Истанбул 2

  • 85 721
  • 746
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 119
Ясно.
Приемам , че Dia e голяма верига (поне така е във Франция, Испания , Гърция и Португалия където имат магазини)
Твърдият алкохол е в много ограничен избор и заключен зад стъклена витрина. Същото видях и в няколко други подобни магазина около Галата и Истиклял. Също там видях сравнително големи магазини работещи до полунощ , където се продаваше единствено бира  или изобщо никакъв алкохол.
Голям избор видях единствено на безмитния магазин на границата.
За сметка на това има малки магазинчета почти само за алкохол и цигари.
изненадваш ме с това , че Турция не е мюсюлманска държава. Малко звучи , като да кажем че България не е християнска държава.
Няма знак за равенство между мюсюлманска и ислямска държава.

# 316
  • Мнения: 418
В Migros, Careffour си се продава алхокол свободно ..  нищо не е заключено..обикновено e до
chips-овете , семките, ядките ... Wink Peace


ps: Имах предвид, че не е като Пакистaн(Islamic Republic of Pakistan ) нa np., а е Република Турция(Republic of Turkey). Май 98% по последно пpoyчване бяха мюсюлмани, i.e. TR e republic c преобладаващо население изповядващо Islam-а, т.e. 'with muslim majority population'(от тове което си спомням от ученото едно време в uni, държaвaта нe може да е мюсюлманска, християнска etc. , освен ако 100% от населението нe изповядва дадената религия u не е приет религиозният закон за/Ha дадената религия като държавен такъв; или не е в самото име на държавата, макар че това означава , че изповядва шарията на 100%. В Пакистан не е точно така, но това е др тема ...A TR не отговаря на нито едно от тези условия, за сега.). Именно (за) това е един от дебатите тук в TR за послeдните 3 години, аджеба TR може ли да е Islam-ска държава , или secular ...и доводите, к/о дават и двата фронта са, че човек може да е с тези признаци(muslim, secular, atheist etc.), не u държавата. Може и аз да бъркам, то вече тотално се обърках кое и как тук по тези въпроси ... Whistling

============

**Чл. 13.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
 -- това не е равно на християнска държава


============


[3]   Secularism has been one of the pillars of the reforms of Atatürk. In fact, The Constitution of 1924 was amended in 1928 to delete the provısion declaring Islam as the State religion. The Kemalist conception of secularısm, has allowed for some measure of State control over religion. See Özbudun, Constitutional Law, p. 38-39.


"The current Constitution of 1982 neither recognizes an official religion nor promotes any. This includes Islam, to which at least nominally more than 99% of its citizens subscribe."

Последна редакция: пн, 18 окт 2010, 22:14 от bz

# 317
  • Мнения: 119
Aха ясно  Simple Smile
Официално никъде не е записано , че България е християнска държава , но така си е по подразбиране.
Също и за Турция.
Това не означава , че са религиозни държави.
Аз затова и казах , че между мюсюлманска и ислямска държава има голяма разлика.
Мисля , че при ислямската се прилага закона на шариата , а Турция както знаем си е светска държава.

# 318
  • Мнения: 573
За кумпирите да вметна, че не е задължително да слагате от всички предлагани пълнежи. И на мен ми идват в повече и затова слагам само няколко вида. Номера е да уцелиш идеалната комбинация за теб  Wink

Не знам за вас, но мен Истанбул ме изненадва всеки път с нещо, къде приятно, къде не толкова. Може би това е част от очарованието му.  Crazy

# 319
  • Мнения: 119
Te всичките са поне 15 и повече , та няма как да ги опитаме наведнъж. Laughing

# 320
  • Мнения: 11 747
Аз да покажа един албум със снимки от Пендик - азиатски квартал, отдалечен, доста след Бостанджъ е. Ние не ходихме там, но си го имам набелязан за следващ път. Не бях виждала толкова снимки и сега много ми хареса. Това е една от много непознати части на Истанбул, за българския турист.
Албума е във фейсбук, но би трябвало да го вижда всеки, без да е присъединен към групата, дано е така, има много приятни и интересни снимки.
http://www.facebook.com/home.php?#!/album.php?aid=39253&id=159223330768918

копирайте целия линк и пейстнете в нов прозорец, за да ви се отвори

# 321
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Пин, много приятно! Благодаря!
Каквото е мрачно и захлупено, супер настроение ми създаде!  Hug

Може ли пък аз да ви черпя с една серия снимки на един много любим фотограф, пак Истанбул? http://www.facebook.com/photo.php?fbid=124804604227598&set=a … &id=672252450

# 322
  • Мнения: 256
Йок, не се виждат снимките от фейса без регистрация. Аз съм се заинатила и не смятам да се ригистрирам в този глобален клюкарник.

Намерих си начин за систематизиране на информацията, или поне така си мисля, то ще стане ясно по-нататък Joy

# 323
  • Мнения: 11 747
Абе, първо беше тренда да си фейсър, после стана тренда да ги бойкотираш или ако имаш регистрация, да се правиш, че не я ползваш и да не си качваш никакви снимки. Аз, пък, си качвам, споделям, което имам да споделя и така. Този уикенд бяхме на сватба, гледаха ме почти презрително как снимам и как се готвя да 'споделя' във фейсбук снимките, ама вчера всичките 'маймуни' бяха на клона да зяпат, ще се счупи още малко.... Разбира се, не коментираха, защото им е под нивото.
Извинете ме за лирическото отклонение, ама ми дотежа вече с тоя Фейсбук  Simple Smile

# 324
  • Мнения: 119
Аз пък намерих оная песен ( ей  в Triadvisor няма тайни). Хубавото е , че във форумите там пишат много местни хора и винаги дават нужното инфо.

 "Aşkınla Vurma Beni" (Don't shoot me down with your love).


Та ако и на някой друг му е харесала ето :

http://www.denizgencay.com/yeni/default.asp

Само дето песента явно е нова и я няма дори на официалния сайт. Сега ще я търся в мрежата Laughing
http://www.magazinkolik.com/Muzik/14990/Deniz-Gencay-SOCA-BOYLA-KLIP

# 325
  • Мнения: 256
Ехааа, значи съм в крак с модните тенденции Sunglasses  Пине,  bouquet нИмоЙ сЪ тУрмози зарад мен!

Сега се чудя, дали ще е удачно посещението на Истанбул да е с дете? Разходката с корабче и аквариумът биха му били интересни, но пък от друга страна, мнооого мрази да ходи. Като ще ми мърмори постоянно, че е изморен, че го болят краката... А не е толкова малък - на 11 е. Уф! То не, че сме се засилили да тръгваме, но обмислям нещата.

# 326
  • София
  • Мнения: 13 150
РОНГО, достатъчно е голям, за да го поканите с уговорката, че се ходи много и не трябва да мрънка. Ние винаги водим децата. И е по-лесно да водиш дете на 11, отколкото на 21  Mr. Green. Зарекохме се вече да не ги каним. Хем искат да видят свят на аванта, хем са с претенции  hahaha. А на тази възраст се впечатляват и дори може интересите му да се насочат в неочаквана за теб посока  Grinning. Малката ми дъщеря покрай посещенията в Гърция, Турция, Египет страшно се запали по митологията  Grinning.

За Фейсбук - и аз обичам да влизам там и с часове да се ровя в снимки от пътувания, на домашни любимци и т.н. Лошото е, че снимките не са добри. Системата прекалено много ги "мачка" и качеството се влошава. Дори мъжът ми ми се кара ако слагам, че излагам фотографа  hahaha.

# 327
  • Мнения: 11 747
А, ама РОНГО, аз не заради теб! Ти беше само повода да си кажа болката  Simple Smile Иначе детето не е малко и тъкмо е добре, смятам, че и други неща ще са му интересни, ама без мрънкане дали ще минете - не знам  Thinking Той мъжа ми на 32г мрънка та пушек се вдига, ама да не го излагам...  Laughing  Цял ден ме ядосваше, вечер му разказвах/разигравах какви сцени ми прави и той умираше от смях - не му се вярваше, че е било баш тъй. Все му обещавам да го снимам и после да се гледа и да се срамува от себе си - голямо мрънкало е.

Да, ужасно скапва снимките Фейсбука, и мене много ме е яд за това.

# 328
  • Мнения: 119
Затова има много по-добри сайтове като Picasa или пък най-добрия според мен:

http://www.pbase.com/

Например:
http://search.pbase.com/search?q=istanbul&c=sp

Този специално се е олял с Турция  Laughing:

http://www.pbase.com/dosseman/turkce

# 329
  • Мнения: 11 747
Най- добрия е Фликр, ама искат пари. Фейсбук е колкото да върви клюката, не за качествена фотография.

Общи условия

Активация на акаунт