Коледни пости

  • 48 500
  • 525
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 6 799
Снощи е било нахут наит.  Wink
Правих нахут със зеленчуци,мммм, жестоко!!!
А фалафели не се наемам да правя, че нямам блендер и не се сещам как мога да надребня толкова нахута.

# 331
  • Universe
  • Мнения: 1 556

Снощи правих фалафели...леле, то било много лесно и вкусно Crazy Съчетах го с домашен кетчуп, че със оригинален сос Тахини много тежко щеше да стане. Пекох ги на фурна, не ги пържих. Ако някой се интересува, мога да дам рецептата (от интернет п намерих, естествено Laughing)

Аз, защото търся изпробвана и лесна Peace

# 332
  • Мнения: 9 094
Клеми - не ти трябва блендер, а пасатор Grinning Аз с блендера правя хумус, но след като снощи пасирах сместа за фалафелите, с пасатора - установих, че става по-лесно и по-добро като консистенция. Нахутът трябва да е накиснат от предната вечер, във вода. И ползваш ето тази рецепта:

Фалафели (сирийска рецепта)

250 гр нахут
1 глава лук
2 ск.чесън
1/2 връзка магданоз
1/2 ч.л. лют червен пипер
1/2 ч.л. смлян кориандър
1 ч.л. кимион
1 ч.л. бакпулвер
черен пипер, сол, брашно, галета, олио/зехтин


Значи, ако ще ги пържите - галетата и олиото ясно за какво са. Ако ще печете на фурна върху хартия, олиото/зехтинът добавяте в тестото. Освен това - аз сложих повече лук и кимион, но си е въпрос на вкус:) Сложих всичко в пасатора, пасирах и добавях по малко брашно (да се сгъсти повечко). Престоя половин час, и после с лъжичка изсипвах топчета, или пък сплесквах топченцата като шницел (тези станаха по-вкусни). Пекох на 160-170 градуса, за около час. приготвянето ми отне около 10 минути, дори по-малко, а изяждането - секунди Laughing

# 333
  • София
  • Мнения: 6 799
Стеф, Господ здраве да ти дава!!!
От нощи ми остана сварен нахут, дали да не пробвам с него как ще станат? Laughing

# 334
  • Мнения: 355
Не зная дали вече ви е попадало, но днес излезе вестник 24 часа със статия, че в църковното календарче от тази година риба за Никулден не се разрешава. Само ако човек е посетил храмов празник или нещо подобно...

# 335
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не зная дали вече ви е попадало, но днес излезе вестник 24 часа със статия, че в църковното календарче от тази година риба за Никулден не се разрешава. Само ако човек е посетил храмов празник или нещо подобно...

 newsm78 Странни "реформи".  Rolling Eyes

# 336
  • София
  • Мнения: 478
Не зная дали вече ви е попадало, но днес излезе вестник 24 часа със статия, че в църковното календарче от тази година риба за Никулден не се разрешава. Само ако човек е посетил храмов празник или нещо подобно...

Вестникарски измислици Peace

Klemy, според мен няма да стане със сварен, защото всички рецепти за фалафели, които съм гледала изрично се споменава да не е варен или консерва, защото не ставало толкова хубаво. Все пак не съм спец и ще видим какво ще каже дядо хаджия. Той е царят на фалафелите Laughing

Вчера правих картофена крем - супа с крутони. За днес нямам никаква идея какво да е, т.е. имам идея, но такъв мързел ме е налегнал ooooh! и не ми се ходи да напазарувам, та ще сглобявам нещо с каквото имам в наличност Tired Напоследък много ме мързи и ми се спи постоянно  sleepuu

# 337
  • Мнения: 355
Бразилка, съвсем нормално за периода. Поспивай си - сигурно с бебо имате нужда.  Hug
Те хубаво измислици, но трябваше да убеждавам продавачката, която пости, да си купува спокойно шаран за Никулден.
Мислят ли като пишат подобни дивотии?  newsm78

# 338
  • в семейството
  • Мнения: 404
Да ви напиша една рецептичка, която свеки прави:
В мазнина се задушава нарязан на дребно лук. Добавя се червен пипер, сол и доматен сос (аз имам домашен в шишета и е със семките). Оставя се да поври но слабо. На края се добавят малко намачкани сверени картофи. Трябва да е по-скоро рядко отколкото гъсто, така че внимавайте с количеството картофи. Като подправка може да се сложи смлян бял пипер. Много е вкусно  Peace

# 339
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Мислят ли като пишат подобни дивотии?  newsm78

Не.  Sick

Днес правих пълнени пиперки с ориз и орехи на фурна. Станаха чудесни!  Sunglasses Не бях правила до сега с орехи. Направо си облизахме пръстите на обяд. За утре планувам нещо със спанак (може би супа).

Бразилка, сигурно е от бременността и аз така се чувствам в началото. Мързелувай си на воля.  Hug

# 340
  • Монреал
  • Мнения: 631
Това не е вестникарска измислица, но не знам защо се забранява тази година. Отворете си църковните календарчета и ще видите, че тази година на никулден наистина не се разрешава риба. Може само, ако е храмов празник.  Peace

# 341
  • Мнения: 184
Това не е вестникарска измислица, но не знам защо се забранява тази година. Отворете си църковните календарчета и ще видите, че тази година на никулден наистина не се разрешава риба. Може само, ако е храмов празник.  Peace
Каква ще рече "храмов празник"?
Иначе и на мен ми се струва,че това е поредната измишльотина! Sick

# 342
  • Мнения: 3 837
И какво сега, да не търсим ли шаран за Никулден Simple Smile
В момента ям в суров нахут, накиснат от снощи във вода и сега само му  обелвам люспата с търкаляне между пръстите - става и в салата да го слагате, прилича на сирене.
Аз отдавна подозирам, че един суровоядец дреме някъде дълбоко в мен а сега вече напира да излезе на бял свят Wink
Вчера правих половинчато това  - меча лапа пропуснах слоя с булгур
http://www.menumag.bg/recepta/mecha-lapa
Много вкусно стана!

# 343
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Последно на Никулден ще се яде ли риба?  Rolling Eyes  Много ми е странно, точно на Нилукден без риба. 

И пак да питам за палачинките водата/ фантата са половин литър, нали така?

# 344
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Това не е вестникарска измислица, но не знам защо се забранява тази година. Отворете си църковните календарчета и ще видите, че тази година на никулден наистина не се разрешава риба. Може само, ако е храмов празник.  Peace

Възможно е така да пише в календарчето (аз нямам и не мога да проверя). Странно ми е наистина това. И още по-интересно ми е защо е така, много нелогично ми звучи.
Сега ще се разровя в нета, може да пише нещо из православните сайтове.

Общи условия

Активация на акаунт