Великденски пости - 2012

  • 61 103
  • 675
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 456
 Днес пак ще хапваме крем супа от тиквички и картофи. Пак пиша рецептата, защото е много вкусна и лесна. Запържих за няколко минутки тиквичките, добавих картофките, покрих всичко с топла водичка, добавих 1 зеленчуков бульон. След като се свариха зеленчуците, пасирах до гладка каша и добавих малко соево мляко. При сервиране върху топлата супа натрошавах малко тофу и рендосан соев кашкавал. Но може и без тях, пак е много вкусно.
 Мисля да пробваме и катмите днес.

# 466
  • София
  • Мнения: 7 874
казаха че мога да ям хляб, които е без мая и сол.
Направи си домашна кисела закваска. Потърси в Гугъл рецепта. Тя, за разлика от маята, е полезна, защото съдържа пробиотици. Ако намериш рецепта за закваска, която включва мая, търси друга, без мая!

Тук в готварския форум има специална тема за закваската, в която е споделен голям опит от тези, които са я правили.

...
мерси за отговора. уточнявам, нямам право да ям никакви млечни, месо, яйца, плодове, варива, сол, захар и всякакви подправки. мога да ям само риба, зеленчуци и от време на време картофи. не знам това с подправките как ще стане.. аз буквално съм пристрастена към чубрицата.. на седмица отива близо по 1 пакет, а готвя само за себе си  Embarassed

от това, което пишеш, "махлеб"-а май отпада. а нахутът спада към варивата, нали? ако да, значи и той  Cry

а как бях наточила зъбки за козуначета  newsm45

Махлеба е брашно, нахутеното брашно също е брашно а не вариво (няма го варим, а ще месим с него). Същото се отнася и за соевото брашно, което замества млечните продукти понякога.

Надявам се че този екстремален режим е краткотраен и временен.

# 467
  • Мнения: 449
Ние вчера хапнахме зеленчукови шишчета и шаран на скара, а следобеда направих тези постни мъфини по рецепта на Димитрана. Е, няма такъв аромат и такъв вкус! Децата излапаха първата доза още гореща, веднага замесих втората, но я направих с някои промени-120 гр. захар, че не ни бяха достатъчно сладки, сока и кората на 2 портокала вместо 1. Вторите станаха още по-ароматни. Това са ми фаворитните мъфини и през пости, и през другото време-търпят безкрай много вариации  Heart Eyes

# 468
  • Мнения: 0
казаха че мога да ям хляб, които е без мая и сол.
Направи си домашна кисела закваска. Потърси в Гугъл рецепта. Тя, за разлика от маята, е полезна, защото съдържа пробиотици. Ако намериш рецепта за закваска, която включва мая, търси друга, без мая!

Тук в готварския форум има специална тема за закваската, в която е споделен голям опит от тези, които са я правили.

...
мерси за отговора. уточнявам, нямам право да ям никакви млечни, месо, яйца, плодове, варива, сол, захар и всякакви подправки. мога да ям само риба, зеленчуци и от време на време картофи. не знам това с подправките как ще стане.. аз буквално съм пристрастена към чубрицата.. на седмица отива близо по 1 пакет, а готвя само за себе си  Embarassed

от това, което пишеш, "махлеб"-а май отпада. а нахутът спада към варивата, нали? ако да, значи и той  Cry

а как бях наточила зъбки за козуначета  NeWS45

Махлеба е брашно, нахутеното брашно също е брашно а не вариво (няма го варим, а ще месим с него). Същото се отнася и за соевото брашно, което замества млечните продукти понякога.

Надявам се че този екстремален режим е краткотраен и временен.

За нахута, той е от семейство бобови, следователно ми е забранен, без значение под каква форма е. Проверих Sad същото важи и за соята, защото и тя е от семейство бобови. Май само пшеничено брашно ще мога да ползвам..

а за продължителността, 20 дни на първо време, после пак изследвания.. ще погледна сега за тази закваска..

# 469
  • Мнения: 0
простете за двойния пост и за невежеството, ама какво е "дл" ? дълбока лъжица? и ако е това, на какви милилитри, милиграми ще да се равнавя?

ето тук го видях: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121404

# 470
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
За вечеря приготвих ориз с домати и миди Simple Smile

# 471
  • Мнения: 0
Грях ли е, че не постя ???

# 472
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 735
Грях ли е, че не постя ???
Защо да е грях newsm78 HugВажното е да държиш съзнанието си чисто от лоши помисли!И аз не бях постила никога преди тази Коледа! Господ обича всички!
простете за двойния пост и за невежеството, ама какво е "дл" ? дълбока лъжица? и ако е това, на какви милилитри, милиграми ще да се равнавя?

ето тук го видях: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121404
Децилитри,означава!(извинете, ако не го пиша правилно на български!).
Аз днес правих патладжан с домати и чесън на фурна и лека заливка от вода и брашно.Патладжанът го позапекох малко предварително, за да е по-вкусен и да се получи еднаквоопечено накрая ястието!

# 473
  • Мнения: 1 232
Днес искам да готвя крем-супа с броколи и картови. Има ли някой хубава рецепта?

# 474
  • Мнения: X
Снощи сготвих спанак с ориз. Стана толкова вкусен, че си взех за обяд в офиса, а го изядох още сутринта. Да ви кажа, доста си подобрих готварските умения покрай експериментите с постни ястия. Ама и аз съм една, скромнааа.  Mr. Green

# 475
  • Мнения: 1 232
Ама разбира се, че постните манджи изискват повече майсторлък! Аз това на моя мръвкар не мога да го обясня.

# 476
  • Мнения: 1 418
Не съм писала в тази тема, тъй като съм ово-лакто вегетарианец и не постя, но зет ми е веган и за него честичко приготвям неща, които са абсолютно постни.Някои от нещата, които съм приготвяла:

Една идея за:
Бонбонки от сушени плодове и ядки- правя ги често, а в случая за поднасяне със сирена, но са си м ного вкусни на топчета, оваляни в кокос или любими ядки.



Тарталети без печене с крем от манго и лайм



Една от любимите ми салати

Салата от целина ,ябълки и орехи...афродизиак и профилактика




и още едно предложение за десерт- едни много сочни -веган

Шоколадови мъфини с ментова глазура



 и накрая ще споделя  2 начина за приготвяне на соевото сирене, които значително го правят по-вкусно.

1.Режа го на по-тънки парченца до 1 см дебели и го пека на тефлонов тиган без маднина, докато придобие оранжев тен,обръщам и повтарям от другата страна. Така приготвено може да се сервира с плато зеленчуци по китайски

2.Ако имате повече време и желание за заиграване в кухнята- подготвяте панировка от равни количества брашно и къри или в съотношение каквото ви допада на вас .Овалвате парченцата сирене, нареждате в тава, застлана с хартия.През това време сте включили грила на фурната.Напръсквате с малко олио или зехтин и запичате. Напръскването с п улвелизатор е наистина важно, защото така използваме п о-малко олио и защото равномерно се омазняват парченцата и не остава сурово брашно. Пробвала съм и само с къри  и също много ми харесва.Вадите, обръщате и пак запичате.Може да поднесете  като хапчици с малко -1/2 ч.л песто отгоре.
Много често правя песто от орехи и магданоз, което пасва на кърито.

# 477
  • Мнения: 784
Момичета, позволявам си да ви обърна внимание върху тежката ситуация, в която е изпаднала една самотна майка, защото случаят е спешен, а необходимата сума - малка и реално постижима
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=647659.0

# 478
  • Мнения: 784
Грях ли е, че не постя ???
Защо да е грях newsm78 HugВажното е да държиш съзнанието си чисто от лоши помисли!И аз не бях постила никога преди тази Коледа! Господ обича всички!

Успокоявайте се, успокоявайте се ....  Simple Smile
Да не се пости е грях. Но това, че ние постим, а ти не, не ни прави по-праведни от теб, защото само Господ знае на кого какви по-тежки грехове му тежат на съвестта. А това пък, че danilu пости от тази Коледа въобще не е основание за оправдаване на всички непостещи  Wink
danilu, Господ обича всички, но според християнството и всички ще съди за греховете им, опасно е така да успокояваме другите, само свещеник може да те освободи от поста.

Dobson, постът не трябва да се подценява, той се прави по подражание на 40-дневния пост, който самият Иисус Христос е извършил, следователно е нещо изключително важно, независимо че може да не го разбираме напълно.

# 479
  • Мнения: X
Днес искам да готвя крем-супа с броколи и картови. Има ли някой хубава рецепта?
Вчера правих такава, но без картофи.Нищо не пречи обаче да добавиш....   Simple Smile

http://hihonas.blogspot.com/2012/03/blog-post_26.html

За довечера-ориз със спанак...имаше много пресен днес на пазара.
И маслинена паста-домашна...

Общи условия

Активация на акаунт