Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?

  • 236 631
  • 3 712
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 224
Предстои ми да отдавам под наем два имота, обмислям и продажба.Поразтърсих се из нета, пресата, сондирах мнения...и се обърках тотално! Crazy
Специализираните сайтове дават средни цени на пожелателните нива на наеми и продажби.Т.е. това, което всеки е решил да плясне в обявата си.Колкото да ти покаже тенденция става, но за точна ориентация - не.
Вестниците са пълни с поръчкови статии, прозрачни до малоумие.Другия вариянт са общи приказки от които нищо не ти става ясно.
Като говоря с приятели се оказва, че всъщност има не малко търсене и за покупка и за наем.Има и чувствителен спад в цените, НО - читавите неща са малко, намират се трудно и не са хич "евтини".Пълно е с боклуци, дето и без криза и спад няма кой да ги купи - мухлясали панелки не виждали ремонт, или ново строителство с безумно изложение, разпределение и местоположение тип "на една ръка разстояние", или очукани стари квартирки пълни с "домашни любимци"...То тези имоти и без криза не вървяха, сега покрай кризата са се понатрупали в повечко.
Ще се радвам, ако споделите ваши опит (пряк или косвен), мнение и изводи от реални сделки.
Какво е положението с наемите?
Какво е положението с банковите кредити (ако се включи някой кредитен консултат би било безценно)?
Какво е положението с продажбите, търсененто и предлагането?
Конкретното ми питане касае София, но за да бъде темата полезна на повече хора е добре да обхване повече региони, защото съм сигурна ,че ще има разлики - за големите областни градове, морето и курортните имоти, селските имоти в близост до градове, селските имоти в "глухата провинция"...
Давам ви думата, после ще се включа и аз със събраното инфо от мен.  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 371

Ще се радвам, ако споделите ваши опит (пряк или косвен), мнение и изводи от реални сделки.
Какво е положението с наемите?
Какво е положението с банковите кредити (ако се включи някой кредитен консултат би било безценно)?
Какво е положението с продажбите, търсененто и предлагането?


ot реални сделки споделям:

наеми - критично.  като общо има отчетлив спад на платежоспособността на наемателите. аз давах жилище под наем до миналата седмица,  поне не ми остави сметки, но от ремонтирано и чисто жилище сега имам барутен погреб за ремонт наново.

сделки за покупко-продажба - въпрос на  договореност. сега е момент да купуваш, а не да продаваш.

нищо не знам за кредити.

# 2
  • Мнения: 56
Аз мога да споделя за Варна. От 2007-2008 си търсим жилище .Началото на 2007 като гледахме цените районите в които искахме да купуваме(Колхозен пазар,Младост, Възраждане, Аспарухово) се движиха около 500 евро за ново строителство.В големия бум на строителството през 2008 цените бяха стигнали и до 800 евро и нагоре за квадрат, да не говорим че всичко което се продаваше беше на зелено или далеч от завършване.
Сега  , тази година най-накрая си купихме етаж от къща в Аксаково близо до града е за 20000 евро  около 60-65 квадрата с доста довършителни работи, но за тази цена просто беше най-доброто което намерихме.
Твърдо мога да кажа , че по мои наблюдения си има значителен спад в цените спрямо нивата от 2008, но дали цените ще вървят още надолу или ще тръгнат плавно нагоре не мога да кажа - всичко ще се определя от търсенето и предлагането. Трябва да се има предвид , че доскоро банките не искаха  много да отпускат  ипотечни кредити, а тази година постепенно започнаха( от реклами на депозити преди - сега вече се въртят и доста реклами на ипотечни кредити). За продажба на имот определено не е сега обаче времето.
Направо съжалявам хората които си купиха имоти при най-високите им цени и сега не могат да си изплащат ипотеките, а и да продадат имота не могат защото просто сега биха ги продали за много по-малко пари, които сигурно и да си покрият главницата по заема няма да стигнат. Cry

# 3
  • Мнения: 46 518
Наемите - медийната политика подтикна наемателите да поискат предоговаряне надолу, дори да не са засегнати от кризата "Хазаин, нали знаеш как е, криза, виж как приказват, че ще става още по-лошо, дай малко надолу". Това смъкна и цените на обявяваните, както и самият сезон (зимата по принцип падат леко). Евтините материали (ламинат и подобни), помогнаха за значително подобряване на състоянието на предлаганите, което доведе до липса на търсене на тези, които са на баби и дядовци, непипани от години, голям напредък, според мен Simple Smile

Кредитите - самоучастието е леко по-голямо, да кажем с 5 до 10%, но ако имаш доказани доходи, няма проблеми с отпускането,л без значение от вида строителство (с малки изключения на 1-2 банки, които още се ослушват). На практика отпускането не е спирало, леко завишени изисквания само, но нямаше търсене, защото хората изчакваха.

Пордажбите последните 2-3 месеца осезаемо се раздивжиха. Купувачът определя правилата на този етап, т.е. лесно договаря исканията си. Все още няма много предлагане, защото доста собственици пуснаха имотите си под наем, за да изчакат отминаването на кризата и покачването на цените.

Сайтовете не са никакъв ориентир, доста от офертите са набирателни, нереални, на ниски цени, с цел набиране на купувачи, но тези ниски цени сериозно свалят средната цена и я отдалечават от реалната.

# 4
  • Мнения: 2 466
За Бургас.От миналият месец има раздвижване на пазара,което е нормално за този период на годината.Като тази тенденция е по -осезаема при наемите.При последните има среден спад на цените от 10 до 30%.Жилища,които преди две години са отдавани под наем за 450-500Е в момента трудно се отдават и на 350Е.При продажбите-купуват се имоти по-скоро за решаване на жилищен проблем,а не с цел инвестиция.
Другото Не се сърди човече го е споделила. Peace

# 5
  • Мнения: 1 224
Много благодаря на всички!  bouquet
Палмира за съжаление "барутния погреб" е често срещано явление след наематели.Наистина добре че цените на материалите поспаднаха (а и на работната ръка).
бонболинка честито ви жилище, звучи като много изгодна сделка!За хората с ипотеки на високите цени и на мен ми е жал.Особенно за тези с минимално лично участие.Това са жертвите на имотния балон - поддали се на психозата за купуване, на заливащите ги отвсякъде реклами за кредити тип "не правете хазяина си богат" (а правете банковия си съветник богат, ама това е в дребния шрифт дето не се чете), на леснодостъпните кредити.За България това беше първи урок, иначе по света се е случвало многократно (не че някой си е извадил поуки де...)
Не се сърди човече страхотен пост, много професионален, благодаря!Веднага те засипвам с още няколко въпроса  Simple Smile Наемните цени са паднали и това е логично, но все пак има търсене за хубави жилища на комуникативни места с нормален (за момента) наем, правилно ли разбирам? Относно кредитите, споменаваш ,че няма значение вида строителство - значи ли това, че се кредитират и покупки на панелни жилища, защото бях чула обратното.Относно отминаването на кризата - аз съм достатъчно "голяма" и помня кризата 97ма година.Има много аналогии с онова време, тогава също хем нямаше търсене, хем нямаше и предлагане, всички бяха в шаш.И продължи не малко време, чак до 2002-3.Но тогава нямаше кредитиране, просто ипотечният кредит беше тъкмо прохождащо дЖивотнУ по наще земи.Купуваше се кеш, с долари в куфарче като се минаваше през чейндж да ти ги "прегледат" за фалшиви  Laughing Сега е малко по-различно.Донякъде имотната истерия се дължи на огромното търсене, което се беше натрупало в годините на комунизъма (беше ограничена свободната миграция в страната) и последвалите кризи (то не бяха Луканови, Виденови, Невиденови... ooooh! ) - хората се бяха насмотали по 2-3 поколения в гарсониера.И като се отприщи после пазара стана страшно.2003-4-5та беше невъзможно да се купи завършено ново жилище.Водят те на една гола поляна, багерите не са дошли още, и ти казват :"имаме 3 апартамента - един мансарден и два на първия етаж, ама за мансардния вече почти се договорихме" ooooh!
дейзи имам приятел, който живее в Москва и наскоро е почнал работа като брокер на курортни имоти по нашето черноморие там.Казва, че имало доста търсене.Нещо вярно?Как е положението с курортните имоти "пост англичаните"?

# 6
  • Мнения: X
Записвам се да следя, темата ме интересува.

Според мен пазарът е абсолютно замрял и тези цени, проценти и "раздвижвания", които вестниците размахват напоследък, са по-скоро поръчкови статии. Много кампанийно ми звучат.

# 7
  • Мнения: 2 466
Руснаците в момента са основните купувачи при ваканционните имоти.Болшинството от тях търсят имоти около 20хил.евро.Има и такива,които дават и доста повече,но държат на локация в близост до морето.Общо взето се нароиха доста агенции с руски имена на мястото на фалиралите такива ориентирани към английския пазар.Англичаните в момента са в ролята на продавачи и наемодатели.
Специално в нашият бранш кризата се отрази в много отношения положително.Хубавият имот с добра локация,етаж,с подържани общи части и качествено строителство винаги ще бъде оценен. PeaceКупувачите и наемателите диктуват условията. Peace

# 8
  • Мнения: 3
Моето впечатление е, че цените са паднали, купувачите са малко, а предлагането е още по-малко. Инвеститорите още продават кофти апартаментите, които не са успели да пробутат преди 2 години на зелено. Някакви хора, които са се набутали с високите цени преди време и сега не могат да плащат ипотеката, правят жалки опити да продават с малка загуба, т.е. на цени, осезаемо по-високи от тези на инвеститорите. Новите проекти се забавиха неочаквано много по отношение на завършеност, хората са уплашени и никой не смее да налива пари в незавършена сграда; така кръгът се затваря.

Обаче за наемите и медиите не сте прави. Страшно много помещения се освободиха, а търсенето съвсем падна. Та наемите паднаха в резултат на реалния пазар, не на медиен шум.

# 9
  • Мнения: 1 224
Пфууу и аз магазин/офис съм тръгнала да отдавам под наем... newsm78 Кофти момент явно.
А какво значи "паднали"?Нещо по-конкретно?
И един въпрос към търсещите - къде, какво и на какви нива търсите?Има ли предлагане отговарящо на търсенето ви? Парвите ли огледи и какви са ви впечатленията?
И от поста на Ванилли излиза ,че наистина сега е момента да се купува, ама няма какво?Щом предлагането (читавото) е по-малко и от свитото търсене.А за куците апартаменти на инвеститорите се говореше отдавна - от зор да изстискат всеки квадратен метър РЗП сътвориха големи архитектурни безумия.Моля се да си вземат поука и вече да им е ясно, че хората оценяват и междублоковото пространство, и някоя и друга градинчица, светните разпределения с хубави изложения и стаи с правилна форма...Да си ги чукат в главата сега! Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 3
Паднали в нашия случай - за половината наем сега магазинът ни седи празен, няма интерес.

# 11
  • Мнения: 1 844
Не е сега момент за продажба.
За наемите- малък спад,но като цяло не виждам кой знае каква криза-все пак хората трябва да наемат,никой не живее на пътя.
За кредитите-не е голям броя на одобрените понастоящем,трябва си сериозно обезпечение.

# 12
  • Мнения: 1 059
Напоследък и мен ме занимава този въпрос. Най-близката ми приятелка има едно студио (едностайно, 40 кв.м.) в краен квартал на Пловдив, на тихо място, строено е 2007 г. Никога никой не е живял там, но е отвършено с доста скъпи материали, има и хубава кухня. Реши да го дава под наем сега, защото се нуждае от пари, но като чу за падналите наеми направо се отчая. Чудим се дали направо да не го продаде, на този тип жилища (малки, не особено качествено ново строителство, отдалеченост от центъра) едва ли ще им се покачат цените. По наше мнение по-скоро ще падат, струва ни се, че дори е възможен драстичен спад.
От друга страна, въпреки че непрекъснато се говори за спад в цените, други наши приятели се оплакаха, че от месеци търсят старо монолитно двустайно жилище (Въстанически, Смирненски) и цените съвсем не били паднали. Явно подобни имоти се търсят и собствениците държат цени от преди кризата.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 991
Цитат
Какво е положението с наемите?
Какво е положението с банковите кредити (ако се включи някой кредитен консултат би било безценно)?
Какво е положението с продажбите, търсененто и предлагането?

Наемите паднаха, предлагането е по-голямо от търсенето. Имотите в лошо състояние станаха неконкурентноспособни, защото вече и хубави имоти се дават на прилични цени.
Положението с банковите кредити се раздвижва. Банките близо година изкараха със свито кредитиране и поради изгърмелите и силно намалели портфейли, се налага да възобновят кредитирането. Все още има по-завишени критерии при оценка на клиентите и имотите, кредиторите са предпазливи.
Продажби има, а от началото на годината има раздвижване, сравнявайки с втората половина на 2009. По-хубавите имоти си държат цени, спадът се отрази най-вече при панелките и много луксозните имоти. При вторите най-голямо значение оказва финансовото състояние на инвеститора.

# 14
  • Мнения: 728
За да не съм само запис, пускам линк към статия, а дали е поръчкова и какво точно казва, всеки сам да си вади изводите:

http://www.standartnews.com/news/details/id/67011/%D0%98%D0%BC%D … D0%BB%D0%BA%D0%B0

Последна редакция: вт, 04 май 2010, 19:41 от Белла Донна

Общи условия

Активация на акаунт