Забелване на пишлето или не?

  • 226 455
  • 1 153
  •   2
Отговори
# 900
  • Мнения: 1 705
Смарагд, моето е на 5 години, има все още към милиметър някъде слепнала кожичка на ръбчето на главичката. И моето дете не пипа, всъщност сега, като се къпе сам, не знам какво прави  Mr. Green , иначе като по-малък не е имал интерес, за разлика от дъщеря ми, чиито ръце са все там, като я преобувам  Grinning

# 901
  • Мнения: 411
Смарагд, моето е на 5 години, има все още към милиметър някъде слепнала кожичка на ръбчето на главичката. И моето дете не пипа, всъщност сега, като се къпе сам, не знам какво прави  Mr. Green , иначе като по-малък не е имал интерес, за разлика от дъщеря ми, чиито ръце са все там, като я преобувам  Grinning

А как се случваше забелването, забелязала ли си - полека - лека или по - голямо отлепване изведнъж? Мен ме притеснява, че напредъка при моето дете е малък, на него забеленото е по - малко от 1 см.

# 902
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Здравейте!
Моето момче е на 3,5 години и не е забелван. Аз съм с медицинско образование и вие е ясно какво са ме учили... Да ви питам при вас докъде е стигнало самостоятелното отлепване? При моето дете до преди половин година си беше само миниатюрна дупчица, колкото да пишка. Сега се е увеличил отвора и е 3-4 мм. Той не си играе с пишлето, често си го придържа през дрехите, както стои прав и до там.


На възрастта на сина ти и моят син беше така, съвсем малко се отваряше. Чак към 4,5г. забелязах че отворът е по-голям.
Сега си се показва почти цялата главичка. За съжаление не мога да го хвана да проверя в детайли, защото дребният твърди че го гъделичкам, умира от смях и хич не седи мирно. Не знам и как е протекъл целия процес, вече се къпе сам, казала съм му как да се мие, опъва нещо, подръпва. Абе, оправя се, засега не е имало проблеми. Mr. Green

# 903
  • Мнения: 2 169
А трябва ли да се почиства по някакъв начин или въобще да не пипам?

# 904
  • Мнения: 747
Само с вода обливаш, избутваш назад кожичката до където е БЕЗ никакъв натиск и връщаш в първоначална позиция
За протокола: ние сме на 1 год и 9 месеца, не е забелван, нямал е уроинфекции, пишка си съвсем спокойно и изобщо нямаме никакъв проблем. В момента кожичката не се е отдръпнала, почти си е така, както при рождението, но и хич не се притеснявам, защото знам, че не трябва
ПП: пиша го, защото често виждам отчети от сорта  - забелихме и няма проблем. Та, ние не сме и пак няма проблем  Mr. Green

# 905
  • Мнения: 16
Смарагд, моето е на 5 години, има все още към милиметър някъде слепнала кожичка на ръбчето на главичката. И моето дете не пипа, всъщност сега, като се къпе сам, не знам какво прави  Mr. Green , иначе като по-малък не е имал интерес, за разлика от дъщеря ми, чиито ръце са все там, като я преобувам  Grinning

А как се случваше забелването, забелязала ли си - полека - лека или по - голямо отлепване изведнъж? Мен ме притеснява, че напредъка при моето дете е малък, на него забеленото е по - малко от 1 см.



Не се притеснявай. Племенникът ми вече е в 3 клас, а когато беше на 2.5год пишлето му се отвори изведнъж. Сега на сина ми, който е на 3.5г се е отворило на половина. Нито сестра ми, нито аз сме забелвали, въпреки протестите на околните. Познати майки на момченца доста страдаха от инфекции заради забелване и повторно срастване.

# 906
  • Мнения: 3
здравейте
Отдавна следя темата, но не съм писала досега.
Нека да споделя и моя малък опит относно пишките.
Синът ми е на 3,5г и още в началото се чудехме с мъжът ми какво да правим със забелването. Изчетох много статии по въпроса, а и тогавашната ми педиатърка нищо не ми каза и реших, че няма да забелвам, ще чакам естествения процес. След като се наложи да измъквам сина ми от лапите на друга педиатърка искаща да го забели успяхме да удържим. Проверявам от време на време лекичко до къде са стигнали нещата - вижда се главичката,  дупчицата, има отвор към 5мм.

Но преди седмица,  се прибираме от село и синът ми се оплака, че го боли пишката, не разреши да я пипам въобще и видимо беше доста подута. Веднага търча при личната, сваляме гащите да види и така докато оглежда я хвана и аха да я забели докрай; имал бил инфекция да сме ходили на хирург.  Естествено от това кожичката се сцепи отстрани и цъфна като роза/голям рев/. Отидохме на уролог и дори без да стане от стола си така,  от далече го погледна само и каза да не пипам нищо, компреси с риванол и промивка със спринцовка пак с риванол. и другата седмица пак на вторичен преглед. 
И така...Спадна пишката, спря да го боли вече,  сцепеното позарасна, само леко издърпвах и изчиствах с памуче. Отиваме ние за вторичен преглед , доволни уж. Докторът искаше аз да я дръпна докъдето се е отлепила, за да не реве много малкия. Отговорът беше следния:

"тъй като кожичката не е много еластична и няма да може лесно да се издърпва, и занапред като порасте ще му донесе дискомфорт при полов акт. Та затова ако решите е хубаво сега да го "ОБРЕЖЕМ".  ShockedТой като порасте сигурно сам ще поиска да го направи, и затова е хубаво да се направи сега, докато е малък. Вижте как ще е пишката засега, помислете си и ако желаете след два -три месеца елате. Пълна упойка, няма да го боли Shocked "

Все още съм в шок и незнам какво да правя. Как така сега няма да го боли, а пък като порасте ще го боли, нали е с пълна упойка. А и упойка на 3 годишно - някак си не ми се иска. Дори не ми говори за забелване, а за обрязване. Струва ми се, че ще ходя при друг.
Коментара стана дълъг, но исках да съм изчерпателна.  Бих искала да прочета вашите коментари относно това, защото и аз не знам какво да си мисля вече.

# 907
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Аз не бих го обрязала. Във вашия град, обрязването е актуално...(абсолютно нищо лично към теб, ММ е от там и като му казах, че в темата има мнение от търговищка мама, той веднага каза "тея са й предложили обрязване")...

# 908
  • Мнения: 53
Изввинете за намесата и ОФФтопика, ама няма да забравя навремето, целият клас  , първи клас да сме били, ни заведоха на уролог. Всички момчета чакаме строени отпред и всяко детенце излизаше с рев и се държи за гащите.  Процедурата беше, влизаме при чичко доктор , - "покажи чурата" и докато ги покажем той с голям раз ги забелваше. После ред сълзи ред сополи от наша страна.  Mr. Green

# 909
  • Варна
  • Мнения: 25 251
Това коя година и в кой град Shocked За първи път чувам подобно нещо.
asorty,
крайно несериозно ми звучи изказването на този... хммм, доктор. Кожата става еластична с времето, под действието на хормоните. Абсурд е да се твърди, че понеже на 3 години била нееластична така и ще си остане. А за обрязване да ти говори, хайде стига бе.

# 910
  • Мнения: 3
Maybelline   Laughing Дали???

Лошото е, че съм от Плевен и това е доктор от известна Плевенска урологоя

Изввинете за намесата и ОФФтопика, ама няма да забравя навремето, целият клас  , първи клас да сме били, ни заведоха на уролог. Всички момчета чакаме строени отпред и всяко детенце излизаше с рев и се държи за гащите.  Процедурата беше, влизаме при чичко доктор , - "покажи чурата" и докато ги покажем той с голям раз ги забелваше. После ред сълзи ред сополи от наша страна.  Mr. Green

 Grinning Това значи ли да не си го слагам на сърце, вие/той/  ще се оправите после сами

Ами ако трябва да бъда точна - днес ни беше прегледа. На мен дори работата с пълната упойка хич не ми се нрави, да не говорим за останалото.
__________
Използвайте бутона за редакция.

Последна редакция: чт, 07 авг 2014, 01:08 от AnMary

# 911
  • Мнения: 747
Много правилно са ти казали, след време тялото отделя хормони и благодарение на тях кожичката става еластична. Не се поддавай на измишльотини, че се е събрала мръсотийка /смегма - съвсем нормален секрет/ и заради това сте получили инфекцията.
Ходила съм и аз с малчо в урологичната клиника Уромед, ако за нея става въпрос, когато беше на 40 дена. Също получих съвет за забелване от някакъв уролог, не му помня името. Беше доста стар, с побеляла коса. Не виждам смисъл за обрязване, ама никакъв!!! Това е и вид осъкатяване на детето, сори за грозната дума, не я приемайте лично. Нормално е било и сцепването на кожичката при насилственото забелване, наистина кожичката е нееластична в този период от живота на децата. През мъничката дупчица изведнъж да я издърпат и да очакват да премине главичката....Просто от тук нататък стриктна хигиена, изчиствайте мястото с реванол докато напълно заздравее. Не ползвайте сапуни там.
Ако се обреже няма да боли в момента на процедурата, но ще е ад при всяко пишкане около седмица. Кожичката на пениса е като клепача на окото и предпазва главичката от изсушаване и загрубяване. Непременно второ мнение, ако трябва и запалете колата към София, не ви е много далече. Ако искаш се посъветвайте с д-р Бранков, тук в бг-мамата. ето линк към профила му http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5661. Не действай прибързано, дори и да е нужно обрязване, то не е належащо точно сега, а последствията се наобратими

# 912
  • Варна
  • Мнения: 25 251
Мда, аз бях чела мнение от Бранков в някоя от темите тук, че детски уролози има само в София, а по въпросите за забелването, да не говорим за обрязването на деца другите (които не са детски специалисти) е по-добре да си замълчат.

# 913
  • Мнения: 11 844
Още една хубава статия с подробни обяснения по темата Peace

# 914
  • Мнения: 4 292
Относно коментарите назад за връзката между заблването и уроинфекциите. Моят син на 1,5 г. Направи Ишерихия коли, в Бг го гледаха три педиатърки и трите на мнение, че трябва незабавно да се забели и че поради незабелването се е получило така, едната дори тръгна да го дърпа, на време я спрях. Отидохме в Гърция, баща му е грък, влязохме в болница, гледаха го 5 лекари плюс частния педиатър, никой и дума не обели за връзка едното с другото  или да ми направят забележка, че не е забелен. Забравих да ги питам за мнение по въпроса, но на следващата ваксина ще питам.

Общи условия

Активация на акаунт