Великденски пости - 2012

  • 61 090
  • 675
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 344
момичета,кой шоколад беше постен?  bouquet

# 226
  • Мнения: X
Здравейте, вчера правих фалафелите по рецептата, която дадохте. Станаха вкусни, въпреки че моят блендер не успя да направи съвсем хомогенна смес и хрупкаше булгурът. За съжаление, се разпадаха при пърженето, въпреки че си мокрих ръцете, сложих 4 лъжици брашно, но като за първи път съм доволна.

Намерих много приятни сладки с кокос, в които няма яйца и захар и мисля да ги хапвам като ми се дояде нещо сладко. Вчера, за първи път откакто започнах постите, хапнах и нещо сготвено - постни сърмички със зелев лист. Житото по рецептата от темата също стана много добре, макар да не стъргах кора от лимон. Вечерта пих и чаша червено вино, дано да не съм сбъркала.

Искам да ви благодаря още веднъж за всичко, което поствате. Най-много ми допадат бързите рецепти, защото още не съм опитвала тези с тестото, манджите и по-завъртяните неща, но съм сигурна, че и те ще са много вкусни.

И един въпрос - в кварталите Редута и Гео Милев имате ли идея къде да си намеря косово мляко? Гледах във Фантастико и Т Маркет, но не открих.

# 227
  • Мнения: 6 713
Здравейте, Simple Smile

Как процедирате с нахута, за да се бели по-лесно? Колко време го киснете и варите?

# 228
  • Мнения: X
Здравейте, Simple Smile

Как процедирате с нахута, за да се бели по-лесно? Колко време го киснете и варите?

Аз първият път, когато готвих нахут /съвсем скоро/, го накиснах за една нощ, после го кипнах, изхвърлих му първата вода и го варих още поне 45 минути. Направо като варене на боб си беше. Не съм го белила. Прочетох, че за фалафелите може само да се накисне за 1 нощ и да се пасира, така и направих този път. Засега нямам някакви стомашни неразположения или болки, да чукна на дърво.  Simple Smile Все пак, нека и по-опитните да кажат.

# 229
  • София
  • Мнения: 1 456
zhabche, благодаря ти за усилията и времето, които си вложила отново  bouquet
malko_mishlence, аз правя фалафелите само печени и стават чудни, не се разпадат. А кокосово мляко съм виждала във  друго Фантастико, има и в Кауфланд. Има го и в нашия квартален магазин, но съм доста далеч от вас  Peace
Лурдес, аз накисвам за през нощта, сутринта хвърлям водата слагам нова + сол и оставям още за час. Беля само този нахут, които е започнал да се бели. Нямам нерви да го минавам през гевгир. Сварявам го за около  1 час, винаги хвърлям първата вода. След това нахута и всички подправки в блендера и оформям кюфтенцата, пека ги.

# 230
  • София
  • Мнения: 36
Повлияна от тази рецепта Оригинална рецепта , направих следната манджичка с елда и стана много вкусна  Simple Smile

Яхния с елда

1 ч.ч. елда (около 200-250мл да е чашата) се сварява с 2 1/2 ч.ч. вода (20 мин и трябват)

в тиган запържих със зехтин/олио ситно нарязани 2 глави лук, 3 моркова, 3 червени чушки (използвах замразени на Clever от Billa). След около 5 мин добавих една малка консерва домати на кубчета и подправки: черен пипер, малко лют червен пипер, подправка 10 зеленчука (може и зеленчуков бульон, но аз нямах) и сол. Когато зеленчуците са готови, добавяте елдата постепенно, ако се окаже прекалено много, не я слагайте всичката. После оставяте на котлона за още 2-5 мин, за да се смеси и овкуси всичко, като разбърквате добре.

Аз сервирах с черни маслини. Можете да експериментирате с подправките   chef

# 231
  • София
  • Мнения: 84
И един въпрос - в кварталите Редута и Гео Милев имате ли идея къде да си намеря косово мляко? Гледах във Фантастико и Т Маркет, но не открих.



Мищленце, би трябвало да има и в Пикадили в МОЛ Сердика.

# 232
  • София
  • Мнения: 36
mimox, благодаря ти за идеята за заместителя на яйцето.   bouquet

Което ме вдъхнови и като порових, видях,  че има огромно изобилие от начини да се заместят животинските продукти. Повечето са посветени на виганският начин на хранене и може би са познати на виганите, но за мен бяха изненада.

Напр. видях, че за кексове или мъфини може да се  получи заместител от плодове:
    - половин пасиран банан замества едно яйце,
     - 1/4 чаша гъсто ябълково пюре (което е елементарно да се приготви, защото аз не съм виждала да се продава) замества едно яйце.
И в двата случая, обаче, ефекта на яйцето като набухвател трбява да се компенсира с повече от  сода, бакпулвер или каквото използвате.

При смесването на три унции соево мляко с една с.л. ябълков  оцет също дава  1 яйце.

4 с.л. соево кисело мляко (има ли такива нещо по нашите магазини не знам)

И вече описаната от mimox хитрост с лененото семе.

Мисля , че е по-полезно, всичко това да се види нагледно на това клипче:

 http://video.about.com/vegetarian/Tips-for-Cooking-With-Egg-Replacer.htm

 Hug Страхотна статия! Ще пробвам някоя от идеите за палачинки тази събота, защото с постните палачинки нямам голям успех  Embarassed

# 233
  • София
  • Мнения: 1 456
mimmox, пробвала ли си в палачинките да замениш част от водата с кокосово мляко? При мен се получиха много вкусни предвид това, какво съм вложила в тях  Wink  Постнала съм рецепта на предната страница  Peace

# 234
  • Варна
  • Мнения: 974
Хора откакто съм започнала постите, много се подувам, даже мисля че и кила качвам Cry(  Не ям много, даже напротив....някой има ли подобни проблеми, на мен ми е за първи път, дали ще се нормализират нещата по натам?

# 235
  • Мнения: 6 713
Ева на третия етаж, malko_mishlence , благодаря ! Hug

# 236
  • Мнения: 87
И един въпрос - в кварталите Редута и Гео Милев имате ли идея къде да си намеря косово мляко? Гледах във Фантастико и Т Маркет, но не открих.



Мищленце, би трябвало да има и в Пикадили в МОЛ Сердика.
                         
Кокосово мляко има в Билла.

# 237
  • София
  • Мнения: 1 456
Илиянчето, на мен ми се подува само корема, но не качвам килограми, дори съм свалила около 2 кг. от началото на поста.  Аз също не ям много, но се подувам от бобовите, които много обичам и извън поста. Да не би да си предимно на суха храна и тестени? Иначе не знам как ще качваш. Аз лично щом намаля въглехидратите и свалям килограми  Peace

# 238
  • Мнения: 33
момичета,кой шоколад беше постен?  bouquet

Primola черният е постен, както и на Линдт черният мисля, че беше постен.

# 239
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Днеска сме на вкусна яхнийка с грах и картофки. Засега постите ми се отразяват добре, не чувствам липсата на месо, липсват ми само млечните продукти, търсих в нашите магазини тофу но не видях за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт