Коледни пости

  • 48 469
  • 525
  •   1
Отговори
# 225
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
ilrai78, не знам за кифличките, но за сладкото - вчера от Кауфланд си купих постен шоколад - без масло и мляко, с каково масло. На Колеф, намира се на диетичния щанд. Никак не е лош.
Аз пък съм се сетила за баница с локум. Веднъж само съм яла преди години, една баба беше направила - беше страхотна. Но нямам идея как се прави. Някой да знае?

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 19:47 от savina_33

# 226
  • сред люляците
  • Мнения: 767
ilrai78, не знам за кифличките, но за сладкото - вчера от Кауфланд си купих постен шоколад - без масло и мляко, с каково масло. На Колеф, намира се на диетичния щанд. Никак не е лош.

Благодаря ти. Но шоколадът не ме блазни много. Даже хич. Хапват ми се тестени някакви...

# 227
  • Мнения: 184
...
Като написах фъстъци- лелите ми правят баница с фъстъци. Фъстъците са смлени на едро и е добавена малко захар. Корите и олиото са ясни.
Мишанка,може ли да ме светнеш newsm78 само каква е баницата с фъстъчено масло?Сладка или солена?Обясне,че нещо май ми хареса идеята.Да взема да си направя.Интересно ми звучи  newsm03

Определено е сладка пък и си е с смлени фъстъци, а не фъстъчено масло. Ама нека чуем автора какво ще каже.
Дядо Хаджия, подчертал си нужното, нямам какво да добавя.
За протокола - вчера кисело зеле с ориз, овкусено с дафинов лист, червен пипер и кимион, и варен геврек, вместо хляб.
за утре - имам спомен за рецепта със сухи чушки, пълнени с картофи с праз и червен пипер, но ще потърся повече по темата.
Напоследък откривам позабравените плодове - райска ябълка, нар. За първи път пекох и кестени - ех, доброто старо време.


Ха-Ха! smile3532Не съм прочела внимателно за захарта!ilrai78,тази манджичка изглежда страхотно.Отивам да я сговя! newsm10 newsm10

# 228
  • Мнения: 572
Аз също сега задуших спанак и ориз в тиган.. Не съм готвила досега такова нещо, дано става за хапване..

# 229
  • Мнения: 107
Аз съм правила баницата с локум на Бразилка. Много я хабихме вкъщи миналата зима... Правя копи - пейст от моите файлове, а самата Бразилка може да даде линк, защото там има снимки и схеми  Laughing

Баница с локум
Продукти:
14 листа фини точени кори
280 гр. (2 кутии) обикновен локум
100 гр. (1 ч.ч.) счукани орехи
200 гр. маргарин
2-3 с.л. захар

за сиропа:
1 ½  ч.ч. захар
3 ч.ч. вода
4 бр. ванилия
сокът от ½ лимон

Приготвяне:
            Локумът се нарязва на дребни кубчета и се смесва с орехите и захарта (Аз прибавям и пудрата захар, която остава в кутийките от локума). Маргаринът се разтапя и се прибавят 4 с.л. към локума и орехите. Взимат се две кори и върху тях се разпределя част от плънката по нарисувания на картинката начин.
 
 Навиват се на стегнато руло и се подреждат в тавичка. По същия начин се процедира и с останала плънка и кори. Получават се 7 дълги пурички. Нарязват се на 3 по – малки (на мен ми е най – удобно с ножица) и се заливат с разтопения маргарин. Пекът се в предварително загрята фурна на 150 градуса около един час (стават много хрупкави и вкусни, и при желание може да се консумират и без сироп).
Приготвя се сироп от водата, захарта, лимона и ванилията, който трябва да поври, докато се сгъсти (около 10 минути). С топлия сироп се заливат изстиналите пурички. Оставят се да престоят за едно денонощие в хладилник.
         Освен във формата на пурички може да се приготви и като вита или редена баница., но се запазва правилото да се нареже преди печене, след като се залее с маргарина.  Редената баница я приготвям като намазвам тавичката и редя – кора – маргарин – кора – плънка – кора. Накрая я нарязвам на квадрати.

Рецептата е изпробвана няколко пъти, на няколко места, с различни хора - много се харесва. Най-трудната част е първоначалното залепване на локума по ръцете, докато го ситниш... Laughing


# 230
  • Мнения: 22 867

И да попитам и вас -ужасно много ми се хапват някакви кифлички.

ilrai78, аз не постя, ама като на барабан палката се обаждам Grinning, погледни постните кифлички с портокалово-жасминов аромат на di_ani, хубави са дори без жасминовия чай. Много вкуснички! Peace  bouquet
 

# 231
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Много благодаря за бързия отговор.  Hug

# 232
  • Мнения: 87
Здравейте Simple Smile Аз днес хапвах плодове,пълнени чушки с праз и ориз на фурна,малко печени картофи  и
едно постно сладкишче :
Необходими продукти:
1 ч.ч. (200 мл) вода
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
5 с.л. олио
1 с.л. мед
1 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч.л. бакпулвер
сладко

Начин на приготвяне:
Водата, захарта, медът и олиото завираме, докато се разтопи захарта и оставяме да изстине.В течната смес добавяме содата и бакпулверът и разбъркваме. Смесваме течната с брашното.Намазваме формата за печене и поръсваме с брашно. Изливаме половината от тестото, слагаме от сладкото(аз сложих ягодов конфитюр и повечко мед) и заливаме останалото тесто.(отгоре пак сложих мед и конфитюр) Печем в предварително загряна фурна на 180 С до порозовяване.
Стана невероятен..едва не го изядох преди да си дойде мъжът ми  Joy
Brazilka  и аз ти се възхищавам   bouquet
ilrai78 оризът наистина изглежда страхотно и аз  май ще го направя утре  Wink ох и кифличките и теееее..май пак цял ден ще съм в кухнята newsm55  food002
savina_33 колко струва постния шоколад  newsm78

# 233
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Аз от утре почвам житния режим - за сега за 5, ако мога и 10 дни Peace
Пак ще Ви навестявам за идейки Hug

Днес - грах плакия + салата от печени червени чушки с чесън и магданоз  chef


Салата "Витаминозна бомба"

Продукти: червено цвекло, моркови, кисели краставички, сол, зехтин, оцет, чесън,магданоз, орехи

Морковите и цвеклото се настъргват на средно ренде /може предварително да се сварят на пара/
Прибавят се киселите краставички, нарязани на кръгчета и чесънът - също нарязан на кръгчета.
Посолява се и се подправя със зехтин, лимон/оцет и се поръсва се с магданоза и със счуканите орехи.

П.П. Ако Ви харесва сладко-киселият вкус - можете да настържете и ябълка  Laughing

# 234
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Лени, с теб съм, дано не ме пусне ентусиазма.

# 235
  • Мнения: 87
lenny_pld какво представлява този житен режим newsm78

# 236
  • Мнения: 1 267
Моя измишльотина ви предлагам, пропорции не знам, все на око готвя

Грах с праз и гъби


Задушават се празът, гъбите и морковите.
Към тях се добавя червен пипер.
Прибавя се граха ( пакет и половина замръзен)
Домати се слагат по желание.
Овкусявам накарая с малко чесън и пресен копър.
Подправките са по желание.
Ако искате запичате, ако ли не като мен само варено.

Харесвам кухнята на Бордовски

http://www.bordovsky.net/index_files/page0312.htm

*Бубка*
, виж тук

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378425.0

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 23:28 от Анe

# 237
  • София
  • Мнения: 7 881
Аз пък утре ще правя салата ето с това:


Подправката ще е сомак.

# 238
  • сред люляците
  • Мнения: 767

И да попитам и вас -ужасно много ми се хапват някакви кифлички.

ilrai78, аз не постя, ама като на барабан палката се обаждам Grinning, погледни постните кифлички с портокалово-жасминов аромат на di_ani, хубави са дори без жасминовия чай. Много вкуснички! Peace  bouquet
 

 Heart Eyes Много ти благодаря за предложението!!!
Радвам се, че ви харесва моето оризово предложение  Peace

# 239
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз пък утре ще правя салата ето с това:


Подправката ще е сомак.

Какво е?

Общи условия

Активация на акаунт