СОНОМА диета

  • 50 179
  • 736
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 807
                                                              Диетата Сонома





Една от най-здравословните и балансирани диети, излезли напоследък в световен мащаб е диетата „Сонома”. В нея няма драстични ограничения в храната и храните са изключително разнообразни. Тъй като е базирана на средиземноморската кухня, ястията са нещо познато за българите, вкусни и лесни за приготвяне.

Това е диета, при която храната е празник, а не лишение. Килограмите намаляват, докато се следва диетата, а не чрез лишения и ограничения. Желаното тегло се достига чрез ежедневно удоволствие при консумирането на някои от най-добрите храни на планетата! Диетата СОНОМА e вдъхновена от Средиземноморската диета като акцентира на консумирането на разнообразни храни, които повишават жизнеността, защитават сърцето и укрепват здравето. Тук няма диетични храни - само полезни, свежи и вкусни продукти, които са леснодостъпни, лесни за приготвяне, доказали се в борбата с килограмите и поддържащи здравето на хората. Диетата представлява уникален план за отслабване, който съчетава в себе си едновременно изкуството и науката за храната.

Какво е Сонома?
Името Сонома е регион в Калифорния, който е известен със своите качествени вина.
Тайната е в консумирането на правилната храна в правилните количества. Това е много здравословен начин за сваляне на излишните килограми.

Храната трябва да е: вкусна, бедна на калории и с изключителна хранителна стойност!

Порциите:
Хората, практикуващи диета за отслабване, обикновено са изморени от вечното броене на калории и ограничения в големината на порциите. Главното условие в диетата „Сонома” е, човек да се наслаждава на храната! И  това е и най-хубавото й качество, като вземем в предвид факта, че повечето диети карат човек да се страхува от яденето.

Сонома въвежда концепцията „Чиния и Купа” – всяка порция е в точно определена по големина чиния, с инструкции какво точно да съдържа.


ТРИТЕ ВЪЛНИ
[/b]


Диетата е от три фази (вълни):

ТОП храните в диетата:

* Бадеми
* Чушки
* Боровинки
* Броколи
* Грозде
* Зехтин
* Спанак
* Ягоди
* Домати
* Пълнозърнести храни
* Цитрусови
* Бобови /от това семейство/ 

/последните ги намерих в официалния сайт на диетата: http://www.sonomadiet.com/

 
Първа вълна:
Трае 10 дена и целта й е да ограничи навикът към някои вредни храни. Забележете, че в тази диета няма ограничения на въглехидратите, а се препоръчва консумацията на пълнозърнести продукти. Тази фаза е най-рестриктивната – тук се забранява консумацията на храни, съдържащи захар и бяло брашно, както и наситените и трансмазнините (рафинирано олио и хидрогенизирани мазнини). Не е разрешен какъвто и да било алкохол, и сладко, в това число и плодове.

Какво се яде: протеинови храни като – пилешко филе без кожа,яйца, морски деликатеси, телешко филе, соеви продукти и риба, обезмаслени млечни продукти, една порция бобови храни на ден, зеленчуци с ниско съдържание на нишесте (т.е. без картофи и ориз), зехтин.

Какви да са порциите по големина? За диетата си пригответе една купичка, която поема 2 ч. вода, една малка десертна чинийка и една чиния с диаметър 22 см.

Закуската - или от протеиновите храни, или от пълнозърнестите с обезмаслено мляко – в десертната чинийка.

Обядът - в 22 сантиметровата чиния и е от малко повече от половината зеленчуци, а останалото за протеиновите храни.

Вечерята – в 22 см. чиния, половината пълна със зеленчуци, 30% - с протеинова храна и 20% бобови (или пълнозърнести) храни.

Първата фаза, както споменахме, е 10 дена, в които отслабвате и се научавате да консумирате здравословни храни.

1. Нищо със захар ! 
2.Да се спазват стриктно големината на порциите и % -те
3.Ще видите как ще ви се променят хранителните навици и ще загубите повече см., отколкото кг, и то най вече в талията..
4.Улеснете се с  "Cook -one/Eat -twice"
5.Съвсем малко сол, повече наблегнете на подправките
6.Правете гимнастика, движение, тренировка
7.Порциите и % :

Закуската: за 17 см чиния  : 25% зърнени  и 75% протеин
ако закуската е в купичката : 50% зърнеи, 50% млечни
Обяда:       за   22 см чиния : 40% протеин, 60% зеленчуци
Вечерята:   за   22 см, чиния: 30% протеини,20% зърнени,50% зеленчуци


8. Най добрият вариант е да се пие вода, кафе и чай, но ако толкова не можете без вашите кола лайт, сода или там  каквото е....да е с подсладител и само 1 на ден. Но не забравяйте,че дори напитката да е с подсладител, пак провокира апетита..
9.Ако сте много гладни и тренирате по интензивно можете да си хапнете снакс, следобед
10. В 1 Фаза се ядът Плодове! .а в нета по сайтоветв пишеше,че не се ядат...Но си се хапват!    Проверих в примерните менюта да видя по колко и кога се ядат. Количеството на плодовете е 1/2 дребните плодове-боровинки ИЛИ 1 плод  сутрин. Плодовете изобщо не са всеки ден ! През ден, два.
11. Хляб и сириъл ,могат да се ядът от 1 вият ден!


Продукти за 1ва Фаза

Зеленчуци :
аспарагус, зелена салата какъвто и да е вид, бобови, зелен фасул, всички цветове чушки, броколи, брюкселско зеле, бяло зеле, карфиол, кервиз, краставици,копър,патладжан, тиквички, жълти тиквички, алабаш,праз лук, зелени салати всякакъв вид, гъби, бамя,репички,лук, домати, чесън , но малко..по-скоро ,като подправка..

Плодове :
ябълки,кайсий, боровинки,къпини,малини, пъпеш,череши,грозде,грейпфрут,сливи,киви,портокали,папая,лимони жълти и зелени,ананас, ягоди,тангерини,диня.

Протеин:
всички бобови - САМО по половин чашка на ден / това е ограничение за 1 фаза само/
телешко,пилешко,яйца, мазни риби и не мазни, дивеч ,агнешко, морски дарове,соеви продукти

Млечни :
На ден : 30 гр, нискомаслен кашкавал, нискомаслена извара, прясно мляко- 1 чаша със сириъл. /  Избирате си едно от тези неща за деня !  Няма сметана, няма и кисело мляко..не знам защо.

Пълнозърнести продукти : 
1/2 чаена чаша, това е 1 порция!   Пълнозърнеста  паста, булгур,сириъл,пуканки без масло,
кафяв ориз, жито.

Напитки :
Кафе:  максимум с 1 подсладител за деня, никаква захар !  И към кафето максимум 1 с,л сметана за деня!    Чай и вода.  Само това са напитките за 1 ва фаза.

Мазнини:
3 чаени л, на ден  :  зехтин, или   канола оил, или 1/4 от плода авокадо.

Ядки
Бадеми - 11 броя,  фъстъци - 14 броя, орехи -5 броя,


Примерни менюта за 1 фаза , 10 дни

Ден 1

Закуска: 2 бъркани яйца с 1 препечена филийка пълноз.хляб, зелен чай, 1/2 чаша боровинки
Обяд:  Зеленчукова супа, салата от 1 1/2 чаша спанак, 1 суп.л. нарязани бадеми на ивички, лайт дресинг
Вечеря: Печено пиле и печени зеленчуци,
1/2 чаша печен / Toasted Quinoa Pilaf/ 
Снакс : 1 стикче моцарела кашкавалче,1/2 чаша малки доматчета,30 гр, бадеми или фъстъци

Ден 2

Закуска :омлет от 1 яйце със зеленчуци , 1/2  ч.чаша  печени зеленчуци и зелен чай
Обяд :  Салата с парченца печено пиле, 2 малки сухарчета- бисквитки / crackers/
Вечеря: Маринована преварително телешка пържолка- стейк,, печени зеленчуци, 1 1/2 салата от тиквички или спанак, или краставици
Снак:  30 грама бадеми, 1 плод

Ден 3

Закуска : 1 филийка пълноз,хляб, с 1 с.л  фъсъчено масло или друго ядково масло,
чай или кафе, 1/2 чаша боровинки,или други дребни плодчета -  berries
Обяд :  1   22 см тортила, вътре с нарязан стек,койото е 90 грама месо, и зеленчуци
Вечеря :  сьомга, или друга риба , печени зеленчуци, с малко бяло сирене и ядки за напръскване отгоре. ИЛИ към рибката - зелена салата с лайт дресинг
Снак; 1 чаша нарязани червени чушки, и едно кашкавалче от тези кръгличките..ъ,,ъ..абе пак си е 30 грама кашкавалче.

Ден 4

Закуска : Омлет с печени зеленчуци, или 1 филийка пълноз.хляб  с 2 бъркани яйца,чай или кафе
Обяд :  Салата със сьомга, 2 малки сухарчета-крекърс
Вечеря:  120 гр, телешко месо ,с марина, салата от печен аспарагус, с лайт дресинг
Снак: сурово стръкче целина с 1 с,л фъстъчено масло

Ден 5

Закуска :  Омлет с гъби, 1/2 ч.чаша  боровинки,чай или кафе
Обяд :      Салата и шримс на грил,1/2 пълноз,питка  / като тези за хамбургерите/
Вечеря:  Печено пиле и печени зеленчуци с дресинг лайт,  чери домати соте с басил и чесън,1/2 чаша  кафяв ориз
Снакс: 1 чаша нарязани пресни  зеленчуци и 30 гр, бадеми

Ден 6

Закуска :  зелен чай , 1 филийка пълноз,хляб намазана с 1 с,л фъстъчено масло
Обяд :   джоб пълен с пилеяко месце, или зелено листо от зелечук пълно с пилешко месо,
1 плод
Вечеря:  печена риба тон с розмарин, бял боб и зеленчуци
Снак:1 чаша нарязани на ивички червени чушки или краставица,1 моцарела стик.

Ден 7

Закуска : 2 бъркани яйца с 1 филийка пълноз, хляб, чай или кафе
Обяд : салата и риба тон, 1/2  малка питка пълноз, хляб, като тези за хамбургерите
Вечеря :  Печено свинско със спанак, или пилешко със  спанак, 1 плод
Снак: 1 стикче кашкавал,като моцарела, и 1 ч,чаша с нарязани  вътре морковчета.


Втора вълна:
Главната фаза на отслабването. Консумират се разнообразни храни, включително плодове и една чаша вино (по желание). Тук зеленчуците са по-разнообразни, а фокусът е върху суперхраните, а забранени са храните със захар и бяло брашно, наситените и трансмазнините (рафинирано олио и хидрогенизирани мазнини).
Плодовете във 2 ра фаза, вече не са 1, а 2 плода на ден, НО: ако са ябълка,портокал,праскова- броим 1 плод, но ако са големи плодове,като папая, ананас, тогава  един сървинг го броим, като наревем от плода на резанчета и количеството е 1/2 чаена чаша
В тази фаза добавяме :
люти чушки, тиква, банан,гуава,манго, круша , нар.царевица, сладки картофи,
а от млечните: нискомаслено кашкавалче- 1 стикче, или 1 ч,ч, пр,мляко,или 1,ч,ч, кисело мляко ,също нискомаслени.!

Какви са порциите?
Порциите, и оттам размерът на чиниите е същият.

Закуската е като в предишната вълна.

Обядът и вечерята – като в първа фаза, но са добавени и плодове.

Колко са порциите по големина?
Порционът е същият като в предишната фаза, но чинията за обяда и вечерята се разделя на 4 равни части: ¼ протеинови храни, ¼ зеленчуци, ¼ плодове и ¼ бобови храни.

Процентите за фаза 2 :

Закуска : 75% протеин, 25 % зърнени   ИЛИ, ако закуската е в купичка: 50% млечни и 50 % зърнени
Обяд  и Вечеря : в по-голямата чиния :     25% протеин/млечни
                                                            25% зърнени
                                                            25% плодове
                                                            25% зеленчуци


Колко трае втората вълна? Фазата трае, докато не постигнете желаното тегло.
В този етап отслабването е малко по-бавно, но за сметка на това разнообразието от храни е голямо.

АКО започнете да качвате кг, във 2 ра фаза,  а  спазвате всичко точно../размера на порциите и % /, трябва да се върнете във фаза 1 , за нови 10 дни ! 
Водете си дневник, за да установите коя от храните как ви се отразява, или след кои храни качвате кг,или сваляте по-бързо.


Трета вълна: 
След като вече сте постигнали вашето идеално тегло, това е фазата на поддържането му занапред. Един здравословен начин на живот, изпълнен с радост от живота и храната.

Веднъж отървали се от излишните килограми, стъпвате в третата фаза, където порциите са по-големи, но вие продължавате да поддържате идеалното си тегло. Идеята е, че при предишните две фази, метаболизма се е уравновесил и метаболизира въглехидратите по-ефикасно. Освен това здравословното хранене вече ви е навик и сте открили удоволствието от консумацията на полезните храни.
Не забравяйте да се храните много бавно! Ставайте по-рано и отделяйте повече време за закуската си, в спокойна атмосфера,докато обмисляте денят си. Нслаждавайте се на всяко хранене, никога не бързайте и не яжте пред хладилника прав.Това е разликата между диетите с ниско съдържание на въглехидрати, или ниско съдържание на мазнини, и този начин на живот/диетата Сонома/...че когато при първите два варианта се върнете към нормалното си хранене, и нещо ви е липсвало в организма, вие си го набавяте веднага....а със Сонома, вие не сте се лишавали от нищо, просто сте заменили едни храни с по-здравословният им вариант, и тялото ви няма какво да иска да си набавя след приключването на диетата- вие просто така си се храните..здравословно,полезно и не лишавате тялото си от никоя храна. Това е разликата,с която вие няма да имате йо-йо ефекта след като сте постигналиидеалното си тегло и перфектна визия.

 
Какво се яде?
Всички храни, изброени в горните две фази. А от време на време са разрешени и някои не дотам полезни изкушения.

Целта: поддържане на идеалното тегло, удоволствие от здравословната храна и знание, че ако качите някой килограм отгоре, знаете какво да правите.
 
Диетата е последен хит в здравословните и ефикасни хранителни режими в развитите страни. Изпробвана от хиляди мъже и жени, доказана, че е ефективна. СОНОМА е успешна и дава резултати, тъй като залага на вкусна, полезна, хранителна и бедна на колории храна. Като допълнение на това, повечето от посочените по-горе храни защитават организма от сърдечни заболявания и други сериозни болести.

Препоръки за спорт
Упражненията и физическата активност не са абсолютно задължителни по време на диетата, но са желателни.


План за поддържане на желаното тегло след диетата
Диетата СОНОМА е за баланс: здравословни навици на хранене, които акцентират на удовлетворението от храната и правилното хранене. Хората се насърчават да следват принципите за здравословен начин на живот и балансирано хранене.

И още няколко думи….
Плодовете от списъка се консумират в малки количества
В тази диета,  за да се губи тегло играе роля това, че :

1) Намаляване на абсорбирането  на мазнини: използването на цели пълнозърнести храни спомага да се намали абсорбцията на мазнини . Отделно от това се чувства ситост, която идва от целулозата. Целите зърна могат да намалят с 80% на усещането за глад и рискът от преяждане при техният прием изчезва.

2) Редовното използване  на боровинки води до стабилно ниво на кръвната захар и премахва усещането за глад или неустоимо желание да се консумират храни със захар.

3) Чушките спомагат правилното функциониране и стимулиране на метаболизма, водят до  контрол на апетита
 
4) Гроздето активира насита в центъра на мозъка и намалява усещането за глад.

След завършването на първите 10 дни, е добре да се добавят още плодове към диетата, повече цели зърна и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини.


Полезни съвети:

1. Бадемите да се хапват следобед за закуска, и да са до 23 броя, или 30 грама, също така могат да се настъргват или слагат в салатите.
2. Бобовите и зърнените продукти - могат да се използват и от консерва. Препоръчва се ако са от консерва да се изплакнат със студена вода.
3. Червените чушки и доматите- най много помагат против ракови заболявания, и е доказано,че предпазват очите и зрението  при напредване на възрастта,старческо ослепяване,катаракти., имат специфични съставки,които предпазват от загуба на зрението.
4. Броколите да не се  преваряват!
5. Когато се избират цитруси - да се гледа да са тежки за своя размер.
6. Да  се предпочитат червените и лилави сортове грозде, но също така и белите и зелените.
7. Зехтина винаги да е "Virgin olive oil"
8. Хлябът винаги да е 100% пълнозърнест, с повече от 8% фибри и по малко от 5% захар на 1 филийка.
9. Ориза да е кафяв!
10. Пастата да е пълнозърнеста
11. Ленено семе-  по 1/2  яаена лъжичка, в млякото или поръсено върху салатките
12. Хапването на зърнени храни намалява риска от :
       инфаркт   с  30 до 36%
       диабет 2  с   20до 30%
       сърдечни забилявания: 25-36%
       рак на отделит, с-ма - 21-43%
       хормонални проблеми - 10 до 40%
       Избраните в  списъка зърнени храни също са с нисък ГИ



Предишна тема: /архивирана/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=342579.0


Последна редакция: нд, 10 апр 2011, 20:08 от ЗлаВещица

# 1
  • София
  • Мнения: 807
Тази тема я пуснах, защото напоследък диетата ми пресреща пътя неколкократно. Като се замислих, реших, че е един добър начин да задържа чрез нея смъкнатото, да довърша отслабването и едно добро начало за затвърждаване на новите ми хранителни навици, които включват вид на храната, но също и порции.
Открих архивен файл и благодаря на момичетата за информацията   bouquet
Направих една компилация от намереното и се опитах да го систематизирам.

Още няколко дни ще съм на сегашната ми диета и малко преди Великден се потапям в средиземноморското меню на Сонома. chef

Ще започна с 10 дни първа вълна и ще си карам нататък!  Sunglasses

# 2
  • Мнения: 1 280
Сноучева, от днес ли започваш?  хайде и аз ще се пробвам...я кажи какво хапна днес? Аз отивам да чета,да се образовам ...по детайлно.... Joy

# 3
  • Мнения: 4 806
Snow4eva, поздравления за темата и избор на диетичен режим.
Направи ми впечатление известното разминаване в закуската
между старата тема и това, което си записала. Мисля, че е важно
да се уточни  Hug
Допада ми, до степен, че се замислих да я пробвам, а това не се
случва често  Hug

# 4
  • Мнения: 1 280
Започвам от 66.600 кг.  ,днес.  Закусих купичка малка с кисело мляко + 2 ягоди нарязани. Сложих и ленено семе, което никъде не го пише,че може или не може, но така реших..действа ми на перисталтиката много добре и реших,че ще е добре да го добавя.
За обяд: прясна  салата със зехтин  + половин консервичка риба тон  Натам не знам...имаме ли право на следобедна закуска ? Някоя ягодка още да добавя?   newsm78
 -----------
Аз сега видях...ами то май първите 10 дни не се ядът плодове, или аз не съм разбрала?  нали си сложих 2 ягоди в млякото...????  
 Да, сега прочетох : Никакви плодове и алкохол за 1 ва фаза!

Последна редакция: вт, 05 апр 2011, 19:34 от Pinkito

# 5
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
............. напоследък диетата ми пресреща пътя неколкократно. Като се замислих, реших, че е един добър начин да задържа чрез нея смъкнатото, да довърша отслабването и едно добро начало за затвърждаване на новите ми хранителни навици, които включват вид на храната, но също и порции.
............................................
И при мен е така - благодаря за систематизирането  Hug
надявам се Пинки да споделя от "извора "  Peace

# 6
  • Мнения: 1 280
Не успях да ида до библиотеката, но утре ше ида...  Все пак колкото и да са намалени въглехидратите  през първата фаза, едва ли може да се яде съвсем на корем...Аз хапнах на обяд 2 варени яйца, 30 гр,кашкавал лайт,1/2 краставица . Следобед гризнах 1 кремвирш и оше 30 грама кашкавал...а за вечеря  6 бадема, 1 консерва риба тон малка, и 30 грама кавкавал.  Не знам още дали това е правилно,но това имах за на бързо, и не ми се готвеха специални неща. Трябва си да се прочете книгата, иначе така не става,само с догадки.
И Саут Биич, и Аткинс, и Дюкан , както и тук , има фази и 1 ва фаза винаги е с много малко въглехидрати, почти никакви... фазите са от 5 дни - при Дюкан , до 14 дни -при Аткинс и Саут Биич,  тук имаме 10 дни  като начало ...е, ама хапваме и бобови...  аз лично много не си падам по тях де...Аз смятам все пак да удрям и по ч око на калориите, защото  не е без значение...поне аз така си мисля....

# 7
  • Мнения: 1 479
Девойки и аз съм с вас, след физа, ще чета и се включвам!

# 8
  • Мнения: 1 280
Още се ровя из нета, за да намеря малко поне инфо, за да я започнеме ,както си трябва ,а утре  ше взема книгата и от там ще докалдвам, защото в нета искат по 4$ на седмица , за да ти пращат на имейла всичко,което ти трябва,кое и как да правиш...Почти във всички сайтова намирам това,което Сноучето ни е предоставила, за което много и благодаря. Hug Тук обаче намерих една страничка,която е интересна...http://www.3fatchicks.com/the-sonoma-diet-sample-meal-plan/
Значи 1 фаза, не се хапват никакви плодчета,но салатки са позволени....гледам има тиквички,чушки...фатката е в по малките порции,  но не са и чак пък съвсем малки,да не решите,че ще умиргаме от глад... Joy  Във 2 ра фаза не ми харесва,че са сложили в примерното меню плодовете за десерт...аз бих започнала с тях...но това си  е моя теория, като много знам и давам акъл, що не взема и аз да напиша някоя диета, нали така?   hahaha то акъл най-лесно се дава...Това,което изчетох и разни примерни рецепти намерих, ами да ви кажа, това е диета за мацки,които обичат да седят в кухнята и да си готвят в захлас...всичките им рецепти са много дълги...Аз ще ги побългаря естествено, нямам време за гъди-гъди...а и нерви . Аз искам да извадя основните правила и да се водя по тях,а не по дълги рецепти.. Още нещо искам да ви кажа:  Може би много от нещата могат и да не ви харесат на вкус...Например, на едно място четох за  снакс, който е  2 стръка кервиз ,намазани с фъстъчено масло..Може и да е много хелти,ама ако някой го е пробвал, сигурно ще се съгласи,че е голяма гадост..аз  стръковете кервиз ги възприемам само нарязани в супа.. а фъст,масло-направо от буркана с  лъжицата, или върху препечена филийка..то и затова г.за ми е такъв, щото всичко знам.... Joy  Но си е въпрос на вкус де..тук много я ядът тази гадост.. Sick
whole grain cereal-  в чистият му вид, е съшо едно нищо на вкус...вкусни са онези с ядките,плодчетата, какао, вкусове разни..  и като добавим прясното ским милк....което е все едно си изплакнал   бутилата от мляко..безцветно и безвкусно..и то к'во става?  Sick
Извинете ме, аз взех да правя  разбор на диетата на глас, изхождайки от моите вкусове, не беве редно,ама няма да го трия... Blush 
Очевидно аз ще си направя малко изменения...
Ето тук погледнете една страничка,  в която ще се ориентирате как да си изберете  whole grain cereal-...а и да викажа,че количеството за 1 порция е 28 грама,което е 100 калории и измитото мляко е 1/2 чаша,което го дават 40кал, и става 140 цялото, но грамажа му е 28 + 120 гр мляко,ако допуснем,че една чава е 240-250 грама...значи смеската за закуска е от 148-150 грама.....няма много да се заситим май.... ето я страничката за справка : http://www.drmirkin.com/nutrition/N180.htm.... е Плюса на тези сириалс, е,че има вътре доста добавени витамини,и т,н... Въглените за това малко количество са 20 грама, или 9%...преписвам го от кутията ,която имам в нас....http://www.generalmills.com/Home/Brands/Cereals/Cheerios/Brand%2 … 0List%20Page.aspx.. това е уж с ягодки,ама за цялата кутия сигурно има 1/2 ягодка на ситно нарязана....Това е само пример, който давам ,като наличност за момента.
А сега е време да спра да пиша,  а и вие помислете,как ще я модифицираме диетката...може би като спазваме основните правила,малките порции и % ,съотношения ,ето ги:
Lunch is 40% protein and 60% low carb vegetables. Dinner allows for 30% protein, 20% grains and 50% low carb vegetables.
закуската ще я мислим....по горните сметки трябва да 150 калории...100 калории от филийка пълнозърнест хляб и 50 кал, от ...мляко или извара, стикче нискомаслено кащкавалче...нещо такова може би,а?    newsm78   До тук коментирам 1 ва фаза  !   Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 807
Здравейте, момичета! Hug
Радвам се, че сте проявили интерес!   bouquet
Pinkito  Hug ще си довърша сегашната монодиета и малко преди Великден смятам да започна! Относно яденето "на корем"... не мисля, че е редно. Най-важното в случая за мен е, че има ограничаване на порциите. Не случайно се казва - за закуска десертна чинийка, а за обяд и вечеря - нормална, не много голяма.
Да, няма плодове в първа фаза!
Pinkito  Hug сега прочетох последния ти пост от преди малко! Страхотна работа си свършила!  bouquet Права си, че трябва да я побългарим малко, но и аз смятам, че основните принципи и редуцирането на порциите, както и % между различните храни са най-важни!
Мани го фъстъченото масло! Joy Има такива "изгъзици" като рецепти, че ти се отщява да готвиш преди да си почнал. Но, ако помислим, съм сигурна, че можем да спретнем един хубав режим, дори и с примерни менюта. Ти за тази книга на английски ли говориш, или си я открила на български?
Аз взех преде няколко дни, че се абонирах по мейла да ми пращат всеки ден съобщения /безплатни, защото 4 $ седмично не ми се дават/ и сега ме заливат с какво ли не като информация, което дори нямам време да го погледна. Справям се с английския, но ми отнема доста време. Но от бегъл поглед виждам, че са общи приказки и няма нещо кой знае колко интересно. Все пак като науча нещо, ще споделям.
Относно чушките - навсякъде ги описват и дават на снимки този вид, които са за пълнене - големите-червени, жълти, зелени... но си мисля, че и с нашите българските би станало. А пък и с всеки вид чушки. Няма да е някакво нарушение, ако не са един вид, а друг. Sunglasses
Относно плодовете - и аз съм против да сам за десерт. Поне аз смятам след време да хапвам плод малко преди обяд и евентуално вечерната порция плод да си я хапвам към 16 ч. И без това при мен все се появява голямо разстояние между обяда и вечерята! Мисля, че няма да навреди на режима!

Асса  Hug Права си, малко се разминават, но в първа тема, като начална, приемам че нещата не са много разграничени. Аз се опитах да събера каквото можах чрез Google като информация и намерих места, в които са описани храненията през трите фази поотделно - като закуска, обяд и вечеря. Докато в архивната тема не е уточнено закуската за коя фаза е дадена. Другото е, че навсякъде пише за 10 топ продукти, а в сайта http://www.sonomadiet.com  зават 12 продукти, затова в първия пост ги промених на 12.

рак пустинник  Hug evich Hug
Споделяйте, ако я започнете!
Хубав ден Hug


Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 10:01 от Snow4eva

# 10
  • Мнения: 1 280
Не, книгата не съм я намерила в нета на Бг, но утре ще ида до библиотеката ,тук почти на 100%,книги,които са  дори и нови ги има и в библиотеката, а тази не е нова..ще я намеря и ще я взема, утре следобед,което  при вас ще е посред нощта, така,че ще докалдвам -четвъртък сутринта,като станете ,ще съм пуснала инфо,какво пише за 1 ва фаза, тези 10 дни.
За чушките,  да, и те имат предвид точно нашенските си  чушки червените,зелени ,жълти ,оранжеви..ама  тя чушката си е чушка,какво да я мислим...от тези за пълнене,пък и да не е за пълнене, пак си е чушка...няма да се втелясваме сега...дупе - цедка няма, аз така знам... Joy

# 11
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
 Hug

# 12
  • Мнения: 2 275
сега ще ме карате да търся из архивите си Калифорнийската диета (тук така е известна)
това за чиниите и разпределението го помня и донякъде и понякога се опитвам да го  спазвам Mr. Green
Пинкито Hugна мен много ми харесват стръковете карвиз,само трябва конците да се махат,а със сирене за мазане са мммммм
и аз съм против плодовете за десерт(а май и против самите плодове Embarassedс малки изключения,които са тук в списъка на топ-храните Grinning супер)
харесва ми
Snow4eva  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 13
  • Мнения: 1 280
Танче, аз затова казах,че е въпрос на вкус....ММ  си ги дъвчи докато пътува за работа.... Sick /в колата де, не по спирките и транспорта../  , аз просто не ги обичам... Laughing
Сега чукнах на Калифорнийска диета, но не е тази диетата....освен,ако при теб просто така и казват на точно тази диета...? /което е възможно ,разбира се.../

Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 10:55 от Pinkito

# 14
  • София
  • Мнения: 807
Кокона   bouquet Hug Благодаря за първоначалната информация, която си изрови! Това ме инспирира много!  bouquet  bouquet Замисляш ли се отново за тази?  Wink
tania6  Hug Калифорнийската диета ми се струва съвсем различна и доста еднообразна, а също така и доста ограничителна. В Сонома няма ограничение дали да е риба, или пиле, скариди или яйца. По- е гъвкава и удобна.
Pinkito Hug ще е чудесно, ако изнамерим повече информация!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт