Предбрачни консултации ще намалят разводите

  • 1 481
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 480
 
Сексологът-психотерапевт Доц. д-р Румен Бостанджиев:
Предбрачни консултации ще намалят разводите
Големият брой на двойки, живеещи без брак се обяснява с икономически предпоставки и най-вече със страха от загуба на имущество при развод. Това положение може да бъде променено, ако Семейният кодекс предвиди сключването на индивидуални брачни договори, в които двете страни да уточнят в детайли подялбата при евентуално разтрогване на брака. Сега брачните договори са стандартни.
У нас подготовката за семеен живот и родителство отсъства от българското училище, независимо от усилията, които полагаме ние, група експерти вече от години то да бъде въведено. Там, където има такава подготовка, като в Холандия и Великобритания, например, ефектът е много добър. Резултатите показват, че системното и компетентно сексуално образование може значително на намали броят на абортите. Освен това, така се намаляват и полово преносимите инфекции, както и други рискове в сексуалния живот на подрастващите.
Подготовката за семеен живот, каквато се практикува в САЩ, дава изключително добри резултати. Доказано е, че подобни програми там намаляват рисковете от разводи до три пъти, като освен това подобряват удовлетвореността от семейния живот.
Резултатите от изследването, поръчано от Европейския съюз показва че сме изправени пред сериозни предизвикателства в осъществяването на две от основните ни житейски роли – ролите на семейни партньори и родители. В повечето развити страни подготовката за тези изключително важни роли е обект на целенасочени образователни въздействия, осъществявани както в училище, така и извън него.
До момента повечето от програмите, свързани с подготовката на подрастващите за семеен живот са с предимно здравен акцент и се осъществяват чрез инициативи на Министерството на здравеопазването. Надяваме се за в бъдеще да установим по-добър диалог и взаимодействие с Министерството на образованието и науката, от което в огромна степен зависи внедряването на системни съвременни програми, подпомагащи личностното развитие на подрастващите и подготовката им като съпрузи и родители. Опитът на водещите в тази област страни показва, че такива програми са ефективни единствено ако се осъществяват от специално подготвени специалисти, включват съвременни интерактивни методи на работа и се осъществяват по системни програми с достатъчна продължителност и акцент върху изграждането на самостоятелни и отговорни млади хора.
Ние сме разработили програма за сексуално образование на учениците от 1-и до 11-и клас, но в пилотните програми, които се реализират под формата на СИП се разчита единствено на обучени в краткосрочни тренинги учители. В страните с челен опит в сексуалното образование се квалифицират специално подготвени специалисти /педагози, психолози и социални работници/ , които не само устойчиво могат да реализират различни образователни програми, но и успешно осъществяват важни консултативни и посреднически функции, когато възникват проблеми с младите хора и техните семейства. Необходимостта от подобен вид специалисти се определя и от различните интерактивни форми на работа с младежките групи, които изискват друга професионална позиция и опит от страна на водещите
България все още е една от водещите страни в Европа по брой на нежелана бременност сред подрастващите. Доказано е, че най-ефективният начин да се преодолее това е системното сексуално образование в училище. Подготовката за семеен живот и родителство е неразделна част от тези програми и тя би могла да създаде значително по-големи шансове на децата ни да имат по-щастлив семеен живот и да бъдат по-добри родители.


Ако имате желание да кажете нещо по темата, направете го. Аз нямам въпроси.

# 1
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074


Подготовката за семеен живот, каквато се практикува в САЩ, дава изключително добри резултати. Доказано е, че подобни програми там намаляват рисковете от разводи до три пъти, като освен това подобряват удовлетвореността от семейния живот.


Да, там не се развеждат. Просто си купуват пушка и заемат позиция на близкия покрив.....  Tired

# 2
  • Мнения: 2 480
Аз мисля, че такива часове в у-ще ще бъдат по-полезни, отколкото по философия и психология, с които само им губят времето и ги натоварват излишно.

Последна редакция: сб, 05 юни 2010, 23:42 от vl

# 3
  • Мнения: 106
Аз мисля, че такива часове в у-ще ще бъдат по-полезни, отколкото по философия и психология, с които само им губят времето.

такова мислене винаги ме е изумявало, честно...

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
редовното четене на ДиС ще откаже хората да се женят, така и разводите няма да има.

# 5
  • Мнения: 25 615
Какви разводи? Че кой се жени в днешно време?  Thinking
Няма сватби, няма и разводи...

# 6
  • Мнения: 2 480
Аз мисля, че такива часове в у-ще ще бъдат по-полезни, отколкото по философия и психология, с които само им губят времето.

такова мислене винаги ме е изумявало, честно...

Ами изумявайте се! Който желае да ги учи тези науки в университета, щом има афинитет към тях, но в училище те са излишно бреме. Не могат да дадат кой знае какво на общата култура на човек. Но явно някои хора трябва да имат часове. Преди преподаваха обществознание, а сега-философия.

# 7
  • Мнения: 4 569
У нас подготовката за семеен живот и родителство отсъства от българското училище, независимо от усилията, които полагаме ние, група експерти вече от години то да бъде въведено.
Може и от детската градина да се почне. Tired


Ние сме разработили програма за сексуално образование на учениците от 1-и до 11-и клас, но в пилотните програми, които се реализират под формата на СИП се разчита единствено на обучени в краткосрочни тренинги учители.
В текста има толкова много Ние че се чудя дали не е скрита реклама. Tired

# 8
  • Мнения: 2 480
Не зная дали може да се тълкува така. Нямам нищо общо с екипа им, но статията на д-р Бостанджиев ми хареса.Затова я публикувах. Нима не сте го виждали по телевизията или пък не сте го слушали по радиото? Аз го зная повече от 20години и винаги ми е харесвал. Той е известен, но вече е засенчен от Слави, Росен Петров, Иван и Андрей, Азис, Глория, Ивана и куп други.

# 9
  • Мнения: 419
Аз мисля, че такива часове в у-ще ще бъдат по-полезни, отколкото по философия и психология, с които само им губят времето и ги натоварват излишно.
Аз се замислям дали си струва да си поиграя да го сложа в подписа си като един от най-големите абсурди, които съм срещала.

# 10
  • Мнения: 2 480
Аз мисля, че такива часове в у-ще ще бъдат по-полезни, отколкото по философия и психология, с които само им губят времето и ги натоварват излишно.
Аз се замислям дали си струва да си поиграя да го сложа в подписа си като един от най-големите абсурди, които съм срещала.

Разрешавам Ви. Щом вкусът Ви е такъв, действайте! На мен не ми пречи. Такова е мнението ми и не се срамувам от него. Имах нещастието да изучавам обществознание като задължителен предмет, после философия в университета пак като задължителен, но стана факултативен и аз го напуснах. Имам  и 2 взети изпита по психология-педагогическа и социална, тоест тази материя не ми е непозната.

Последна редакция: нд, 06 юни 2010, 00:19 от vl

Общи условия

Активация на акаунт