Коледни пости

  • 48 468
  • 525
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 184
Момичета,аз съм вече 3-ти ден на пост и искам да ви кажа,че съм свалила 2 кг!Не мога да повярвам   jumpuu   jumpuu   jumpuu
Вие как сте с теглото  Simple Smile
mama_vesi, с малко закъснение  newsm59 newsm59 newsm59   ura   ura   ura   ura  Tada Tada Tada

# 91
  • Мнения: 293
Преди време , когато правех постите си спомням, че риба можех да си позволя само на Никулден. През другото време беше абсолютно табу. Бях чела в един църковен вестник, че всички безкръвни са позволени/ миди, стриди, скариди, октоподи и т.н/, но рибата не. Освен това последните 2-3 дни карах на твърд /строг/ пост  хляб и вода. По повод рибата и наближаващия Никулден ще напиша моята рецепта, с която всяка година посрещаме празника.

Пълнен шаран с лук и орехи:
Колкото кг. е шарана, толкова лук се реже на сравнително едро и се задушава в мазнина. Орехите са ситно накълцани/ количество на око, аз слагам повечко, защото плънката ми е само с тях и лука/. Прибавят се към запържения лук, подпарвки според вкуса. Пълни се шарана, зашива се и се пече . От плънката остава известно количество, което слагам в тавичката , а върху него шарана. Може да се нареже и лимон идомат на кръгчета върху рибата. Бързо се пече и става много вкусно.

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 15:38 от amsimom

# 92
  • Мнения: 87
Здравейте на всички Peace Аз все още се чудя какво да хапвам днес...досега бях на плодове и орехи.Някой може ли да ми каже някоя вкусна постна рецепта с ориз(без ориз и зеленчуци Joynewsm78
mama_vesi newsm59  ura nbirthday  party023 с пожелания за всичко най-хубаво  Hug
kati4ka ако продължаваш така до 25-ти дек. ще си много отслабнала..аз нямам представа дали съм свалила нещо Whistling

# 93
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Много ми е приятно, че си тук и през този пост  bouquet

И на мен!  Sunglasses

Благодаря за линкчето! Чудесно е!   bouquet

Днес правих постна писюр сарма с пипер.

# 94
  • София
  • Мнения: 7 881
Я споделете, ако знаете, някоя хубава постна рецепта за пълнозърнести хлебчета. Но да не е за машина за хляб.

Ама така е който първо пише и после чете!  Crazy Joy Сега видях, че на първа страница има две рецепти за постен хляб. Все пак, ако друг има идейки и рецепти, да дава.  Sunglasses

Удряй го на пърленки. Направо ти казвам обожавам ги. Правя ги от тесто за нормален хляб, и от ръжения и от пълнозърнестия и от царевичния - абе от всякакво тесто ги правя и после ги омитат ония хали пък аз накрая само с една. Тая вечер обачеееееее ... всички ги гоня от кухнята, правя ги разпределям ги (2/3 за мен разбира се) и да заповядат. Виж не знам с внучката как ще се разберем за ограниченията на движението в кухнята.  Laughing

# 95
  • Мнения: 355
Дядо Хаджия, как ги печеш пърленките, че съм на "вие" с печенето на хляб? Дай още малко инфо за мармалада - къде?
Урааа, откога търся автентична северозападна рецепта за чушки с боб. Скоро, скоро  smile3508
Много благодаря за рецептата за хляба, обаче пестото не е постно  Thinking. Може ли със смлян босилек и орехи?

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 16:35 от Мишанка

# 96
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тази година реших и аз да постя, до сега не съм успявала, макар аз да спирам само сиренето, маслото и яйцата...

вчера правих една много бърза и вкусна рецепта в гювече, и непостещият ми мъж я одобри  Mr. Green

постно гювече

картофено пюре
стрък праз
домати, аз ползвах от консерва
пдправки: чубрица, ким,сол, пипер, лют червен пипер

празът се наситнява и се задушава, добавят се подправките и доматите.
в гювечета се разпределя картофеното пюре, като по средата се прави ямка.
в ямката се сипва празът с доматите.
по желание при праза може да се добавят гъби или и други зеленчуци.
за непостещите отгоре по 1 яйце и малко сирене или кашкавал.

добър апетит!

утре смятам да правя чили син карне  Mr. Green

Бубка,
аз правя една африканска рецепта ориз с леща и макарони. звучи странно, но е вкусно и много засища.

# 97
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
дядо хаджи, бива ли така да ме изкушаваш с тия пърленки!  Crazy

# 98
  • Мнения: 3 836
И аз се нареждам за пърленките - от три месеца елиминирах маята за хляб и ям само типов соден хляб, но той се прави с к.мляко и за сега не е подходящ. В момента се мъча да си приготвя собствен кисел квас, но нещо не ми се получава. Та, събирам идеи за постни и без мая хлябове и тестени изделия.
Относно идейки за менюто - от вчера сме на боб с кисело зеле, много вкусно, но гледайте боба да е повечко.

# 99
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Привет! Днес съм на купичка боб на обяд само. След малко ще ходя да хапна зелен фасул с картофи- свекито ми го сготви сутринта  Laughing

Мама Веси, честит рожден ден и от мен!

# 100
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
evhen, аз си правя квас понякога. Какво не ти се получава на теб? И как точно го правиш?

# 101
  • София
  • Мнения: 478
Много благодаря за рецептата за хляба, обаче пестото не е постно  Thinking. Може ли със смлян босилек и орехи?

Ако си намериш пресен босилек, разбира се, че може Peace Аз малко трудно намирам по това време, а този който случайно намеря е под всякаква критика Tired Ако не го изразходиш наведнъж, можеш да го сложиш в бурканче и да си го съхраняваш в хладилника. Аз го правя със зехтин, скилидка - две чесън, орехи и босилек. 

# 102
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Като прочетох за пестото се сетих. Какви подправки са подходящи за маслинова паста?  newsm78
Купувала съм си готова на няколко пъти, много ни харесва, но ми идва малко солено да си я купувам готова и предпочитам да си я правя сама. Но на нито едно бурканче не пише какви точно подправки има вътре (естествено).

# 103
  • Мнения: 3 836
evhen, аз си правя квас понякога. Какво не ти се получава на теб? И как точно го правиш?

От понеделник съм го заложила - не реагира до момента, може би хлорът във софийската вода е пречката, изчаках само около 1 час да престои водата, а и после не я затоплих. Иначе разбърквах, подхранвах, няма помен от шупличка, само леко си промени миризмата, малко на боя взе да ми мирише. С типово брашно направих закваската, ако това има значение.

Някой питаше за елдата - една украинка ми е обяснявала, измитата елда се загрява на сух тиган, внимава се да прегори, добавя се вода, мисля че 1 към 4 беше, не помня, аз на око я слагам, ври, ври, ври и като поизври водата, остане малко, се слага капак и се спира огъня. Аз я ям солена с масло.

За кг някой питаше - аз съм с 1 нагоре Embarassed, но това са ми първите въглехидрати от 3 месеца насам, бях на нисковъглехидратен и нискомазнинен  режим.

Аз пак да попитам за рибата, наистина ли е разрешена във всичките останали седмици /без последната/, нещо не ми стана ясна тази работа.
За първи път в живота си постя и в тази връзка съм решила да бъда доста старателна.Обръщам внимание на мислите си, отношението си към околните, старая се да съм по-добра  -  днес си подредих едни служебни неща, дето от два месеца ги отбутвам Joy

Забравих да кажа, че заедно с мъжа ми постим, много е добре в компания, да знаете! В тази връзка и да не се откаже най-вече той, много внимателно обмислям менюто, за себе си съм решила, преди да предвидя нещо в менюто, да си помисля, дали само преди две-три поколения е било достъпно по време на пости. В този дух на мисли, снощи в магазина се отказах от купуване на бисквити с овесени ядки, растителен кашкавал, тофу, растителна сметана, фетучини, купих само черен готварски шоколад, но няма да го отварям поне и другата седмица.

# 104
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
evhen, аз си правя квас понякога. Какво не ти се получава на теб? И как точно го правиш?

От понеделник съм го заложила - не реагира до момента, може би хлорът във софийската вода е пречката, изчаках само около 1 час да престои водата, а и после не я затоплих. Иначе разбърквах, подхранвах, няма помен от шупличка, само леко си промени миризмата, малко на боя взе да ми мирише. С типово брашно направих закваската, ако това има значение.

Хм...  Thinking Възможно е брашното да е кофти предвид, че е замирисало на боя.
Не мисля, че е от водата, но за всеки случай можеш да си я превариш предварително.

Аз правя с ръжено брашно (казвали са ми, че най-добре се хваща с него). Забърквам го с хладка вода да стане на кашичка като за палачинки и слагам в затворен съд (мисля, че не трябва да е метален, но не съм сигурна). Подхранвам всеки ден, като махам около 1/3 от съдържанието и добавям прясно същото количество, пак забъркано с хладка водичка. Обикновено ми се хваща за около 5 дни.

Общи условия

Активация на акаунт