Коледни пости

  • 48 495
  • 525
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 565
  "Какво ни ползва постът, дори да ядем само корени, ако ядем ближния си" - ми каза веднъж един свещеник.


 Ох, това ми е сега проблемът. По принцип съм положително настроен човек, винаги предпочитам да се усмихна, вместо да се скарам, бързо забравям лошото... Но сега незнам какво ми става. Бързо се изнервям, карам се на мъжа ми и децата, все ми е криво... Мъжът ми каза снощи, че ако пак реша да постя, по- добре да отида в гората да съм си сама.  Sad Ето, споделих си болката. Embarassed

 И за да не е спам, ще ви кажа какво правих вчера. Сьомга- минтай (която прилича повече на бяла риба), накисната с мед, соев сос и чесън и след това изпечена на  тиган и котлети от акула също на тиган. Гарнитурата беше картофена салата.

# 421
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
[Бързо се изнервям, карам се на мъжа ми и децата, все ми е криво... Мъжът ми каза снощи, че ако пак реша да постя, по- добре да отида в гората да съм си сама.  Sad Ето, споделих си болката. Embarassed

аз се изнервям бързо и не мога да се концентрирам, когато съм гладна.
яж по-често. аз имам винаги запас от ядки  стафиди - протеини и белтъчини. орехи и кашу предпочитам, че засищат без да тежат в стомаха. много помага и чай или вода с мед или захар - това дава на тялото бърза енергия.

аз също постя, до сега не съм успявала.
веге съм от 16г. сега минах на веганско хранене.
шефът скоро ме попита какво става с мен, защо съм толкова кротка  Mr. Green
явно ми личи или съм се смирила Sunglasses

# 422
  • Мнения: 87
Здравейте Hug Вкъщи Никулден мина добре.Тъй като вечерта бях на работа,за обед изпържих шаран и толстолоп  chef с гарнитура туршия от зеле,моркови и магданоз,а за десерт направих постни сладки със сладко от череши и орехи или лешници.Така ми се услади рибката,че още повече ми се прияде месо и днес си опитах малко  doh doh smile3511 smile3511smile3518 Weary bash Banghead Banghead Явно волята и вярата ми не бяха достатъчни  Banghead Ще продължа с постите,но няма да е същото  Banghead Освен това ми прегрешение,днес цял ден съм на плодове,а за вечеря хапнах малко картофи на фурна.Браво на всички вас,който не хапнахте и залък месо(за разлика от мен Banghead) newsm10 newsm26 newsm20
м/удругото от както постя съм много спокойна  Peace.Лека вечер от мен!  bouquet

Последна редакция: ср, 08 дек 2010, 07:08 от *Бубка*

# 423
  • Мнения: 355
Здравейте,
понякога е трудно да се пости и да се удържа фронта. Аз самата не винаги съм успявала, научих се с годините. Важно е все пак да се продължи да се опитва - тогава постът не губи смисъла си. Спомням си веднъж обяснявах на един човек, че постя, но от време на време хапвам сирене или кисело мляко. Човекът е на едно от най-ниските стъпала в социалната йерархия, но ми даде урок, който помня и досега - "тогава защо казваш, че постиш? Или постиш както трябва или не го правиш - среден път няма". Оттогава ми е трудно да се прескоча и да взема нещо блажно, когато съм казала, че постя.

За протокола - днес на обяд съм с "пикантни картофи" - картофи, грах, зелен фасул и домати - абе прилича на гювеч. За довечера си мисля за зелен фасул плакия.
Хубав ден!  Hug

# 424
  • София
  • Мнения: 36
Здравейте Hug Вкъщи Никулден мина добре.Тъй като вечерта бях на работа,за обед изпържих шаран и толстолоп  chef с гарнитура туршия от зеле,моркови и магданоз,а за десерт направих постни сладки със сладко от череши и орехи или лешници.Така ми се услади рибката,че още повече ми се прияде месо и днес си опитах малко  doh doh smile3511 smile3511smile3518 Weary bash Banghead Banghead Явно волята и вярата ми не бяха достатъчни  Banghead Ще продължа с постите,но няма да е същото  Banghead Освен това ми прегрешение,днес цял ден съм на плодове,а за вечеря хапнах малко картофи на фурна.Браво на всички вас,който не хапнахте и залък месо(за разлика от мен Banghead) newsm10 newsm26 newsm20
м/удругото от както постя съм много спокойна  Peace.Лека вечер от мен!  bouquet

Не се съди прекалено тежко, че си прегрешила с месото. Моята баба винаги казва,а тя е много религиозен човек, че ако ти се прияде нещо блажно много силно, по-добре си го хапни, защото вече си се поддала на изкушението, след това си продължи спокойно нататък...по-важно е да сме добри поне през тези 40 дни  Heart Eyes да си казваме по-често "хайде от мен да мине и този път", без да се ядосваме, и да нямаме лоши мисли (това за мен е най-трудното и аз никога не се чувствам, че постя истински,защото ми се случва да се ядосвам много често и без да искам помислям лошото на някого)

Ако обидиш някого умишлено през тези дни, е за мен лично много по-страшно от това да си хапнеш месо веднъж    bouquet

# 425
  • София
  • Мнения: 565


аз се изнервям бързо и не мога да се концентрирам, когато съм гладна.
яж по-често. аз имам винаги запас от ядки  стафиди - протеини и белтъчини. орехи и кашу предпочитам, че засищат без да тежат в стомаха. много помага и чай или вода с мед или захар - това дава на тялото бърза енергия.



asyalein, благодаря ти! Може би наистина гладът е причината. И това, че в такива трудни моменти за мен,се обвинявам и самосъжалявам, вместо да се взема в ръце и да погледна с други очи богатството, което имам- мъж, който ме обича и две прекрасни дечица. Може би вече имам нужда да се изповядам и пречистя. Откакто си споделих с вас (макар, че не е същото), някак си ми олекна и се замислих доста над нещата.

 Иначе днес обядвах салатка от домати, тофу и маслини. За десерт- ядки и мандарини.

# 426
  • в семейството
  • Мнения: 404
Здравейте!
Аз съм писала два пъти в темичката, но иначе ви следя редовно ! Черпя доста идеи за постни ястия. Няколко пъти правих кюфтенца с овесени ядки - разкош. Дори тези, които не постят ги харесаха.
А иначе нещо напоследък и аз някак си отвътре ми идва да си лапна залъче месце. Сега за първи път постя без млечни продукти. това ми беше по-трудно. Без месо нямаше проблем, но и без млечни продукти и яйца не успявах. Тази година усещах вътрешно, че съм в състояние да го направя. Може би помага и това, че в повече от дните е разрешена и риба.
Мисля си, че дори потдавайки се един-два пъти на изкушението да хапнеш месце, не трябва да се отчайваме от себе си  Peace

Важното е че имаме желанието да се научим да бъдем добри, усмихнати и прощаващи от сърце.  Heart Eyes

"Вратата, зад която кротко ни очаква добродетелта, трудно се отваря; вратата, зад която изкусително ни тегли порокът, трудно се затваря..." - цитат от книгата за Слава Севрюкова - "Прозрения"

# 427
  • София
  • Мнения: 7 883
Днес у нас сътворих пастет от постно крема сирене с подправки и лютеница.

Крема сиренето е от соево брашно "заквасено" с сока на един лимон. Дори и аз съм приятно изненадан от вкуса му.

# 428
  • Мнения: 1 934
ВКУСНИ САНДВИЧИ
 В купа се сипват на око от фините овесени ядки и се заливат с доматен сок или настърган пресен домат, добавя се мазнина олио или зехтин /повечко!/, една връзка магданоз, една глава лук /аз слагам и повече/, кимион, черен пипер и чубрица. Оставя се малко да поомекнат ядките и после с тази смес се слепват тънки тостерни филийки по 2 и се слагат в сандвич мейкър или в преса за сандвичи.
   На пръв поглед рецептата звучи смешно овес+хляб  Rolling Eyes, обаче се получава голяма вкуснотия   chef
   За постни сандвичите в мейкъра може да експериментирате с праз, зеле, маслини и какво ли още не  Simple Smile

БЪРЗИ САНДВИЧИ В ПРЕСА
Филия намазана със зехтин, праз на колелца, печена чушка, маслини обезкостени и чубрица+отгоре друга филия, само със зехтин


ЛЮБИМИ ПОСТНИ СЛАДКИ
1 част бяло вино се смесва с 2 части олио и се замесва меко тесто с бяло брашно. Разточва се и се правят локумки в каквито форми искате. Който не иска да точи, може като топченца да ги оформи.Тънкостите тук са две: тестото да не е твърдо и да не се пекат много дълго във фурната-само лекичко да порозовеят. Още горещи се овалват в пудра захар с ванилия.
  От същото тесто бихте могли да направите и соленки като поръсите отгоре със сол, ким, червен пипер, мак или друго.

Пожелавам на всички лек пост   bouquet


# 429
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Честит празник на всички празнуващи днес!  Hug

Тоя ден съм го нарекла преди две години да ни е на мен и синът ми да постен корбан. Почерпете се за наше здраве и нека Св. Анна да ни пази!  Praynig



# 430
  • София
  • Мнения: 478
Честит празник  bouquet

Нощни очи, да сте живи и здрави със синчето и Бог да ви пази. Благодаря за почерпката Hug

дядо хаджия, страшен си Crazy Имам един пакет соево брашно още от Великден. Бях го купила, за да правя козунака, който беше споделил тогава. Нещо се замотах и не ми стигна времето, но ще дойде и неговият ред Peace Тези дни ще гледам да пробвам поредната ти вкусотия.

Да ви споделя, че съм болна и съм предимно на фрешове и чай с мед и лимон. Готвя най - вече супи. Малко да размине главоболието от хремата и ще вляза да ви изчета по - подробно Hug

Хубав ден от мен Hug

# 431
  • София
  • Мнения: 7 883
Честит празник на всички празнуващи днес!  Hug

Тоя ден съм го нарекла преди две години да ни е на мен и синът ми да постен корбан. Почерпете се за наше здраве и нека Св. Анна да ни пази!  Praynig

...

С най-голямо удоволствие ще се почерпя.
Бог да ви благослови за мир, здраве и благополучие.

Апропо боба с какво е ?

# 432
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Бразилка, дядо хаджия  Hug  bouquet


Ако питаш за боба от снимката - не знам.  Embarassed Нямах батерии на фотоапарата и не можах да снимам моите гозби, та си краднах две снимки от нета.

Иначе съвсем обикновен постен боб направих и салата с домашно отгледани пшенични кълнове и краставици.

# 433
  • Мнения: 3 837
Дядо Хаджия,
Много моля за по-подробно разяснение на технологията на соевото сирене - ти по-назад си писал, но пак не ми се изясни, престоява ли, прецеждаш ли го и след колко време?

  Hands Clap ура за мен, справих се с домашния квас за хляб, кисел хляб!
Нали ви казах, че надничам във веганската тема /трябва да се запиша там, нищо, че не съм веган, че  така ми е неудобно вече, все едно шпионирам/, та от там почерпих един по-лесен начин,
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=511572.1680
При предните провали проблемът ми е бил в температурата, този път с термометър в ръка тръгнах да обикалям апартамента и да меря и О Еврика! открих го мястото, да живеят панелките - при тръбите открих най-топлото място, 25-26 градуса, когато няма никой и до 29-30 когато започнат да ползуват топла вода съседите.
Та за 4 денонощия ми стана кваса, аз още на края на втория ден видях заветните балончета, след 4 денонощия, вчера сутринта го дозамесих, само че не помня дали добавих преварена или от чешмата вода, толкова се вълнувах, честно, и пак го върнах при тръбите. Вечерта вече го чувах, самото тесто пукаше и се движеше, прехвърлих го  силиконовата форма за хляб и го оставих на 50 градуса за два часа да довтаса, тогава още веднъш  си удвои обема и пекох.
Може и да не ми е сполучлив първия опит, но за мен си е истинско преживяване, от  толкова месеци съм се наканила на този хляб, от един месец само безуспешни опити правя.
Това е - похвалих се!

# 434
  • София
  • Мнения: 7 883
...
Ако питаш за боба от снимката - не знам.  Embarassed Нямах батерии на фотоапарата и не можах да снимам моите гозби, та си краднах две снимки от нета.
...

Питах защото в едно странджанско село ядох боб яхния с ... препечен хляб. Като и стана готов боба и бабата хвана един стар хляб наряза го, намаза го с олио и някакви мерудии и го препече в печката и после бух в боба и така ни го поднесе, та рекох и това да не е същото.

Дядо Хаджия,
Много моля за по-подробно разяснение на технологията на соевото сирене - ти по-назад си писал, но пак не ми се изясни, престоява ли, прецеждаш ли го и след колко време?
...

Ами то си има няколко варианта и аз затова не се задълбочих в подробности.
Значи ето тук подробно са описани най достъпните варианти.

Аз специално съм го правил и с нахут и кайсиеви ядки (това последното пък ни трябваше за един постен чийзкейк).

Общи условия

Активация на акаунт