Баба каза така ...

  • 540 407
  • 758
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 878
Едно чудо и от мен - За силно разтройство при възрастен - разтваря се 1 с.л. брашно в чаша вода и се пие - еднократно  - много гадно, но ефикасно

# 121
  • Мнения: 3 200
При разстойство - една супена лъжица оцет - действа безотказно

# 122
  • Мнения: 884
Засега практикувам следната бабина рецепта:

.

За кашлица:
"свих" рецептата на Valery с меда, содата и сока от лук и лимон - определено помага.

Друго засега не ми се е налагало да забърквам Wink







Куде е тази рецепта на Валери ,че аз не мога да я намеря  newsm78

# 123
  • Мнения: 953
За разстройство - компот от боровинки в една чаша се слага и 1 суп. л. ракия или разбит белтък със сол. Помагат.

# 124
  • Мнения: 6 390
Лукът и чесъна - наши верни приятели!

Лукът - спътник на човека
Знаете ли, че 70 г лук напълно удовлетворяват потребностите на организма от аскорбинова киселина? Такъв източник на витамин С е особено необходим през зимата. Разбира се, няма да е зле да го консумирате през цялата година. Минералните соли, които се съдържат в него, способстват за нормализация на водно-солевия обмен, своеобразната миризма и острия вкус провокират апетита. По отношение на лечението - нашият лук просто няма равен на себе си.

Чувствате, че сте се простудили?
Rp. Счукайте 2-3 средно големи глави лук. Не се обръщайте, не запушвайте носа си! През това време се отделят по-голямо количество фитонциди. Ако успеете поне 7-8 минути на вдишвате аромата от счукания лук, можете да бъдете сигурни, че заплахата от болестта е премахната поне наполовина.

Намокрили сте краката си? Не чакайте да се зачерви гърлото ви!
Rp. Изстискайте малко сок от лук, добавете в него 1 с л лимонов сок. Сложете сместа в стъклен буркан с плътно затворен капак и го оставете в хладилника. 184 с л от тази смес се разрежда с 50 мл топла вода и се пие 3-4 пъти дневно.

Ефективни инхалации
Rp. Залейте 3 с л лайка с 500 мл вряла вода, оставете да поври 5-7 мин, прецедете в дълбока тенджера. В горещия разтвор добавете от домашното лекарство, описано по-горе (сок от лук и лимон). Покрийте главата си с хавлия над тенджерата и вдишвайте в продължение на 5-7 от целебната отвара, съдържаща фитондиците на лука и етеричните масла на лайката.

Лошо работи стомашно-чревния тракт? Имате склонност към запек? Страдате от възпаление на жлъчния мехур?
Домашното лекарство, което стои във вашия хладилник (сокът от лук и лимон) ще ви помогне при всички изброени случаи.
Можете да си приготвите лучения коктейл и по друга рецепта.
Rp. Смесете 100 г лучен сок със 100-150 г сок от цвекло, добавете 2 с л лимонов сок.
Пийте (един от коктейлите или ги редувайте) 3 пъти на ден преди ядене по 30 мл, разредени в 1/2 ч ч топла вода.

Срещу всякакви болести
Залейте една ситно смляна средно голяма глава лук със 70%-ов спирт в съотношение 1:10. Оставете да престои 3 денонощия на тъмно място, прецедете и пийте заедно с вода по 15-30 капки 3 пъти на ден преди ядене. Тази смес прекрасно стимулира сърдечната дейност, гладката мускулатура на дебелото черво и секреторната функция на жлезите на стомашно-чревния тракт.

Вместо козметолог
От незапомнени времена лукът се използва за укрепване на косата.
Rp. Втривайте 1-2 пъти седмично лучен сок или кашица в корените на косите.
Rp. Мийте косата с отвара от лучени люспи (шепа люспи на чаша вода се варят 5-7 минути). Косите стават меки и копринени, изчезва пърхутът.
Rp. Да се отстранят малките бръчки ще ви помогне следната смес вземете равни количества настърган лук, мед, восък и сок от бяла лилия. Подръжте 15-20 мин сместа на водна баня в глинен съд и нанесете на тънък слой върху лицето преди сън.

Всемогъщият лечител - чесънът

Чесънът ще ви избави от болести, умора и депресия
Повечето от нас предпочитат да бъдат здрави и красиви, а освен това и да живеят дълго и да не остаряват. И за всичко това не е необходимо да търсите в аптеките някакви екзотични средства, можете и сами да си ги приготвите. Чесънът е уникален източник на младост и дълголетие. Трябва само да запомните как точно и кога да го прилагате.
Това растение се е използвало широко още 2300 години преди нашата ера. Горещината и влагата, змиите и скорпионите, стършелите - всичко това заедно с многобройните болести и отсъствието на антибиотици били бедствията на древните. И тук на помощ идвал чесънът. Шумерите използвали неговата настойка като температуропонижаващо средство, отварата - като слабително, емулсията - при разтегнати мускули. Освен това на основата на чесъна била приготвяна отвара, която увеличавала смелостта на войниците по време на битки. По-късно към това растение се пристрастили и гърците. Вярно, те го употребявали по свой вкус - като го добавяли към виното си. Смесвайки чесъна с опиум античните ескулапи го използвали като упойка по време на операция. А знатните римляни, които толкова се страхували от модната по тяхно време чаша с отрова, за всеки случай пиели отвара от чесън като противоотрова. В средните векове чесънът бил смятан за мощно оръжие в борбата с нечистотиите - провесвали го на прага и спeли спокойно. Днес малцина вярват във вампири, но съгласете се, че между болестта и вампирите има много общо :и болестта като вампира ни атакува внезапно отвън и после ни разяжда отвътре. Днес ние разполагамe с безкрайно количество медикаменти и хранителни добавки, които ни гарантират тонус и дълголетие. Но успяваме ли да станем по-здрави, по-бодри, по-щастливи? Може би ще бъде по-добре, ако по-рядко експериментираме с новостите, а по-често се обръщаме към опита на предците.

Универсалният доктор
Според последни данни на японски изследователи в 100 г чесън (около 2-3 глави) се съдържат: 30,8 г въглехидрати (т.е. разновидност на скорбялата и захарта), 6,2 г белтъчини, 1,5 г целулоза, 0,2 г мазнини, 0,15 г желязо, 0,2 г фосфор, 0,15 г аскорбинова киселина. Сравнително неотдавна в него е намерен и редкият природен елемент германий, имащ противотуморен ефект. Не е нужно да бъдем специалисти, за да разберем колко ценни са тези вещества - и за мозъка, и за костите, и за кожата, и изобщо за настроението. Тези, които ежедневно изяждат по 3 скилидки чесън, успяват :

-да се избавят от честите простудни и вирусни инфекции

-да понижат съсирваемостта на кръвта и, като следствие, образуването на тромби.

-да излекуват практически всички форми на астения.

-да премахнат умората

-да стабилизират работата на дебелото черво

-да премахната мазолите, папиломите и брадавиците

-да предотвратят образуването на тумори.

За уханието на чесъна
Когато наоколо всички кихат, а вие още не сте усетили признаците на простудата, време е да побързате с профилактиката. Ако не ви е по душа перспективата да ухаете на чесън, по-добре е да не ядете лекарството, а да го миришете. Смелете две скилидки, сложете ги в чашка, вържете отгоре една марличка. Когато лягате да спите вземете този инхалатор и го вдишвайте в продължение на 10 минути. А през нощта поставете чашката близо до възглавницата: докато вие спите, чесънът ще бди за вашето здраве.

Три пластира в един
От радикулита, както и от разтягането на мускулите и сухожилията ще ви помогне саморъчно направеният чеснов пластир. Той притежава мощен загряващ ефект и много лесно се приготвя. Върху суха памучна тъкан нанесете равно количество прах от жълта горчица, смлян чесън и отвара от лешници (предварително подръжте на водна баня 10 лешника в 150 г вода в продължение на половин час и използвайте тази отвара за разтваряне на праха от горчицата). Отгоре покрийте с друго парче плат - така че да се получи нещо като сандвич. Сложете пластира на болното място и дръжте, колкото можете да издържите. Когато завършите процедурата, измийте кожата с вода със стайна температура, увийте се със шал и поспете. След 3-4 сеанса ще настъпи подобрение.

Вдишвайки чаен аромат...
За лечение на простуда, грип, туберкулоза и заболявания на горните дихателни пътища, се прави парна инхалация с чеснов чай. Настъргват се няколко скилидки чесън, слагат се в малка тенджерка с дебело дъно и се залива с 1,5 чаши вода. Кипва се на слаб огън и ври 20 минути. Снема се от огъня и се оставя за малко да изстине, за да не се изгорите при инхалацията. Добавете 1 ч л лимонов сок. Дръжте тенджерката захлупена, докато започнете инхалацията, за да не изстине течността и да не изгуби лечебните си свойства. Седнете удобно, поставете тенджерката на коленете си, покрийте главата си и дишайте изпаренията половин час.

Бокал чесново вино...
Тази рецепта е измислена от французите, за да достигнат веднага няколко цели: да се избавят от първите симптоми на простудата, да повдигнат общия си тонус и да снижат артериалното си налягане. Изчистват се и се смилат 5-7 скилидки чесън, слагат се в стъклен буркан След това се добавят 10 щипки листа от пелин (може да използвате и сушени, но тогава трябват 15 щипки). Сместа се залива със 750 г (3 чаши) горещо бяло или червено вино, покрива се и се оставя на тъмно място при стайна температура. След 5 дни виното е готово. Оптимална дневна доза - 2 чашки

... за профилактика на зъбите
За профилактика на кариеса и други заболявания на устната кухина (стоматит, пародонтоза и всякакви микробни инфекции) е достатъчно преди сън старателно да сдъвчете и да подържите в устата си скилидка чесън, а след това 15 мин нищо да не ядете и пиете. Изплакнете устата с отвара от мента или аир.

Както всяко силно действащо лекарство чесънът не се препоръчва на всички (и в това няма нищо чудно - нали много лекарства имат противопоказания).
Забравете за чесъна, ако вие сте:- бременна или кърмите
- страдате от бъбречни заболявания
- редовно се занимавате с някаква духовна практика - медитация, аюрведа, йога (освен гимнастика).

http://forums.cjb.net/healthylife-forum-11.html

# 125
  • на пистата
  • Мнения: 5 841
нека и аз да споделя моите бабешки рецепти, сина ми винаги започва с кашлица и за ден вече е с бронхит, но му прилагам от години това с меда, но от село от магазина си взимам от онази кафявата хартия с найлон от едната страна, мажа я от хартиената страна всяка вечер докато започне да оставя мед по нея. температурата съм чувала от приятелка на която детето и е болно от лефкемия( да не дава господ) тя я сваля с домашен сапун, ако сте вижда ли Simple Smile по парченце под мишниците, става въпрос за тем 38-39г, дано съм била полезна.

# 126
  • Мнения: 142
Чувала съм, че за температура се слагат кори от лимони на стъпалата, ръчичките и т.н. Не съм пробвала още.

# 127
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
За всякакви обриви и подсичане-отвара от смрадлика
За температура-чорапки, напоени в оцет или обтриване на тялото с хладка сапунена вода.
За разстройство, дори и на бебета-оризова вода, чай от шипки

# 128
  • Бургас
  • Мнения: 765
За кашлица:
3 суп.л. гръден чай
1 суп.л. ленено семе
1 суп.л. шипки
1 щипка липов цвят
500 гр. вода
Ври 3 минути, кисне 30 минути. 3-4 пъти на ден по 50 мл.
Рецептата е от лекар, ползвам я за дъщеря ми от 5 годишна.

Искам да споделя и за един чай който давам и на малката от 6 месечна.Чаят се казва Бронхолин - гръден чай. на опаковката пише, че е подходящ и за кърмачета.

# 129
  • Мнения: 884
Искам да споделя и за един чай който давам и на малката от 6 месечна.Чаят се казва Бронхолин - гръден чай. на опаковката пише, че е подходящ и за кърмачета.
Аз този чай си го пия целогодишно  Simple Smile ,Бронхопам също!  smile3501

# 130
  • Мнения: 1 422
за разстройство зная че се дава една ампула гентамицин да се изпие половината сутринта, другата половина вечерта и веднага пресича.

Гентамицинът е антибиотик!!!! Тук ли му е мястото на това предписание?

# 131
  • Мнения: 2 242
Казаха ми един сироп за кашлица и се чудя дали да го пробвам,за 2 дни отхрачвал всичко.:
1 пакетче небет-шекер
6 лукчета/бонбони/
4 обикновени локума
1 ябълка
1 средно голяма глава кромид лук с люспите
2 листа от индрише
1 литър вода
Всички съставки се варят ,докато изври половината от водата.Сместа се прецежда и от нея се пиепо 1 винена чаша 3 пъти на ден,преди ядене.

Какво ще кажете newsm78някой пробвал ли го е?

като дете, така са ми лекували кашлицата. Даже майка ми винаги отглеждаше поне една саксия индрише Mr. Green. Съвсем малко се различават съотношенията, но рецептата е същата. Действа бавно, но е приятна за детето Wink.

И нещо от мен (извинявам се ако повтарям някой, уж се постарах се да изчета темата).

Разстройство (не мисля че става за деца) – гълтат се 1-2 сурови зърна от бял боб
Изгаряне – мястото се налага със суров картоф. Помагало ми е и при сериозни изгарания

Последна редакция: нд, 23 апр 2006, 20:51 от Slavi

# 132
  • Мнения: 532
 Аз да ви кажа как се излекувах трайно от ангини,които ме преследваха през месец,а също и да подчертая,че тази рецепта я знам от лекар.
ГНОЙНА АНГИНА - Затопля се (малко над телесна температура) извара и с нея се прави компрес на сливиците, като се спи с него.На сутринта се сменя изварата.Изварата чудесно изтегля гнойта. Компреса може би всички знаят как се прави: върху хартия се слага изварата,а отгоре парче наелон и се завързва с шалче.Мисля,че става и за деца (не виждам противопоказания,а и аз бях 15 годишна тогава).

Лично изпитано: ЗАГНОЯЛ ВЕНЕЦ НА ЗЪБА - така нареченият "джоб" ,който се пълни с гной - слагате добре измито и навито на няколко пласта листо от лоза.След няколко часа се сменя.БЕЗОТКАЗНО изтегля гнойта и облекчава възпалението.

# 133
  • Мнения: 2 242
Бях забравила рецептата по която ми лекуваха като малка хремата, но наскоро ми се наложи да си я припомня Sad.

Клечка за уши се топва в захаросан мед (колкото да се омажат страните) и съвсем леко се намазва отвътре нослето. Не се напъхва дълбоко, само отверстието. Има поразителен ефект и определено не е неприятна процедура – и аз и Зори гарантираме  Wink

# 134
  • Мнения: 131
                   Аз знам една страхотна рецепта за кашлица и ми я препоръча детска лекарка -  Слага се на котлона да ври: 1.Цвят от цветето  индрише
                                      2.Сърцевината на една дюля
                                      3.малко бонбони-лукчета
                                      4.малко орехи-счукани,но с ядките
                                      5.малко локум-5,6 парчета
Оставя се на котлона да поври малко и като изтине се дава 3 пъти на ден по половин чаша,а останалото в хладилника за утре,Веднага ни помогна тази рецепта,защото детето ми много кашляше . Пробвайте и ще се уверите сами. УСПЕХ.                                                           

Последна редакция: ср, 03 май 2006, 12:50 от trapezica

Общи условия

Активация на акаунт