Четирисезонна ШВЕДСКА тема

  • 35 350
  • 735
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 786
Хайде добре дошли в новата темичка Simple Smile

Пускам ви я по съседски преди да сме изписали другата напълно   bouquet

Ето линк към старата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=397148.0

Ако съберете някои полезни линкове, може да се добавят в първия пост.

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 22:08 от щастлива

# 1
  • Мнения: 314
мерси. есенно-зимна-пролетно-лятна щеше сигурно да пасва още по добре Wink

# 2
  • Мнения: 2 786
Да сменя на Целогодишна?  Laughing Или Четирисезонна?  Hug

# 3
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Тази ще се изпише по бързо сигурна съм  Sunglasses!

# 4
  • Мнения: 50
Simple Smile zapsvam se da sledia, vupreki 4e ne pisha 4esto

# 5
  • Мнения: 69
И аз съм тук.

# 6
  • Мнения: 2 786
Смених заглавието на "Четирисезонна", защото опитът показва, че я изписваме за около година  Wink Дано, както казва има, да изпишем тази по-бързо, но с това заглавие ще сме актуални по всяко време  Laughing

Не знам при вас как е времето, но тук се очертава цяла седмица слънце (и студ)  Laughing А вечер и нощем - нула и под нулата  Laughing Като гледам през прозореца ясното небе, все едно е лято. Като си подам носа навън, все едно е късна есен  Grinning

Хубав ден на всички  Hug

# 7
  • Мнения: X
добро утро и от мен
и честита ни нова тема с благодарности към щастлива
то направо все едно нова година отбелязваме
 Mr. Green

досега преглеждах края на последните коментари в миналата тема
ми ...  Sick какво да кажа и аз не знам
особено едни коментари са ...

иначе съм ЗА такова изискане за всяка европейска държава
макар че сумата е доста висока
и наполовина би било добре

на когото не му харесва, да се пробва за Канада, Австралия и НЗ
ама и там пари искат, и то доста

аз честно не виждам как човек може да отиде някъде без пари и без никаква предварителна подготовка
който смята, че може, явно живее на различна от мен планета

тук времето е същото, слънце и студ
слънцето е доста силно и сл. очила са ми задължителни
иначе нито мога да ходя, нито да карам
но почна да се стъмва около 19
тази сутрин видях първата слана за сезона
всички коли бяха със замръзнали стъкла
време е да си сваля долу кабела и печката, да ми топлят купето и двигателя

# 8
  • Мнения: 2 786
Bothnia, мисля, че някои хора бъркат скандинавските страни с гастербайтерските държави на юг, но тук е различно.
А че е нелепо да се тръгва за някъде просто така без подготовка, без пари, и т.н. - не само нелепо, а и безотговорно. Самият живот е толкова скъп - трудно се намират квартири под наем, скъпи са, храната и транспорта са скъпи - трябва да си изключително голям късметлия да се справиш от раз при условие, че си дошъл ей така - без език, без работа, без контакти. Но който мисли, че ще се справи, да заповяда, разбира се.
Вие къде решихте да ходите за риба?  Wink Ей сега ако дойдете пак на това хууубаво време  Grinning

# 9
  • Мнения: X
точно си мислех да напиша малко цифри
наем: 500 евро
ток: 50 евро
храна: 100 евро

това е нещо като минимум разходи на месец
това са едно 700 евро месечно
преди заминаване трябва да е налична сумата поне за 3 месеца, за да може да се живее
това са поне 2000 евро
и да не забравяме билетите: 2*200 евро
т.е. човек трябва да има поне колко?  newsm78 едно 3000 евро за тези 3 месеца

а как ще вземеш апартамент, като винаги се изисква да докажеш доход пред наемодателя? А?

ние пари нямахме,като дойдохме
но взехме голяма сума на заем, която после върнахме
и дойдохме при осигурена работа и квартира, като работодателят гарантира за нас пред наемодателя,което си е практика тук

щастлива, ние сме за риба всеки уикенд
не че моите хващат, ама поне сме навън на слънце
последно вчера хванаха 3 малки и ги върнаха обратно
големи риби са хващали само щуки, това лято цели 3: 3 кг, 5 кг и 6 кг
но миналата година се излъгахме да ядем една щука и  Sick
затова тазгодишните ги върнахме обратно, като си поръчахме на всяка по едно желание, току виж са от онези специалните риби  Joy

този уикенд май май ще ходим до Стокхолм

иначе се планира един друг дълъг уикенд: по Сагавеген, до Му и Рана, после нагоре до Нарвик, после обратно
но както почва зимата, май ще го оставим за май месец, да не рискуваме сега, че сме още с летни гуми, а вече вали сняг тук-там
сменяме ги средата на октомври, а тогава вече не става за дълъг път
и Рованиеми планираме, да видим кога

# 10
  • Мнения: 2 786
Тук обикновено искат и по 2-3 предплати за наем, да не говорим, че е буквално невъзможно да си намериш квартира без да покажеш на хазяите ти договор за работа. Дори и да имаш договор за работа, чужденците си намират квартира много по-трудно - факт. Познат "номер" е работодателя ти да ти помогне с намирането на квартира, например да гарантира за теб пред наемодателя, но някои хора си мислят, че всичко е много лесно, слагаш 5 дрехи и 10 килограма мечти и надежди в куфарчето и кацаш на летището. А после? Laughing А докато търсиш квартира безработен, ще живееш на хотел или хостел, където цените на нощувка далеч не са символични. Накрая ще изхарчиш и малкото спестявания и ще се видиш в задънена улица. Или ще се върнеш омърлушен в родината с последните пари, които си дал за билет, или ще преминеш към престъпления, докато "закърпиш положението". А лошите и студенокръвни шведи искали да имаш пари, за да останеш трайно. Колко "нагло" от тяхна страна.
Му и Рана и Нарвик са ми далече, но за Коледа и Нова година ще сме в Осло  Crazy По новините вчера споменаха, че е паднал първия сняг някъде в южна Норвегия. Бррр  cold рано, бре  Laughing

# 11
  • Мнения: X
от тук Осло ни е ужасно далече

а бихме искали отново да го посетим
живот и здраве, ако сменим района и това ще стане

от работата преди година бяхме на един ски хотел в СтурХогна
там вече има сняг и то доста, колите бяха позатрупани на снимките
искам да карам скиииии

# 12
  • На остров
  • Мнения: 13 498
И на мен много ми се карат ски и смятам тази зима да се възползвам максимално, дори имам желание да опитам и ски бягане:).
Bothnia дали има възможност да смените района към по централен или още по на север сте се ориентирали?
Ще си обменяме ски инфо с теб през сезона  Heart Eyes, Ние най вероятно ще караме в Ярсво, но ми се иска някой ден да посетим и Аре.

# 13
  • Мнения: X
аз си търся компания за ски-бягане
но тук всички са професионалисти, а аз съм начинаещ
мисля да търся курс

Оре не ни хареса
много стръмни и къси писи
ние търсим по-полегати и по-дълги

1/2 иска голям град, което значи на юг
ще видим обаче какво ще се случи

ти какъв опит имаш със ските?
аз почнах преди 2 години да карам
все още начинаещ значи

# 14
  • Мнения: 131
Хайде и аз се записвам! Благодаря за темата  bouquet.Тук няма сняг, но е много мрачно. Много ми се иска и на мен да пробвам ски, но сме далеч. Завиждам ви. Иначе сме почитатели лятото на ролерите, колелетата, зимата на кънките, детето на хокея. ОЩе не са играли мач, но сезона започна с пълна сила. Какво става с Mimо4o? Изчезна, сигурно е заета със СФИ. Хора, направо сте много икономични. Ние харчим по 3 000 - 4 000 крони за храна на месец. Включително прах за пране, тоалетна хартия, разходите по котарака, около 300 крони струва храната му на месец, понякога повече. В сравнение с други семейства /Шведски/ сме икономични. Ние не успяхме да си идем до България тази година Sad, сега обмислям вариант за пътуване през зимата, но като се сетя какъв студ е там и особено в апартамента на майка ми... незнам. Ще помисля. Поздрави на всички Hug

Общи условия

Активация на акаунт