Хранене с лъжица

  • 1 772
  • 13
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 53
Помогнете ми- на 7 месеца не иска да яде с лъжица. Изкупих всички възможни видове и с нито една не иска да яде повече от 2-3 лъжички, а понякога и изобщо не иска. Рекордът ни беше веднъж 20 лъжици и това беше само веднъж с каша. От тогава не иска да яде дори с беберон кашата.
 Само като  види лъжицата и заревава и се дърпа,а е определено гладна. Чакала съм я с 1 час закъснение само и само да яде,но не иска, защото като се разиграе и забравя за яденето. Почвала съм и по-рано .Била е и на мляко няколко дена,за да забрави лъжицата -Е не иска и това е!
Питах педиатъра,но нямало проблем. Не е от зъбите,не е от друга причина. Иначе с беберон има предпочитания за пюретата,но ги яде,че и ушите и плющят.
Помогнете!

# 1
  • Мнения: 27 524
Под режим ли я храниш? Ако да - недей. Изчаквай да огладнее. Предлагай пюрета, които й харесват. Проблемът не е в лъжицата, а в глада, вкусовете и предлагането  Peace

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 780
От биберон -само АМ,вода,чай,сок ,нищо друго  Peace Пюрета ,каши -с лъжица.Проблема е ,че с биберон е по-лесно и за това не иска с лъжицата.Рано или късно ще прояде с нея ,само че и ти трябва да си много настоятелна  Peace Давай с лъжица -1,2,3 л -колкото толкова и дохранвай с АМ.Сама ще разбере , че с шишето не се дават пюрета и каши   Peace

# 3
  • Мнения: 4 615
Пробвай да  храниш от пръста си.

# 4
  • Мнения: 550
И ние имахме проблем с лъжицата до преди седмица някъде. Вече си мислех, че никога няма да доживея да видя и моето дете да отвори уста за храна. Давах му само пюрета, които харесва и все пак прояде с нея чак на 8 месеца, а започнах захранването на 5 и половина. Предлагай всеки ден с лъжичка, когато покаже че огладнява, но ако откаже не насилвай нещата, че ще стане по лошо. С времето все ще прояде, но трябва много търпение. При нас помогна и това, че разреждах пюретата с мляко - сякаш му беше трудно да яде по-гъсти в началото. Иначе и аз от време на време съм прибягвала до пюре в шише...и от пръста си съм давала, определено го предпочиташе пред лъжицата  Confused

# 5
  • Мнения: 21
rali_ivanova , опитай да и дадеш мляко с лъжица, знам че е малко трудно, но все пак така ще разбереш дали отказва лъжицата или храната, която не е мляко. Ако се увериш, че отказва именно лъжицата, продължавай да даваш малки количества мляко с лъжичката, тя така може да свикне с нея. Защото иначе се получава хем нова храна, хем нов начин да се храни, разбираш ли. Моето дете започна да свиква с лъжицата още от първия месец (така му давах капки срещу колики). И ние пък имаме точно противоположен проблем - не яде от шише, а само с лъжицата иска да се храни и само като я види си отваря устата feeding, а на шишето му се мръщи Simple Smile

Последна редакция: ср, 06 окт 2010, 22:35 от natally

# 6
  • Мнения: 27 524
Пробвай да  храниш от пръста си.

 hahaha Освен да си пусне един гигантски нокът и да загребва с него  Laughing

Шегувам се.  Hug Пюретата и кашите не трябва да са толкова гъсти, че да се задържат върху пръст  Simple Smile

Рали, какви пюрета и каши предлагаш точно?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 53
Започнахме с плодов сок от морков,после ябълка.пиеше ги с беберон,което може би е било грешка да се дават с него ,а не с лъжицата. Това се случи още на 1м. и половина-прекалено рано спрямо новата схема за захранване.Педиатърката е по-старите неща,докато се усетя вече беше късно иначе пък е изключително добра като професионалист,но държи на старите схеми.
От ранното даване на сокове сега корема я боли дори при сварен плод, сложен за кисел.
Тези колики според мен и объркаха стомаха рано и затова обвинявам лекарката,ама пусто като е добра за лечението при настинки и не допуска колкото и да е зле да влезе в болница/имаше тежко разстройство и температура 38,5 при избиване на зъбите, достигащо до обезводняване/.
На 4 месеца започнах с картофи и морков на Ганчев-1 лъжица изяде само. не хареса изобщо смес от зеленчуци,отделно тиква и морков,отделно ябълка и морков. Единствено хареса спанак яхния.Увеличавах с по 1 лъжица всеки ден захранването й със спанак,но почна да го отказва.Естествено е като е все едно и също.Тогава направих домашно картофено пюре-1 картоф, 3 лъжици НАН 1  само от мириса се замръщи и не го искаше. Сложих малко захар във същата смес и това не помогна.Нахраних я с АМ.
Пробвах картоф и морков домашно, после картоф и ябълка и двете ги отказа. И спрях давах й спанак яхния, но не го искаше с лъжица,а се облизваше с беберона. После дълго време само на АМ,заради зъбите-избиха на 5м и половина първия зъб и на 6м и 5 дни втория зъб. Тъй като имаше разствойство и температура покрай зъбите беше храненето кошмар дори и с беберон на млякото отказваше и не ставаше и дума за пюрета или сокове. След втория зъб реших,че ще е само домашно приготвено и сложих тиква и картоф,морков,и НАН и изяде 3-4 лъжици първия път грешката е може би че после пюрето и го дадох с беберон и тя разбра,че ще го получава така.Но да Ви кажа прибягнах до беберона,защото НАН 2 на 6 месеца и 7 дни вече не я засищаше и беше послоянно гладна. Организма има нужда и от друга храна . След нахранване само с мляко пъха ръката в устата и се върти.Водата не помага.
на 6м. и половина пилешкото го хареса,но пак с беберон.Сега пак е само на мляко,защото акото й било леко зеленикаво и трябвало да е жълто независимо каква храна яде.Вие на същото мнение ли сте за акото?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 53
От пръстта не иска да яде, а когато прегладнее и мляко отказва. Най-лошата й комбинация е да й се спи,играе и да е гладна едновременно. Краката и ръцете и постоянно са в движение,изключително подвижа и любознателна е.Като килограми си върви в идеалната норма,въпреки сривовете ни покрай зъбите. Всяко нещо ,което й се дава с лъжица или беберон го души много обстойно и ако не й хареса мириса не отваря изобщо уста и свива устни.
Мирисът й е изключително добре развит.
Водата я познава от километри и я пие като смоче:))))
Когато не иска да яде,след като се е раздразнила със лъжицата отказва и беберон.Приспивам я  или обръщам на тихи игри с гумени играчки ,за да се поуспокои и след 20 минути няма проблем за млякото.
За мляко с лъжицата съm си мислила,но не съм пробвала,защото тя само при вида на лъжица се върти като пумпал понякога без значение, че е гладна.Никога не я храня по час,но не я оставям и да пегладнява съвсем. Покрай зъбите сме били на 4 хранения,заради отказа й е имало по 8 часа интервал,т.е. едно хранене прескача и то най-често в 10ч. ,което е,защото в 10.30 й се спи въпреки , че е спала от 22.30 до 8.30ч. сутринта . Тя сама си създаде режим с плюс -минус 2 часа- хранене 6 часа, 10 часа, 14 ч., 18ч., 22ч.
Сън 10.30 или 12.30 до 13.30 и 18.30 до 20.30 или 19.30 до 21ч. и със сигурност заспива към 22.30 или 23.30ч.
Сутрин се събужда, за да яде в 6.00 и пак заспива до 08.30ч.
След 2 дни пак започвам с пюретата и ще й давам само по лъжичка две, а останалото ще е мляко,няма да го слагам пюрето в беберона,Ще пробвам и мляко с лъжица, а пък ако и това не става ще я карам, така че стомахчето да е пълно,а пък ако ще да е и с беберон.Няма да я оставя да не й достига разнообразна храна.
Опитах се максимално подробно да опиша нещата как са при нас, дано за някой това да не е досадно.На тези от Вас ,които мислят така се извинявам,но считам,че имам проблем със храненето и това е.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 53
Давала съм й само с беберон и е яла с удоволствие следните неща домашно приготвени-
-1 картоф,1 морков,1ч.л. зехтин
- 1 картоф,1 морков,1/2 лук,1ч.л. зехтин
- 1 картоф,1 морков,1/2 лук, 10 см на 10 см тиква, 1 пиперка, 1 домат , 1ч.л. зехтин.Без люспи и без семки е всичко и след сваряване е пасирано
-1 картоф,1 морков,1 пиперка, 1 домат 1ч.л. зехтин
- 3 с.л. ориз, 1 морков, 10 см на 10 см тиква,1ч.л. зехтин
- 3 с.л. ориз, 1 морков, 10 см на 10 см тиква,1 ябълка ,1ч.л. зехтин
- 3 с.л. ориз, 1 морков, 10 см на 10 см тиква,2см на 2 см пилешко месо сварено и пасирано ,1ч.л. зехтин
-3 с.л. ориз, 1 морков,2см на 2 см пилешко месо сварено и пасирано ,4 с.л. кисело мляко,вместо НАН 2 ,1ч.л. зехтин
-1 картоф,1 морков,1/2 лук,2см на 2 см скумрия сварена и пасирана, 1ч.л. зехтин
Има и още варианти,но това са основните,който харесва.
Всичко е с по 3,4 или 5 лъжички НАН 2.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Под режим ли я храниш? Ако да - недей. Изчаквай да огладнее. Предлагай пюрета, които й харесват. Проблемът не е в лъжицата, а в глада, вкусовете и предлагането  Peace
И аз си мисля ,че проблема не е в лъжицата . Просто най - вероятно детето не е гладно.

# 11
  • Мнения: 4 615
Аз пък си мисля, че "каприза" е резултат от ранното и най-вече объркано захранване. Каши яде ли детето? Аз бих пробвала да давам известно време (месец да речем) само АМ с добавена лъжичка, две оризова каша (споменаваш, че след хранене само с АМ детето е гладно). Ако "мине" номера след периода бих започнала захранването отново, на чисто и бавно. Така си мисля, че може да се справите с отвращението към лъжицата и твърдата храна. Успех желая.

# 12
  • Мнения: 46 526
Остави я само на мляко и през няколко дни пробвай с твърда храна, когато стане - тогава, за никъде не бързате. Ранното захранване е дало вече "резултат", ако настояваш още, ще се отврати от храната, дай й време. Не мисля, че проблемът е в лъжицата. Можеш да пробваш и да й дадеш да яде с пръсти.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 53
Благодаря Ви!

Общи условия

Активация на акаунт