Как се обират човешки права

  • 16 220
  • 463
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4 916
Бояна,
изцяло грешно си разбрала сегашните закони.
Лейди Блу се е опитала да ти го обясни на няколко пъти, не е успяла, а това ме отказва от опитите да извървя тепърва нейния път.
Ще се включа пак в темата, ако има напредък.

# 256
  • София
  • Мнения: 12 789
Бояна,
изцяло грешно си разбрала сегашните закони.
Лейди Блу се е опитала да ти го обясни на няколко пъти, не е успяла, а това ме отказва от опитите да извървя тепърва нейния път.
Цитирирам закона, в който недвусмислено пише, че данни се съхраняват и пазят само след съдебно разрешение, не за всички. Прости невежеството ми и имай търпение да ми посочиш къде в закона пише, че ще събират данни за всички потребители и ще ги пазят една година.

Не се заяждам, приемам спокойно, че е възможно да не разбирам написаното в закона. Не съм юрист, както знаеш.

# 257
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Давам пример.
Сега се записва на кой номер си звънила и кога и се пази 1 година, но не и разговора.
Ако има съдебна заповед, чак тогава записват и какво говориш.

# 258
  • София
  • Мнения: 12 789
Давам пример.
Сега се записва на кой номер си звънила и кога и се пази 1 година, но не и разговора.
Ако има съдебна заповед, чак тогава записват и какво говориш.
Струва ми се, че това казвам и аз. Поне така разбирам забраната да се записват, следят и съхраняват съобщения без разрешение от съда. Това е далеч от това "да ни следят и сега", поне за мен.
Не разбирам какво твърди аргун, че не разбирам. Имайте търпение и ми обяснете, моля.

# 259
  • София
  • Мнения: 5 884
Така е, така е, Бояна, права си.

Цитат
Чл. 250а. (Нов - ДВ, бр. 17 от 2010 г., в сила от 10.05.2010 г.) (1) Предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, съхраняват за срок от 12 месеца данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност, които са необходими за:

1. проследяване и идентифициране на източника на връзката;

2. идентифициране на направлението на връзката;

3. идентифициране на датата, часа и продължителността на връзката;

4. идентифициране на типа на връзката;

5. идентифициране на крайното електронно съобщително устройство на потребителя или на това, което се представя за негово крайно устройство;

6. установяване на идентификатор на ползваните клетки.

(2) Данните по ал. 1 се съхраняват за нуждите на разкриването и разследването на тежки престъпления и престъпления по чл. 319а - 319е от Наказателния кодекс, както и за издирване на лица.

(3) Други данни, включително разкриващи съдържанието на съобщенията, не могат да бъдат съхранявани по този ред.

# 260
  • София
  • Мнения: 12 789
Така е, така е, Бояна, права си.

Цитат
Чл. 250а. (Нов - ДВ, бр. 17 от 2010 г., в сила от 10.05.2010 г.) (1) Предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, съхраняват за срок от 12 месеца данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност, които са необходими за:

1. проследяване и идентифициране на източника на връзката;

2. идентифициране на направлението на връзката;

3. идентифициране на датата, часа и продължителността на връзката;

4. идентифициране на типа на връзката;

5. идентифициране на крайното електронно съобщително устройство на потребителя или на това, което се представя за негово крайно устройство;

6. установяване на идентификатор на ползваните клетки.

(2) Данните по ал. 1 се съхраняват за нуждите на разкриването и разследването на тежки престъпления и престъпления по чл. 319а - 319е от Наказателния кодекс, както и за издирване на лица.

(3) Други данни, включително разкриващи съдържанието на съобщенията, не могат да бъдат съхранявани по този ред.

Съжалявам, че съм досадна, наистина, но горното, което вече прочетох няколко пъти и струва ми се разбрах, как това накърнява личната ми кореспонденция? Никой няма право да проследява и съхранява самото съобщение, нали? Аз виждам огромна разлика между настоящия закон и онова, което се превижда да се приложи след влизането в сила на АСТА. В настоящия случай съхранява и проследява информация за връзката и устройствата, които я осъществяват /ай пи и тн/, а според предвиденото в АСТА ще се проследяват и съхраняват всакакви други данни и няма да е нужно съдебно разпореждане, за да се използват.
Или бъркам?

ПП Благодаря за търпението и моля да не обръщаме продължението на темата в оценки умна ли съм, юрист ли съм и прочее. Не претендирам да разбирам от всичко, но не виждам защо това трябва да ми отнема правото да се интересувам от темата.

# 261
  • Мнения: 335
Може би някои имат предвид това

http://lex.bg/laws/ldoc/2135577924

# 262
  • София
  • Мнения: 12 789
Благодаря, но не виждам нищо по- различно и в това. Съобщенията не могат нито да се четат, нито да се съхраняват. Съхраняват Ай пи и дата и час на изпращане на съобщението.

 Rolling Eyes

# 263
  • Мнения: 12 690
Най-после си изясних малко нещата - може да се използва в съда, така ли? Защото не мисля, че на някого те е ясно, че публикуваш ли нещо, дори не в нет, а в собствения си компютър, винаги може да бъде видяно.  Както казват за филмите - паролата винаги се уцелва на 3ия път.

# 264
  • Мнения: 4 794

(3) Други данни, включително разкриващи съдържанието на съобщенията, не могат да бъдат съхранявани по този ред.

Преди 4 години имаше точно същите драми по повод тази наредба - ще ни четат, ще ни подслушват и т.н. Напразно се опитвах да кажа, че съдържанието не се записва.

И тъй като сега отново се поставя същия въпрос, аз пак да попитам - това споразумение как точно и на кого дава права да чете личната ми кореспонденция без съдебна заповед?

# 265
  • Мнения: 335
...не виждам нищо по- различно и в това...

Защото сега виждаш променената наредба. Имаше протести, имаше дела, отменени текстове:

http://www.aip-bg.org/pdf/reshenie%2013627_december%2008.pdf



Т.е. "драмите" свършиха работа, защото хората защитиха правата си тогава.

# 266
  • Мнения: 4 794
Холограма, по мои спомени отпадна чл. 5, който касаеше автоматичния интерфейс за достъп до данните.

Пак по спомени, Наредба 40 никога не е предвиждала съдържанието на съобщенията да се пази.

# 267
  • Мнения: 335
Според ал.1 на чл.5 от подзаконовия нормативен акт, за нуждите на оперативно-издирвателната дейност предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, осигуряват на дирекция "Оперативно-техническа информация" при Министерството на вътрешните работи пасивен технически достъп чрез компютърен терминал до съхраняваните от тях данни.

# 268
  • Мнения: 4 794
Да, мисля, че това беше отменено - но не и изискването за съхраняване и предоставяне след поискване.

# 269
  • София
  • Мнения: 12 789
...не виждам нищо по- различно и в това...

Защото сега виждаш променената наредба. Имаше протести, имаше дела, отменени текстове:

http://www.aip-bg.org/pdf/reshenie%2013627_december%2008.pdf



Т.е. "драмите" свършиха работа, защото хората защитиха правата си тогава.
Аз не споря за това, а за друго. видно е, че в момента никой не следи личната коресподенция и няма право да съхранява данни за съобщенията.

От друга страна в споразумението АСТА се предвижда следното:
"7. С цел защита на представената в електронна форма информация за режима на правата[19] всяка от страните осигурява адекватна правна защита и ефективни правни корективни мерки срещу лица, за които е известно, че без разрешение извършват някое от следните действия, като знаят, или по отношение на гражданскоправните корективни мерки съществуват разумни основания да се счита, че знаят, че могат да предизвикат, позволят или подпомогнат осъществяването или прикриването на нарушение на авторски или сродни на тях права, а именно:

а) премахване или изменяне на представена в електронен вид информация за режима на правата;

б) разпространяване, осъществяване на внос с цел разпространение, излъчване в ефир, съобщаване или публично разпространение на копия от творби, изпълнения или звукозаписи, като знае, че представената в електронна форма информация за режима на правата е била премахната или изменена без разрешение."

Как биха могли да контролират дали се "съобщават" и разпространяват копия от творби без да проследяват съдържанието на самите съобщения?

Общи условия

Активация на акаунт