Коледни пости

  • 48 483
  • 525
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 33
По отношение на забраната на рибата за Никулден в календарчето, доколкото аз съм наясно, начинът на постене не се определя от това какво пише в календарчето, а  какво кога се яде по време на пост го пише в Типика (Уставът на Българската Православна Църква), така че дори и в календарчето да е забранено, забраната се обезсмисля от Типика  www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm

# 361
  • София
  • Мнения: 565
Днес за вечеря си правих макарони със зеленчуци- тиквичка, чушка, моркови, лук, маслини и домати. Имах два фалафела, натроших ги и тях. Вчера правих Осетински пироги по тази рецепта на Селма. Плънката ми беше от от задушен лук+ спанак и маслини. Станаха страхотни, станаха много, въпреки че правих половин доза. Даже в работата занесох и там ги одобриха. Препоръчвам ви ги!

# 362
  • София
  • Мнения: 6 798
Тази вечер си направихме ориз с царевица, риба тон и къри...мммм, беше жестоко! Flutter

# 363
  • Мнения: 355
Здравейте  Hug!
Онзи ден за мен качамак с маргарин и сол, за семейството - по обичайната рецепта. Не попаднах на добро царевично брашно обаче. Ще съм благодарна, ако ми препоръчате хубаво царевично брашно. Blush
Вчера филийка с лютеница, а днес вероятно зелен фасул плакия. Нещо се замислям за гювеч, та сигурно събота или неделя ще се пробвам. Ще ми е за първи път - стискайте палци.
Когато правя баница започвам първо с моята, защото е постна - правя си 3 кори и ги слагам в една тясна йена, за руло. Мушвам във фурната. Отделно приготвям и класическата - нея пека също в една продълговата йенска тавичка - двете се събират във фурната. Така ядем всички.  Peace
За Никулден се замислям какво да правя. Мъжът се отказа от рибата - не му се ядяло, но за мен и малкия искам да приготвя нещо. Сигурна съм, че ако е успешно и таткото ще се включи. Мисля си за лаврак (шарана е по-мазен и има миризма - няма да хареса на мъжете) с някакъв лек пълнеж - ядки, сушени домати и босилек. Лук и орехи са си традиция, обаче не съм сигурна, че малкия ще яде. Може ли съвет от кулинарите?  Blush

# 364
  • Мнения: 310
И последно какво се оказа за сметаната Халта - соева ли е?Да слагам ли рецептата на първа страница?

Момичета, аз от вчера не постя, стана малък инцидент и изрично ми забраниха да продължавам с постенето.Разбира се ще продължа да ви следя  Grinning

# 365
  • Мнения: 87
Здравейте Hug
Бобсито важното е за напред да си добре  Hug Аз напоследък не приготвям нищо особенно..но се чудя дали да ям всеки ден само едни и същи неща..например един ден само плодове,един само зеленчуци,един само сух боб и тн...дали ще се отслабне поне малко така newsm78 newsm78

# 366
  • Мнения: 184
Бобсито,какво е станало!Как си?Защо прекъсваш?
Извинявам се за сметаната,но е много подвеждаща!За същата сметана става въпрос!Значи,като бях в магазина и взех кутийката да видя съдържанието ми направи впечатление лепнатия бял етикет и четох само него,защото беше на български.Като го видях реших,че щом са го залепили ,значи на оригиналната опаковка няма превод на БГ.Точно на белия етикет пише само и единствено растителни съставки!!!!!! yes  Четох го можеби 4,5 пъти ,за да съм сигурна. Но уви!  smile3515 smile3515 smile3511 smile3511 smile3515 smile3513 smile3513 на оригиналната опаковка си имало описание на БГ.И там пише,че има суроватка и обезмаслено сухо мляко и малтодекстрин.Направо нямам думи!!!!За какво са го сложили тоя бял етикет отгоре не мога да разбера.Само ме подведоха!Искам да ви кажа и още нещо.не знам дали е заради сметаната точно.Но почти веднага след като си изядох порцията спагети изфучах до ВЦ-то и си поседях там в страшни мъки!  newsm62 newsm62 newsm61 newsm62 newsm62 smile3550
Дали съм си прецакала постите  с тази една порция ? newsm78 Weary

# 367
  • Мнения: 310
kati4ka вече съм добре, благодаря, че попита  Simple Smile От една седмица не се чувствах добре, гадеше ми се, виеше ми се свят. Вчера бях на концерта на Преслава за откриването на Темпо и изведнъж пак ми прилоша, подкосиха ми се краката и припаднах.Само си спомням, че ме носиха към линейката.Докторите веднага ме питаха дали не съм на диета, казах им че постя и те казаха, че непременно трябва да спра.Та това е вчера вечерта излапах огромно количество шоколад и днеска вече съм по-добре  Simple Smile Малко ме е яд, че не успях да изкарам до края, ама здраве да е.

# 368
  • Мнения: 572
Бобсито, казаха ли ти на какво се дължи?

# 369
  • Мнения: 310
Не можаха да ми кажат точно на какво се дължи, казаха ми да си направя пълна кръвна картина.Предположиха, че ми е паднала захарта от недостига на калорична храна, но това са само предположения.Кръвното ми беше нормално, но аз вече се бях свестила в линейката.Попринцип аз съм слаба и преди ми се е случвало това през лятото, когато не ям редовно, само че не съм стигала до припадане.Но аз си усещах, че не съм добре и че не ми стига храната, все си бях гладна.Разбира се не искам да ви плаша и да се откажете от постенето, явно на мен ми е слаб организма.

# 370
  • Мнения: 581
Нали черен шоколад може? аз това си хапвам за енергия от време на време, че иначе   Sick
Бобсито,  бързо възтановяване след инцидента-.
Някой правил ли е кисело зеле с ориз? Това ще правя за вечеря, но изцяло по моя фантазия. Рецепта нямам.

# 371
  • София
  • Мнения: 7 881
kati4ka ...Докторите веднага ме питаха дали не съм на диета, казах им че постя и те казаха, че непременно трябва да спра....

Така трябва да постъпите и според лекарите и според изискванията на църквата ни.
Спирате поста и в това няма да има нищо лошо и грешно-

# 372
  • София
  • Мнения: 6 798
Аз съм с ниско кръвно. Вече няколко пъти докато постя ми прилошава, причернява, завива ми се свят.  Confused Хапвам доста, но явно си оказва влияние. И аз днес изядох половин шоколад. И май съм вече на 90% да се откажа. Може би не е за хора с много ниско кръвно, не знам...Пия кафе, Кока Кола, храня се даже повече отколкото преди, но фактите са си факти. Не знам.

# 373
  • София
  • Мнения: 7 881
Хора едно не мога да разбера. Къде прочетохте, че постите означава отказване от всичко. Ами ясно е, че когато имате проблеми, то тогава отивате при свещенника говорите с него обяснявате му нещата на човека и той ще ви благослови за специален и по лек пост. Преди години, когато имах здравословни проблеми (пиех специални лекарства, които изискваха усилена консумация на млечни продукти), на мен например ми забрани да ям само месни продукти, като последната седмица вече ме ориентира към редовен пост (и то след като говори по телефона с лекаря ми - те пък се оказаха че се познават). Имал съм случаи с майка ми (тя е диабетик) и на нея свещенника пък и забрани да яде месо само в сряда и петък и т.н.

Стига бе нашата църква не е някакво изчадие за да не разбира различните ситуации.

# 374
  • София
  • Мнения: 6 798
Аз вече казах, че не постя по строго религиозни причини. За мен вярата е в сърцето, а не в това да спазваш условности. Тази година за пръв път усетих нужда да постя, отвътре, не знам защо. Интуитивно.
Може би ще включа млечните, това е идея.
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт