Великденски пости - 2012

  • 61 055
  • 675
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 57
ето и една рецепта за сладкиш от мен - много лесен и бърз. опекох го днес и в скоби добавям моите отколонения от рецептата.
вегански сладкиш с орехи
продукти:
300 г брашно
250 мл соево мляко (аз сложих кокосово)
200 г захар (аз сложих 75 г и пак ми е доста сладък)
150 мл олио (сложих ябълков мус вместо олио - заради поста и заради калориите  Mr. Green)
1 пакетче бакпулвер, 1 ванилия
натрошени орехи

всичко се разбърква и се пече около 25 мин на 200 градуса.
(ако намерите шоколадова глазура без мляко, може да го залеете с нея накрая)
това е любимият сладкиш в момента на нашето семейство. става малко по-сух, ако го правите без олио, но аз и без това не си падам много по мазнотии и ми харесва така.
да ви е вкусно!

а относно дискусията - аз постя, за да си пречистя малко организма. не пуша, алкохол не пия от година и половина, освен това кърмя още и не смятам да се хвърлям в крайности.

# 136
  • Мнения: X
250 мл соево мляко (аз сложих кокосово)
200 г захар (аз сложих 75 г и пак ми е доста сладък)
150 мл олио (сложих ябълков мус вместо олио - заради поста и заради калориите  Mr. Green)

Интересна рецепта. Ябълков мус как се приготвя или евентуално откъде може да се купи?

# 137
  • Мнения: 33
Привет и от мен,
аз ви следя по принцип, но не пиша понеже нямам много какво да споделя в кулинарно отношение.
Благодаря на всички, които споделят опит.
За мен първите дни на поста са много мъчни - не толкова заради храната, ами духовно.
Иначе може през предишните пости да съм споменала, но на мен като ми се хапва нещо сладичко, си купувам сладки от магазините "Аби" - там имат голямо разнообазие от всякакви сладки и са невероятно вкусни.
Пожелавам ви на всички лек и спасителен пост и както дядо хаджия по-горе писа - да не предприемаме подвизи отвъд силите си само и само за да си покажем, че можем, и да се възгордеем, вместо да се смирим.
Благодаря ви още веднъж за темичката Simple Smile.

# 138
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Благодаря за новата тема и на тези , които както винаги с а най-активни!

Аз лично сигурно ще постя само определени периоди  с храна.
Дано да успея поне нещичко да променя в духовен план.

На всички пожелавам постът, такъв, какъвто сте  си избрали да е лек и  радостен и според силите на всеки!

# 139
  • Мнения: 57
Ябълков мус как се приготвя или евентуално откъде може да се купи?
аз съм в Германия и тук има във всеки магазин. за съжаление нямам информация за България. но предполагам, че пюре от ябълки (бебешко, например) е същото или е поне много подобно.

# 140
  • Мнения: X
iliqnka, гледах им сайта, но май не се ориентирам добре. Кои от сладките им неща са постни? Можеш ли да ми препоръчаш нещо от асортимента им, което не е правено с яйца и мляко? За другата седмица питам, за тази едва ли правят нещо без олио.   Simple Smile

И още нещо се сетих да ви питам. Четох, че на Тодоровден може да се вземе причастие. В кои дни преди празника се прави изповед, за да се вземе причастието?

myran, естествено, как не се сетих за ябълковото пюре.  Hug

# 141
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Четох, че на Тодоровден може да се вземе причастие. В кои дни преди празника се прави изповед, за да се вземе причастието?
Причастие може да се вземе винаги. Не само през постния период. Изповедта всеки решава с  изповедника си как  и кога да я направи.

# 142
  • Мнения: 33
мишленце, от сайта тези, които виждам и са постни, са прасковите с мармалад от втората страница, бисквитите им финес, курабиите с бадем, арменските сладки с локум, но в самите магазини имат доста повече. На мен лично любими са ми гръцките им Финики - със стафиди, мед и орехи. Имат много приятен мек вкус. Другите, които на мен ми харесват, са курабиите с лимонова есенция и орехи. От тези двата вида си купувам и с пости, и без пости. Сега наскоро видях, че правят и някакви захаринки, също постни. Препоръчвам ти да отидеш в магазина им на Графа и Раковски, тъй като там имат най-много, в другите им понякога изборът е по-малък.

# 143
  • Sofia
  • Мнения: 30
тъкмо си купих едни бисквити РЕВЮ на Победа. Пише "растителни продукти" и нещо ме накара да прочета - и хоп- ето че пише, че може да съдържа следи от яйца и мляко.... ами остивх ги...

# 144
  • Мнения: X
На мен лично любими са ми гръцките им Финики - със стафиди, мед и орехи. Имат много приятен мек вкус. Другите, които на мен ми харесват, са курабиите с лимонова есенция и орехи.

Такива не съм опитвала, другата седмица ще тествам.
Имат магазинче на "Коперник" също, близо е до "Шипченски проход".

# 145
  • Мнения: 37
Здравейте  Hug
Следя ви от самото начало и взимам идейки за посни ястия благодаря ви за което Hug
Аз постих на коледните пости за първи път, но успях до половината само Embarassed сега се надявам да съм по настоятелна  Grinning
От понеделник съм на сухи и пресни плодове главно и на варени картофи  Grinning

# 146
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Днес за вечеря си приготвих яхния с грах и картофи и таратор с вода.Постя за пръв път и се надявам да не съм объркала нещо,но на обяд си правих задушени гъби.Предполагам са разрешени.За суровата храна разбрах,че всеки сам си решава и аз избрах готвенкото. Simple Smile А и мисля,че само сурова храна ще се превърне направо в диета,а аз не искам да отслабвам.
Сетих се и за една салата,която наричам "сух таратор".
За тези,които купуват вече краставици ще я споделя.
Сварява се ориз в тенджера с подсолена вода без да се разбърква.По принцип се слага олио,за да не се слепва,но може и без него.След като ориза се свари се измива веднага със студена вода и изсипва в купа.Нарязва се на ситно краставица и отново копър и чесън.Посолява се и се разбърква добре.Салатата е много вкусна,правя си я с олио,но утре ще пробвам без.
Сутрин закусвам с препечени филийки със сладко от ягоди и за сега това ме засища за сладко.Да видим до кога,че съм по шоколадите.А черен шоколад дали може?Всъщност май съдържат масло...

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 08:56 от me4ta22

# 147
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 733
Преписвам рецепти и ви благодаря за страхотните идеи! Невероятни! Днес следобед ще пробвам!
От три дни ми се върти в главата реване! Не ме гълчете,моля, не е от най-постните желания,ама ми се е дояло,а и доколкото си спомням беше много простичко като рецепта  chef Ето защо не съм я записала. Тук има рецепти,ама са толкова завъртяни,че не ми идва вдъхновението да започна Crossing Arms Моля, тук сте много брави, дайте идея!
Майко мила, колко скъпо я продават елдата Thinking А аз си мислех,че тук прекаляват, но го отдавах на "Био-то" и на билковият магазин newsm78
Днес ще пробвам млечната салата и ябълковият сладкиш  chef Стискайте палци Joy

# 148
  • Мнения: 1 263
Запис за рецепти.
Не може ли да попитаме модератор дали може  да се направи една странична тема само за рецепти за пости за улеснение, защото е трудно да се търсят по цялата тема, а и няма линкове на първа страница. newsm78

# 149
  • Мнения: 449
Здравейте на всички  Grinning
Да се запиша и аз тук. Ние със съпруга ми вече доста пъти постим, но сега за пръв път без мазнина.
След доста четене, включително и на много полезните постинги тук на Дядо Хаджия и Бразилка  Heart Eyes, решихме, че ще приготвяме ястия без мазнина, което лично според мен изключва и тахана, дори и само за овкусяване на салати.
Аз лично изключих и маслините, които макар и не в олио си съдържат доста мазнина, и ядките от всякакъв вид.
Макар, че лично според мен, ако мога да си позволя да тълкувам казаното за строгия пост, това означава да не е минало през готвене с мазнина, т.е. да не е така вкусно и изкушаващо-без мазнина ястията са наистина по-постни на вкус.
Освен това, сметнах, че са достатъчни две хранения през деня, а след залез слънце-чай. Излишно е да казвам, че не е необходимо да се изсилваме с количествата  Wink
И така, нашето меню за тази седмица дотук по дни:
Понеделник:
Сутринта-гореща вода/чай, както обикновено.
Закуска: плодове - 1 портокал или ябълка.
Обяд: по-ранен: Варени картофи с лук, чесън и подправки.
Десерт: малко компот.
Следобед: същото.
Вечеря: чай.

Вторник:
Същото, за обяд зеленчуци на пара (карфиол, морков, цвекло и праз), с остатъка от варените картофи от предния ден.
Подправки: шарена сол.
Следобедна закуска: шепа стафиди/ орехи за мъжа ми.
за вечеря - чай на корем  Grinning

Сряда:
Закуска-същата.
Обяд: препечени филийки хляб със студена доматена супа без мазнина (домати от консерва с праз и зелени подправки).
Следобед: същото.
Следобедна закуска, по желание: ядки, мед, стафиди, за който обича и желае.
Вечеря: ясна.

Четвъртък:
За обяд мисля ориз със спанак и праз пак на пара със зелени подправки.

Петък:
Варено житце със стафиди, орехи, лимонова кора и магданоз пресен, ммм, невероятно.

Това от мен, и да не забравяме истинската сила на постите-в духовното пречистване.
Усмихнат ден от мен на всички Hug

Общи условия

Активация на акаунт