Най-лесното захранване - baby-led weaning. Научете бебето си да се храни само!

  • 57 809
  • 741
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 638
От няколко години разказвам във форума за начина, по който захраних двете си дъщерички и най-сетне мога да го представя и на български.  Simple Smile  Вероятно сте чували за метода, известен като като baby-led weaning (захранване, водено от бебето) или Рапли метод. С основание той може да се нарече най-лесното и естествено захранване, това, при което на бебето се дава възможност да се храни самостоятелно още в началото и да открива само храните - тяхната консистенция, форма и вкус. Идеята е, че пюретата и пасираното ядене всъщност не са естествената храна за бебетата при прехода им от хранене с мляко (майчино или АМ) към твърдите храни. Те са продукт на развитото ни общество и може дори да окажат неблагоприятно въздействие при захранването - децата не получават възможност да се научат да дъвчат. А в естественото развитието на бебето около шестия месец започва фаза, в която то е в състояние да взима само яденето си и да го поднася към устата си и съответно да го дъвче и преглъща. Храносмилателната му система пък от своя страна вече е готова за твърда храна. Бебетата, захранени по този начин, обикновено не са злояди, научават се  по-бързо да си служат добре с ръцете си и избягват самички храните, които организмът им не толерира.  
Статиите, които съм публикувала в блога си, обясняват основните принципи на метода за самостоятелно хранене на бебето и са написани от Стефан Клейнчес –  холандски нутриционист, специалист по кърмене и детски диетолог и автор на книгата Eten voor de kleintjes – van borst tot boterham voor kinderen van 0-4 jaar (Хранене на най-малките – за деца от 0 до 4 години). В близо 30-годишната си кариера той се занимава изключително с детското хранене - от кърменето до въвеждането на твърдите храни. Работил е за холандското правителство и УНИЦЕФ в Африка.
За да придобиете веднага идея за какво става въпрос изгледайте фирмчетата на бебетата, които се хранят сами, те са най-добрата реклама за метода.  Simple Smile В схемата за захранване е отбелязан срокът за въвеждане на различните видове храни.

За метода:

http://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/vavezhdane-na-tvardi-hrani-1/

http://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/vavezhdane-na-tvardi-hrani-2/

Схемата за захранване:

http://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/shema-za-zahranvane … -mesecha-vazrast/

Статия за метода в "Гардиън" (на английски)

http://www.guardian.co.uk/society/2007/jun/17/health.medicineandhealth


Ще се радвам да отговоря и на въпросите ви, ако има такива. Може да се включат и други мами, опитали метода.  Simple Smile

P.S. Авторът на статиите е дал разрешение те да бъдат публикувани и в БГ мама. Много са дълги обаче и не успях да ги кача. Ако модератор ми помогне могат да бъдат включени в библиотеката.

# 1
  • Мнения: 3 023
Фата, хубава информация, ама защо weaning (отбиване) и захранване да е едно и също?  newsm78

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 908
Защото, ianajar, се приема, че отбиването започва със захранването - и е точно така, като се замислиш, защото се замества известно количество мляко се замества от миниатюрни количества твърда храна, които плавно се увеличават. Отбиването може да отнеме години Laughing думата на български носи по-краен смисъл, но въпреки това пак важи горното.
Харесвам захранване, водено от бебето. Въпреки че не го практикувам на 100%, защото не смятам, че е ужасен ужас, ако давам и с лъжица, колкото и несвойствено да е, като цяло определено намирам, че методът работи добре и е полезен.
Фата, за статиите ще си пишем допълнително Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 638
Никой не казва, че е ужасен ужас даването с лъжица  Stop Този тип захранване не трябва да се приема като крайност т.е. задължително бебето яде само и в никакъв случай не трябва да опитва нито пюре, нито пък да бъде хранено с лъжица. То е просто един нов поглед и подход към въвеждането на твърдите храни.
Всичко протича много плавно, просто в началото бебето поема съвсем самичко малките количества храна (което при хранене с пюре би се равнявало на няколко лъжички) Simple Smile. Когато е в състояние да поема по-големи количества и да яде храни, които изискват лъжичка (супи, каша или кисело мляко, например) то вече е усъвършенствало доста двигателните си умения и с малко помощ в началото почва да се храни съвсем само.
Не искам да звучи като хвалба за "моето гардже" (гарджета  Wink), но дъщеричките ми се справяха някъде около годинката много успешно с лъжичката. Simple Smile

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 17:38 от fata ®

# 4
  • Мнения: 89
много хубави статии    bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056

Много полезно ми е това, благодаря!  bouquet

# 6
  • Мнения: 429
Fata, с нещо подобно на това, което описваш се запознах, когато бебето ми беше вече на 8 месеца и вече се бях отчаяла, че изобщо ще прояде твърда храна. Тогава потърсих консултация със специалисти от клиника по хранене, които ми дадоха много простички съвети, подобни на метода, който споделяш.

За първи път чувам за този метод, че е всъщност си има и име. Ще се запозная по-подробно с линковете, които си дала. Благодаря ти.   bouquet

Позволявам си да копи/пейстна какво разказах на момичетата от моята отчетна тема, веднага след консултацията. Предполагам, че за някого може да се окаже интересно и полезно:

Почти от самото начало на захранването имаме проблеми с храненето. Мишел почти нищо не искаше да приеме щом е различно от мляко и само като видеше лъжицата и се сърдеше и плачеше. Натъпквала съм й по 2-3 лъжички колкото да се отчете хранене и да считам дадена храна за въведена.
Преди 10 дни посетихме клиника по хранене на бебета и след половин часов разговор относно навиците на детето консултантката ми даде няколко простички съвета, които при нас подействаха незабавно.
Първо каза, че пюрета на 8 месечно бебе не са нужни по никакви причини. Пюрираните храни не представляват интерес за детето на тази възраст, та дори и от по-ранна, защото то има нужда да дъвче независимо дали има или няма зъби, а при Мишел, която има 2 долни най-голямо удоволствие носи отхапването на твърдата храна.
Казаха да започна да давам леко препечен хляб и детето да си го смуче и да отхапва. Плодовете да предлагам настъргани, ако са твърди като круша и ябълка и направо да отхапва банан, мека кайсия, пъпеш, круша, диня, грозде на малки парченца и т.н. Да поднасяма храната с пръсти и да оставя детето само да се храни с пръсти. При Мишел има страхотен интерес към самостоятелно хранене.
Зеленчуците да поднасям на леки бучици, а ако са пюрирани, защото все още имам пюренца за пласиране, да ги предлагам надробени с хляб. Предлагам надробени с хляб дори плодови пюрета. Имат вкус на филия намазана с конфитюр.
Месото да предлагам на малки късчета. Сиренето и кашкавалът да са настъргани или на бучки.
Консултантката каза, че пюретата и кашите са за периода на захранване между 4м. и 6м. След 6м. детето трябва да се учи да дъвче, а след 8м. да може да яде обща храна.


Това последното да не се приема, че бебето трябва да яде обща храна, както криво ме разбраха в отчетната, а да можем без притеснение и без да се налага да му пюрираме да му дадем от нашето пиле с картофи примерно, щом посяга към нашата чиния!

Моето дете се храни доста добре вече самостоятелно. И аз като Fata не искам да се приема това като хвалба, а само да отчета, че метода работи отлично!

# 7
  • Мнения: 3 638
Jennie , радвам се, че и при вас самостоятелното хранене е имало чудесен ефект. Наистина децата не само ядат, но се и забавляват и им е много по-интересно, така се стимулира и влечението им към храната  Simple Smile Всъщност тук и при нормалното захранване се препоръчва към 8 месеца да се започне с т.нар. 'finger foods", (хранене с пръсти), т.е. на децата да се дава възможност да се хранят сами и да дъвчат.   
И моите от самото начало ядат "общата" храна. Разбира се, пригодих готвеното за нас - т.е. без сол и подправки. Варях зеленчуците, например, и след това в нашите добавях сол, олио и т.н. , а те си ги ядяха така  Simple Smile
Не мога да не изтъкна и предимството, че успявах и аз да се нахраня като човек и да ям топла манджа Sunglasses

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 311
А имате ли идея как да събудя интереса на дъщеря ми към храненето сама с пръсти. Да бъда честна, то особен интерес към храненето никога не е имало при нея. Захранила съм я вече с почти всички основни групи храни, но за съжаление храненето не върви гладко при нас. Изяжда няколко лъжици и спира. Говоря за пюрета и каши.
Не желае да сложи сама никаква храна в устата си. Предлагам и бисквити, хляб (е, от него гризва няколко трохички), сухар, банан, ябълка, круша. Върти ги в ръце, доближава ги до устата, но не желае да отхапе от тях. За сметка на това с такъв кеф си смуче коланчето на стола за хранене или джвака пластмасови и силиконови дъвкалки #Cussing out Признавам си, че още не съм и предлагала сварени зеленчуци, защото всеки път забравям да отделя няколко преди да ги направя на пюре Embarassed Опитвам се да я взимам с мен на масата винаги, когато се храним. Тогава и предлагам неща, които са подходящи от нашата храна и тя хапва известно количество, но пак не особено заинтригувана. Толкова ми се иска да си вземе сама нещо с ръце и да си го хапне с удоволствие!
Не смея да предприема по-крайни стъпки, като спиране на пюретата и предлагане само на храна за ядене с пръсти или хранене само с нас на масата, защото тя има проблем с наддаването - последните месеци наддава по стотина грама. По този повод бяхме на консултация с гастроентеролог, пуснахме стерилна урина и нищо - детето е здраво, а няма особен апетит и не наддава. Поне на сантиметри расте. Забравих да кажа, че я кърмя - обикновено преди заспиване и след събуждане, както и предлагам често, но тя и по сученето много не си пада. От три месечна възраст тя суче много кратко и вяло.

# 9
  • Мнения: 153
Фата,  smile3501 за положения труд.
За метода чух малко след като захраних първия си син, стори ми се логичен подхода, но не пробвах незнам защо  Rolling Eyes
Наскоро захраних втория си син и помислих да пробвам, но сме малко скитни, все по улиците и не си представих как ще стане. Бебо пък се оказа ящен и много се сърди, ако седнем на масата без него. Вечеряме всички заедно, към 18.30-19ч и за да има мир реших да му давам и на него парчета, справя се чудесно, кога повече, кога по малко  eat много съм доволна и на него му харесва.
Чудя се само дали го обърквам много с тези пюрета на обед  newsm78 Фата, как мислиш?

# 10
  • Мнения: 3 638
Nevdi , просто трябва да дадеш време на дъщеричката ти  Simple Smile В статията също е посочено - някои деца започват по-бързо, други се бавят дори месеци. При мен едната девойка определено вървеше по-бавно от сестра си. Докато "малката" (по-малка с 11 минути  Laughing) нагъваше като за световно още от първия път, другата само се хилеше и държеше в ръка без нищо да прави. И тя се осъзна обаче.
Продължавай да я взимаш с вас по време на ядене, тя е вече във възраст, когато може спокойно да опитва да дъвче. Давай винаги мекички неща, а не сурова ябълка, например. Коричка хляб също е подходяща. Може би ако я поставиш да седи самичка в столчето и й оставиш интересни неща отпред, без да подаваш и да следиш дали яде и тя ще се отпусне и ще реши да вземе участие в обеда или вечерята  Simple Smile
По принцип ако се кърмите на поискване няма нужда да приема големи количества храна, майчиното мляко е съвсем достатъчно. Важното е обаче да не ограничаваш достъпа до гърдата и след като не проявява все още интерес към твърдите храни да не заместваш хранения поне засега, няколко лъжички пюре не заменят порция майчино мляко.  Peace

Annа_, аз не съм специалист по хранене все пак  Blush Но след като на вашата възраст според схемата може да се дава овесена каша или кисело мляко то няма как бебето да ги яде само без лъжичка  Simple Smile Едва ли пюрето ще го "обърка", по-скоро трябва да дадеш възможност на бебето да се научи и да дъвче. Точно в предишния си пост споменавах за храненето с пръсти. Ако детенцето ти има желание да опитва нови храни няма причина да го спираш. Сигурно е любопитно да държи само и лъжичката си. Можеш да му даваш лъжичка, за да си играе докато го храниш и да координира движенията към устичката си. Това са първите стъпки и към самостоятелното хранене с лъжичка  Simple Smile

Последна редакция: чт, 07 окт 2010, 01:13 от fata ®

# 11
  • София
  • Мнения: 1 555
Фата, благодарности за статия!   bouquet

Ще следя темата с интерес, а скоро ще мога да се включи и с преки наблюдения от прилагането на този метод.  Grinning

# 12
  • Мнения: 395
Браво, fata!  Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 1 056

Аз чак сега зацепих откъде ми е познато написаното дотук...

Всичко много ми напомня на така нареченото Педагогическо захранване, чела съм руски статии такива, а имаше и тема за него май.
Всъщност за едно и също нещо ли иде реч?

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 908
Не. Педагогическото е различно - в педагогическото има микродози от човешката храна - а и като цяло руския начин на педагогическо не се припокрива с моите разбирания за педагогическо, например. Имат много крайни виждания Crossing Arms
Самостоятелното захранване, водено от бебето, включва то да се храни само - само, в смисъл на съвсем само Crazy колкото, когато и каквото иска. До голяма степен е като хранене с храни за ядене с пръсти, всъщност.
Лично за мен най-добре работеше комбинация от педагогическо + самостоятелно водено хранене + малко с лъжичка или пръсти и аз.

Общи условия

Активация на акаунт