Веганството - да споделим опит 3

  • 48 287
  • 750
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 732
И аз видях олио от гроздови семки в Билла, но никъде не пишеше дали е студено пресовано и въобще как е добито. Имате ли информация?
  
Това, което съм чела е, че по принцип маслото от гроздови семки се добива предимно по метода на горещата екстракция.
иначе при студенo пресоване  добивът е малък, не е ефективно и цената силно  скача.
обикновено, когато не е изрично посочено, че е студено пресовано, маслото е получено по други пътища.

Цитат
Купих си на едро екстра върджин зехтин Елиа, но го оставих на тавана и той беше позамръзнал. Това вреди ли на качествата му и нормално ли е да замръзва? Четох, че може да се готви с екстра върджин ако е с ниска киселинност. Знаете ли какви са стойностите? На тази марка ми харесаха и маслиновите им пасти, защото са чисти откъм "екстри"

Изобщо не вреди, напротив , това е знак, че зехтинът ти е качествен Peace

Стойностите на киселинността са в три степени:

    - EXSTRA VIRGIN –висококачествен зехтин  степен на киселинност до 1%
   - Fine VIRGIN – киселинност до 2%
  – обикновен с – киселинност до 3.3%
Степента на киселинност е съдържанието на олеиновата киселина в 100 гр. продукт. Колкото е по- ниска тя , толкова е по-високо качеството на зехтина . Стандарта за студено пресования зехтин  Extra Virgin предполага киселинността да е не повече от  1%.

Последна редакция: сб, 01 яну 2011, 22:41 от realist

# 76
  • Мнения: 381
Честита Нова Година и от мене!
Желая на всички много мир, спокойствие и хармония да носят в себе си. И ЛЮБОВ, много ЛЮБОВ!  Heart Eyes


Realist, страхотна идея за баница, никога не съм се сещала за вариант с тиквички. Мисля още утре да я изпробвам! Hug Благодаря:)

Cantariny, мила, много ти съчувствам. Hug
Дано да се оправиш скоро и то БЕЗ антибиотик.
За температурата съм твърдо на мнението, което са ти казали и другите - мене лично Т дори никога не ме е притеснявала. Това е просто знак. Ти се насочи към истинския проблем.
P.S. Ако искаш - да ти пусна на лични тел на нашия хомеопат.

M_Nik, и твоята идея за макароните ще открадна.
Въобще, много е добро това споделяне на трапезите. Laughing

На нашата на Бъдни вечер имаше пълнени чушки с боб и салати, туршии, ядки, сушени плодове, други плодове.
На Коледа си направихме лозовите сърмички с ориз, за които не ни остана време да направим на Бъдни вечер. Embarassed
А на Нова година менюто беше на когото каквото му се яде - мъжът ми си направи месо, а аз една прекрасна салата от зеле, моркови, цвекло, магданоз, маслини, кълнове от пшеница, ръж, слънчоглед.

# 77
  • София
  • Мнения: 455
  Реалист, стана си мой личен консултант и това е Laughing. Сега проверих киселинността на този зехтин. Притежава "изключително ниска киселинност (0,21 - 0,34%)". От него добавям в хлебопекарната, използвам го и за печене и не знам доколко е удачно. Приемам го  годен за готвене и приключвам с драмата, за да ми останат сили и за други Simple Smile.
  Кантарини, чела съм че бактериални инфекции не могат да се лекуват без антибиотик.

Последна редакция: нд, 02 яну 2011, 05:58 от cmilena

# 78
  • Мнения: 2 641
Честита Нова година! Да сте много живи и здрави всичко останало е преходно...

Т на детенцето ни спадна на 4тия ден, не сме давали нищо с изключение на Беладона няколко пъти по съвет на хомеопата и то едва на 3тия ден. Сега текат едни сополи.....Наложи се да отложим празнуването на рождения ден днес. Но ще мине.

Какво мислите за инхалаторите? Почти съм се навила да взема.

И още един въпрос за кълновете: на 3-4 ден леко започват да мухлясват, по скоро е като бяла паяжина. Може ли след като се изплакнат добре да се ядат или да ги хвърлям? И каква е разликата между кълнове и поници като хранително съдържание?

От както Норчи спомена за афла токсините все не ми излизат от ума - мъжът ми дажа обяви че детето е вдигнало Т от моите кълнове!!! Embarassed Rolling Eyes

# 79
  • Мнения: 2 132
 Реалист, стана си мой личен консултант и това е Laughing. Сега проверих киселинността на този зехтин. Притежава "изключително ниска киселинност (0,21 - 0,34%)". От него добавям в хлебопекарната, използвам го и за печене и не знам доколко е удачно. Приемам го  годен за готвене и приключвам с драмата, за да ми останат сили и за други Simple Smile.
  Кантарини, чела съм че бактериални инфекции не могат да се лекуват без антибиотик.
Недей хаби такъв зехтин за готвене. Слагай го суров като си махнала яденето от котлона или в салати и дресинги.

Nivea Simple Smile нали има сополи сега..от това е било Т, а не от кълнове.

# 80
  • Мнения: 414
Realist, много добри съвети за баницата и за зехтина! Пиши по-често такива рецепти! Супер полезни ще са ни!

Въпроса за кълновете и мен ме интересува. Аз все още купувам, не съм започнала да си правя. Едно по едно Simple Smile

Прегръдки и хубава седмица на всички!

# 81
  • Мнения: 2 132
Има ли някъде хубав маргарин?

# 82
  • Мнения: 925
Кантарини, надявам се да се оправиш и без антибиотик, с инхалации, компреси и други средства.
Ако все пак се стигне до лекарства, можеш тук и тук да проверяваш за активните им съставки и съвместимостта им с кърменето.  Peace

Хубав маргарин ми звучи като оксиморон...

# 83
  • Мнения: 685
Момичета, благодаря ви!  Hug Извинявам се, че на връх нова година ви занимавам с болести. Embarassed
За съжаление нямам подобрение. Температурата е почти постоянна.
Стеф изследваха ми CRP, някакъв маркер за възпаления и се оказа 3 пъти над нормалните стойности.
Реалист преди ден-два кашлицата беше суха, сега ела да видиш какъв ужас. Започват и храчки да слизат от носа, а нямам хрема. Пия цитросепт за сега, парацетамол за Т, че не мога грам да мигна през нощта и сиропа на Димков.
До утре, ако нямам подобрение ще започна антибиотика, защото усещам как дробовете ме стягат като дишам дълбоко.  Sad
Мъжа ми така се е изплашил, че ме кара да си направя рентгенова снимка за по-сигурно.

Евридик@
благодаря, че ме подсети. Имам линковете от преди. Аз и с Хедра се консултирах за антибиотика за мое успокоение.

Nivea, искрено ти съчувствам за детенцето. Бързо да минава хремата.

Ехаа, виждам вкусни рецептички за баничка. Grinning Ние много харесахме една рецепта за баница, която Вери ми даде с кисело зеле и праз... Облизахме си пръстите.
За киселинността на зехтина много интересно, само че не го пише на всички етикети. Аз като избирам зехтин винаги купувам Extra Virgin и чета от.. до какво пише и до сега не съм виждала инфо за киселинността.

А какъв оцет използвате?

# 84
  • Мнения: 1 732
 Реалист, стана си мой личен консултант и това е Laughing. Сега проверих киселинността на този зехтин. Притежава "изключително ниска киселинност (0,21 - 0,34%)". От него добавям в хлебопекарната, използвам го и за печене и не знам доколко е удачно. Приемам го  годен за готвене и приключвам с драмата, за да ми останат сили и за други Simple Smile.
 
благодаря Blush но не пиши така, че се чувствам сконфузено.

И аз ползвам спокойно зехтин в запеканки.Също и в баници, редувам с кокосовото масло...
/Пека на  T до 170-175 градуса, което за зехтина е ОК/
По принцип рядко готвя такива неща, затова не се безпокоя, че го хабя. Simple Smile



Какво мислите за инхалаторите? Почти съм се навила да взема.

И още един въпрос за кълновете: на 3-4 ден леко започват да мухлясват, по скоро е като бяла паяжина. Може ли след като се изплакнат добре да се ядат или да ги хвърлям? И каква е разликата между кълнове и поници като хранително съдържание?

От както Норчи спомена за афла токсините все не ми излизат от ума - мъжът ми дажа обяви че детето е вдигнало Т от моите кълнове!!! Embarassed Rolling Eyes

инхалаторите са много добро решение, защото размерът на водните капчици е много по - малък от обикновеното инхалиране над тенджерка. Така те проникват и в белите дробове и резултатът  е  по- ефективен. Peace

Според мен разликата м/у кълнове и поници е в повечето хлорофил при пониците и повече от някои витамини. По- малко сложни въглехидрати.

Понякога бялата паяжина е всъщност не мухъл, а нежна коренна система. Ако усетиш дъх, лепкавост, промяна в цвета....не промивай, а изхвърли.

За афлатоксините. /те са много видове/Най- страшният е Афлатоксин B1, който поразява най- вече черният дроб. Също и G1 и M1, които увреждат бъбреците.
едва ли има човек, който да не ги е поглъщал.  И тях, и поне още 1000 токсини. Това е неизбежно в света, в който живеем.

Плесента не означава, че непременно има и афлатоксини.
Най -рискови са фъстъците, шам- фъстъци, царевица, кашу, орехите, ориза...
За съжаление, често продуктът е пълен с афлатоксини, без видими сигнали за каквото и да било.


Има ли някъде хубав маргарин?
Тук съм виждала маргарини от палмово масло + маслиново. Не съм се заглеждала, защото не са ми интересни. Ако искаш, ще погледна какво точно  пише на опаковките.
Cantariny ,
много тежко така! добре е, че не си със суха кашлица!  
Ако храчките ти са със зеленикав или жълто-зелен цявт, ти трябват спешни мерки. Инхалация с масло от чаено дърво, хомеопатичен сироп/Стодал/, сиропа на Димкво, чай бронхопам.  АБ може и да е неизбежен Sad
Дано имаш под ръка свестен специалист. Hug
Дано отмине скоро!  Пиши как си!

оцетът ми е ябълков, био, неизсветлен. Получен при естествена оцетно-кисела ферментация.

Последна редакция: пн, 03 яну 2011, 10:57 от realist

# 85
  • Мнения: 2 132
Оцет съм взела био, ябълков от ДМ.

За кашлица много помага сироп от черна ряпа. Издълбава се ряпата, пълни се с мед и като стане на сиропче се пият по няколко лъжици. Друго което знам е чай от орехи с черупки.

# 86
  • Мнения: 3 869
Аз също ползвам ябълков био оцет - скъп беше, но пък толкова рядко го ползвам. В салатите почти винаги има домати, а око няма, слагам лимонов сок.

Жени, какъв маргарин си ползвала преди? Знам, че има вариенти, които не са широкопродаваните днес. И не са вредни, за разлика от тях...

# 87
  • София
  • Мнения: 455
  Аз тази година си направих ябълков оцет самичка. Извадих рецептата от тук:http://www.kak-da.com/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2 … %D0%B5%D1%82.html Не изисква много усилия. Донесоха ни ябълки и понеже бяха много, а не исках да ги изхвърлям,защото не са пръскани с нищо просто ги нарязах и по рецептата.
   Нивеа, по въпроса за инхалатора, във форума има мнение на маг. фарм.Антон Вълев, което е много пространно относно инхалаторите.http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=410596 Аз съм се спряла на "ПИК", но не ултразвуков, а с компресор. При взимането на решение най-важен е размерът на частиците и тяхното количество в общия поток.
   Евридика, малкото ти момченце е родено на моята дата. Ще стане чудесен човек Laughing.

  Имам регистрация за това списание http://www.ecomedia.bg/ В този брой има статия за супер храните

Последна редакция: нд, 02 яну 2011, 22:11 от cmilena

# 88
  • Мнения: 2 132
В ДМ беше 2-3лв 0.500 оцетът. Но и аз не знам къде да го слагам Simple Smile Чистя си каната Брита с него Simple Smile

Мег, отдавна не съм ползвала маргарин. В Англия знам, че има без боклуци.

# 89
  • Мнения: 1 849
Някои ползвал ли е продуктите на Дионис: http://dionis.dir.bg/_wm/catalog/?df=14

И аз ползвам био ябълков оцет или лимонов сок. Пробвах да направя на село плодов оцет лятото, ама нещо не ми се получи или по-скоро стана си на вино  Mr. Green

И какво представлява според вас тази "растителна" сметана, от типа на течните сметани - Мегле, Хопла и др.?

Общи условия

Активация на акаунт