Великденски пости - 2012

  • 61 101
  • 675
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 545
 Laughing megan79, степените на строг пост са няколко, една от които е точно суровата храна, за която ти говориш. Важно в случая е  да се отбележи, че Типикът на БПЦ не изисква от християните (миряни) тази степен строгост на поста. Манастирските устави налагат и този вид пост в определени  дни, но те не са задължителни за миряните. Приветствам решението ти да спазваш този вид строг пост, но е от съществено значение да се отбележи, че той не е задължителен за всички. Казвам го не за да те засегна, е за да не се смущават тези, които нямат сили или нагласа да постят така. Душевният мир е много важен за поста, а каквото и да е смущение свързано с храната ще го наруши, нали? Simple Smile
Относно разрешените храни от понеделник до петък, мисля, че включват ядки, маслини (тези без зехтин), варива - общо взето всичко готвено, което е без мазнина.  Сусамовият тахан си е доста мазничък, според мен - това, което отделя на повърхността си е точно сусамово олио. Затова го изключих от менюто си тази седмица, макар че много го обичам.
На Тодоровден се прави коливо - т.е варено жито с мед. Е, ние му прибавяме и други вкусни неща - стафиди, ядки, ванилия, галета и т.н. Лека постна седмица на всички!

Вместо хумус приготвих от нахута вкусна салата, която може да мине и за основно ястие през тази седмица - варен нахут, червена печена чушка и червен лук. Много е вкусно!
Хареса ми рецептата за постния таратор, но и аз като дядо Хаджия ще го пробвам в летния сезон. Peace
Продължавам да ви следя!

# 121
  • София
  • Мнения: 7 874
И така преди време ви дадох два линка сега ще ги повторя:

- страница 511 от типика на Българската православна църква;
- страница 512 от типика на Българската православна църква.

Там ясно и точно и най-компетентно е написано кои пости какви са и така нататък. В тази връзка точно пък аз твърдя че и варенето и печенето са допустими и при строгия пост (вие какво сурово тесто ли ще ме карате да ям или мога да го изпека все пак на хляб, или да изхвърля картофите и ориза защото някой някъде нещо бил прочел - хайде моля). Писано е растителна храна (без изрично уточняване сурова или сварена или печена) без мазнина и това е.

# 122
  • София
  • Мнения: 910
Присъединявам се . Следя и записвам идеи за постната трапеза.Благодаря за темата и лек пост на всички! Praynig

# 123
  • Мнения: 1 777
Записвам се и аз .Тази година реших и аз да опитам.
Днес за обяд хапнах една салата с айберг,авокадо,домат и подправена със зехтин и оцет.За вечеря мисля само плодове.
По принцип закусвам само плодове.

Лек пост!

# 124
  • София
  • Мнения: 478
Ха сега здравейте Hug Нали не си мислехте, че ще минете без мен Joy Отърване няма Joy

И аз отново съм в редиците на постещите Flutter Това ще е първият ми по - строг пост, откакто родих и ще е истинско предизвикателство, защото с детето продължаваме да се кърмим много активно Heart Eyes Откакто го започнаха и зъбите и го кърмя през два часа и сигурно съм най - бавно захранващата майка Joy  Та като прескочим лиричното отклонение ми се иска да се справя с поста, но ако нещо не потръгнат нещата ще премина на строг пост сряда и петък до Страстната седмица. Общо взето каквото и да стане ще съм в темата, защото знаете, че у дома всички постят. Мислех да постя с мазнина тези дни, но мнозинството реши, че иска без мазнина и реших да не се цепя от колектива, а и са само 5 дни. Днес правих нещо като пюре от червена леща - много просто и вкусно, за утре съм накиснала боб. Днес се "облажих" и с десерт, при това без олио, ако ви кажа какъв ще умрете от смях Embarassed От няколко дни започнах да въвеждам кашите при захранването на детето, та днес му приготвих чиста оризова безмлечна каша с половин бурканче бананово пюре, и каквото не изяде детото, мама го дояде Embarassed Страхотен десерт - постен и без олио, че и без захар даже Joy

Присъединявам се към написаното от дядо хаджия и simpatikonia за това как се пости по време на строгия пост без мазнина. Пости се така, както е написано в Типика на БПЦ, освен ако изрично свещеник изповедник не ви е казал да постите, конкретно вие, по различен начин Peace

Леко раждане на Буба Лина, то съвсем малко останало Heart Eyes

Мамо Веси (жабче), лека бременност и благодарности за темичката Hug


 

# 125
  • София
  • Мнения: 7 874
Оппаааа и Бразилка се появи.
Я да спираме айде споровете как се пости. Предлагам всеки да пости според разбиранията си и възможностите.

За утре ще готвя поста яхния без олио (предууууупреждааааавааааам, че сегиз ми влезна бръмрабя у тиквата) аааако станееее (сето вика бабаааа ви Абсурдана) ще докладваме своевременно.

# 126
  • София
  • Мнения: 1 456
 Вчера бяхме на спанак с ориз, постни разбира се  Grinning  Ако днес направя печени  фалафели без олио в сместа, с какво да ги споя? Може и боб да направя. Мисля днес да направя и салатка китайско зеле с краставици и лимонов сок.

# 127
  • Мнения: 1 559
Simatikonia , Hug Hug всеки прави избора сам за себе си  Hug
След малко запретвам ръкави и по4вам да меся новата доза хлебец  Laughing
Днес смятам да съм на ядки  с мед(като ми се прияде слади4ко),зелева салата с морков4е и лимонов сок с хлеб4е.
Някой би ли ми казал,кои тикви4ки са най- подходящи за суров вариант...,4е да се заредя за утре  Laughing

# 128
  • Мнения: X
Момичета, благодаря за съветите и източниците за четене.
Аз си чета и тук, когато имам съмнения: http://bgrod.org/pravoslavie/index.php?id=128
Посочени са шест степени на строгост. Предполагам, че всеки трябва да се посъветва със свещеник за собствения си пост.  Peace

Това си го чета винаги, когато гладът започне да ме преборва. Полезно е.
http://www.pravoslavieto.com/books/zashto_ne_postish/index.htm

# 129
  • Мнения: 324
Ха сега здравейте Hug Нали не си мислехте, че ще минете без мен Joy Отърване няма Joy
Какво отърване???? На мен вече ми липсваше и точно се чудех защо така си ни изоставила този път  Hug


Според мен е напълно излишно това повтаряне, че се яде само сурова храна.
От целия мини-спор, който прочетох това ми хареса най-много:
Я да спираме айде споровете как се пости. Предлагам всеки да пости според разбиранията си и възможностите.
Не съм съгласна да ми се насажда някакво безпричинно чувство на вина.
Имам бебе на 3 месеца, чиято единствена храна в момента е кърмата, а е известно, че за развитието на мозъка на бебето най-важна роля играят мазнините, така че няма начин да се лиша(а чрез мен и детето си) точно пък от мазнини.  Peace

И понеже все пак сме в готварски подфорум, да споделя менюто от вчера - лозови сърмички и чудничка салата от зеле, морков и червено цвекло.
За днес – картофи със зелен боб и пак някаква салатка ще измисля.

# 130
  • Мнения: 1 934
Мишленце, хубав линк си дала, мен пък лично много ме зарежда Исая 58 глава. Когато реша да постя, първо нея си прочитам  Peace

Общо взето е безсмислено за мен да постиш и да се ограничаваш откъм храна, а откъм поведението ти да няма никаква корекция-за съжаление това с поведението най-трудно го постигам. Успявам с техническите подробности да не ям това или онова, но да не се гневя, викам и прочие трудно  Confused

# 131
  • Мнения: X
Успявам с техническите подробности да не ям това или онова, но да не се гневя, викам и прочие трудно  Confused

Започнах да си водя дневник от началото на поста. Записвам си нещата, за които съм благодарна през деня и нещата, които са ме разгневили, разочаровали и т.н. Когато ги напишеш нещата, ти минава по-бързо, а имаш време да ги осмислиш и да се помолиш за прошка. Много помага.

# 132
  • София
  • Мнения: 7 874
Аз приемам, че всеки човек си е една индивидуалност и има различни възможности. Затова лично аз винаги се консултирам с изповедника си или пък помня и спазвам съветите и на други духовници, с които съм имал срещи включително монасите от Атон и ... един мюфтия от Йерусалим. Изненадах ви нали ? Ако прецените, че не ви досаждам мога да ви разкажа някой път, а сега само ще подчертая, че нашата църква не е инквизитор и тя подхожда индивидуално към всеки човек.

И така как да си приготвим яхния без олио ?

Ще ни трябват:

- ситно нарязана средна глава кромид лук (няма проблем да ползвате праз лук);
- три четири средни картофа нарязани на парчета;
- един два средни моркова също нарязани на парчета;
- малка консерва грах;
- една две малки тиквички обелени и нарязани на парчета;
- две супени лъжици доматено пюре (или най обикновена лютеница)
- 4 - 5 супени лъжици царевично брашно (ако нямате може да ползвате обикновено или пълнозърнесто или всяко брашно, което е полезно според вас и може да служи за сгъстител, вкл. и картофено);
- червен пипер.

Сварявам предварително зеленчуците (без лука), до почти пълна готовност. После ще ги добавя към ястието и ще се варят още около 4-5 минути така че се съобразете колко да се варят. Моля измийте ги хубаво, и ги варете нарязани, защото после ще ги прехвърляме направо в яденето, а бульона ще ползваме за разреждане на яхнията. По желание може да добавите три четири обелени и нарязани скилидки чесън и половин чаена лъжичка смлян кимион.

И така аз готвих в един висок тефлонов тиган. Сипнах около четвърт чаена чаша от врелия бульон  в него (значи колкото да ми покрие дъното на тигана, щото той и лука пуска течност) и пуснах лука да се задушава. Като заври водата и се задуши лука (демек стане прозрачен), намалявам котлона на много слаб огън и с непрекъснато бъркане добавям брашното и бъркам докато се сгъсти и хомогенизира сместа и се посвари няколко минути. Увеличавам огъня на средна степен, добавям червения пипер и разбърквам хубаво, оставям две - три  минути да се готви. Идва ред на доматеното пюре и една чаена чаша от врелия бульон, в който са се варили зеленчуците. Отново разбъркваме за да хомогенизираме сместа и оставяме няколко минути да поври. Накрая добавяме сварените зеленчуци. Варим още около 4-5 минути като преди това сме добавили съответните подправки (сол на вкус, аз ползвам мащерка, а вие каквото предпочитате и по желание малко черен пипер).

Така ... една малка изненада ще бъде, ако заедно с доматеното пюре добавите една две чаени лъжички мед. Ще омекотите вкуса и ще му придадете лека екзотичност, пък ще го направите и по-подходящ за малките деца.

# 133
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Вчера си приготвих за обяд ориз с доматки, а за вечеря спагети с доматен сос, пиперки и краставичка. Днес мисля да си приготвя бобена салатка с червен лук и варени картофки с кисели краставички, за съжаление още не съм се запасила с зеленчуци пресни и ще чакам до пазарния ни ден за по- свежи салати и продукти.

# 134
  • Мнения: 1
И аз се записвам в темата. Кръстих се късно - през 2007 г., но от тогава досега спазвам постите. Този великденски пост ще бъде първия, който няма да спазвам напълно, тъй като кърмя детенцето си. Мисля да не ям месо и ще се опитам последната седмица преди Великден да я изкарам на строг пост.
Имам много рецепти за постни ястия и се надявам да мога да ги споделя тук.
Желая на всички успех с поста и да не забравяме, че той не е диета, че постът е преди всичко духовен Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт