Помогнете за неизплатена издръжка..

  • 3 537
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте! Пише Ви една баба която отглежда внука си без подкрепа на родителите му които са разведени. детето вече е на 13години и е отчуждено и от двамата, тъй като не са полагали никакви грижи за него, т.е. няма никаква връзка между тях, то не е живяло нито при единият си родител, нито при другият. По време на развода родителските права над детето са присъдени на майката, като бащата е задължен да плаща някаква сума -от смешна издръжка, тогава детето беше на 3 години. До днешен момент издръжка от бащата не е плащана, не е заведено и дело от дъщеря ми поради това неплащане. Какво мога да направя аз, като баба на детето за да получава присъдената издръжка от баща си детето Към кого и къде да се обърна! помогнете!

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 22:19 от Shopping FUstA

# 1
  • Мнения: 1 213
Скоро компетентните по юридическите въпроси момичета ще ви отговорят. Но, моля ви, преименувайте темата си, за да се разбира за какво става въпрос, тъй като в момента звучи като нещо изключително спешно и драматично от заглавието. Пишете я "Помогнете за неизплатена издръжка" или нещо подобно.
Желая ви успех, доколкото съм чела няма да е трудно да осъдите бащата да си плати всичко със задна дата, че и с лихвите. Ако не става доброволно, дори може запор на заплатата да му сложат. Късмет!

# 2
  • Мнения: 7
здравеите  на сички. имам 2 деца едното е на 6г. а другото е 1г. момиченцето ми сега ще е първи клас септеври месец много се валнува но няма никви дрехи нито обувки нямам вазможност да и купя поне тетратки и др. моля за помогнете ако имате дрешки  или снякаква др.  помощ много ще смеви блгодарни Praynig Hug

# 3
  • Мнения: 892
Дай те айбан и чакайте превод от потребителите във форма Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 779
здравеите  на сички. имам 2 деца едното е на 6г. а другото е 1г. момиченцето ми сега ще е първи клас септеври месец много се валнува но няма никви дрехи нито обувки нямам вазможност да и купя поне тетратки и др. моля за помогнете ако имате дрешки  или снякаква др.  помощ много ще смеви блгодарни Praynig Hug

силвестър123 пуснете си тама в благотворителния подфорум. Там ще се запознаят с вас и вашата ситуация и ще ви помогнат. Но по-важното е защо сте в тази ситуация и как може да ви се помогне сама да излезнете, а не да чакате да ви подаряват нужните ви неща. Успех

# 5
  • Мнения: 897
Дай те айбан и чакайте превод от потребителите във форма Simple Smile
много си прост!!!
здравеите  на сички. имам 2 деца едното е на 6г. а другото е 1г. момиченцето ми сега ще е първи клас септеври месец много се валнува но няма никви дрехи нито обувки нямам вазможност да и купя поне тетратки и др. моля за помогнете ако имате дрешки  или снякаква др.  помощ много ще смеви блгодарни Praynig Hug
Миличка, имам приятелка, детето й е на 12, ще я питам дали има запазени дрешки и ще ти пиша тук.

До авторката на темата- Нека видят юристите темата, но наистина я прекръстете.

# 6
  • Мнения: 30
 Напиши какъв е размера на  6 годишното момиче.....Изпрати ми на ЛС координати   и ще ти изпратя всичко което е малко на  дъщеря ми....Simple Smile))Тя ще навърши скоро 7, но е височка Simple Smile))) Пожелавам ти успех !!!!  Понякога, точно тогава когато е облачно изгрява слънце !!!!

# 7
  • Мнения: 270
Здравейте! Пише Ви една баба която отглежда внука си без подкрепа на родителите му които са разведени. детето вече е на 13години и е отчуждено и от двамата, тъй като не са полагали никакви грижи за него, т.е. няма никаква връзка между тях, то не е живяло нито при единият си родител, нито при другият. По време на развода родителските права над детето са присъдени на майката, като бащата е задължен да плаща някаква сума -от смешна издръжка, тогава детето беше на 3 години. До днешен момент издръжка от бащата не е плащана, не е заведено и дело от дъщеря ми поради това неплащане. Какво мога да направя аз, като баба на детето за да получава присъдената издръжка от баща си детето Към кого и къде да се обърна! помогнете!

Здравейте,

Имате възможност за няколко варианта.
1. Да откриете майката и тя да си подаде молбата до СИ за образуване на изпълнително дело срещу бащата за присъдената издръжка, паралелно с това да подаде жалба до прокуратурата на основание чл. 183 от НК.
2. Да изчакате навършването на 14 годишна възраст на внуците си, и те сами да претендират и подадат молба в съда: 1 за увеличение на издръжката и след това да искат изпълнителен лист и да се образува ИД.
Това е на първо четене, ще Ви пиша пак.

# 8
  • Мнения: 256
Здравейте! Пише Ви една баба която отглежда внука си без подкрепа на родителите му които са разведени. детето вече е на 13години и е отчуждено и от двамата, тъй като не са полагали никакви грижи за него, т.е. няма никаква връзка между тях, то не е живяло нито при единият си родител, нито при другият. По време на развода родителските права над детето са присъдени на майката, като бащата е задължен да плаща някаква сума -от смешна издръжка, тогава детето беше на 3 години. До днешен момент издръжка от бащата не е плащана, не е заведено и дело от дъщеря ми поради това неплащане. Какво мога да направя аз, като баба на детето за да получава присъдената издръжка от баща си детето Към кого и къде да се обърна! помогнете!

Здравейте,

Имате възможност за няколко варианта.
1. Да откриете майката и тя да си подаде молбата до СИ за образуване на изпълнително дело срещу бащата за присъдената издръжка, паралелно с това да подаде жалба до прокуратурата на основание чл. 183 от НК.
2. Да изчакате навършването на 14 годишна възраст на внуците си, и те сами да претендират и подадат молба в съда: 1 за увеличение на издръжката и след това да искат изпълнителен лист и да се образува ИД.
Това е на първо четене, ще Ви пиша пак.

Егати сложното, дето си го написала!
На щерка и ако не и се занимава, да и направи едно пълномощно. Да отива после в съдебно-изпълнителната служба /държавната, че се луднаха по частните, а това е безплатно.ъщевременно да заведе и дело за увеличаване на издръжката.
1. Оттогава досега има промени в размера на издръжките.
2. Настъпили са основания за нейното увеличаване - тръгване на училище.
3. Аз бих зафичил и едно гражданско дело - ама надали ще и се занимава /а и то е за сеччено/ .
Пропуснах да кажа, че жалбата е свободен текст като само се упоменава делото и т.н.  - момите там ще и помогнат - може и на място да я напише - само да носи бракоразводното, че там номер, издръжка - да изчислят сумата. Само незнам дали е ведно с дължимите лихви.....
И толкоз.
Ни адвокат и трябва, ни гявол.
Всичко и е безплатно и не се чака много.
Та ей така се обяснява.
За къв чеп и е прокоратура, ако може мине и по- лесно?
А да, дъщеря и/респективно тя - дело не трябва да води - пуска се ЖАЛБА, оттам насетне е работа на държавата, в лицето на съдебно-изпълнителната служба.
Стига ги навираите директно при СИ, след кат първо се минава през деловодство - мани ги тея частни ламкьори....

# 9
  • Мнения: 7 325
По мои спомени ( нямам претенции за достоверност вече ) и при ЧСИ делата за издръжка нямат такси т.е. всичко се плаща от длъжника, а не като при другите първо плаща взискателя и след това си ги взима от длъжника. Друг е въпроса при какъв съдия ще попадне защото тези дела не са от най- предпочитаните и действително държавния може да е доста по полезен.
Не съм сигурна обаче бабата дали ще може да постигне нещо без съдействието на дъщеря си, която не е от най-заинтересованите майки. Дано се появи Хърмаяни, тя дава добри насоки.

# 10
  • Мнения: 256
По мои спомени ( нямам претенции за достоверност вече ) и при ЧСИ делата за издръжка нямат такси т.е. всичко се плаща от длъжника, а не като при другите първо плаща взискателя и след това си ги взима от длъжника. Друг е въпроса при какъв съдия ще попадне защото тези дела не са от най- предпочитаните и действително държавния може да е доста по полезен.
Не съм сигурна обаче бабата дали ще може да постигне нещо без съдействието на дъщеря си, която не е от най-заинтересованите майки. Дано се появи Хърмаяни, тя дава добри насоки.

Ще ти поопресня спомените, защото знам, че си минавала през това.
Нашатках го хвърковато, за да е ясно за всеки.
Реда е горе долу следния.
1. Хубаво е да се изчака да минат 8-12 месеца от неплащане на издръжката, щото ако е за 2-3 месеца.... само тъпня.  Да не говорим, че 6 месеца не плащане на издръжка , по субктивни причини е повод за отнемане на род.права, но то не предполага неплащане и не-онаследяване - май така беше.
2. Предполага се, че бащата/ответника е в БГ.
3. С Решението на съда за присъдена издръжка се изчислява/грубо/ колко се дължи за изминалия период. Примерно 5 000 лв.
4. Това може да го подаде майката, а може и бабата, ако е упълномощена да я представлява - не е нужна генерално пълномощно, а само за упоменатото.
5. Пише се една ЖАЛБА /свободен текст/ .... До еди кой си на СИС /съдебно -изпълнителна служба/
Г-н/Г-жо Съдия ....На основание /еди кое си дело/ е присъдено еди ко си  - супорнайсе години н е е плащано и сумата.... толкоз. И казваш ко искаш - ама в 5 изречения, а не фермани.
6. Занася се в деловодството и вземаш входящ номер.
7. Правят му проучване и получаваш  - Да, ответника има такива доходи, сметки, имущество /движимо и невижимо/  - тогаз ясно
Да, ама той няма нищо - как желаете да ви бъде удовлетворено искането - тогаз вче Общината.
8. Ако всичко е наред му запорират туй онуй и ако той не се разплати - отива на публична продан.
9. Ако го няма в БГ - там отделно трябва обяснявам.
10. После ще попълни една бланка, дето и сметка да се упомене, на която да се превеждат парите - освен ако оня не се нплати.
Иначе е картово разплащане само - т.е. по банков път.
Ако се разберат....оня както иска да ги дава кинтите.... па ако ги даде на ръка - може каже, че не и ги е дал Simple Smile
Всичко това е БЕЗПЛАТНО.
Даже и съдия изпълнителя няма види, само 2-3 бланки в деловодството - отнемат 5 мин.
Частния ще го направи същото и  ще и каже :" Дай ся 100-200 лв"
Той дефакто е деловодител Simple Smile
РАберете го  - ТОВА Е БЕЗПЛАТНО!
И това е!
Ни дела ще води, ни нищо - само една ЖАЛБА трябва се подаде от правоимащото лице!
Една стотинка няма да даде.
Най - мн ако има варианти да я питат : "Как искате да ви се удовлетвори искането?"
Това е решение на СЪД и няма тънга-мънга!
Има да загуби 2-3 пъти по 15-60 мин....туй то
Не мога обхвана всичко - нахвърлях на разбираем език - не съм юрист, по диплома - само дето колко повче съм направил!
Ако продължа да обяснявам още - ще ме стрелят частните СИ Simple Smile
Жената гледа деца - нека знае , че и трябва само една жалба, никакъв адвокат и всичко ще и струва само малко време и билетчета!
NB: Отделно бих завел дело за увеличаване на издръжката / пак адвокат не и трябва/
А и за лихвите, че не съм сигурен дали се обхващат, щото лихвите са + 20% /ако се не лъжа/ (незнам дали се и капитализират)
Все пак с туй съм се занимавал от Неволя!
По- изчерпателно от туй!
КО да кажа.
За половината от туй щяха и вземат 50 кинта консултация.
Съвсем спокойно може отиде си внесе една МОЛБА  - вече в деловодството на съда...за увеличаване на издръжката.
Аз ще и я напиша ако трябва.
То не е сложно - пише се какво се иска и на какво основание.
Джаска  200 лв за малката...а те се 100 ще и ддат.
И там не и трябва адвокат Simple Smile
Дано съм помогнал.
Не е юридически изържано, но се надявам да е разбираемо.
p.p: Туй е само 1/3 от това което бих направил на нейно място.
Не знам случая, ама ако са ми захвърлени децата и онез ги няма..... и двамата щях да ги осъдя Simple Smile
А на бас Simple Smile  И не заради още 100 лв само, а за да им вменя и отговорност.
Но на жената и стига и това - да получи малко пари и да може да гледа децата.
Ако е историята е 100% истинска  - срам ме е че имам еднаква лична карта  тея "родители"
п.п: Ако не може да издири и щерка си....
Има достатъчно юристи тука - нека и помогнат, да вземе попечителството , а тя после да им плати разходите /те големите разходи - така и така са в съда/ и помежду другото ще подадат.
Просто се развълнувах - ако е вярно.
Приемаме, че е вярно.

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 16:56 от sevus

Общи условия

Активация на акаунт