Коледни пости

  • 48 465
  • 525
  •   1
Отговори
# 210
  • Universe
  • Мнения: 1 556

Опитвам се да открия рецепта за постни мекички, видях че Бразилка е правила (още в миналогодишната тема за коледните пости), моля за помощ Embarassed

Аз правя тези Peace

Улични мекици /Танита/- http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,307.msg24674.html#msg24674

Класически мекици - много лесни /Бордовски/ - http://www.bordovsky.net/index_files/page0048.htm

   

# 211
  • София
  • Мнения: 478

Опитвам се да открия рецепта за постни мекички, видях че Бразилка е правила (още в миналогодишната тема за коледните пости), моля за помощ Embarassed

Аз правя тези Peace

Улични мекици /Танита/- http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,307.msg24674.html#msg24674

Класически мекици - много лесни /Бордовски/ - http://www.bordovsky.net/index_files/page0048.htm

   


Stef, извинявай, но не съм видяла, че си питала  bouquet Не знам дали си намерила рецептата в старата тема, но виждам, че вече са ти отговорили. Правя ги по същия начин като горните две рецепти. Общо взето - хлебно тесто. Когато много ме мързи изтичвам до хлебарницата до нас за готово тесто, омазвам ръцете с олио и пържа Joy

Вчера за вечеря не готвих, защото вечеряхме навън риба, задушени картофи и салати. За днес все още не съм решила какво да е newsm78

# 212
  • Мнения: 355
...
Като написах фъстъци- лелите ми правят баница с фъстъци. Фъстъците са смлени на едро и е добавена малко захар. Корите и олиото са ясни.
Мишанка,може ли да ме светнеш newsm78 само каква е баницата с фъстъчено масло?Сладка или солена?Обясне,че нещо май ми хареса идеята.Да взема да си направя.Интересно ми звучи  newsm03

Определено е сладка пък и си е с смлени фъстъци, а не фъстъчено масло. Ама нека чуем автора какво ще каже.
Дядо Хаджия, подчертал си нужното, нямам какво да добавя.
За протокола - вчера кисело зеле с ориз, овкусено с дафинов лист, червен пипер и кимион, и варен геврек, вместо хляб.
за утре - имам спомен за рецепта със сухи чушки, пълнени с картофи с праз и червен пипер, но ще потърся повече по темата.
Напоследък откривам позабравените плодове - райска ябълка, нар. За първи път пекох и кестени - ех, доброто старо време.

# 213
  • Мнения: 9 094
Винаги съм се чудила как се пекат кестени Grinning Може ли да споделиш? Продават в нашия квартален магазин, но като не знам какво да ги правя..

Бразилка -  Hug Между другото, гледам ти лентичката и ти се радвам сърдечно че успяваш да си хапваш доволно, аз в тези седмици освен въздух, друго не можех да погълна Sick Пожелавам ти да си така до края  bouquet

# 214
  • Мнения: 572
В кестените няма нищо сложно - аз ако са мръсни ги замивам с малко вода.. и пека.Някъде пише, че се цепят, но аз не ги цепя, а като са опечени  си помагам с ножа да ги обеля.
Ужасно вкусни и ужасно хранителни!
За 40-50 мин се опичат.

# 215
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте! Вчера правих постна баница с праз, но нещо не ми се получи като хората. Не сложих повече мазнина отколкото на обикновенна баница, но като няма яйца и брашно да попият олиото, стана една мазнотия - плува в олио... Вие как я правите? И още нещо - някой попадал ли е на готово тесто без мая (искам да го използвам за пърленки, но да не се надуват)?
Лек ден на всички!  Hug

# 216
  • Мнения: 9 094
Савина - аз преди няколко дни правих баница с праз и спанак, но сложих повече праз. Спанакът, празът и малко зехтин и сол се омесват и се ползват за плънка.
Ако ти трябват точни пропорции, ще пиша Hug

Благодаря за кестеновата рецепта Hug И един тъп въпрос - как и в какво ги печеш Embarassed Embarassed Embarassed На фурна..? В тавичка?

# 217
  • Мнения: 572
На фурна и в тава ги пека..
Могат и да се варят, но аз не съм варила...

Току-що хапнах две круши - голяма сладост..

# 218
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
И аз знам, че са на фурна и в тава, но лично не съм пекла. Сега обядвах пълнени чушки с ориз - мамето ни гощава. За довечера съм метнала око на содената питка. Simple Smile За утре ще е боб, мнооого обичам. 

п.п.Мацки, нещо не откривам рецептата за палачинките? Да не беше в предната тема, или тук съм чела между редовете. Rolling Eyes

# 219
  • Мнения: 355
За кестените - с остър нож ги срязвам леко, на кръст при опашките и пека на вентилатор в тавичка. 170-180 градуса са добре. 30-40 минути са достатъчни. Като са срязани се пукат и се белят много лесно. Вкусно, но и калорично.  chef

# 220
  • София
  • Мнения: 478
Днес пак ядох навън - сандвич фалафел. Минах и през един арабски магазин и си накупих някои неща и с тях мисля да направя нещо за вечеря.

Мишанка, заповядай пълнени сухи чушки с праз  bouquet


Бразилка -  Hug Между другото, гледам ти лентичката и ти се радвам сърдечно че успяваш да си хапваш доволно, аз в тези седмици освен въздух, друго не можех да погълна Sick Пожелавам ти да си така до края  bouquet

Благодаря ти за пожеланието Hug За сега карам много лека бременност и нищо ми няма. Даже се чувствам по – добре.

Здравейте! Вчера правих постна баница с праз, но нещо не ми се получи като хората. Не сложих повече мазнина отколкото на обикновенна баница, но като няма яйца и брашно да попият олиото, стана една мазнотия - плува в олио... Вие как я правите?
Лек ден на всички!  Hug

Аз задушавам лука в зехтин и ако се наложи и малко вода. Зехтинът не е толкова мазен като олиото. Разпределям плънката на корите и накрая заливам с разтопен маргарин. За разлика от олиото, той попива идеално и баницата не е мазна. Ако държиш на олиото може да пробваш с по – дебели кори, от типа Белла на сач и т.н.

не откривам рецептата за палачинките? Да не беше в предната тема, или тук съм чела между редовете. Rolling Eyes

линковете към палачинките и катмите са сложени в началото на темата при другите рецепти


# 221
  • София
  • Мнения: 7 881
Здравейте! Вчера правих постна баница с праз, но нещо не ми се получи като хората. Не сложих повече мазнина отколкото на обикновенна баница, но като няма яйца и брашно да попият олиото, стана една мазнотия - плува в олио... Вие как я правите? И още нещо - някой попадал ли е на готово тесто без мая (искам да го използвам за пърленки, но да не се надуват)?
Лек ден на всички!  Hug

По ред на номерата:

От какво е тази баница та няма брашно - корите какви са. Впрочем яйцата не попиват мазнината, те се слагат за вкус и спойка.

По принцип у нас е пърженето е обявено извън закона и е изключение. Затова аз си попарвам праза и спанака в зеленчуков бульон с много малко мазнина. Добавям си даже и домати. Като се задушат ги вадя с решетъчна лъжица оставям малко да се изцедят и така си ги ползвам. Корите за баница обаче намазвам с олио (или масло зависи кога ги правя). Когато работя с четка отива много малко мазнина и се разпределя равномерно.

Лично аз не съм срещал тесто без мая по магазините. Но това пък ме кара да си го правя у нас в всякакви вариант.

# 222
  • Мнения: 355
Бразилка, направо ми легна на сърцето твоята рецепта  bouquet  Heart Eyes
Изрових си една рецепта за содена питка от миналата година. Само автор нямам - виноват, не съм записала. Embarassed

Ирландска содена питка

250 гр брашно
250 гр пшеничено пълнозърнесто брашно
1 ч л  сода
1/2 ч л  сол
300 мл айрян / може да се замени с вода, растителна сметана или соево мляко /
От продуктите се замесва тесто.Тавата се покрива с пекарска хартия и отгоре се слага топката тесто.Притиска се с ръка , докато се получи питка с диаметър 20 см.С остър нож се прави разрез на кръст , който се посипва с малко пърнозърнесто брашно.Пече се около 30 мин в предварително загрята до 200 градуса фурна. Изпеченият хляб се изважда и се оставя да изстине в/у решетка.
Мисля си с какво друго може да се замени айряна     newsm78. Майка ми прави малки содени питчици, вместо една по-голяма. Така има повече коричка и е по-сладко.

# 223
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В плънката няма брашно исках да кажа. В корите ясно, че има. А яйцата попиват страшно много мазнина - изпържи бъркани яйца в олио да видиш как то изчезва за секунди.
brazilka, между корите слагаш ли мазнина?

# 224
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Да се отчета и тук Laughing
 Ориз с праз и маслини.



И да попитам и вас -ужасно много ми се хапват някакви кифлички. Досега изкарах без почти нищо сладко. Само едни шоколадови квадрати на Дианка правих, но те не бяха за вкъщи. Обаче тези кифлички не ми излизат от главата. Та ще съм ви много благодарна, ако някой е правил, да сподели рецепта   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт