Веганството - да споделим опит 3

  • 48 291
  • 750
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 761
ГХИ-то ако се съхранява правилно може да издържи и години.Най-добре е да се държи в глинен  съд плътно затворен (може на стайна Т),защото глината обира влагата. Между другото навремето така са съхранявали  и студено пресованите олиа, жита,вино-в делви, вкопани в земята на студено и тъмно.Възниква въпроса обаче-съдовете трябва ли да са гледжосани отвътре или не.Веднъж специално загледах съдове в един музей и отвътре бяха без глеч.Работата е там,че трудно се намират на пазара.Имах едно такова гърне за боб,но го спуках преди да опитам първото ядене.И сега ще го правя на саксия.

# 151
  • Мнения: 5 713
Аз имам конопен протеин на прах в комбинация с мака. Твърде рядко го използвам. Слагала съм го по разни рецепти.

Кус кус- 1ч.ч. от него се накисва в 2ч.ч. кипнала вода. Оставя се да набъбне със затворен капак. После се режат на ситно домат, краставица, лук, чесън, много магданоз, мента. И става табуле.
Simple Smile

# 152
  • Мнения: 1 732

Момичета, кажете какво пиете у дома? По принцип не купуваме безалкохолни освен когато имаме гости, но дори и тогава детето се дразни когато не му давам да пие. Та си мислех дали да не направя следващият път нещо като домашна лимонада, цитронада или знам ли. Някой да е правил да сподели?
често правя лимон с мед и вода, особено зимата;
Също зимата , шипкова лимонада;
Правя и квас;
пием чайове/топли и студени/- зелен, бял, билкови, ройбос, плодови-от сушени плодове;
различни млека, смутита/тях май лятото почесто ги пия/, сокове.

това с етикетите е много неприятно.
Етикетът не ми ли вдъхне доверие, не купувам.

cmilena,
Гхи тук съм виждала само в стъклени буркани.
По принцип е добре да се съхранява в тъмно стълко или емайл/керамика.
Аз не бих купила  метална кутия. Единствено ако е указано, че отвътре е емайлирана.
Съхранява се плътно затворено, далеч  от влага и светлина. Може и на стана температура. Ако не е замърсено с вода/течност или други хранителни в-ва, не гранясва и е дълготрайно.
ако кутията е голяма, се отсипва с чиста суха лъжица определено количество, след което кутията отново се затваря плътно.

кус-кус правя според инструкцията на опаковката и най- вече на око. Много  зависи от вида кус - кус. Peace
pkrassimira ,
поздравления за киселото мляко! Simple Smile
много сложна ми се вижда направата му.
а в содената питка сложи ли някаква мазнина? Каква?
много хубава идея да добавш праз!
някой път може опека и аз.

тук масло от черен кимион съм виждала само в много малки шишенца, размер като за ароматерапия. Мислех си ,че е много силно и се ползва на капки,  а не с лъжици...
Дали е същото?

статията за хляба силно ме покрусва. Стимулира в мен параноя Crazy







# 153
  • Мнения: 189
Майчета, кой храни по-специално се препоръчват за кърмачки?
И в същото време кои да се избягват?

За жито, чай от копър....но други не мога да се сетя  newsm78

# 154
  • Мнения: 5 713
На нищо не съм наблягала или избягвала специално заради кърменето.
А и към веганство минах, когато Ясен беше 7-8 месечен, изключително кърмен.

За увеличаване на лактацията мисля, че някои пият бирена мая.

# 155
  • Мнения: 381
Фотина,
жито, орехи - от тези двете на мене много ми се увеличава кърмата, коприва /аз чай пия от нея/, както и също така чай от копър, анасон, кориандър. И за лук знам. И за бирена мая и бира. Последното обаче в краен случай според мене.  Joy
За избягване - не мисля, че има нещо конкретно за избягване, освен нещата, които са си вредни и за не-кърмачки - цигари, кафета, кофеин като цяло, газирани неща, много обработени - полуфабрикати, ей такива неща си представям аз. Вече ако детето има някаква млечна алергия примерно - млечни се избягват, но то това си се подразбира, нали... Rolling Eyes
Иначе ако питаш за коликите - дали нещо като се избягва ще доведе до по-голям комфорт за бебчето - за ограничаване на млечните съм чувала.


P.S. Добре, че се включихте за съхраняването на гхи-то, че ето как щях да я объркам.  Embarassed А съм сигурна, че го бях чела някъде това - че не издържа много, ама явно пак някой "компетентен" се е изказал на място.  ooooh!

# 156
  • Мнения: 2 761
тук масло от черен кимион съм виждала само в много малки шишенца, размер като за ароматерапия. Мислех си ,че е много силно и се ползва на капки,  а не с лъжици...
Дали е същото?

Силничко си е.На малките опаковки са оказани капки(не помня колко бяха,но към половин ч.л.се събираше май newsm78).Вземаха 3 пъти дневно-карам по спомени,може и да не е така.В Реформхауса обаче са по-скъпи от аптеките и не във всяка аптека се намират.
Ние си поръчахме след това от ebay доста изгодно 2 опаковки по 250 мл.Е,няма етикет за Био,но според мен върши същата работа.
В Реформа го продават и на семена при подправките.Има го също и в турските магазини.
Смлените семена ставали за пилинг,нo не съм пробвала.


За кърмата-фурми,както и черен кимион Grinning.Нали продават и някакви готови чаеве?
За коликите-кенгуру или слинг.

# 157
  • Мнения: 5 713
pkrassimira, това ли е киселото мляко:

http://www.zemianazaem.com/archives/208/comment-page-1#comment-15638

На мен не ми се вижда сложно.
Simple Smile

Горе-долу майка ми така правеше и кисело мляко от животински произход. Казвам горе-долу, защото го увиваше в одеяла. Иначе и отнемаше минути.

# 158
  • Мнения: 189
Благодаря ви!    bouquet
Аз да не казвам както каква питам и все едно преди сто години съм гледала бебе #Crazy
За мен си знам, но като трябва да дам съвет ....бърррр искам повече инфо....хихи, за да съм зашеметяваща и да преобърна мирогледа на хората....майтап, разбира се Joy

А сега имам племеница и ме питат за туй унуй Laughing И не мога да не се допитам до сигурни хора  Hug

# 159
  • Мнения: 235
A житото за кърмачки какво трябва да е, има ли янкакви разновидности?
Да не объркам нещо.И как се приготвя?
 Simple Smile

# 160
  • Мнения: 5
Момичета, аз в момента прохождам като веган,  не съм се разделила единствено с меда, но скоро и това ще стане. Ще съм благодарна ако споделите от къде мога да намеря заместител на яйца, но не за направа на сладкиши, а за бъркани веге яйца със растително сирене например. Също да питам дали има магазин от който мога да купувам полуготови храни - не всеки път имам достатъчно време да готвя. Благодаря предварително за отговорите Simple Smile

# 161
  • Мнения: 2 132
Ще съм благодарна ако споделите от къде мога да намеря заместител на яйца, но не за направа на сладкиши, а за бъркани веге яйца със растително сирене например.
За тази цел пробвай с нахутено брашно Peace

# 162
  • Мнения: 2 761
Аз искам да питам за дехидраторите.Те по принцип са за сушене на плодове ли?
Всъщност с това дехидриране не се си променя структурата на храната и оттам да се отразява неблагоприятно на организма?
Примерно при сушенето на плодовете се повишава концентрацията на плодовата захар и се намаляват ензимите.Това кара тялото да харчи повече Е за храносмилане.Ако се накиснат за няколко часа във вода храносмилането се облекчава.
Семките и ядките примерно пак трябва да се киснат във вода,понеже съдържат "антихраносмилателно вещество" дадено им от природата да не загниват.Ако не се киснат произвеждат киселинни отпадъци(с изкл. на бадема).Когато са накиснати,водата ги принуждава да изхвърлят антихраносмилателните вещества, освобождава всички хранителни вещества и се  усвояват напълно.
Ако се "опекат" обаче крекери,хляб и др. в дехидратор,няма как да се киснат после във вода преди консумация.Та ми е интересно какво се усвоява в случая. newsm78
Остава единствено да се дъвчат дълго време,нещо което едва ли всеки прави,а и не съм сигурна,че е достатъчно.
Поради дехидрирането на храната не се препоръчва и да се яде храна от предния ден или да се претопля.

# 163
  • Мнения: 381
Момичета,
включвам се само, за да "похваля" веганската мусака на Мег - днес я направих и мъжът ми е много, много възхитен.
Ако някой не се сеща и не му се рови - става въпрос за това, с червено съм отбелязала какво промених аз:

Мусака със заливка

Много ми е "мазна" рецептата, не е за всеки ден, но веднъж в месеца, мисля, може да си я позволи човек:)

В малко кокосова масло (има на кълп, без аромат, много съм доволна от него) АЗ СЛОЖИХ ОЛИО ОТ ГРОЗДОВИ СЕМЕНА се запържва леко САМО ЗАДУШИХ ситно нарязан лук, добавя се ситно нарязан морков МИНАХ БЕЗ МОРКОВ, оставят се да се задушават/пържат за 2-3 минути; междувременно се нарязва на малки кубчета предварително, обелен и оцеден патладжан (ако е необходимо, преди да се нарежат "филийките" се подсушават допълнително със салфетка). Прибавя се в тигана и се оставя да хване цвят (10 минути може и повече), ако е нужно се слага още кокосово масло (патладжаните доста "гълтат"). Когато са почти готови се добавят 2 средни картофа нарязани на кубчета и 3/4 чч измита червена леща; разбърква се хубаво и се оставя малко да се омешат вкусовете - 2-3 мин. Сваля се от огъня, добавя се малко черен/бял пипер и много чубрица, 1-2 чл доматено пюре и плънката е готова, СЛОЖИХ И КИМИОН И МАЛКО ШАРЕНА СОЛ. Дъното на подходяща тавичка (моята е йенска) се намазва с кокосово масло и се покрива с нарязани на къргчета картофи (ок. 3 мм. дебелина), отгоре се изсипва плънката, заравнява се и се покрива с друг слой нарязани на кръгчета картофи. Долива се вода, колкото да покрие горния слой картофи и се пече на 220С за ок 30 мин.
Аз готовата плънка направо я изсипах в тавичка, където предварително бях нарязала на кубчета (ние ги харесваме повече така) картофи и разбърках всичко, тоест нямаше някакви слоеве.
Заливката се прави от натурално тофу, пасирано с малко вода и кокосово масло; за де се получи леко жълт цвят се слагат няколко щипки куркума. Трябва да стане гъста еднообразна смес, малко по-гъста от смес за палачинки. Почти говотовото ястие се залива със заливката и се пече още ок 15 мин.
Получава се отлична имитация, както на външен вид, така и на вкус!!


Наистина, много много се получава - така твърди мъжът ми де:)

# 164
  • Мнения: 5 713
Поради дехидрирането на храната не се препоръчва и да се яде храна от предния ден или да се претопля.
Нещо не те разбрах. А и не съм срещала подобен съвет в суровоядните среди.
В дехидратора аз лично плодове не суша. Суша крекери, бисквити, хляб, блат за пица, някои "манджи" колкото да се сгъстят и да са топли, чипс от къдраво зеле и сладък картоф. Сигурно има и още неща.

И много малко от изброените могат на момента да се изядат. Всички посочени от мен неща си остават сурови и мен не ме притеснява, че ще седи със седмици. Ензимите не се разрушават, нито намаляват. Това е все едно да оставиш нещо на слънце. Дехидраторът се настройва максимум на 45 градуса, обикновено около 40-42, има и вентилатор. Във вътрешността на крекера, примерно, Т е с 2-3 градуса по-ниска. Дори за някого да е вредна, по-добре такава храна, отколкото готвена (дори и изядена на момента). И не претоплям там храна, каквато и да е.

Иначе сушени плодове ползвам най-вече за подслаждане: фурми, стафиди, смокини, боровинки.
Със сигурност плодовата захар се увеличава при сушене.

Общи условия

Активация на акаунт