мястото.
Гледам сега един он-лайн магазин, предлагат го за € 99,79 .

Много ми е трудно да препоръчам от къде да купиш.
В нагазините на Силит, особено ако имат промоции е ОК.
Он-лайн пазаруването е вариант, но аз исках да видя и сравня на живо продуктите и да говоря с консултантите. А те, за късмет, се оказаха много добре информирани.

Иначе kaто съм наясно с продукта, бих купила от Амазон, например.
Намерих изгодни он -лайн предложения и на други места, но не зам дали доставят в бг. Ето тук например.

mamamari ,
поддръжката е много лесна- в упътването пишеше преди първата употреба  да се излакне тигана с гореща вода да се подсуши и намаже със зеленчуково олио или мазнина за тестени сладкиши.
За почистането пише, че може да се избърше с кухненска хартия или да се измие с гореща вода и  препарат. Да не се ползват стържещи средства като тел или абразивни вещества.
Има предупреждение в случаите когато не се слага абсолютно никаква мазнина да се внимава да не се нагореши тигана прекалено много, защото няма видима индикация/която мазнината би дала/ за пренагорещяване. Затова съветът е да се включват като за начало средните Т-ри.

Аз намазах съвсем малко кокосово масло само за първия път, с първата палачинка. После не съм мазала нищо.
за почистането-  преплакнах с мека гъба и Фрош. Става супер лесно и бързо.

Последна редакция: пн, 07 фев 2011, 20:09 от realist

# 633
  • Мнения: 5 297
Интересна тема  Hug.

В момента използвам стъклени тенджери и тавички. И от неръждаема стомана (тенджери, тавички, тигани). Струват ми се най-безопасни.

Промоционални съдове на Цептер в Била от какъв метал са?

# 634
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Съдовете в Била не са на Цептер а на Цвилинг, материалът е неръждаема стомана.

# 635
  • Мнения: 5 297
Благодаря  Hug!

# 636
  • Мнения: 553
И аз бих препоръчала керамичен тиган  Peace
Моят е марка "Керамика". Много лесен за почистване и наистина се готви приятно с него. На самата дръжка има индикатор за температурата /като загрее се появяват червени букви "HOT"/, след което аз навалявам Т.

# 637
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
И аз бих препоръчала керамичен тиган  Peace
Моят е марка "Керамика". Много лесен за почистване и наистина се готви приятно с него. На самата дръжка има индикатор за температурата /като загрее се появяват червени букви "HOT"/, след което аз навалявам Т.

Марката не е ли Монета, серия Керамика?

# 638
  • Мнения: 1 732
Написах обобщение , но излезе дълго.
не можах да го съкратя. Blush
Ще публикувам, може на някого да е от полза. Simple Smile

Материали, които считам за безвредни са:

1. Силикатните без нано и доп. вещества:
Стъкло /например, Simax, Pyrex / стъклокерамика / например, Pyrex& Pyroflam/ , /Visions имат дори тигани за котлон, но не са незалепващи и не могат да се ползват без мазнина./грънци /има добри български/, керамика /например, Staub, Emile Henry/ , глина /RÖMERTOPF/, емайлираните-с дебел пласт непорест емайл, без драскотини

Чугун в качествен емайл /например Le Creuset-имат и тигани/, емайлирана стомана.

2. качествена стомана- 18/10.

Когато съдът е с маркировка 18/10,  преди да го купите тествайте го с магнит- ако магнитът се задържи, съдът е добър, ако не се задържи- не купувайте.

В стоманените съдове не е добре да се съхранява храна.

Основното за всички съдове е :

 да са чисти от олово, кадмий, алуминий, мед, нано-частици и органика.
Понякога е добре да се избягва и никел.

не приемливи са:


- медните и алуминиевите съдове;некачествените стомани, алпака.

Всякаква органика- особено когато става дума за Т обработки.

Това включва силикони, флуоровъглеродни с-я  (политетрафлуорoетилен , т.е Тефлон-PTFE (polytetrafluorethhylene), полиетеркетони (PEK polyetherketone) , перфлуорооктанова к-на ( Perfluorooctanoic acid- PFOA),полимери като ПЕ, PVC и др., ; меламин .

също, не приемливи /за мен/ са:


– Съдовете с много пластове-често за адхезия м/у пластовете са добавят вредни полимери и адхезиращи вещества;
-съдове, произведени с нано-технологии;
-съдове с анодиран алуминий;
--алуминиеви съдове, които са със защитен пласт,
-чугун.
не препоръчвам Тефлонови изделия и композити с Тефлон

Добре съдовете да са сертифицирани за безопасност от реномиран орган.

Също така – да имат точно указание за :
-Т резистентност;
-срок на годност
-начин на експолоатация и поддръжка
-сертификат за не наличие на PTFE, PFOA, кадмий, олово, нано-
.
Понякога е посочено, че няма PFOA, но нищо не пише относно PTFE. Такъв е случаят с тиганите Пенсофал.
А всъщност PTFE е съществения. PFOA е разтворител /емулгатор/ и той участва в технологичния процес, а не в крайния продукт.
Има не малко “керамики”, които са всъщност  смес от силикат + ”други вещества” , и често отново е добавен PTFE в  другите вещества.
Петролни деривати, съединения за по- добра адхезия.

Анодираният алуминий /електро-химичен процес , при който алуминият се оксидира / е с много всоки показатели на здравина, вариант за по-безопасна незалепваща повърхност е , но при евентуално нараняване / издраскване на повърхността, вече няма гаранции за защита от алуминия.
Т.н. “hard anodized” алуминий е по- добрата опция , понеже окисленият слой е по-дебел. Респективно защитата от алуминия е по-сигурна.  Peace
Такива съдове са по –скъпи, в сравнение с обикновените анодирани алуминиеви съдове.
не са подходящи за съдомиални и не работят при индукционни котлони.

Има алуминий +стомана (impact-bonded stainless steel and aluminum base) , които стават за индукция.
Такива са например съдовете Circulon Infinite.
 
Специално за незалепващото покритие опциите са :
-тефлон
-чугун
-керамично покритие
-анодиран алуминий
-въглеродна стомана с MINERAL B ELEMENT покритие/ восъчно . /de Buyer/
-титаниево

тефлонът не е безопасен.  Sadза това вярвам, всички много сме чели. Срещала съм инфо за гранични Т  –ри на деструкция  дори около 100 градуса.
Чугунът за мен не е опция- трябва да се омаслява, тежък е, преминават железни йони в храната, окислява се-не се препоръчва готвене на кисели  храни, лесно ръждясва
Анодираният алуминий- може да се нарани и по този начин да се създадат предпоставики за обогатяване на храната с алуминий.

Керамичните незалепващи покрития се оказаха много видове:
Много са актуални и всеки производител ги въвежда.
Но се оказа, че се отличават по няколко показателя:

-по технология: -с/без  нано
композитност-примесена с полимери и други вещества
-с ниска Т резистентност
-с висока Т резистентност.
Със слаба устойчивст и здравина- отчупва се, лющи се. Много марки са дали подобни дефекти. Например, тези от класата на  GreenPan.
 
Различните производители оцветяват керамиката си със свой “патентован цвят”- има бели, зелени, сиви, кафяви, черни , сини, кремави и др. цветове керамики.

Титаниевото покритие обикновено съдържа Тефлон, например съдовете на Scanpan.

Много реномирани марки произвеждат както добри и безвредни съдове, така и не особено приемливи серии, съдържащи все още дори Тефлон.

Затова не мога да посоча марка като цяло, а само определени техни продукти.

Има много "малки марки", които произвеждат добри продукти,
но има и такива,  при които важи правилото “евтиното излиза скъпо” ....скъпо и за здравето ни.

Моят съвет е:
Ако фирмата не е посочила технологичния процес и
основните х-ки на изделието си /срок на годност, сертификати, Т-резистентнoст, материали/ , да не се купува. Peace

редактирам:
Добавям още един материал :
металокерамичната сплав Силарган на Силит.
Готвя в такава тенджера. Но честно казано, не ми допада антибактерията  й.

Последна редакция: вт, 08 фев 2011, 20:01 от realist

# 639
  • Мнения: 1 313
realist, благодаря ти за отделеното време за написването на горния пост Hug Полезно ми е, защото от много четене човек почва да се обърква Crazy

# 640
  • Мнения: 553
Mooimeiske, на моят пише: ceramika inside, allu flon, Италиански
Изхвърлила съм книжката с информация.

realist, благодаря за отделеното време да споделиш тази информация с нас  Peace

# 641
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Реалист, чуденсна рабато, много много благодаря!
Дали е възможно тази синтезирана информация да се закове в началото на темата, за да е лесно откриваема от всички?

# 642
  • Мнения: 3 869
Страхотно полезно, Реалист!!!  bouquet Трябва да отиде на първа страница на следващата тема (ако ограничението и тук е 50 стр, вече сме близо)

# 643
  • София
  • Мнения: 12 231
realist  благодаря за отговора, ти на какъв котлон го ползваш тигана? На керамика или на индукционен?

# 644
  • Мнения: 1 732
много се радвам, че ви е допаднала информацията. Simple Smile

Aila ,
готвя на керамичен котлон.
Взех тиган, който става и за индукция не заради самата индукция, а заради материала и по-качествената избработка. Peace

Общи условия

Активация на акаунт