Великденски пости - 2012

  • 61 084
  • 675
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 204
Аз също нямам проблеми с ограничаването на храната, но винаги в началото на поста водя някаква огромна борба със себе си, целият пост за мен е изпитание понеже всеки път минавам през няколко задължителни етапа и ако съм по-небрежна се връщам пак назад, но на края на поста човек разбира защо го е направил, поне за мен е така. Доста ми е трудно понякога да си премълча някои неща, когато някой се опитва да ме засегне, но когато успея да превъзмогна желанието си, после винаги това се е връщало многократно повече.
Избягвам по принцип да изпадам в толкова лични неща, защото постът е изключително индивидуално преживяване, но ми се стори, че за някого може да бъде насърчение, че не е сам. В началото, когато човек е изгубил посоката и се опитва да я намери, е нападан от много страни, но важно е да не се отказва, да продължава да опитва. Бог винаги дава сили, ако ние имаме вяра и воля да бъдем по-добри.

Поздравявам ви с това:

Един човек сънувал, че върви по морския бряг заедно с Бога. Той видял живота си като следи от нозе по пясъка – неговите и тези на Бога, винаги едни до други. Натъжил се, като забелязал, че през най-трудните мигове на живота му в пясъка оставяли следи само един чифт нозе – дълбоки, под голяма тежест. Човекът попитал Бога: “Не ми ли обеща, че ако ти дам сърцето си, ще бъдеш с мен през целия път? Защо виждам само едни следи през най-трудните си времена?”

Бог отвърнал: “Безценно мое дете, Аз те обичам и никога няма да те оставя. Когато ти беше в изпитания и страдания – там, където виждаш следи само от едни нозе – тогава Аз те носех на ръце”.

Неизвестен автор
Прекрасно е  bouquetЕдно от трудните неща е възпитанието на чувствата и мислите - поне за мен, особено, ако постоянно се наблюдавам да не нараня който и да е дори в мислите си.

# 256
  • София
  • Мнения: 864
Добро утро!
на мене поста ми върви идеално за сега. Не ми се яде месо и млечни, а принципно много обичам месцето.
Единствено се чувствам лекинко по-слабичка и без енергия и мисля да почна да приемам бирена мая за известно време.
А по отношение на настроението- аз съм малко тип фурия, лесно се паля и избухвам. Но ми прави впечатление сега, че май нищо не може да ме изнерви или ядоса:) Приемам всичко с усмивка!

# 257
  • София
  • Мнения: 1 456
 Ето една супичка, на която попаднах преди малко. По Коледа бях правила подобна и много се хареса у дома http://bonapeti.novatv.bg/all_receipts_of_lora_stoyan/?receipt=6589.
LillyLi,  тези дни си мисля за домашни питчици, рецептата ти ми идва тъкмо навреме. Може ли да заменя сухата мая с жива?
 Вчера хапнахме обесените кюфтенца на Лабрекс със салатка от моркови. Днес картофена яхния и за десерт ''моите'' палачинки. За 8 март ми се иска да направя някакъв хубав сладкиш. И кюфтенцата от леща, но ще видим какво ще стане.
 Страхотни са всички ваши предложение. Благодаря ви   bouquet

# 258
  • Мнения: 1 934
Бразилка, търся от много време по магазините растителен желатин, но никъде не е указано на пакетчетата произхода му  Confused

Ти пишеш в блога си информация за желатина по принцип и за конкретен магазин в София, където продават, но аз живея в Пловдив.

Ако някой от вас има информация, нека я сподели тук за конкретна марка в конкретен магазин  Peace

# 259
  • Мнения: X
Привет и от мен. Аз също /засега/ не се изкушавам от месо и млечни. Дори готвя и правя сандвичи вкъщи с неща, които много обичам, но дори не ми се опитват.

Имам едно въпросче относно протеините. Мисля, че се храня с твърде много въглехидрати. Първата седмица беше ОК - плодове, чайове, салати и ядки. Тази седмица ям три дни фалафели, маслинова паста на филийка, маслини, салати, вчера хапвах постни сладки и соленки от магазина, който обсъждахме по-назад в темата. Днес ще готвя спагетите със зеленчуци, че вчера не остана време. Но като си гледам менюто, протеин направо липса. А като ям много въглехидрати не се чувствам никак добре. Как си набавяте протеин по време на постите? Изключвам тофуто, което на вкус никак не ми допада.

За духовната страна - продължавам да си водя дневник, започнах да ходя пеша повече - това е моето време за съзерцание, успокоение, благодарност и молитва. На църква ходите ли? Аз не съм влизала в църква от доста време, на литургии също не съм ходила. Интересно ще ми е да споделите. 

# 260
  • Мнения: 355
Малко мишленце, протеин се съдържа в боба, лещата, соята и всички видове семена и ядки.
Можеш да добавиш и морски дарове - калмари, сепия, миди, раци (напомням, че рулцата от раци в по-голямата си част не са постни).
Покълналите семена също съдържат протеин в себе си.
За църква - ходя всеки път, когато имам нужда да се помоля за нещо. Естествено това не изключва молитвата и в къщи.

# 261
  • София
  • Мнения: 282
Здравейте, следя ви редовно и сте ми много полезни, защото в нашето семейство има един постещ член и на съботната трапеза, на която се събираме се съобразяваме с него и всички ядем постно. Това е една наша любима постна баница, която правя поне по веднъж когато се пости.
Ето рецептата за постна люта баница с гъби,лук и картофи. Количествата са приблизителни, защото винаги я правя на око.

Продукти:
- готови кори за баница 1 пакет
- 3-4 глави лук нарязан на тънко
- 1-2 стръка праз лук, надребно
- 3-4 скилидки чесън накълцан
- 300 г печурки, на кубчета
- 2-3 картофа сварени и нарязани на кубчета, може и сурови, но много наситно нарязани
- чубруца
- сол
- червен пипер
- лют червен пипер или чили сос, по-лютичко да стане
- олио

Приготвяне:
Цялата плънка се задушава с мазнина до пълна готовност, намазвам една кора с мазнина, покривам я с втора на която разстила около 2 суп. лъжици от плънката до средата на кората и после навивам на руло и така всичките кори. Правя я на рула а не наложена, за да не изпада плънката като се хапва. Най-отгоре я мажа с мазнина и лют червен пипер. Пека я за кратко, тъй като плънката е вече готова.
За по-лесно си преброявам предварително колко рола ще се получат и си деля плънката на толкова части.

# 262
  • София
  • Мнения: 84
Мишленце, в зеленчуците също има протеини, особено в зеленолистните - съдържат всички незаменими аминокиселини, а скоро ще излязат български марули, коприва, всякакви зелении.  Peace

# 263
  • Мнения: 8
Кливия :Растителния желатин се казва Agar Agar и е от водарасли.Не знам къде в Пловдив го има,знам със сигурност за Стара Загора и София...потърси из Био магазините,не може да нямат в Пловдив.Може да провериш в online магазините(примерно Зелен био и Балев био знам че имат магазин и в Пловдив).

Искам и аз да се включа към темата за постите...постя от началото,като вече веднъж прегреших,но продължавам.Имам желание да издържа до края и да се наслаждавам на пречистването.Лошото е само,че като съм на работа,заведението в което ядем предлага само 1 постно ядене-боб чорба  Laughing
Те смятат поста за нещо мноооого странно и аз трябва да ям едно и също!
Както и да е темата е много добра-ще я следя!

# 264
  • Мнения: 1 934
Койчева, знам, че се казва агар-агар, както и карагенан, ама никъде не пише това на опаковките. Но точно в био магазини не съм търсила  Peace

# 265
  • Мнения: X
Койчева, знам, че се казва агар-агар, както и карагенан, ама никъде не пише това на опаковките. Но точно в био магазини не съм търсила  Peace
Агар-агар в Пловдив има в Балев Био Маркет, в Мол- Пловдив.   Peace
Миналата година имаше и в Метро.А скоро гледах и в магазина за здравословни храни на "Опълченска".

# 266
  • София
  • Мнения: 478
Кливия, другите вече са ти отговорили, но да допълня, че се среща по повечето магазинчета за здравословни храни, био и всякакви подобни храни. Специално в Балев имам спомен, че цената беше ужасно висока #Crazy Не знам за какво ти трябва, но аз най - често ползвам ето това -

Гелфикосвете на Йоткер са с пектин - Тези са най - често срещани във всички мрежи и на прилични цени, но пак зависи за какво ти трябва желатина. Информацията за желатина в блога е от 2009 година, сега ще я редактирам и допълня.  

Едит:

Лимоновите резанки -

може да се стопят и ползват за стягане. Тези, които съм виждала са с желиращ агент агар Peace

# 267
  • Мнения: 508
Здравейте!
На въпроса за желиращ продукт с Карагенан, има го в Кауфланд. В Пловдив нали има Кауфланд?, фирмата която пише на пакетчето мисля, че е Silla, продават се по 5 пакетчета опаковани заедно. 5-те струват около 2 лева.  

# 268
  • Мнения: 1 934
Бразилка, точно си ме разбрала   bouquet
Сега знам как изглежда и на мен не ми се дават луди пари за нещо, дето и без това си е био-водораслите са био  Wink

Краси, знам го магазина на Опълченска, ще имам предвид  Simple Smile

# 269
  • София
  • Мнения: 1 456
 Днес направих маслинова паста. Върху препечена филийка с резен домат е голяма вкусотия.
Продукти:
 200 гр. черни маслини без костилки
 100 гр. зелени
 4-5 с.л. зехтин
 3-4 с.л. доматена пикантна паста
 чесън на прах
 розмарин
 мащерка
 лимонови корички
Всичко се смила с пасатор.
 

Общи условия

Активация на акаунт