Великденски пости - 2012

  • 61 063
  • 675
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 166
За пръв път се включвам в темата, но ви следях и през Коледният пост. Не постя за пръв път, но за пръв път чаках с нетърпение да започне постът!
Ето едно предложение от мен - Лимонена пшеница със зеленчуци. Ястието е приготвено без мазнина. Може да се приготви и с булгур или ориз.



Лек и спасителен пост!

# 151
  • София
  • Мнения: 864
августа твоето меню ми прозвуча като диета а не като постене. според мене си е леко гладуване Mr. Green

# 152
  • Мнения: 1
Здравейте,
ще бъде чудесно, ако може да се отделят рецептите, за да се намират по-лесно. Ако не може - ви предлагам да оцветяваме рецептите в друг цвят, за да се виждат по-лесно?
И аз се включвам с една рецепта, която може да се приготвя за дните на строг пост и за дните, когато е разрешена растителна мазнина.

Крем супа от картофи и моркови
Необходими продукти: картофи, моркови, сол, черен пипер, подправки по желание, растителна мазнина (в дните, когато е разрешена).
Вариант за строг пост: Картофите и морковите се обелват и нарязват на малки парчета. Слагат се да се варят във вода с подправки  сол, черен пипер, аз слагам и пикантина. След като се сварят, се пасират и супата е готова.
В дните с растителна мазнина: първо запържвам картофите и морковите и след това правя останалото, както е описано по-горе.
За хората на млечен пост: накрая може да добавят мляко и сметана, и да поръси със сирене и става една много вкусна супа.


За десерт правя Плодова салата като нарязвам на малки парчета различни плодове, които се намират у нас и ги обърквам - портокали, киви, ябълки, банани, круши, ягоди и т.н. - всеки път различно.

simpatikonia, много ми хареса рецептата за салатата с нахут Simple Smile

# 153
  • Мнения: 1 934
Пикантината много често съдържа животински продукти като лактоза например. Проверявайте внимателно съдържанието, преди да използвате  Peace

# 154
  • София
  • Мнения: 864
аз пикантина и тем подобни не ползвам от години заради натриевият глутаминат. а  и яденетата ми стават всичките с еднакъв вкус.

# 155
  • Мнения: X
Днес оцених вкуса на магданоза, след като изядох микс от зелена салата с домат, краставица и репичка само със сол и оцет.  Simple Smile А 100 грама микс от сурови ядки и сушени боровинки засищат перфектно.  Мислех, че ще ми е по-трудно, но ето че вече е сряда и строгият пост е много по-лек с вашите коментари, съвети и рецепти.   bouquet

# 156
  • Мнения: 1 934
аз пикантина и тем подобни не ползвам от години заради натриевият глутаминат. а  и яденетата ми стават всичките с еднакъв вкус.

Бъни, и аз като теб  Peace

В китайските ресторанти овкусяват всички с шепи глутамат, затова има такъв вкус.

# 157
  • София
  • Мнения: 84
Здравейте, вместо запис рецепта за:
крем-супа от червена леща
2 бр. кромид лук
2 бр. домати
2 бр. моркови
2 бр. картофи
2 ч.л. смлян чесън
кимион
2 ч.ч. червена леща

Зеленчуците се нарязват на малки парченца и се слагат да се варят ( без лещата, понеже тя увира много бързо). Малко преди да са готови се прибавя лещата и сол на вкус. през това време в малко олио се запържва чесънът и след като се зачерви се прибавя кимионът и се прибавя към супата. Трябва да се пасира в блендер.

Сервира се с крутони.


 Частта със запържването на чесъна може да се пропусне по време на строг пост.
Лек и спасителен пост.

# 158
  • Мнения: 33
malko_mishlence, благодаря за инфото, ще се радвам да споделиш впечатления, като ги пробваш Simple Smile. Радвам се, че постът ти минава леко. Дано и при всички останали да бъде тъй Simple Smile.
Относно мононатриевия глутамат и аз по принцип не си купувам такива бульони, но крем супите ми са ми безвкусни иначе и си намерих един добър заместител - натуралната Вегета, която е без мононатриев глутамат, а вкусът е абсолютно идентичен с другите пикантини. Току-що погледнах съдържанието и съдържа само натурални съставки, няма лактоза и подобни. Препоръчвам, ако някой си е свикнал да си подправя ястията така Simple Smile.

# 159
  • Мнения: X
Тази вечер си направих импровизирано гуакамоле с подръчни материали.
1 авокадо
1/2 глава червен лук
1 скилидка чесън
1 лимон, че нямах лайм
малко смлени домати - нямах пресен домат
малко прясна люта чушка, защото нямах сос Табаско
сол на вкус

Всичко в блендера и го мазах на едни оризови кръгли.. и аз не знам как да ги нарека... май вафли се казват, направени само от ориз. Това, гарнирано с прясна зелена салата с малко царевица, сусамов тахан и сурови тиквени семки беше чудна вечеря. 

# 160
  • София
  • Мнения: 1 456
 В кои дни са  позволени безгръбначни?

# 161
  • София
  • Мнения: 7 874
В кои дни са  позволени безгръбначни?

Във всичките, в които няма строг пост.

# 162
  • София
  • Мнения: 1 456
дядо хаджия,   bouquet 

# 163
  • София
  • Мнения: 1 324
Краси...*, Господ здраве да ти дава! По-вкусни тиквички не бях яла.

# 164
  • Мнения: 1
iliqnka, благодаря за идеята за вегетата. Знаех, че ще има реакция срещу пикантината, но си признавам какво слагам Simple Smile

Малко мишленце, много хубаво гуакамоле. Вкъщи много го обичаме, особено ако авокадото е добре узряло и мекичко, с домати на кубчета или със зелена чушка. Варианти много и се вкусно става Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт