Великденски пости - 2012

  • 61 079
  • 675
  •   1
Отговори
# 165
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
   ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!


Снощи спретнах кюфтенца от леща и станах много вкусни  chef

# 166
  • Мнения: 63
Запис и от мен. И аз реших да водя христиански живот. сега още както се казва прохождам Simple Smile)
Това е вторият ми пост. Много ми е трудно, тъй като съм слаба и бързо губя тегло. Отделно се опитвам и да спортувам.

Благодаря за рецептите ще ви следя с интерес.   bouquet

# 167
  • София
  • Мнения: 565
 Ей тази салатка от Бон Апети мисля да си направя днес, но без зехтина. Звучи ми страхотно добавката на грейпфрут.

 Иначе, за закуска си приготвих овесени ядки с белени семки, смлени сурови бадеми, ленено семе, кафява захар (следващия път- мед), канела и 1ч.л. ябълков пектин.


Дядо хаджия, за основно си избрах твоята яхнийка.  bouquet

# 168
  • София
  • Мнения: 36
Аз постя от много отдавна, но никога не съм включвала в менюто Елда. Вчера в Билла имаше промоция и си взех един пакет. Попаднах на една много добре звучаща рецепта и реших да споделя линк. Подходяща е и за строг пост, ако махнете зехтина.

Гъбена супа с елда

Ако имате любими рецепти с Елда, ще се радвам да споделите   chef

# 169
  • София
  • Мнения: 864
Добре де,кога ще се сложат линкове с рецептите на първа страничка? В темата за коледните пости имаше толкова много рецепти.

Аз днес си хапнах паста от нахут и амарант с гъбки, царевичка и доматче, малко салатка от морков, зеле и цвекло, и шоко торта.

За вечеря не съм го измислила още - но ще е салатка + грах или картофена манджичка.
Прекрасна вечер на всички ви!

# 170
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
За вечеря бланширани броколи и червена паприка сурова, а за десерт приготвих печени ябълки с орехи, лешници и канела.

# 171
  • Мнения: 2 545
Аз постя от много отдавна, но никога не съм включвала в менюто Елда. Вчера в Билла имаше промоция и си взех един пакет. Попаднах на една много добре звучаща рецепта и реших да споделя линк. Подходяща е и за строг пост, ако махнете зехтина.

Гъбена супа с елда

Ако имате любими рецепти с Елда, ще се радвам да споделите   chef


mimmox, благодаря за тази интересна и надявам се вкусна рецепта. Имам в наличност елда и гъби тип "Кладница" - надявам се да се получи нещо хубаво.

Ще ми е интересно да опитам и други изпробвани и вкусни рецепти с елда. Laughing

# 172
  • Мнения: 1 274
Здравейте момичета,

Днес научих и аз за тази тема.

Ето моят принос: много е вкусно овесени ядки (или трици) с мед, орехи, кокосово масло и канела!

# 173
  • София
  • Мнения: 7 874
Такааа ... я сега да ви подготвя аз за следващата седмица. Значи ето ви две интересни ястия.

Първото е симид. Позабравено у нас, това всъщност е нещо като бял хляб ама с добавка на нахутено брашно. Така тестото става меко и нежно. Аз ви го предлагам със семена от черен сусам( у нас е познат като черен кимион или челебитка), ким и резене.

Другото ястие пък е тофу на фурна върху зеленчуково канапе. Сега тофуто е ясно, него няма какво да го коментирам, а канапето е малко по интересно, защото е от домати, сумак, фурми, лук и чесън. Та цялата тая комбинация направи някакъв много наситен и интересен сладко-кисел вкус.

Хайде приятен апетит !

   

# 174
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Моля ви за съвет за овесените кюфтенца от Коледната тема.
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg14422451#msg14422451

Дали не трябва да се използват обикновени  (а не фини) овесени ядки за да поемат повече вода?
На мен ми става много водниста сместа и посмъртно не мога да я докарам на добре оформени  кюфтенца.


  По принцип като настържа картофа на ситно ренде той пуска толкова много течност!  същото и с лука и като добавим и непоелата вода от овесените ядки и става ужасно.

През коледните пости,  също така воднисто, станаха някакви плоски питчици, които буквалвно се разпадаха в тигана, напоиха се с много мазнина , но пък иначе бяха много вкусни - напомняха ми малко на пататник.
 В днешния ми опит станаха малко по-оформени, но пък вкусът на картофа се изгуби, защото наблегнах повече на овесените ядки.

Има ли някаква хитрост?

# 175
  • Мнения: 1 777
Не мога да погна със съвет за тези кюфтета,но ти препоръчвам едни обикновени картофени кюфтета на фурна.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=347203.msg11696441#msg11696441
Аз вчера това хапнах,днес направих патлаждан с доматен сос  на фурна.За утре ще направя една зеленчукова супа без застройка.

Последна редакция: пт, 02 мар 2012, 00:51 от Pety

# 176
  • Мнения: 1 263
Гръцка супа от нахут
2 чаени чаши нахут
1 голям стар лук, настърган на ренде
10 чаши вода
6 суп.лъж. олио/зехтин
1 1\2 суп.лъж. брашно/корн флаур
1-2 лимона
малко сол, чер.пипер
Слагате нахута от предната вечер в една тенджера с вода, към която е прибавена 1 суп.лъж.сол. Сутринта го прецеждате, слагате 1 суп.лъж. сода бикарабонат (за да паднат по-лесно люспите)и разбърквате, след 30 мин. го изплаквате обилно   . След това го слагате на котлона да ври с 20-те чаши вода, обирате получилата се пяна с решетъчна лъжица и я изхвърляте, прецеждате когато е полусварен. В друг съд на котлон слагате олиото/зехтина и настърганият лук до омекване, прибавяте нахута и вода да го покрие.Варите 10 минути. В отделна купа разбърквате брашното със сока на 1-2 лимона, слагате малко от горещият бульон и прибавяте към супата и я оставяте на слаб огън 10-15 мин. Прибавяте сол и черен пипер и ястието е готово. .

Източник

Италианска супа от  хлебни топчета.(Неаполитанска супа на бедните)
(Рецепта на chef Vincenzo Zanna)
400 гр. стар хляб (без корите)
    3 супени лъжици магданоз
        100 грама брашно
       зехтин
     зеленчуков бульон
     200 грама варени картофи и нарязани на кубчета
    Билки (листа на градински чай, мащерка, розмарин), нарязани на ситно
В купа се намачква хляба с малко вода, прибавя се малко ситно нярзан магданоз, брашно и билки (листа на градински чай, мащерка, розмарин), меси се с мокри ръце до лепкаво тесто и се оформят малки кръгли кюфтета, овалват се в брашно и се прибавят в заврелият бульон. Варят се 4-5 минути с картофите, които преди това сме нарязали полусварили в същият  бульон.
Прави се 2 литра бульон с готови кубчета, или домашен, в който сме варили  моркови, тиквички, картофи, лук, целина.
Ако сме използвали  домашен  бульон прибавяме и малко сол към супата.
Сервира се в дълбока чиния- няколко топки, няколко парчета картоф и достатъчно бульон. Поръсваме с черен пипер и малко зехтин, украсяваме се с няколко листа градински чай и риган и е готова.
ПС.Това е било широко разпростарнено ястие в Северна Италия по време на първата и втората световна война.
В днешно време то е осъвременено и се приготвя и с кашкавал , яйце и парченца шунка.


Макарони  с лъжлив кашкавал.
(Рецепта на chef Vincenzo Zanna)
200 гр.спагети
    5  маслини без костилка
    50 грама от каперси
    5 скилидки чесън
    1 малка люта чушка
    ½ връзка магданоз
    2 чаши  галета
    3 сушени домати
    1 стрък пресен розмарин
    1 стрък пресен риган
    1 стрък мащерка
    3-4 листа градински чай
    зехтин
    настъргана лимонова кора
След като кипне водата в тенджерата, добавяме макароните.За 100 грама макаронени изделия,  се нуждаят от около 1 литър вода и 10 грама сол.
В нагорещен тиган,  добавяме малко зехтин и  скилидки чесън, нарязани на много тънки филийки, внимаваме да не почернеят, а да се получи нещо като чипс. Ако искаме да е по люто ястието прибавяме цяла и една малка люта чушка. Нарязваме на едро част от магданоза и го прибавяме и него.
В друг тиган на много ниска температура (слагаме котлона на 2) слагаме галетата и настърганата лимонова кора. Разбъркваме. След няколко минути нарязваме на ситно сушените домати, маслините,  1 скилидка чесън, розмарин и малко магданоз и прибавяме към галетата.
Когато са готови спагетите ги прехвърляме в първият нагорещен тиган с малко от водата, в която сме ги варили и прибавяме черен пипер и още малко настърган магданоз. Разбъркваме няколко минути и са готови. Слагаме ги в чиния, отгоре соса от вторият тиган и ястието е готово.

Източник

Нишестен крем с желатин
Нишестен крем
Захар
Желатин
банани нарязани на кръгчета или белени бадеми
Нишестеният крем се приготвя само с вода и захар, излива се в тавичка или формички, охлажда се, приготвя се желатина, излива се над нишестето, оставя се в хладилник и когато започне да се сгъстява се прибавят парчетата банани или белените бадеми.  

Източник

Последна редакция: пт, 02 мар 2012, 09:23 от basis

# 177
  • Мнения: 33
дядо хаджия, благодаря ти. Може ли по-подробно да обясниш как правиш питката?
басис, благодаря и на теб Simple Smile. ще пробвам другата седмица спагетите ти Simple Smile. Те са, струва ми се, постния вариант на така известните Спагети със зехтин и чесън с някои добавки Simple Smile. Аз лично ги харесвам доста и понякога си добавям песто, макар и оригинално да не е такава рецептата.
Аз имам един въпрос - желатинът в крайна сметка позволен ли е? Чудя им се на едни бонбони, за това питам.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 974
Здарвейте, мили хора много ми е приятно да чета темата и да откирвам все нови и нови рецепти, искрено ви благодаря за тях. Аз за днес съм решила да правя чушки с доматен сос, имам печени чушки във фризера, и много обчиам тази лятна манджа. Мисля, че чушките вземто да се пържат в олио, биха могли да се запекат на силна фурна (грил) с покритие от галета, за да станат все пак леко хрупкави.
Искам още да ви питам, хайвера позволен ли е? Според свекърва ми той бил постна храна?!?

# 179
  • София
  • Мнения: 1 456
 В, аз правя кюфтетата на Лабрекс винаги с обикновени овесени ядки, мисля че така е по рецептата. Винаги рендосвам картофите и отцеждам. Лук не слагам. Правя ги винаги на фурна.

Общи условия

Активация на акаунт