Какви привилегии имат самотните родители? Какви са нашите права?

  • 237 816
  • 1 179
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 107
Всяко решение е предпоследно. Изчакай да го приемат и тогава ще се разбере,какво е ново.

# 661
  • София
  • Мнения: 12 554
Всяко решение е предпоследно. Изчакай да го приемат и тогава ще се разбере,какво е ново.

Ами новото е, че няма ново. Статутът на двойките, които живеят без брак, няма да се промени. Парламентът отхвърли предложението да се регламентира фактическото съжителство и то да има правно значение.

# 662
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Не е публикуван още.
Върпосите, които те вълнуват се уреждат от други законови и подзаконови нормативни актове.

# 663
  • Мнения: 6 274
........доколко това засяга поставените въпроси за издръжките на децата на разведени родители и правото им на пътуване в чужбина..........

Не мисля, че това с пътуването в чужбина ще се промени.  Naughty
Все пак бащата има равни права с майката - 50:50.
Така че, каквото и да измислят, все ще трябва да се иска разрешението му.

# 664
  • Мнения: 239
Все пак бащата има равни права с майката - 50:50.
Така че, каквото и да измислят, все ще трябва да се иска разрешението му.[/b]

От адвокати съм чувала, че може да се отнемат родителските права на бащата. Но при какви условия става това и дали като му ги отнемат пак трябва да му се иска съгласие за пътуване в чужбина не знам. Ако някои знае, да пише.

# 665
  • Мнения: 6 274
Все пак бащата има равни права с майката - 50:50.
Така че, каквото и да измислят, все ще трябва да се иска разрешението му.[/b]

От адвокати съм чувала, че може да се отнемат родителските права на бащата. Но при какви условия става това и дали като му ги отнемат пак трябва да му се иска съгласие за пътуване в чужбина не знам. Ако някои знае, да пише.

Родителските права се отнемат само и задължително след съдебна процедура, естествено според зависи от ситуацията каква точно.
При всички случаи има "Иск за отнемане на родителски права".
Но без съд - забравете!
А и никак не е лесно, трябват неоспорими доказателства, че е важно (и най- вече в интерес на детето) да не е под "опеката" на баща си.

(Обяснявам го повърхностно, защото едва ли мамите, които ги интересува, държат на точни термини и т.н.)
Що се отнася до пътуванията в чужбина - ако правата на бащата са отнети, то той тогава НЯМА права.
За чии... ще му искат мнението за каквото и да било?
Та дори и за пътуване в чужбина.

# 666
  • Мнения: 886
От адвокати съм чувала, че може да се отнемат родителските права на бащата. Но при какви условия става това и дали като му ги отнемат пак трябва да му се иска съгласие за пътуване в чужбина не знам. Ако някои знае, да пише.

ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА

Чл. 74. (1) Когато поведението на родителя представлява опасност за личността, възпитанието, здравето или имуществото на детето, районният съд служебно или по искане на другия родител или на прокурора взема съответни мерки в интерес на детето, като при нужда го настанява в подходящо място.

(2) Такива мерки се вземат и когато родителят поради продължителна физическа или душевна болест или поради продължително отсъствие или други обективни причини не е в състояние да упражнява родителските си права.

ЛИШАВАНЕ ОТ РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Чл. 75. (1) Родителят може да бъде лишен от родителски права:

1. при особено тежки случаи по предходния член;

2. когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка;

3. (изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) когато е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, в който е трябвало да го вземе.

(2) Производството за лишаване от родителски права се образува служебно от районния съд или по искане на другия родител или на прокурора. Делото се разглежда по исков ред с участие на съдебни заседатели.

(3) По делото задължително се изслушват прокурорът и родителят, чието лишаване от права се иска, освен ако той не се яви без уважителни причини.

# 667
  • Мнения: 6 274
Това обясних и аз, само че с прости думи.  Peace

# 668
  • София
  • Мнения: 589
Здравейте,четох из темата и не ми стана ясно това  newsm78

ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА

Чл. 74. (1) Когато поведението на родителя представлява опасност за личността, възпитанието, здравето или имуществото на детето, районният съд служебно или по искане на другия родител или на прокурора взема съответни мерки в интерес на детето, като при нужда го настанява в подходящо място.

Моля ви обяснете ми го  Praynig


# 669
  • Мнения: 6
А дали става за мене щото имам магазин под наем зза 1 лев и неговия наем е 1000 лева изплащам две банки заради бившия ми сапруг и имам 3стаен апартамен който е пак под наем за 500 и аз ще се места кат си  намера а дъщеря ми е на 12 ? newsm78

# 670
  • Мнения: 67
Кои майки точно се водят като самотни?И Вайжат ли превилегиите?

# 671
  • Мнения: 6 274
Кои майки точно се водят като самотни?И Вайжат ли превилегиите?

Тези майки, чиито деца не са припознати от бащите си.

# 672
  • Мнения: 67
значи ако си е дал дори само името и не мога да получавам помощи като самотна майка ли?

# 673
  • Мнения: 481
значи ако си е дал дори само името и не мога да получавам помощи като самотна майка ли?

Да, така е, за съжаление  Tired

# 674
  • Мнения: 67
Е то каде е логиката?Той си дава името,а не е  до нас- т.е. не си гледа детето и какво?

Общи условия

Активация на акаунт