Приобщаване на тераса - ЗУТ

  • 13 933
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте,

имам питания относно реда за извършване на приобщаване на тераса със съответните преустройства като се спази ЗУТ.
Някой минавал ли през цялата процедура и може ли да ми каже:
- какви документи се изготвят за искане за разрешение за строеж (зависи ли от съответната община и архитектът за нея)
- колко време отнема процедурата по издаване на разрешение на строеж
- колко време отнема въвеждането в експлоатация и през какви инстанции се минава
- ориентировъчни сума за всички документи

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18
и аз живо се интересувам от темата
запис да следя

# 2
  • Банкя
  • Мнения: 823
При нас, на последното събрание на входа, един от съседите попита, дали някой има нещо против, че си е усвоил терасата. Нямаше такива и той помоли да се запише в протокола.

Не съм сигурна, дали е достатъчно, но е добро начало да вземеш съгласието на съседите си (предполагам не на всички, но поне на 2/3 - толкова трябва да присъстват на събрания). Peace

# 3
  • Мнения: 3
и мен ме вълнува как се прави по законен път Peace

попаднах на тази тема, но не зная какво е актуално сега

http://forum.imoti.net/read.php?17,48489,50214

# 4
  • Мнения: 47
Май, ако ще се правят преустройства като избиване на стени трябва съгласието на всички собственици.
Още ахр. проект, становище от инж. конструктор и други документи, за които не съм сигурна, за да се извади разрешение за строеж.
Може и да се наложи въвеждане в експлоатация след приключване на строежа.
Но нямам информация от 1ва ръка за такова приобщаване по законен ред.

# 5
  • София
  • Мнения: 714
Ето в ЗУТ какво пише по повод на балкони и др.:
"Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:

1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;

2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор";

3. оранжерии с площ до 200 кв. м;

4. басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;

5. подпорни стени с височина до 2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти;

6. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) ремонт на елементите на техническата инфраструктура;

7. огради, градински и паркови елементи с височина до 2,20 м над прилежащия терен;

8. изкопи и насипи с дълбочина или височина до 1 м и с площ до 30 кв. м;

9. пневматични (надуваеми) складове или покрития с площ до 100 кв.м;

10. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) строежите по чл. 55;

11. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 65 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)

12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;

13. (отм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.)

(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.

(3) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни "

Но също пише и :
"Чл. 148. (1) Строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон.
.....................
(5) Разрешение за строеж в съсобствен имот се издава при спазване на условията и реда на чл. 183."

Според това:
"Чл. 183. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) В съсобствен урегулиран поземлен имот може да се извърши нов строеж, надстрояване или пристрояване от един или повече съсобственици въз основа на договор в нотариална форма с останалите собственици.

(2) Надстрояване или пристрояване на сграда - етажна собственост, се разрешава въз основа на договор за учредяване на право на надстрояване или пристрояване със собственика на урегулирания поземлен имот в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.

(3) Когато държавата или общината е съсобственик на урегулиран поземлен имот, договорите по ал. 1 и 2 се сключват в писмена форма. Когато държавата или общината е собственик на имот в сграда - етажна собственост, съгласието по ал. 2 е в писмена форма. Условията и редът за сключване на договорите от държавата и общините по ал. 1 и 2, както и за даване на съгласие по ал. 2, се определят съответно с правилника за прилагане на Закона за държавната собственост и с наредбата по чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост.

(4) (Нова - ДВ, бр. 17 от 2009 г.) За издаване на разрешение за нов строеж, съответно за надстрояване или за пристрояване в съсобствен имот, предназначен за ниско жилищно или вилно застрояване, не се изисква съгласие от останалите съсобственици в случаите, когато те са реализирали, започнали са или имат права за съответното строителство в имота."

Съгласно този член архитекта може да ти иска съгласието на съседите.
Ние първо си подадохме молба със становище и архитекта после отговори с писмо какво иска.
Истината, че може да си искат всичко и така правят, но незнам колко имат право  newsm78
Май прекаляват.
Като ти изпратят писмото отиваш на среща с архитекта да се пазариш нещо да отпадне. Тогава вече преценяваш дали ще го правиш или не?
Ако има някой съсед около теб със същите преустройства, може да обедените сили. Защото, ако ти искат и архитектура на фасадата, като на нас, няма само ти да я плащаш, ако и той ще прави същото преустройство.
Успех  Grinning

http://lex.bg/laws/ldoc/2135163904

# 6
  • Мнения: 0
На мен не ми се е случвало да правя проект за приобщаване на тераса, но...
Трябва съгласие на повече от 2/3 от съсобствениците, защото фасадата е обща част на сградата. Правиш си подписка и я прилагаш.
Ако буташ стени и сменяш натоварвания по терасата (т.е. зидаш с итонг или остъкляваш) би било добре да има становище от конструктор. Останалото - архитекта отива в общината, пита какво искат (защото всяка община си тълкува законите както си иска)
и така... Или стискаш палци и го правиш само със съгласието на комшиите и се надяваш инспектората да не реши да събира пари от глоби. Ако си в София, особено някъде по центъра - вероятно ще е по-добре с проект. Ако си в някой голям блок в Люлин, сигурно ще минеш и между капките.

# 7
  • София
  • Мнения: 414
...ехо някой построи ли нещо...

# 8
  • Мнения: 10 629
Отиваш в Общината и питаш. Иначе ето тук:
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/Home.aspx?0ZKDwUgLUJrLGxa% … OK2WW5OUbJBYwI%3d

Общи условия

Активация на акаунт